سبد خرید0
علت کم شدن خونریزی قاعدگی چیست؟
علت کم شدن خونریزی قاعدگی چیست؟

چکیده: تخمین زمان مطالعه: 4 دقیقه

عموما خانم‌ها اگر شکایتی از دوره‌های ماهانه خود داشته باشند، این شکایت در مورد دوره‌های سنگین، نفخ، گرفتگی، خستگی و درد است. اما اگر شما یک پریود سبک و خفیف که معمولا هیپو منوره (hypo menorrhea) نامیده می‌شود، داشته باشید، احتمالا احساس رضایت می‌کنید؛ در حالی‌که این حالت می‌تواند نشانه یک ناراحتی یا مشکل در بدن شما باشد. (البته یک دوره سنگین با خونریزی شدید هم می‌تواند موجب نگرانی شود.) خواندن این مقاله را ادامه دهید تا به علت کم شدن خونریزی قاعدگی پی ببرید.

 برای دسترسی سریع به محتوای متن از لینک های زیر استفاده کنید.

 1. علت کم شدن خونریزی قاعدگی
 2. آیا کم شدن حجم خون در پریودی خطرناک است؟


علت کم شدن خونریزی قاعدگی 

 • سن و تاثیر آن بر روی کم شدن خونریزی قاعدگی

زمانی که یک بیمار به کم شدن دوره خود اشاره می‌کند، اولین چیزی که پزشک به آن توجه می‌کند، سن بیمار است. یائسگی می‌تواند علت کم شدن خون پریود باشد. گاهی افزایش سن می‌تواند موجب تغییر چرخه شود، ولی توجه داشته باشید این لزوما نشانه‌ی ناباروری نیست. کسی که در دهه ۲۰ و اویل دهه ۳۰ زندگی خود در دوران پریودی خونریزی زیادی دارد،‌ ممکن است بعد از ۳۰ سالگی خونریزی کمتری را تجربه کند.

 • شما باردار هستید.

اگر باردار باشید، پریودی رخ نمی دهد. در حقیقت این یکی از راههای اصلی مشخص شدن بارداری است. با این حال، پریودی در تمام افراد بلافاصله قطع نمی شود و در برخی افراد چند ماه اول پریودی با لکه بینی رخ می دهد. بنابراین اگر پریودی شما ناگهان سبک شد و احتمال بارداری وجود داشته باشد، بهتر است آزمایش حاملگی انجام دهید.

شما همچنین باید اطمینان حاصل کنید که حاملگی خارج از رحم ندارید، زمانی که تخمک و اسپرم برخورد می کنند اما به جای لقاج در رحم، در یک نقطه نادرست مانند لوله های فالوپ لقاح رخ می دهد. این یک وضعیت فوق العاده خطرناک است، بنابراین مطمئن شوید که این نوع بارداری را تجربه نکرده اید. یکی از نشانه های حاملگی خارج از رحم، لکه بینی سبک است.

 • قرص های هورمونی ضد بارداری مصرف می کنید.

زمانی که افراد از قرص های ضد بارداری استفاده می کنند، متوجه می شوند که خونریزی هایشان کمتر و کمتر می شود. کم شدن جریان خون ممکن است به این دلیل باشد که مقدار هورمون در قرص های ضد بارداری کم است و قادر به تحریک رحم برای ایجاد یک لایه ضخیم نمی باشد. در نتیجه، یک زن ممکن است خونریزی کمی داشته باشد، زیرا دیواره رحم، پوشش کمی برای خونریزی دارد.

این حالت بیشتر در افرادی دیده می شود که از IUD هورمونی استفاده می کنند و برای جلوگیری از بارداری، در رحم کار گذاشته می شود و یا تزریق انجام می دهند. استفاده از IUD و تزریق، باعث نازک شدن دیواره رحم می شوند. افراد ممکن است در دوران پریود، لکه بینی داشته باشند که به دلیل فعالیت هورمون ها برای کمک به تنظیم پریود می باشد.

در مواردی خاص، پزشک ممکن است به فردی که خونریزی کمی دارد، مصرف قرص های ضد بارداری را برای کنترل و تنظیم دوره قاعدگی، تجویز کند. برخی از انواع قرص های ضد بارداری، حاوی هورمون هایی هستند که می توانند به فرد کمک کنند تا دوره قاعدگی منظم تری داشته باشند.

کاپ-قاعدگی-_سایدکاور3.jpg  راحت ترین پریودی زندگیت رو با خرید کاپ قاعدگی تجربه کن!

 • شما استرس دارید.

استرس می‌تواند باعث آشفته شدن بدن شما به روش‌های مختلف شود. ناراحتی‌های معمول روزمره برای آسیب زدن به هورمون‌ها کافی نیستند. دکتر چوی (Choi) می‌گوید که عوامل استرس زا مانند غم و فشار بیش از حد و رنج بردن از افسردگی در این امر بیشتر دخیل هستند. او همچنین بیان می‌دارد که ورزش بیش از حد و غیر معمول نیز به دلیل فشار و استرسی که به طور فیزیکی بر بدن وارد می‌کند، می‌تواند دوره شما را بر هم بزند.

 • شما یک تیروئید بیش از حد فعال دارید پس پریودتان با خونریزی کمی همراه است.

غده تیروئید در گلو درست زیر جعبه صدای شما قرار دارد و هورمون هایی را که کنترل های مختلف بدن ،مانند؛ دما و هضم را کنترل می کنند، آزاد می کند. یک تیروئید بیش از حد فعال - همچنین به عنوان hyperthyroidism شناخته شده - شروع به تولید بیش از حد بسیاری از هورمون های تیروئید، که می تواند مسائل جدی برای قلب، فشار خون، عضلات داشته باشد، میکند.

دوره های غیرمعمول قاعدگی نیز نشانه ای از هیپرتیروئیدیسم هستند، که موجب از دست دادن دوران قاعدگی می شود اگر در معرض برخی از علائم تیروئید بیش از حد فعال هستید، به پزشک مراجعه کنید.

 • کم شدن خون قاعدگی به علت سندرم تخمدان پلی کیستیک

پلی کیستیک، یک بیماری است که در آن تخمدان ها مقدار غیر طبیعی زیادی از آندروژن ها را تولید می کنند که هورمون های جنسی مردانه هستند بعضی (اما نه همه) زنان مبتلا به PCOS، دچار کیست تخمدان میشوند.

این تغییرات هورمونی می تواند مانع از تخمک گذاری به طور معمول شود، که می تواند منجر به عواقب ناخوشایندی، مانند؛ آکنه یا چرب شدن پوست، افزایش وزن بدن شود.

یکی دیگر از نشانه های رایج در PCOS، دوره ای قاعدگی است که بسیار سبک تر از حد معمول است، از دست دادن یک دوره قاعدگی نیز رایج است پس اگر این نوع علائم را تجربه کرده اید، با پزشک خود صحبت کنید ؛ معمولا درمان، بعضی از داروها را شامل می شود.

 • اختلالات تغذیه ای

انورکسیا (بی اشتهایی عصبی) یا بولیمیا (پرخوری عصبی) انواع اختلالات تغذیه ای هستند که ممکن است موجب پریودهای غیر عادی شوند. اختلالات تغذیه ای می‌توانند موجب کاهش وزن شوند که هورمون هایی را تغییر می دهند که پریود شما را تنظیم می کنند.

 • اضافه وزن یا کم کردن وزن ناگهانی

اضافه وزن یا کم کردن وزن ناگهانی، موجب تغییر در دوران قاعدگی می شود "بدن شما نیاز به یک تعادل سالم بین پروتئین، کربوهیدرات ها، چربی ها و ویتامین ها" دارد، اگر می خواهید به طور نرمال عمل کند.

 • کمبود تخمک گذاری

گاهی اوقات یک زن دارای دوره های پریودی نامنظمی است زیرا بدن قادر به آزاد کردن تخمک نیست که به عنوان ناتوانی در تخمک گذاری شناخته می شود و می تواند منجر به خونریزی کمتر و نامنظم شود.

آیا کم شدن حجم خون در پریودی خطرناک است؟

اگر کاهش حجم خونریزی در چند سیکل مشاهده شده پیشنهاد می‌شود آزمایشات هورمونی، تیروئید و سونوگرافی از رحم و تخمدان انجام شود. اغلب زمان ها، کم شدن حجم خون مشکل جدی نیست. با این حال، مهم است دلیل اصلی کم شدن حجم خون پریودی را بدانید و به رفع مشکل بپردازید.

همچنین لازم است بدانید که آیا کم شدن حجم خونریزی موجب ناباروری میشود یا خیر. با پزشک خود مشورت کنید تا اطمینان حاصل کنید که کاهش حجم خونریزی بر سلامتی شما تاثیر نمی گذارد. اگر شرایط خاصی داشته باشید که به مراقبت پزشکی نیاز داشته باشد، پزشک به شما کمک می کند درمان شوید.

ورودی نامعتبر

محصولات پیشنهادی
نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید