سبد خرید0
توالت فرنگی یا ایرانی
توالت فرنگی یا ایرانی

چکیده

توالت فرنگی یا ایرانی؟ کدام بهتر است؟ توالت ایرانی و فرنگی چه مزایا و معایبی دارند؟ شاید این سؤال ذهن شما را نیز درگیر کرده باشد، اما واقعا کدام یک بهتر است؟

امروزه استفاده از توالت‌ فرنگی در بسیاری از خانه ها و مکان های عمومی رایج شده است.

بعضی به دلیل مشکلاتی مانند آرتروز زانو به استفاده از توالت‌ فرنگی روی می‌آورند و بعضی نیز ‌به‌ دلیل راحتی و ظاهر بهتر.

هریک از این توالت ها مزیت ها و معایب خود را دارند که شاید با دانستن آن ها بتوانیم انتخاب آگاهانه‌ تری داشته باشیم.

در این مقاله به بررسی مزایا و معایب توالت فرنگی و توالت ایرانی و اینکه هرکدام برای چه کسانی مناسب هست می پردازیم.

 توالت فرنگی یا ایرانی کدام بهتر است؟

استفاده از توالت فرنگی و ایرانی هرکدام مزایا و معایبی دارد و نمی توان گفت توالت ایرانی کلا مضر است و هیچ گونه مزایای ندارد.
بنابراین در کنار توالت فرنگی میتوانید از توالت ایرانی هم استفاده کنید.

farangi1.jpg

مزایای توالت ایرانی

توالت ایرانی نسبت به توالت فرنگی، مزایایی دارد که باید در کنار استفاده از توالت فرنگی، سری هم به توالت ایرانی بزنید.

1- دفع راحت تر انجام می گیرد.

دفع راحت تر، از مزایای استفاده از توالت ایرانی می باشد. در واقع نشستن در حالت چمباتمه به حرکت روده فشار می آورد تا دفع، راحت تر صورت گیرد.
در صورتی که در توالت فرنگی، مجرای مقعد در زاویه قائمه (۹۰ درجه) قرار می‌گیرد و این مساله باعث می‌شود ماهیچه پایین مقعد جلوی مسیر خروج روده بزرگ را بگیرد.
در نتیجه افراد برای دفع باید زور بزنند و به مرور زمان دچار مشکلات گوارشی و بواسیر می شوند.

2- زمان نشستن در توالت کمتر است.

زمان نشستن کمتر، از دیگر مزایای توالت ایرانی می باشد که تاثیر به سزایی در سلامت افراد دارد.

پژوهشگران می گویند که افرادی که از توالت ایرانی ‌استفاده می‌کنند به طور متوسط حدود 51 ثانیه روی توالت می نشینند در صورتی که این زمان برای توالت فرنگی حدود  ۱۱۴ تا ۱۳۰ ثانیه می باشد.

3- احتمال عفونت و بیماری های پوستی کمتر است.

توالت های ایرانی، بهداشتی و تمیزتر از توالت های فرنگی هستند زیرا در هنگام استفاده از توالت ایرانی، بدن هیچ تماسی با صندلی توالت ندارد و به همین دلیل بیماری‌های پوستی، قارچی، تبخال و… به فرد منتقل نمی شود.

معایب توالت ایرانی

معایب توالت ایرانی زیاد گفته می شود و اکثریت را به سوی توالت فرنگی می کشاند. در ادامه شما را با برخی از معایب توالت ایرانی آشنا خواهیم کرد.

به زانوها و مفاصل فشار وارد می کند.

نشستن بر روی سنگ توالت ایرانی به راحتی توالت فرنگی نیست و به زانوها و مفاصل فشار وارد می کند.
همان طور که می دانید در استفاده از توالت ایرانی حتما باید به حالت چمباتمه ای بنشینید که این حالت نشستن فشار زیادی به زانوها و مفاصل وارد می کند و به مرور زمان منجر به بیماری های مفصلی و آرتروز می شود.

نکته: افراد چاق نباید از توالت ایرانی استفاده کنند زیرا به دلیل اضافه وزن، بروز بیماری های مفصلی و آرتروزی در آنها سریع تر اتفاق می افتد.

معایب توالت فرنگی

توالت فرنگی با وجود مزایای بسیاری که دارد، در چند مورد ممکن است باعث بیماری بشود.

عمل دفع در توالت فرنگی سخت است

وقتي فرد روی کاسه توالت فرنگی مي نشيند، رکتوم توسط عضله بالا برنده مقعد منقبض شده و تخلیه را سخت می‌کند. بنابراین فرد باید زور بیشتری بزند و به خود فشار وارد کند.
زاویه نامناسب، زور زدن برای دفع و تخلیه سخت در طولانی مدت منجر به بروز بیماری‌های روده، یبوست، بواسیر و…  می شود.

نکته 1: بهترین زاویه نشستن بر روی توالت فرنگی 30 تا 45 درجه می باشد. برای اینکه راحت تر به این حالت بنشینید از یک چهارپایه کوچک یا زیرپایی استفاده کنید.

نکته 2 : نشستن در حالت 90 درجه روی توالت فرنگی ممکن است باعث بروز مشکلاتی مانند یبوست های مکرر، عفونت ادراری، دردهای موضعی، تحریک مکرر رکتوم، بواسیر و...  در بدن شود.

بیماری پوستی

توالت فرنگی به دلیل اینکه بدن با آن تماس پیدا می کند، در صورتی از توالت فرنگی شخصی خود استفاده نکنید ممکن است بیماری های پوستی به شما منتقل شود.

مزایای توالت فرنگی

1. نشستن روی توالت فرنگی راحت تر است.

2. نشستن بر روی توالت فرنگی بسیار راحت تر از توالت ایرانی است و پزشکان استفاده از آن را بخصوص برای افراد سالمند، بیمار و باردار توصیه می کنند.

3. توالت فرنگی از فشار به مفاصل وآسیب دیدن آن جلوگیری می کند.

4. مهم ترین مزیت توالت فرنگی این است که اصلا به زانو و مفاصل هیچ فشاری وارد نمی کند، در صورتی که در توالت ایرانی مقدار زيادی از وزن افراد روی سطح کوچکی از مفصل زانو قرار می گیرد  و منجر به بروز مشکلات مفصلی و آرتروز می شود.

anvae-farangii-kharid09.png

انواع توالت فرنگی

به دلیل تقاضای بالا و شرایط متفاوت هر شخص، توالت فرنگی ها در مدل های مختلفی تولید و وارد بازار شدند و هرکس می تواند نسبت به مکان خود، توالت فرنگی مناسب خود را تهیه کند.

توالت فرنگی یک تکه

در توالت های یک تکه مخزن و کاسه ی توالت به هم وصل هستند که این مدل به دلیل آسان تر بودن نظافت و بهداشت بالا تر طرفداران زیادی دارد.

توالت فرنگی دوتکه

توالت دو تکه مخزن و کاسه ی توالت جدا از هم هستند و به صورت جداگانه در کنار هم نصب می شوند که تنوع بالایی دارند اما نظافت آن ها نسبت به یک تکه سخت تر می باشد.

توالت فرنگی دیواری

توالت فرنگی دیواری جدیدترین و بهترین توالت فرنگی موجود در بازار هستند که با ارتفاع از زمین به دیوار نصب می شوند و مخزن آن در دیوار قرار می گیرد و به دلیل جای کمی که می گیرند، برای سرویس های بهداشتی کوچک بسیار عالی است.

توالت فرنگی دیواری قابل نصب به دیوار بوده که نیاز به جا به جایی ندارد، ایجاد مزاحمت نمی کند و به راحتی به سمت دیوار باز و بسته می شود.

البته این نکته را در نظر بگیرید که برای نصب این مدل توالت فرنگی، دیوار باید محکم و با ضخامت باشد در غیر این صورت توالت های فرنگی یک تکه و دو تکه انتخاب مناسب تری هستند.

یکی از بزرگترین مزایای استفاده از توالت فرنگی تاشو نسبت به سایر انواع توالت فرنگی این است که شما می توانید فضای زیادی را ذخیره کنید.

همچنین برای حمام های کوچک بسیار ایده آل و مناسب هستند زیرا فضایی در حد صفر اشغال می کنند و سرویس بهداشتی و حمام را به طور کلی بزرگتر نشان می دهد.

از دیگر مزایای توالت فرنگی دیواری، نظافت راحت تر و تمیز تر فضای حمام یا دستشویی خانه است.

از آن جا که این مدل توالت های فرنگی روی دیوار نصب می شوند، فضای زیر آن ها کاملا خالی می ماند و به راحتی می توان تمام کف سرویس بهداشتی را تمیز کرد.

این ویژگی منحصر به فرد در انواع دیگر توالت های فرنگی دیده نمی شود و معمولا دست و پای صاحب خانه را برای نظافت اصولی سرویس بهداشتی می بندد.

farangi-sinco2.jpg

 نحوه استفاده از توالت فرنگی

توالت فرنگی اگر چه در کشور ما در هر جایی یافت نمی شود اما در بعضی خانه ها، هتل ها و مکان های عمومی کشورهای دیگر راهی جز استفاده از آن نیست.

لازم به ذکر است که توالت فرنگی اگرچه در ابتدا عجیب به نظر می رسد اما استفاده از آن بسیار راحت تر از توالت معمولی است و در عین حال از خستگی پاها و آسیب های جدی به مفاصل پا در دراز مدت جلوگیری می کند.

به هر دلیلی که تمایل به استفاده از توالت فرنگی داشته باشید، در گامهای پیش رو شما را با طرز استفاده از آن براساس سایت wikihow آشنا می کنیم.

1 - ابتدا محل توالت فرنگی را وارسی کنید.

مطمئن شوید که دستمال توالت، شوینده داخلی یا شیر آب، درصورت نیاز در دستشویی موجود باشد. سیفون توالت فرنگی را که به صورت دسته ای در کنار یا روبروی جعبه سیفون قرار دارد به پایین هدایت کنید و از سالم بودن سیفون مطمئن شوید.

2 - محل نشستن خود را تمیز کنید.

یک دستمال توالت بردارید و با آن درپوش توالت فرنگی را باز کنید. با همان دستمال محل نشستن پاها را در صورت خیس بودن خشک کنید و دستمال را به درون سطل بیندازید.

3 - محل نشستن خود را آماده کنید.

تعدادی دستمال توالت بردارید و در اطراف محل نشستن جایی که پاها قرار است با بدنه توالت فرنگی در تماس باشد، بگذارید. به طوری که لبه های دستمال توالت ها بر روی هم قرار گیرند.

4 - شلوارتان را تا زانو و نه بیشتر پایین بکشید.

پاها را باز کنید تا شلوار به پایین سر نخورد و با زمین در تماس نباشد.

5 - بر روی توالت فرنگی بنشینید.

بسیاری از افرادی که از دستشویی فرنگی استفاده می کنند طبق عادتشان بصورت 90 درجه روی توالت فرنگی مینشینند غافل از اینکه این گونه نشستن باعث سخت شدن در دفع مدفوع و همینطور در طولانی مدت، باعث ایجاد مشکلاتی از قبیل سندرم روده تحریک پذیر و همچنین یبوست می شود.

برای حل این مشکل حتما حین اجابت مزاج بصورت 35 درجه روی توالت فرنگی قرار بگیرید و یا یک چهارپایه زیر پاهایتان قرار دهید تا از این مشکل جلوگیری کنید.

حال زمان آن رسیده که بعد از آماده کردن محل، با آرامش، کاری را که قرار است به انجام برسانید. 

farangi23.jpg

چه کسانی باید از توالت فرنگی استفاده کنند؟

خانم های باردار یا افرادی که زانو های خود را عمل کردند و همچنین کسانی که در ناحیه مفاصل یا کمر خود دچار آسیب دیدگی هستند به ناچار بهتر است از توالت فرنگی استفاده کنند و توالت های ایرانی ممکن است خطرات جبران ناپذیری را برای این گونه افراد به وجود آورد.

استفاده از توالت فرنگی در بارداری

 معمولا در دوران بارداری به تمام خانم های باردار توصیه می شود که از توالت فرنگی که به نسبت راحت تر از توالت های معمولی است استفاده کنند، چرا که توالت فرنگی عوارض خیلی کمتری برایشان دارد. همچنین بعد از زایمان پیشنهاد می شود از ارتفاع دهنده توالت فرنگی استفاده کنند چرا که با ایجاد نشیمن نرم باعث جلوگیری از فشار ناشی از ضربه هنگام نشستن برا روی توالت فرنگی می شود.
اگر خانم های باردار در هنگام دستشویی رفتن دچار دل درد، کمر درد شوند و فشار در قسمت دستگاه تناسلی و لگن خود احساس می کنند، بهتر است که توالت خود را به فرنگی تغییر دهند.

استفاده از توالت فرنگی در هنگام سفر

 از آن جایی که بسیاری افراد به دلایل مختلفی از جمله سالمندی، دردهای مفصلی، کمر درد، زانو درد، بارداری و... قادر به استفاده از توالت های ایرانی نیستند و بایستی تحت هر شرایطی از توالت های فرنگی استفاده نمایند، همواره این افراد در سفرها با مشکلات زیادی مواجه هستند. برای راحتی حال این عزیزان و مهیا کردن اسباب سفر آنان استفاده از توالت فرنگی تاشو سفری پیشنهاد میشود. برای مدل برزنتی آن می بایست قیف یدک توالت فرنگی را جداگانه تهیه نمائید. 

توالت فرنگی و صندلی سیار مسافرتی برزنتی  لینک خرید فرنگی و صندلی سیار مسافرتی برزنتی

کلام پایانی

استفاده مداوم از توالت ایرانی باعث فشار به ستون فقرات،آسیب به مفاصل پا، زانو درد و کمر درد میشود.

بنابراین استفاده از توالت فرنگی سیار و تاشو دیواری بسیار راحت تر از توالت معمولی است و در عین حال مانع از خستگی پاها، آسیب جدی به مفاصل پا میشود.

rahnaka-kharid-farangi.jpg راهنمای خرید توالت فرنگی

 

ورودی نامعتبر

محصولات پیشنهادی
نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید