سبد خرید0

چکیده

کاپ قاعدگی یا فنجان قاعدگی و یا به اصطلاع کمتر رایج کاپ پریودی، نسل جدید محصولات بهداشت قاعدگی در جهان است که اخیرا مورد توجه بانوان در کشورهای توسعه یافته قرارگرفته است.
کاپ قاعدگی جایگزینی مدرن برای نواربهداشتی و تامپون است که درون واژن جای می گیرد و به جای جذب مایع قاعدگی، آن را جمع آوری می کند.

وقتی به دوره قاعدگی خود نزدیک می‌شوید، معمولا برای کنترل آن دو محصول مد نظر شما خواهد بود: تامپون یا نوار بهداشتی. اما گزینه‌ سومی نیز وجود دارد که از سال‌ها دور در دسترس بوده است، اما امروزه محبوبیت زیادی پیدا کرده است.
 کاپ قاعدگی نوعی محصول بهداشتی کنترل کننده خونریزی پریود است که یک بار مصرف نیست. این محصول همانطور که از اسمش مشخص است، شبیه به یک فنجان یا زنگوله قابل‌ انعطاف است که معمولا از جنس لاستیک یا سیلیکون ساخته می‌شود.

اگر سوال شما این است که “کاپ قاعدگی بهتر است یا سایر محصولات بهداشتی؟” یا اینکه ” کاپ قاعدگی چیست؟ برای پاسخ به این سوال باید مزایا و معایب کاپ قاعدگی را بشناسیم.

آموزش تصویری نحوه تا کردن کاپ قاعدگی

كاپ قاعدگی چيست؟  

کاپ یا فنجان قاعدگی یک محصول بهداشتی برای دوران قاعدگی خانم‌هاست. این محصول عموما از جنس سیلیکون یا پلاستیک ساخته شده و فرمی قابل انعطاف دارد.

کاپ قاعدگی قابلیت استفاده چند باره دارد و در داخل واژن، خون قاعدگی را در خود جمع می‌کند. کاپ قاعدگی از زمانی بیشتر مورد توجه قرار گرفت که خانم‌ها از حساسیت ایجاد شده بر اثر نوار بهداشتی شکایت داشتند.

از طرف دیگر، توجه فعالان محیط زیست به میزان زباله‌ای که این نوارها ایجاد می‌کردند، جلب شده و به فکر راه حلی برای آن افتادند. به این ترتیب کاپ قاعدگی طراحی شد.


کاپ_قاعدگی03.jpg

کاپ قاعدگی چگونه عمل می‌کند؟ 

کاپ قاعدگی یک فنجان انعطاف‌پذیر است که در زمان قاعدگی خون درون واژن را جمع می‌کند تا شما آن را در اولین فرصت تخلیه کنید.

بله درست فهمیدید! این محصول برخلاف تامپون یا نوار بهداشتی جریان قاعدگی شما را جذب نمی‌کند، بلکه آن را درون خود جمع می‌کند.

اکثر کاپ‌های قاعدگی از سیلیکون یا لاستیک ساخته شده‌اند. اگر به لاتکس حساس هستید برای جلوگیری از هر گونه مشکلی باید کاپ سیلیکونی بخرید.

می‌توانید در تمام طول پریودتان از این کاپ‌ها استفاده کنید، اما ممکن است برای جلوگیری از نشتی، لازم باشد آن را در روزهایی که خونریزی بیشتری دارید بیشتر تعویض کنید. برای انجام این کار کافی است فنجان خود را بعد از 8 ساعت یا زمانی که نشتی رخ داد بردارید و بشویید.

کاپ قاعدگی (لیوا فارما) سایز 1 کاپ قاعدگی (لیوا فارما)سایز 1

نحوه استفاده از کاپ قاعدگی 

اگر برای شما هم سؤال پیش آمده که راز استفاده راحت از فنجان قاعدگی چیست، به خواندن ادامه دهید تا به پاسخ آن برسیم.

در استفاده از کاپ قاعدگی رعایت بهداشت اهمیت زیادی دارد. همچنین در حین استفاده از آن نیاز است که آرامش خود را حفظ کنید تا عضلات دچار انقباض نشده و راحت تر بتوانید با کاپ کار کنید.

برای وارد یا خارج کردن کاپ قاعدگی سه حالت مختلف را می‌توانید امتحان کنید:

 • حرکت اسکوات (زانوها را خم کنید و دولا شوید)
 • ایستاده
 • یک پا بالاتر از سطح زمین

کاپ_قاعدگی06.jpg

وارد کردن کاپ قاعدگی

 1. دست‌ها را به دقت بشویید.
 2. کاپ را خیس کنید تا بتوانید راحت تر از آن استفاده کنید.
 3. کاپ را در حالتی که لبه آن بالا و ساقه پایین باشد درون واژن قرار دهید.
 4. کاپ را فشار دهید تا زمانی که مطمئن شوید کل فنجان و ساقه آن درون واژن قرار گرفته است.
 5. کاپ قاعدگی باید به شکل ارتجاعی درون واژن باز شود. این امر باعث می‌شود تا یک محفظه غیرقابل نفوذ در مقابل هوا ایجاد کند و جلوی خونریزی را بگیرد. برای اطمینان پایه کاپ را بگیرید و آن را ۳۶۰ درجه بچرخانید تا زمانی که صدای باز شدن کاپ را بشنوید.
 6. توجه داشته باشید که اگر کاپ به درستی درون واژن قرار بگیرد، آن را حس نخواهید کرد و به راحتی می‌توانید امور روزمره خود را انجام دهید. ممکن است در دفعات اولیه استفاده از کاپ قاعدگی، احساس ناخوشایندی داشته باشید که به مرور رفع می‌شود.

خارج کردن کاپ قاعدگی

دست‌های خود را بشویید.
انگشت اشاره و شصت را درون واژن برده و با دو انگشت ساقه کاپ را پیدا کنید.
بدنه کاپ را فشار دهید تا لبه آن آزاد شود.
کاپ را در همان حالتی که هست از واژن خارج کنید. می‌توانید برای خروج کاپ از ماهیچه‌های خود کمک گرفته و کاپ را به بیرون فشار دهید.

انتخاب سایز کاپ قاعدگی 

نکاتی که در انتخاب سایز فنجان قاعدگی موثر است عبارتند از:

شدت قاعدگی ماهیانه: اگر میزان خونریزی شما کم و متوسط است ، مدل 1 انتخاب خوبی برای شما خواهد بود و اگر خونریزی شدید دارید بهتر است از کاپ مدل 2 استفاده کنید.

سن: برای خانم های زیر 30 سال سایز 1 توصیه می شود.

سبک زندگی و ورزش: اگر ورزشکار هستید، یوگا و پیلاتس کار می کنید یا ورزش را به صورت منظم انجام می دهید و عضلات کف لگن قوی دارید بهتر است از مدل 1 استفاده کنید.

تجربه بارداری و زایمان: تجربه بارداری باعث ایجاد تغییراتی در اندام تناسلی شما خواهد شد. تغییر در محل دهانه رحم، قدرت عضلات کف لگن و میزان خونریزی اصلی ترین این تغییرات هستند. معمولا بعد از بارداری و زایمان مدل 2 مناسب تر است.

سرویکس یا دهانه رحم: اگر سرویکس شما در محل پایین تری قرار دارد بهتر است از مدل 1 استفاده کنید.

کاپ قاعدگی (لیوا فارما) سایز 2 کاپ قاعدگی (لیوا فارما)سایز 2

انواع تا کردن (فولد کردن) کاپ قاعدگی  

برای وارد کردن کاپ قاعدگی به داخل واژن، باید آن را تا یا جمع کنید تا راحت وارد واژن شود.

انواع مختلفی از تا کردن یا فولد کردن کاپ قاعدگی وجود دارد که شما باید آن ها را امتحان کنید و بهترین روشی که برای شما مناسب است را انتخاب کنید.

در ویدیو بالا انواع روش های فولد کردن کاپ قاعدگی را می توانید ببینید.

کاپ_قاعدگی02.jpg

آموزش تمیز کردن کاپ قاعدگی 

تمیز نگه داشتن فنجان قاعدگی ضروری است. هر بار که آن را برمیدارید، فورا کاپ را با آب و صابون بشویید.

همچنین ایده خوبی است که کاپ را بین هر سیکل قاعدگی به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه در آب بجوشانید. البته باید حواستان باشد که کاپ به ظرف نچسبد یا نسوزد. این احتیاط در مورد برندهای خاص ضروری نیست.

تخلیه و تمیز کردن کامل فنجان در سرویس بهداشتی عمومی ممکن است دشوار باشد. در این حالت فرد می‌تواند قبل از ورود به سرویس بهداشتی دست‌های خود را بشوید، سپس کاپ را برداشته و تخلیه کند و قبل از قرار دادن مجدد آن را با یک تکه کاغذ توالت پاک کند.

برخی افراد از همیشه یک بطری کوچک آب برای شستشوی کاپ قاعد‌گی خود در سرویس بهداشتی، به همراه خود دارند. اگر مجبور به تخلیه کاپ در سرویس بهداشتی شدید، حتما آن را در اولین فرصت به خوبی تمیز کنید.

کاپ_قاعدگی04.jpg

مزایا استفاده از کاپ قاعدگی چیست؟ 

کاپ قاعدگی یکی از روش‌های رعایت بهداشت در دوران قاعدگی است که مزایا و معایب خود را دارد. دفعات اول استفاده از آن مقداری ناخوشایند است، اما اگر صبور باشید و به آن عادت کنید مزایای بیشتری نسبت به دیگر روش‌ها دارد.

دوستدار محیط زیست

با استفاده از کاپ قاعدگی از ورود تعداد زیادی نوار بهداشتی یا تامپون و محصولات مرتبط به محیط زیست جلوگیری می‌کنید. تصور کنید هر فرد برای هر دفعه قاعدگی چند نوار بهداشتی استفاده می‌کند. تامپون یا نوار بهداشتی از وسایلی هستند که به صورت طولانی در طبیعت تجزیه می‌شوند و آسیب زیادی به آن وارد می‌کنند. بنابراین انتخاب یک کاپ می‌تواند جایگزین خوبی برای این تجهیزات بهداشتی باشد.

سازگار با سلامت بدن

نوار بهداشتی حاوی مواد شیمیایی مانند سلولز است که برای افزایش قدرت جذب از آن استفاده می‌شود. این مواد ممکن است سلامت رحم را به خطر بیندازد. به خصوص اگر نوار بهداشتی معطر باشد.

مقرون به صرفه

ممکن است در هنگام خرید کاپ قاعدگی قیمت آن به نظر زیاد بیاید، اما یک کاپ قاعدگی نیاز شما را برای ۶ تا ۱۰ سال رفع می‌کند و دیگر نیازی به خرید هیچ محصول قاعدگی دیگری نخواهید داشت. با یک جمع و تفریق ساده خواهید دانست خرید یک کاپ بسیار مقرون به صرفه تر از روش‌های دیگر است.

قابل استفاده برای مدت زمان طولانی

کاپ قاعدگی را برای 8 ساعت می‌توانید استفاده کنید و سپس آن را بشویید. این زیاد بودن زمان استفاده باعث می‌شود که اگر در خانه نیستید نگرانی بابت آن نداشته باشید. در مسافرت نیز خیالتان راحت خواهد بود. در حالی که استفاده از نوار بهداشتی ملزم به تعویض هر ۶ ساعت آن است و در صورت عوض نکردن آن به مرور دچار مشکلات بهداشت و سلامتی خواهید شد.

استریلایزر کاپ قاعدگی لیوا فارما استریلایزر کاپ قاعدگی لیوا فارما

بوی نامطبوع کمتر

بوی نامطبوع از موارد اذیت کننده دوران قاعدگی است. خبر خوب اینکه خون قاعدگی تا زمانی که در بدن قرار دارد و در معرض هوا قرار نگرفته است، آلودگی و بوی بدی ندارد. به همین دلیل با استفاده از کاپ قاعدگی از وجود بوی نامطبوع اذیت نمی‌شوید.

کاهش عفونت

در صورت رعایت بهداشت، استفاده از کاپ قاعدگی باعث کاهش عفونت‌های قارچی می‌شود. همچنین می‌تواند از خشکی واژن جلوگیری کند.

راحت تر بودن

با استفاده از کاپ قاعدگی به راحتی می‌توانید به کارهای روزمره خود برسید. با خیال راحت ورزش کنید، سفر کنید یا حتی دوش بگیرید.

کاپ_قاعدگی01.jpg

معایب استفاده از کاپ قاعدگی چیست؟ 

 • ممکن است زمانی طول بکشد تا با وجود کاپ قاعدگی در واژن کنار بیایید.
 • پیدا کردن اندازه مناسب کاپ قاعدگی به کمی صبر و دقت احتیاج دارد.
 • اگر از وسایل داخل رحمی برای پیشگیری از بارداری (IUD) استفاده کنید، ممکن است تداخل به وجود بیاید.
 • ممکن است خارج کردن کاپ از واژن مشکل باشد.
 • اگر نظافت به خوبی رعایت نشود باعث عفونت، خارش واژن و قارچ می‌شود.
 • در صورت برقراری رابطه واژینال نیاز است کاپ قاعدگی را بیرون بیاورید.
 • سندرم شوک سمی (TSS) یک بیماری نادر اما جدی در استفاده از کاپ است و تحت تأثیر سموم تولیدشده توسط باکتری ایجاد می‌شود. امکان ابتلا به این سندرم پایین است. رعایت نظافت این احتمال را کمتر نیز می‌کند.

کاربرد دنباله کاپ چیست؟  

کاربرد دنباله صرفاً برای دسترسی پیدا کردن به کاپ بعنوان یک راهنما و به منظور کمک به از بین بردن مکش در هنگام خروج آن می باشد.

کلام آخر

تنها راه برای دانستن اینکه آیا یک کاپ قاعدگی برای شما مفید است یا خیر این است که آن را امتحان کنید، بنابراین اگر اولین مورد مناسب شما نیست، اندازه بعدی ممکن است این کار را انجام دهد.

این کاپ ها گنجایش حجم زیاد خونریزی را ندارند به همین دلیل مصرف کاپ قاعدگی برای افرادی که خونریزی شدید دارند و نیز افرادیکه ازIUD (ابزاری برای جلوگیری از بارداری که در داخل رحم جاگذاری می شود) استفاده می کنند، محدودیت دارد.

ممکن است نخ IUD به کاپ گیر کرده و فرد را دچار مشکل کند، تا جایی که حتی نیاز به مداخله پزشکی داشته باشد.

البته برای افرادی که به استفاده از پدهای بهداشتی حساس هستند، می تواند گزینه مناسبی باشد.

 

 

ورودی نامعتبر

محصولات پیشنهادی

پرسش و پاسخ مقاله کاپ قاعدگی چیست

آیا کاپ قاعدگی باعث عفونت واژن می شود؟

استفاده از کاپ قاعدگی به تنهایی باعث عفونت نمی شود. در صورتی که بهداشت مصرف کاپ را رعایت نکنید ( برای مثال ضد عفونی نکردن کاپ یا گرفتن کاپ با دست آلوده ) ، ممکن است دچار عفونت شوید.

امکان اینکه کاپ قاعدگی در بدن گیر کند یا گم شود وجود دارد؟

خیر به هیچ وجه! کاپ قاعدگی با توجه به آناتومی بدن بانوان طراحی شده است. به علت ماهیت واژن، کاپ قاعدگی ثابت در جای خودش قرار می گیرد. آناتومی واژن مانند یک جیب با دیواره های اطراف و یک پایان بسته است و هیچ جایی برای بالا رفتن وجود ندارد. پس جای نگرانی نیست.

آیا می توانم با کاپ قاعدگی ورزش یا شنا کنم؟

بله حتما! به دلیل جنس سیلیکون پرشکی نرم و انعطاف پذیر کاپ قاعدگی می توانید به راحتی به ورزش های سبک و سنگین و حتی شنا بپردازید.

آیا کاپ قاعدگی به پرده بکارت آسیب می زند؟

کاپ قاعدگی کاملا وارد واژن شده و در حین استفاده از آن، پرده بکارت (هایمن) دچار آسیب و تغییر شکل می شود.

چه مدت می توان از هر کاپ قاعدگی استفاده کنم؟

کاپ قاعدگی لیوافارما قابلیت استفاده تا 10 سال را دارد.

آیا می توان با کاپ قاعدگی، رابطه جنسی داشت؟

رابطه جنسی همراه با دخول هنگام استفاده از کاپ قاعدگی توصیه نمی­شود، اما در نظر داشته باشید که در دوران قاعدگی با کاپ قاعدگی میتوانید بدون نگرانی از بوی بد یا نشت خون معاشقه و رابطه بدون دخول را تجربه کنید.

آیا برای ادرار کردن باید کاپ قاعدگی را خارج کرد؟

خیر، چون کاپ قاعدگی در واژن قرار می گیرد و واژن از مجرای ادرار و مدفوع کاملا جداست.

جنس کاپ قاعدگی لیوافارما از چیست؟

کاپ قاعدگی لیوافارما از سیلیکون 100% پزشکی و بدون BPA و لاتکس و مواد شیمیایی است. لیوافارما تست های زیست سازگاری، حساسیت و التهاب پوستی را در بالاترین سطح گذرانده و تایید شده است.

کاربرد دنباله کاپ قاعدگی چیست؟

کاربرد دنباله صرفاً برای دسترسی پیدا کردن به کاپ بعنوان یک راهنما و به منظور کمک به از بین بردن مکش در هنگام خروج آن می باشد.

به دلایل زیر پایگاه سلامت دکتر مهندس مرجع تجهیزات پزشکی کشور شناخته میشود:

تضمین کیفیت و قیمت کلیه محصولات
امکان خرید بدون واسطه
ارسال و تحویل رایگان در کل کشور
(برای خرید بالای 500 هزار تومان)
امکان پرداخت در محل برای کل کشور
پشتیبانی آنلاین 24ساعته