سبد خرید0
تست بارداری
تست بارداری

چکیده

 روش های خانگی تست بارداری به بیان دیگه شناخت علائمی هستن که در زنان باردار به صورت مشترک دیده میشه.

تست حاملگی به روش‌های مختلفی انجام می‌شه که از بین چندین روش تست حاملگی، معتبرترین و دقیق‌ترین این تست‌ها انجام تست بارداری خون و بی‌بی‌چک است.

در صورتی که شک کرده اید که حامله هستید و نمی توانید صبر کنید تا از داروخانه یک تست مخصوص بارداری بخرید می توانید از تست خانگی بارداری استفاده کنید.

ما در این مقاله از مجله سلامت دکتر مهندس انواع  تست‌ خانگی تشخیص بارداری رو بررسی کردیم پس تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

از کجا بفهمم باردارم؟

روش های نظارت بر باروری و آگاهی ممکن است به زن در تشخیص زودرس حاملگی کمک کند. این روشها نسبت به تست های بارداری خانگی قابل اطمینان تر هستند اما به طور قطعی نمی توانند بارداری را تأیید کنند. این روش ها همچنین به مدت چندین هفته یا حتی چند ماه به نظارت نیاز دارند.

  • عقب افتادن قاعدگی

از دست دادن یک دوره عادت ماهیانه می تواند بارداری را نشان دهد ، اما این مسئله تنها در صورتی صحیح است که زن بتواند تخمک گذاری را تایید کند. چرخه قاعدگی به طور طبیعی از یک ماه به ماه دیگر متغیر است، بنابراین ممکن است دوره ای که گمان می رود از دست رفته است، مقداری دیرتر از دوره ی ماه قبل آغاز شود.

در صورتی که یک زن بداند تخمک گذاری کرده است، باید حدود 2 هفته بعد عادت ماهیانه خود را آغاز کند. کیت پیش بینی تخمک گذاری اغلب می توانند تخمک گذاری را تشخیص دهند.

test-tokhmak-gozari-kharid.png

  •  تغییرات پستان ها یکی از علائم بارداری

در اوایل هفته های اول بارداری زنان بسیاری شاهد تغییرات در پستان هایشان هستند. این تغییرات میتواند شامل احساس سفتی، سیاهی، سنگینی، پربودن یا خارش باشد و این ناراحتی پس از گذشت چند هفته کاهش پیدا میکند.

روش های تست بارداری خانگی

روش های تست خانگی که در ادامه آورده شده است در انجمن های مختلف آنلاین ذکر شده و اغلب مبتنی بر پزشکی عامه می باشد.

  • تست حاملگی در خانه با گندم و جو

آزمایش گندم و جو که در مصر باستان توسعه یافته است، شامل ادرار بر روی گندم یا دانه جو می باشد. در این روش پس از ادرار باید دانه گندم و جو را به مدت 2 روز به حال خود گذاشت. اگر بذر جوانه بزند، آزمایش مثبت است. اگر این اتفاق نیفتد، آزمون منفی است.

تجزیه و تحلیلی که در سال 1963 انجام شد نشان داد در حدود 70٪ از مواردی که زن باردار بود، دانه ها جوانه می زدند. برخی از دانه ها همچنین هنگامی که زن حامله نبود نیز جوانه می زدند و این باعث غیر قابل اعتماد شدن این تست می شد. 

  • تشخيص بارداري خانگی با شکر

بسیاری از وبلاگ های زندگی طبیعی و سلامت، انجام این تست را توصیه می کنند، اما هیچ مقام پزشکی و یا تحقیقاتی تست شکر را معتبر نمی داند.

این تست شامل مخلوط کردن قسمت های مساوی شکر و ادرار ( مانند 1 قاشق غذاخوری شکر و 1 قاشق غذاخوری ادرار) می باشد. بعد از آن باید اجازه دهید مخلوط برای چند دقیقه به حال خود باشد، اگر شکر در ادرار حل شود، زن ظاهراً باردار نیست.

اما اگر توده ایجاد کند، زن باردار است.

آموزش تصویری تست بارداری با شکر

تست حاملگی خانگی با نمک

این آزمایش جایگزین آزمایش قند بوده و مراحل یکسانی دارد. برای این کار قسمت های مساوی ادرار و نمک باید با یک دیگر مخلوط شوند.

اگر نمک در ادرار به صورت یک توده شود، نتیجه مثبت بوده و اگر نمک در ادرار حل شود، نتیجه منفی می باشد.

با این حال هیچ تحقیق علمی از استفاده از این آزمون پشتیبانی نمی کند. 

تست حامله گی با جوش شیرین

در این تست هورمون hCG موجود در ادرار با جوش شیرین واکنش نشان داده و باعث ایجاد گاز و صدا می شود.

بعد از ریختن جوش شیرین در ادرار چند دقیقه صبر کنید. اگر جوش شیرین با ادرار واکنشی نشان نداد، زن باردار نیست اما اگر ادرار را دچار صدای فش فش و حباب کند، زن باردار است.

مانند اکثر تست های حاملگی خانگی دیگر، هیچ مدرک علمی درباره اثربخشی این آزمایش وجود ندارد.

banner-cup.jpg

تست حاملگی با شامپو

طرفداران آزمایش شامپو معتقدند که hCG موجود در ادرار باعث ایجاد کف یا حباب در شامپو می شود. برای امتحان کردن این روش، 2 قطره ادرار و 2 قطره شامپو را در یک کاسه تمیز مخلوط کنید. مخلوط را تکان ندهید، زیرا این کار می تواند باعث از بین رفتن حباب ها شود.

اگر شامپو واکنشی نشان ندهد، زن ظاهراً باردار نیست. اگر حباب یا کف کند، زن باردار است. در هر حال هیچ مدرک علمی برای حمایت از استفاده از این آزمایش وجود ندارد.

تست بارداری با خون در منزل

تست بارداری با خون در منزل دقیقترین روش تست بارداری است.

آزمایش بارداری از طریق خون، یکی از مهم ترین و اصلی ترین روش ها برای تعیین باردار بودن یا باردار نبودن خانم ها می باشد.

برای انجام تست خون بارداری، می توان از کیت های آماده نیز استفاده کرد. هر چند که این کیت ها قابل اطمینان نیستند و در بعضی موارد ممکن است خطا داشته باشند، اما در هر حال، استفاده از این کیت های تشخیصی سریع در آزمایشگاه های تشخیص طبی رواج دارد.

pregnancy2.jpg

تست بارداری با موبایل

با پیشرفت علم و راه های مختلف برای انجام تست بارداری امروز اپلیکیشن هایی برای تست بارداری با موبایل رایگان برای آیفون و اندروید طراحی شده که شما با دانلود این اپلیکیشن ها می توانید به راحتی تست بارداری مطمئنی را انجام دهید.

برای اینکه با استفاده از اپلیکیشن موبایل تست بارداری، متوجه شوید نوار تست بارداری شما مثبت است یا منفی، باید با استفاده از امکانات این برنامه عکسی از کیت تست بارداری خود بگیرید، تا خط دوم راحت‌تر دیده شود.

تست بارداری با استفاده از وایتکس

استفاده از تست بارداری با وایتکس، یکی دیگر از روش های تشخیص حاملگی در منزل است. برای انجام این کار مقداری از ادرار اول صبحتان را در یک لیوان یکبار مصرف جمع اوری کنید. دلیل تاکید بر ادرار اول صبح، غلیظ بودن آن است و هیچ ارتباطی به ناشتا بودن شما ندارد.

اگر به هر دلیلی امکان استفاده از ادرار اول صبح وجود نداشت، به مدت 4 ساعت دستشویی نرفته و مایعات نخورید، تا ادرار غلیظ شود، سپس نمونه بگیرید.

در مرحله بعد به مقدار مساوی ادرار و وایتکس را با هم مخلوط کنید، اگر دیدید که ترکیب حاصل تغییر رنگ داد و کف کرد، احتمالا باردار هستید اما اگر هیچ تغییری مشاهده نکردید احتمالا بارداری رخ نداده است.

تست بارداری با بیبی چک

مهترین مزیت تست بارداری با بیبی چک انجام آسان آن در منزل است. بعد از خریداری تست، بسته تست را باز کرده، دستورالعمل آن را مطالعه کنید، طبق آن نمونه گیری را انجام دهید و زمان کافی را برای تعیین نتیجه بدهید.

تست های بارداری مختلفی در داروخانه ها وجود دارد که در یکی از انواع آنها باید ابتدا ادرار خود را داخل ظرفی گود جمع کرد و سپس تست را داخل آن فرو برد.

در نوع دیگر آن ادرار را در ظرفی گود جمع کنید و چند قطره از آن با قطره چکان به محل تعیین شده روی تست بچکانید تا مشخص شود که باردار هستید یا خیر. در نوعی از آنها نیزبرای تشخیص بارداری ، تست را در مسیر جریان ادرار قرار می دهند.

پس از گذشت زمان لازم، نتیجه به صورت تغییر رنگ یا ایجاد خط (دو خط به معنی باردار بودن و یک خط به معنی باردار نبودن) یا یک نشان مانند مثبت (+) یا منفی (-) یا کلمه" باردار هستید (pregnant) " یا "باردار نیستید (not pregnant) " مشخص می شود.

بعد از عقب افتادن تاریخ پریود بیشتر تست های بارداری تا 99% دقت دارند.

test-bardarii-kharid09.png

چه زمانی باید تست بارداری خانگی انجام دهید؟

بسیاری از تست‌های بارداری خانگی ادعا می‌کنند که در اولین روز قاعدگی یا حتی قبل از آن دقیق هستند، با این حال اگر تا اولین روز عقب افتادن قاعدگی خود صبر کنید، احتمالا نتایج دقیق‌تری دریافت خواهید کرد.

در اوایل بارداری، غلظت اچ سی جی به سرعت افزایش می‌یابد و هر دو تا سه روز یک‌بار دو برابر می‌شود. اگر زود تست بارداری خانگی را انجام دهید، تشخیص اچ سی جی ممکن است سخت‌تر باشد.

به خاطر داشته باشید که زمان تخمک‌گذاری شما ممکن است از یک ماه به ماه دیگر، متفاوت باشد و تخمک بارور شده می‌تواند در زمان‌های مختلفی در رحم کاشته شود. این موضوع می‌تواند بر زمان تولید اچ سی جی و زمان تشخیص آن اثر بگذارد.

اگر پریودهای شما نامنظم است، ممکن است زمان پریودتان را اشتباه محاسبه کنید.

اگر برایتان مهم است که بارداری خود را فورا تایید کنید، پزشک ممکن است به شما توصیه کند که سونوگرافی انجام دهید، آزمایش خون یا آزمایش ادرار بدهید تا سطح اچ سی جی اندازه‌گیری شود.

آیا تست های خانگی بارداری می توانند موثر واقع شوند؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که این روش های تست بارداری خانگی که در واقع همان علائم بارداری هستند، تنها نشانه های ابتدایی برای بارداری بوده و نمیتوان آن ها را روش های مطمئن و قابل اتکایی دانست.

از طرفی بسیاری از این علائم در شرایط دیگر از جمله قبل از دوران قاعدگی نیز رخ میدهد.

لذا نمیتوان به طور دقیق مشخص نمود که مربوط به کدام مورد هستند مگر با مراجعه به متخصص زنان و انجام آزمایش خون و ادرار.

به علاوه بسیاری از زنان هیچ یک از علائم گفته شده ( به جز عقب افتادن قاعدگی که بدون استثنا در همه زنان وجود دارد) را نشان نداده یا به صورت ضعیف و نامحسوس رد می کنند.

pregnancy3.jpg

زمان مناسب استفاده از تست بارداری

در صورتی که از تست بارداری ادرار استفاده می کنید زمان استفاده بسیار مهم است. نیاز است که حداقل یک هفته از تاریخ در قاعدگی شما گذشته باشد تا نتیجه تست بارداری برای شما قابل قبول به نظر برسد. در واقع می بایست دقیقاً دو هفته پس از تخمک گذاری برای نتیجه دقیق تست اقدام شود و 7 روز از موعد پریود گذشته باشد، همینطور باید یک الی دو هفته از زمان رابطه جنسی نیز گذشته باشد.

بهترین زمان برای انجام تست بارداری بیبی چک صبح زود است. معمولاً شب ها هورمون HGC در بدن انباشته می شود و ادرار در این زمان غلظت بیشتری دارد. یکسری از مدل های تست بارداری هستند که حساسیت و دقت بیشتری دارند و تشخیص هورمون مورد نظر تا 4 روز زودتر نیز فراهم می سازند. نزدیکی در ماه اول بارداری هیچ مشکلی ایجاد نمی کند.

کلام آخر

در حالی که انتخاب یک تست بارداری خانگی ساده به جای انواعی که در فروشگاه خریداری می شود وسوسه انگیز است، اما حقیقت این است که صحت آنها از نظر علمی ثابت نشده است.

ممکن است امتحان کردن آنها قبل از استفاده از یک روش اثبات شده جالب باشد، اما نتایج را جدی نگیرید و مطمئناً تصمیمات بهداشتی خود را بر اساس آنها قرار ندهید.

ورودی نامعتبر

محصولات پیشنهادی

سوالات متداول " انواع تست بارداری"

آزمایش خون بارداری کی جواب میده؟

آزمایش خون بارداری حدود 10 روز بعد از لقاح می‌تواند بارداری را نشان دهد. البته به خانمها توصیه می شود که دو هفته صبر کنند، بعد آزمایش خون بدهند.

ایا تست بارداری با بیبی چک دقیق است؟

بیبی چک یک تست اولیه خانگی است و در بهترین حالت با دقت 99 درصد و با اعتبار کمتری نسبت به آزمایش خون است. بهتر است معیار اصلی را آزمایش خون قرار بدهید و نتیجه نهایی رو با آزمایش خون تایید کنید.

تست بارداری یک خط نشانه چیست؟

نشانه منفی بودن بارداری

تست بارداری دو خط نشانه چیست؟

نشانه مثبت بودن بارداری

بدون نسخه پزشک امکان ازمایش بارداری وجود دارد؟

بله به صورت آزاد میتوان آزمایش خون بارداری داد