سبد خرید0
بارداری با رابطه دهانی
بارداری با رابطه دهانی

چکیده

بارداری از راه دهان؛ واقعیت یا توهم؟! برای بعضی از افراد این سوال پیش میاد که آیا از طریق رابطه جنسی دهانی امکان باردار شدن وجود داره؟ آیا با وجود قورت ندادن آب منی ممکنه بارداری اتفاق بیوفته؟ 

رابطه دهانی یا اورال سکس که امروزه بیشتر افراد به آن رو آورنده اند تا از خطرات ناشی از دخول جلوگیری کنند موضوع این بخش از مجله سلامت دکترمهندس است. 

ما در این مقاله از مجله سلامت دکتر مهندس سوال هایی مانند: چه رابطه هایی باعث حاملگی می شود؟ و آیا رابطه دهانی باعث بارداری می شود؟ رو بررسی کردیم پس تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

 بارداری چگونه اتفاق می افتد؟

مایع منی سالم، حاوی میلیون‌ها اسپرم است که سلول‌های باروری کوچکی هستند که می‌توانند به سمت تخمک شنا کنند. اگر اسپرم، تخمک را بارور کند تخمک سپس به رحم می‌رود تا سعی کند خود را در پوشش رحم جا دهد.

این فرآیند که کاشت یا لانه گزینی نامیده می‌ شود، بارداری را آغاز می‌ کند. همه لانه گزینی ها موفقیت آمیز نیستند. برای موفقیت در بارداری، اسپرم باید تخمک را بارور کند و تخمک باید در رحم کاشته شود.

اگر قصد بارداری دارید، تماس جنسی باید در حدود زمان تخمک گذاری انجام شود.

در حالی که زنان می‌توانند در هر مرحله از چرخه خود تخمک گذاری کنند، تخمک گذاری به طور معمول در وسط چرخه قاعدگی رخ می‌دهد. 

couple.jpg

چه رابطه هایی باعث حاملگی می شود؟

برای وقوع حاملگی اسپرم باید مسیر قابل قبولی به سمت تخمک داشته باشد که نیاز به تماس با واژن دارد. اکثریت قریب به اتفاق زنانی که باردار می شوند، رابطه جنسی محافظت نشده داشته اند.

با این وجود باردار شدن از سایر اشکال تماس جنسی، در موارد زیر امکان پذیر است:

 • مقاربت جنسی که در صورت عدم تاثیر قرص های ضد بارداری
 • تماس جنسی دستی (با انگشتان) اگر شخص بعد از لمس مایع منی، واژن را لمس کند.
 • رابطه جنسی مقعدی وقتی مایع منی نزدیک واژن می شود.
 • رابطه جنسی دهانی اگر یک فرد در دهان خود مایع منی داشته باشد و سپس با واژن تماس برقرار کند.
 • در حالی که روش طبیعی کنترل بارداری- بیرون کشیدن قبل از انزال- خطر بارداری را کاهش می دهد، اما خیلی مؤثر نبوده و ممکن است منجر به بارداری شود.

test-tokhmak-gozari-kharid.png

آیا خوردن اسپرم باعث حاملگی میشود؟

رابطه جنسی دهانی منجر به بارداری نمی‌شود. هنگامی‌که فرد مایع منی را قورت می‌دهد، مانند هر چیزی که شخص می‌خورد یا می‌نوشد، از طریق دستگاه گوارش پردازش می‌شود.

این مسیر راهی برای اندام‌های باروری ندارد و منجر به بارداری نمی‌شود. مایع منی بلعیده شده با واژن تماس پیدا نمی‌کند و امکان بارداری وجود ندارد.

زنان فقط از طریق تماس آلت تناسلی می‌توانند باردار شوند، یعنی هنگامی‌ که مایع منی وارد واژن می‌شود. هر گونه تماس تصادفی بین مایع منی و واژن ممکن است منجر به بارداری شود. 

ولی اگر اسپرم از هر طریقی به رحم یا کانال واژن راه پیدا کند، در آن شرایط احتمال بارداری وجود دارد و برای پیشگیری از بارداری باید از راه های مربوط به آن، مانند استفاده از کاندوم، مصرف قرص‌ های ضد بارداری و در شرایط اضطراری از قرص های اورژانسی استفاده کرد. 

با این حال رابطه جنسی دهانی محافظت نشده می‌تواند هر دو جنس مرد و زن را در معرض ابتلا به عفونت‌های منتقله از راه تماس جنسی قرار دهد. این عفونت‌ها عبارتند از:

 • سوزاک
 • هپاتیت B
 • هرپس
 • ویروس پاپیلوم انسانی (HPV)
 • تبخال
 • سیفلیس
 • به ندرت HIV
 •  کلامیدیا 

30.jpg

چه فعالیت های جنسی منجر به بارداری نمی شود؟

در صورت تماس مایع منی با مهبل، هر نوع تماس جنسی می تواند منجر به بارداری شود. با این حال برخی از اعمال جنسی که بسیار کمتر باعث ایجاد حاملگی می شوند عبارتند از:

 •  رابطه جنسی دهانی، اگر هیچ یک از شرکاء در هنگام تماس با واژن، مایع منی در دهانی خود نداشته باشند.
 • رابطه جنسی مقعدی به خصوص با کاندوم یا روش های مانع شونده ی دیگر
 • رابطه جنسی دستی، با دستهای تمیز که منی را لمس نکرده است.
 • سکس واژن هنگام استفاده مناسب روش های پیشگیری از بارداری

sandali-5fanare-drharaj-maghale.jpg

کدام آب مرد باعث حاملگی میشود؟

باردار شدن به معنای انجام لقاح اسپرم با تخمک و تشکیل سلول تخم است. حال منشا این اسپرم ممکن است مایع منی، پیشاب و یا استفاده از روش های کمک باروری باشد.

بسیاری از افراد گمان می کنند که پیشاب حاوی اسپرم نیست و می پرسند که چه ابی باعث بارداری میشود، باید به شما بگوییم که این تصور کاملا غلط است!

بسیاری از بارداری ها توسط همین پیشاب رخ داده است. بنابراین بارداری با پیشاب حتی بارداری با پیشاب بدون دخول گرچه شاید دور از ذهن به نظر برسد اما امکان پذیر است.

چگونه رابطه جنسی ایمن تری داشته باشیم؟

هیچ رابطه جنسی کاملاً بی خطر نیست. روش های مانع شونده مثل کاندوم می توانند از کار بیفتند و وسایل خوراکی جلوگیری از بارداری نمی توانند از بروز بیماری های مقاربتی جلوگیری کنند.

افراد می توانند با استفاده از روش های مانع، مانند کاندوم به همراه روش های پشتیبان، مانند دستگاه داخل رحمی (IUD) یا کنترل هورمونی، احتمال بارداری و عفونت را کاهش دهند.

افرادی که مایل به کاهش بیشتر خطر رابطه های جنسی خود هستند می توانند:

 • رابطه جنسی بیرونی را در نظر بگیرند. این موارد نوعی از رابطه جنسی هستند که مستلزم نفوذ به واژن نیستند.
  افراد ممکن است رابطه جنسی دهانی، تحریک دستی، استمناء متقابل یا رابطه جنسی از راه دور ( تلفنی ) را امتحان کنند.
 • هنگام مشارکت در رابطه جنسی دهانی از روش های مانع مانند کاندوم استفاده کنند.
 • در مورد آزمایش مکرر در مورد STI ( عفونت های مقاربتی ) از پزشک سؤال کنند.
 • تا حد امکان تعدد شرکای رابطه جنسی نداشته باشند.
  couple1.jpg

برای باردار نشدن چه باید کرد؟

هر گونه تماس بین آلت تناسلی و واژن می تواند باعث بارداری شود، اما براساس سایت medicalnewstoday استراتژی های خاصی می تواند خطر را کاهش دهد. این شامل:

نظارت بر علائم باروری:

این روش‌ به افراد کمک می کند تا زمان تخمک گذاری احتمالی را مشخص کرده و در مواقع باروری از رابطه جنسی خودداری کنند. زنان زمانی که مایع دهانه رحم غلیظ و آبکی دارند، نتیجه آزمایش تخمک گذاری مثبت می گیرند و نزدیک به وسط چرخه هستند ممکن است بارور شوند.  افراد می توانند از برنامه ها و اپلیکیشن های متفاوت برای ردیابی باروری استفاده کنند.

20-1.jpg

پیگیری دوره های قاعدگی:

اگر دوره ها منظم باشند یک زن در حین و دقیقا قبل از دوره عادت ماهانه خود معمولاً بارور نیست. اپلیکیشن های مختلفی برای کمک به ردیابی این دوره ها در دسترس هستند.

استفاده از روش های کنترل تولد:

کاندوم، قرص ضد بارداری و IUD می توانند با استفاده صحیح، از بارداری جلوگیری کنند. برای کسب بهترین نتیجه افراد باید از یک روش پشتیبان نیز استفاده کنند. به عنوان مثال می توانند از کاندوم حاوی اسپرم کش استفاده کنند.

test-bardarii-kharid09.png

رابط جنسی دهانی کدام قسمت بدن را تحت تاثیر قرار می دهد؟ 

 • گلو، دستگاه تناسلی، مجاری ادراری و رکتوم مناطقی هستند که در سکس های دهانی، بیشتر در معرض خطر عفونت قرار می گیرند.
 • خطر عفونت در رابطه جنسی دهانی زیاد است و می تواند منجر به عفونت های زیر شود:
 • داشتن رابطه جنسی دهانی به مردی که آلت تناسلی آلوده دارد، می تواند منجر به کلامیدیا در گلو شود.
 • داشتن رابطه جنسی دهانی به یک زن مبتلا به عفونت واژن یا مجرای ادراری، ممکن است منجر به کلامیدیا در گلو شود.
 • داشتن رابطه جنسی دهانی به یک شریک زندگی مبتلا به عفونت رکتوم، می تواند منجر به کلامیدیا در گلو شود.
 • گرفتن رابطه جنسی دهانی از طریق شریک زندگی با کلامیدیا در گلو، می تواند منجر به ابتلا به کلامیدیا در آلت تناسلی شود.
 • رابطه جنسی دهانی از طریق شریک زندگی با کلامیدیا در گلو، ممکن است منجر به کلامیدیا واژن یا مجاری ادراری شود.
 • رابطه جنسی دهانی در مقعد از یک شریک مبتلا به کلامیدیا در گلو ممکن است منجر به کلامیدیا در رکتوم شود.

کلام آخر

انجام رابطه جنسی دهانی و خوردن منی ممکن است خطر ابتلا به برخی عفونت ها مانند STI ها را افزایش دهد، اما این امر باعث ایجاد حاملگی نمی شود.

هیچ شکلی از رابطه جنسی، بدون خطر نیست و افراد می توانند با استفاده از روش های کنترل تولد مانند کاندوم، رابطه جنسی ایمن تری داشته باشند.

khordan-seght-sarii.jpg خوردن چه چیزهایی باعث سقط سریع جنین می شود؟

 

ورودی نامعتبر

محصولات پیشنهادی

آیا رابطه دهانی باعث بارداری میشود؟

آیا شستن واژن مانع بارداری می شود؟

خیر، پس از ورود اسپرم به واژن هیچ روش اثبات شده ی علمی برای از بین بردن آن وجود ندارد.

آیا ایستادن در حین یا بعد از رابطه جنسی از بارداری جلوگیری می کند؟

خیر. یک روش ثابت برای از بین بردن مایع منی پس از ورود به مهبل وجود ندارد و گرانش مانع از بارور شدن اسپرم نمی شود. دانشمندان همچنین ثابت نکرده اند که پوزیشن خاصی در دوران رابطه جنسی احتمال بارداری را افزایش می دهد.

آیا استفاده از دو کاندوم در حین رابطه جنسی بهتر از یک کاندوم است؟

خیر. استفاده از دو کاندوم به طور همزمان محافظت کمتری را ارائه می دهد زیرا باعث ایجاد اصطکاک و ضعف ماده ی سازنده ی کاندوم می شود. در نتیجه احتمال بیشتری برای خراب شدن کاندوم وجود دارد که می تواند منجر به حاملگی بدون برنامه ریزی یا STI شود.

آیا استمنا یا خود ارضایی قبل از رابطه جنسی در عدم بارداری نقش دارد؟

خیر. خودارضایی تعداد اسپرم را کاهش نمی دهد و بنابراین راهی مؤثر برای جلوگیری از بارداری نیست.

آیا قرص های ضد بارداری به صورت فوری شروع به کار می کنند؟

خیر. پس از شروع مصرف قرص های ضد بارداری، ممکن است 7 روز طول بکشد تا این قرص ها موثر واقع شوند. افراد هنوز هم باید از روش های ضد بارداری پشتیبان، مانند کاندوم استفاده کنند زیرا این امر نه تنها از بارداری جلوگیری می کند بلکه از STI نیز محافظت می کند.

آیا ریخته شدن اسپرم روی واژن دختر باردار باعث بارداری می شود؟

جواب این سوال بله هست اما احتمال خیلی کمی دارد ولی چرا بله است چون اسپرم ها خاصیت حرکت کردن و بالاروندگی را دارند که می توانند وارد واژن شده و به رحم راه پیدا کنند.

آیا مالش باعث بارداری میشود؟

خیر این امکان وجود ندارد.

آیا پیشاب موجب بارداری می شود؟

این سوالی است که بسیاری از پژوهشگران از خود می پرسند و به طور خلاصه می توان گفت بله احتمال بارداری با پیشاب است اما بسیار اندک است. اگرچه عده ای اعتقاد دارند که اسپرم موجود در پیشاب باقی مانده مایع منی از نزدیکی قبلی است لذا اگر در رابطه جنسی دوم(قبل از نزدیکی برای بار دوم) ادرار کند دیگر در پیشاب اسپرم وجود نخواهد داشت ولی این نظریه یک پیش فرض است و این ادعا کاملاً ثابت شده نیست.