سبد خرید0
مراحل لقاح و تشکیل جنین
مراحل لقاح و تشکیل جنین

چکیده

 فرآیند بارور شدن یا عمل لقاح یک روش گام به گام هست و نتیجه نهایی اون میشه زندگی یک انسان، که با یک تخمک بارور شده آغاز میشه و تا زمانی که آماده تولد باشه در رحم مادر می‌مونه.

تخمک و اسپرم در تلاش مشترک برای باروری انسان برای تبدیل شدن به زیگوت یا تخمک بارور شده به هم می‌پیوندند.

ما در این مقاله از مجله سلامت دکتر مهندس از مرحله تخمک، مراح لقاح و تشکیل جنین  و در نتیجه بهترین زمان بارداری رو بررسی کردیم پس تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

 تخمک گذاری چیست؟  

اولین مرحله لقاح و تشکیل جنین تخمک گذاری است، تخمک گذاری مرحله ای از چرخه قاعدگی است که در طی آن یک تخمک بالغ از تخمدان آزاد می شود و منتظر بارور شدن می ماند. هر دختری که به دنیا می آید، میلیون ها تخمک نابالغ دارد که منتظر آزاد شدن هستند و پس از رسیدن به بلوغ هر ماه یک تخمک آزاد می شود. در طی مرحله تخمک گذاری، تخمک از لوله رحم یا فالوپ فرو می افتد و منتظر بارور شدن با اسپرم می ماند. برای اکثر زنان سالم، تخمک گذاری ماهی یکبار رخ می دهد که چند هفته پس از شروع قاعدگی یا پریود اتفاق می افتد.

bardari03.jpg

 ​​​​​​​تعیین زمان تخمک‌ گذاری  

اگر دوره قاعدگی شما 28 روزه باشد، تخمک گذاری معمولا حدود 14 روز قبل از شروع پریود بعدی رخ می دهد.

تخمک گذاری در اکثر افراد معمولا بین روز یازدهم تا بیست و یکم چرخه قاعدگی رخ می دهد. روز اول شروع پریود قبلی، اولین روز چرخه قاعدگی است.

تخمک گذاری همیشه در یک روز ثابت از ماه رخ نمی دهد و ممکن است یک یا چند روز با زمان مورد انتظار فرق داشته باشد.
پزشکان بخشی از چرخه قاعدگی که حول و حوش تخمک گذاری است را پنجره باروری می نامند زیرا احتمال باردار شدن زنان در این زمان در بالاترین حد است.

برای مثال، اگر فردی در روز چهاردهم تخمک گذاری کند، می تواند در همان روز یا در طی بیست و چهار ساعت بعدی باردار شود.
با این وجود، پنجره باروری چند روز قبل از تخمک گذاری باز می شود زیرا اسپرم تا 5 روز می تواند زنده بماند.

بنابراین، حتی اگر زنی در روز 14 یا 15 رابطه جنسی نداشته باشد، اما در روز های نهم تا سیزدهم رابطه جنسی بدون محافظت داشته است، باز ممکن است باردار شود زیرا اسپرم تا 5 روز زنده است.
احتمال بارداری در روز پانزدهم چرخه قاعدگی بالاترین احتمال را دارد و تا روز بیست و پنجم به صفر می رسد.
باید دقت کنید که این موارد، نکات کلی هستند و تخمک گذاری برای هر فردی متفاوت است و همپچنین چرخه قاعدگی هر کسی با شخص دیگر فرق دارد.

می توانید چرخه قاعدگی را به طور مرتب یادداشت کنید و با توجه به علائم تخمک گذاری روز دقیق تخمک گذاری خود را محاسبه کنید.

14_1778244330.jpgکاپ قاعدگی 

 کیت تعیین زمان تخمک گذاری چگونه کار می کند؟   

این بسته ها جریان هورمون لوترایزین را درست قبل از تخمک گذاری در ادرار تعیین می کنند، استفاده از این بسته ها بسیار آسانتر و دقیق تر از روشهای دیگر محاسبه زمان تخمک گذاری است.

توانایی تشخیص تخمک گذاری در 12 الی 36 ساعت را دارا می باشند و در ابتدایی ترین ماههای استفاده به شما در بالا بردن شانس باردار شدن کمک می کند. در ادامه مراحل لقاح و تشکیل جنین را برایتان شرح می دهیم.

bardari06.jpg

مراحل لقاح و تشکیل جنین   

  •  تخمک‌ گذاری و آمادگی برای لقاح و تشکیل جنین

هر ماه در داخل تخمدان‌ها، تعدادی تخمک شروع به رشد در کیسه‌هایی پر از مایع به نام فولیکول می‌کنند. در نهایت یکی از تخمک‌ها از فولیکول آزاد می‌شود که به این اتفاق تخمک‌گذاری می‌گویند.

تخمک‌گذاری حدوداً دو هفته پیش از آغاز دورۀ عادت ماهانه اتفاق می‌افتد. پس از این که تخمک از فولیکول آزاد شد، فولیکول تبدیل به کیستی به نام جسم زرد می‌شود.

جسم زرد شروع به ترشح هورمونی می‌کند که این هورمون باعث افزایش ضخامت دیوارۀ رحم و به این ترتیب رحم برای حضور تخمک بارور آماده خواهد شد.

  • افزایش هورمون‌ها

پس از اینکه تخمک فولیکول را ترک می‌کند، فولیکول به چیزی به نام جسم زرد تبدیل می‌شود. جسم زرد هورمونی آزاد می‌کند که به زخیم شدن پوشش رحم زن کمک می‌کند و آن را برای تخمک‌گذاری آماده می‌کند.

  • حرکت کردن در لوله فالوپ

پس از آزاد شدن تخمک، به داخل لوله فالوپ حرکت می‌کند. حدود ۲۴ ساعت در آنجا باقی می‌ماند، و برای بارور کردن یک تک اسپرم منتظر می‌ماند. به طور متوسط تمام این اتفاقات در حدود ۲ هفته پس از آخرین پریود زن رخ می‌دهد.

  • اگر تخمک بارور نشود

اگر هیچ اسپرمی در اطراف تخمک نباشد تا آن را بارور کند، تخمک از لولۀ رحم خارج و وارد رحم و سپس تجزیه می‌شود. بعد از آن سطح هورمون به حالت عادی برمی‌گردد، پوشش ضخیم رحم فرو می‌ریزد و به این ترتیب دورۀ عادت ماهانه شروع می‌شود.

  • عمل لقاح زن و مرد

اگر یک اسپرم به داخل لوله فالوپ برسد و به درون تخمک پناه ببرد، تخمک را بارور می‌کند. تخمک تغییر می‌کند بنابراین اسپرم دیگری نمی‌تواند داخل آن شود.

در هنگام عمل لقاح و تشکیل جنین ، ژن‌ و جنس نوزاد تعیین می‌شود. اگر اسپرم کروموزوم Y داشته باشد، کودک پسر خواهد بود. اگر یک کروموزوم X داشته باشد، کودک دختر خواهد بود.

  • لانه گزینی: حرکت به رحم

یکی از مهم ترین مراحل لقاح و تشکیل جنین لانه گزینی است. تخمک بارور شده در حدود ۳ تا ۴ روز در لوله فالوپ قرار می‌ماند. اما در عرض ۲۴ ساعت پس از باروری، شروع به تقسیم شدن سریع به بسیاری از سلول‌ها می‌کند.

با حرکت آرام در طول لوله فالوپ به رحم، تقسیم ادامه می‌یابد. کار بعدی چسبیدن به پوشش رحم است. این کار لانه گزینی یا کاشت نامیده می‌شود.

برخی بانوان در یک یا دو روز نزدیک به لانه گزینی با لکه بینی یا خونریزی خفیف روبرو می‌شوند. پوشش رحم ضخیم‌تر می‌شود و دهانه رحم با توده‌ای از مخاط بسته می‌شود و تا زمان تولد نوزاد بسته می‌ماند.

رشد خوشه‌ای سلول‌ها ظرف سه هفته آغاز می‌شود و نخستین سلول‌های عصبی نوزاد تشکیل می‌شود.

13_479889136.jpgکیسه آبگرم کاوردار

  • هورمون‌های بارداری

هورمون بارداری که hCG نامیده می‌شود از زمان لانه گزینی در خون زنان دیده می‌شود. این هورمون در آزمایش حاملگی شناسایی شده است.
سه تا چهار هفته بعد از لقاح و تشکیل جنین که تقریباً پنج تا شش هفته بعد از شروع آخرین عادت ماهانه است، جنین به اندازه‌ای هورمون بارداری hCG ترشح کرده است که در تست‌های خانگی تعیین بارداری قابل تشخیص است.

در این زمان عادت ماهانه شروع نخواهد شد و در صورت استفاده از یک تست خانگی بارداری متوجه خواهید شد که باردار هستید.
bardari04.jpg

  •  رشد جنین

پس از لانه گزینی در رحم برخی سلول‌ها جفت را تشکیل داده و برخی دیگر جنین را می‌سازند. در حدود هفته‌ی پنجم بارداری جنین ضربان قلب پیدا می‌کند.

در هفته‌ی هشتم جنین شما حدود 3 سانتی‌متر بوده و هنوز نیز در حال رشد است. امیدواریم مقاله مراحل لقاح و تشکیل جنین مورد توجه شما عزیزان واقع شده باشد.

کلام پایانی

توجه کنید که زمان تخمک گذاری برای آدمهای مختلف بسته به شرایط، محیط، وضعیت روحی، استفاده از مواد غذایی مختلف و … میتونه کمی با هم متفاوت باشد.

استرس تا حد زیادی میتونه روی زمان تخمک گذاری و پریود و احتمال بارداری تاثیر بگذارد، پس قبل از هر چیزی سعی کنید آروم باشید و استرس رو از خودتون دور کنید.

در موارد بسیاری دیده شده که در روزهایی بجز روزهای باروری، یعنی روزهای ابتدا و انتهای چرخه قاعدگی هم رابطه جنسی منجر به بارداری شده حتی در روزهای پریود! بنابراین اگه قصد بارداری ندارید لازمه که مراقبت های لازمه رو انجام بدهند.

 

ورودی نامعتبر

محصولات پیشنهادی

سوالات متداول در مورد زمان مناسب بارداری

بیشترین احتمال بارداری چه زمانی است؟

علی رغم پنجره باروری و زنده ماندن اسپرم با کیفیت که در بهترین شرایط حدود 6 روز طول میکشد ( البته نه در همه افراد )، اما بیشترین شانس باروری حدود دو روز قبل از تخمک گذاری می باشد که اسپرم تازه و مرغوب در کنار تخمک قرار میگیرد.آیا 

چه زمانی احتمال بارداری صفر است؟

با در نظر گرفتن زمان تخمک گذاری در یک سیکل منظم که حوالی روز 14 سیکل می باشد در طی یک هفته قبل از پریود بعدی این احتما ل صفر است .

فقط باید درزمان تخمک گذاری ، نزدیکی انجام شود؟

خیر. حتی در افرادی که زمان تخمک گذاری انها مشخص است نزدیکی نباید محدود به این زمان باشد . اول اینکه نداشتن نزدیکی به مدت طولانی باعث میشود ناخالصی های مایع اسپرم بیشتر شده و تحرک اسپرم کمتر و شانس باروری کاهش پیدا کند. دوم زمانی که تخمک آزاد میشود تنها به مدت 12 ساعت قابلیت باروری دارد و حداکثر 24 ساعت زنده است بنابراین بعد از وقوع تخمک گذاری شانس باروری کم میشود. برای داشتن بیشترین احتمال باروری بهتر است در محدوده زمانی موسوم به پنجره باروری مقاربت را زمان بندی کنید.