سبد خرید0

چکیده:           تخمین زمان مطالعه: 4 دقیقه 

کمر درد در جامعه امروزی همه گیر است و به خصوص در دوران بارداری شایع است. عوامل مختلفی در ایجاد این علائم در دوران بارداری وجود دارد از جمله تغییرات لگن و همچنین تغییرات در بارگذاری. روش های احتمالی تصویربرداری در دوران بارداری به دلیل تمایل به محدود کردن قرار گرفتن در معرض تابش یونیزان به جنین محدود است. درمانها معمولاً محافظه کارانه هستند ، مداخلات مبتنی بر ورزش و روشهای دیگر نیز ممکن است در نظر گرفته شوند. کمردرد همراه با بارداری به طور کلی پس از زایمان را برطرف می کند.

 برای دسترسی راحتتر برروی لینک های زیر کلیک بفرمایید:

 وقوع کمر درد

علت درد در بارداری

تشخیص درد در بارداری

رفتار درد در بارداری


کمردرد یکی از شکایات رایج زنان باردار است. این به طور کلی به عنوان ناراحتی محوری یا پارا ساژیتال در ناحیه کمر تحتانی مشخص می شود و ماهیت اسکلتی عضلانی دارد. این می تواند به دلیل ترکیبی از عوامل مکانیکی ، هورمونی ، گردش خون و روانی - اجتماعی باشد. گزینه های درمان اغلب ضعیف هستند ، زیرا علت کمر درد همیشه به طور کامل مشخص نیست. بعلاوه ، درمانهایی که در دسترس هستند معمولاً میزان موفقیت کمی دارند و عمدتا شامل تنظیمات سبک زندگی و استراحت در رختخواب هستند.ناراحتی در این منطقه همچنین ممکن است در تغییر در ناحیه خلفی لگن ، به ویژه مفاصل ساکروایلیاک که در طول بارداری دچار تغییر می شوند و / یا کشش مستقیم ساختارهای داخل لگنی ، ایجاد شود ، نقش داشته باشد. این می تواند خود را در ناحیه کمر نشان دهد و یا به باسن و ران های خلفی تابش کند. برخلاف رادیکولوپاتی ، درد خلفی لگن معمولاً از زانوها گسترش نمی یابد. توصیف کلاسیک دردی که توسط اکثر خانمها احساس می شود معمولاً در نتیجه علائم هر دو نوع کمردرد ، کمر و لگن است.چنین ناراحتی می تواند تأثیر قابل توجهی در زندگی در دوران بارداری داشته باشد و ممکن است از شدت و مدت متغیری برخوردار باشد. خوشبختانه ، در اکثر موارد ، کمردرد پس از زایمان سریعاً برطرف می شود و مشکلی ماندگار ایجاد نمی کند. با این حال ، اگر ناراحتی مداوم باشد یا به صورت کلاسیک ارائه نشود ، باید علل کمتر شایع مانند عفونت و زایمان زودرس را به سرعت بررسی کرد تا از عواقب جدی آن جلوگیری شود.

drdebrdri14.jpg

وقوع کمر درد در بارداری:


کمردرد می تواند زنان باردار یا باردار را در سنین باروری تحت تأثیر قرار دهد. تقریباً 70٪ از زنان در دوره ای از زندگی خود درد کمر را گزارش می کنند . با این حال ، فقط در دوران بارداری ، بروز کمر درد توسط 50-80 of از زنان گزارش شده است . یک سوم زنان باردار ادعا می کنند که کمردرد یک مشکل قابل توجه است . در تحقیقی توسط استپلتون و همکاران. 8/61 درصد از زنانی که در دوران بارداری کمردرد را گزارش کرده اند ، ادعا کردند که این درد حداقل در حد متوسط ​​بوده است ، 9 درصد نیز ادعا کردند که به دلیل درد کاملاً از کار افتاده اند .این ناراحتی معمولاً از ماه پنجم تا هفتم بارداری شروع می شود . مورگن و همکاران میانگین سن حاملگی را در شروع درد 22.1 هفته گزارش کرد. با این حال ، در این مطالعه تا 20٪ از زنان ادعا می کردند که درد از همان 16 هفته شروع شده و برخی از آنها در ماه اول ادعا می کنند که درد دارند .زنان مبتلا به مشکلات قبلی کمر یا کمردرد مزمن بیشتر در دوران بارداری دچار کمردرد می شوند ، دردی که دو برابر بیشتر از کسانی است که شکایت قبلی ندارند. همچنین احتمال دارد درد شدید و طولانی مدت داشته باشند. در همین راستا ، زنانی که در طول یک بارداری کمر درد را تجربه می کنند 85٪ احتمال کمردرد را در دوران بارداری بعدی دارند.فعالیت همچنین به شروع کمردرد در دوران بارداری مربوط می شود . سبک زندگی کم تحرک در مقایسه با بیمارانی که سبک زندگی فعال تری دارند ، خطر کمردرد را افزایش می دهد. با این وجود ، بیمارانی که مشاغل "اکثراً فعال" و "از نظر جسمی" توصیف می شوند ، در معرض خطر بیشتری برای درد در دوران بارداری هستند که نشان می دهد افراط در فعالیتها ایده آل نیستند.افزایش شاخص توده بدن (BMI) ممکن است یک عامل خطر باشد اما نتایج مطالعه متناقض است. Orvieto و همکاران دریافت که BMI در کسانی که درد را تجربه می کنند به طور قابل توجهی بالاتر از کسانی است که درد ندارند. این نتایج با نتایج یافته شده توسط موگرن و همکاران موافق است. که میانگین BMI قبل و پایان آن به ترتیب 24.57 و 30.10 بود ، در کسانی که کمردرد داشتند در مقایسه با BMI 23.30 و 28.56 در کسانی که نداشتند . با این حال ، منس و همکاران تفاوت معنی داری بین BMI قبل از بارداری در افرادی که کمردرد و جمعیت عمومی داشتند وجود نداشت. سن جوانتر و برابری چندگانه نیز بروز کمردرد را افزایش می دهد.علائم مرتبط شامل سفتی و حرکت محدود در پشت یا پاها است. درد و علائم همراه آن ممکن است ثابت باشد یا ممکن است فقط در موقعیت های خاص یا پس از فعالیت طولانی ایجاد شود. تقریباً یک سوم بیماران گزارش می کنند که با گذشت روز درد افزایش می یابد در حالیکه یک سوم دیگر گزارش می کنند که درد در طول شب بدتر می شود و اغلب خواب را مختل می کند .

drdebrdri12.jpg

علت شناسی:


کمردرد در بارداری به طور کلی ناشی از تغییرات زیادی در بار و مکانیک بدن است که در حین حمل کودک اتفاق می افتد. در طی بارداری افزایش وزن بین 20 تا 40 پوند طبیعی است. این به وضوح مرکز ثقل بدن را به جلو تغییر می دهد و لحظه بازوی نیروهای وارد شده به ستون فقرات کمر را افزایش می دهد. مطالعات نشان می دهد که تغییر قدامی با مشکلات سمفیز شرمگاهی همراه است. بعلاوه ، تغییرات پوسچر ممکن است برای ایجاد تعادل در شیفت قدامی ، منجر به لوردوز ، و افزایش انحنای داخلی ستون فقرات ، افزایش بیشتر استرس در ناحیه کمر انجام شود .دیسک های بین مهره ای با دفع مایع به بارگذاری محوری پاسخ می دهند ، در نتیجه باعث کاهش ارتفاع و فشرده سازی کلی ستون فقرات می شود . روداکی و همکاران نشان داد که ستون فقرات زنان باردار با کمردرد بعد از فعالیت بیشتر از زنان باردار بدون کمر درد و کسانی که باردار نیستند ، به ترتیب 4.57 ، 4.23 و 3.99 میلی متر فشرده می شوند. بهبودی زنان باردار با کمردرد نیز از فشرده سازی مربوط به فعالیت بیشتر است .عضلات شکم نیز کشیده می شوند تا رحم در حال انبساط را در خود جای دهند. هنگام کشش ، آنها توانایی خود را برای انجام عملکرد حفظ وضعیت بدن از دست می دهند ، و باعث می شود که قسمت تحتانی کمر اکثر افزایش وزن تنه را تحمل کند. مطالعات مقایسه زنان باردار ثبت نام شده در یک برنامه ورزشی طراحی شده برای مقابله با قدرت اصلی ، انعطاف پذیری و استقامت عضلانی ، به ویژه قدرت شکمی ، با افرادی که در هیچ برنامه تمرینی مشارکت ندارند ، کاهش تغییرات وضعیتی و شدت درد را در گروه ورزشی نشان داد  .بخش قابل توجهی از زنان اولین بار در سه ماهه اول درد احساس می کنند ، زمانی که تغییرات مکانیکی هنوز نقشی مهم در علت درد ندارند. این نشان می دهد که برخی از درد ها به جای استرس های جسمی ممکن است ثانویه نسبت به تغییرات هورمونی باشد. تغییرات هورمونی در دوران بارداری نیز باعث التهاب و درد در پشت می شود. به عنوان مثال ، برخی از مطالعات نشان داده اند که کمردرد با افزایش سطح رلاکسین که در دوران بارداری تولید می شود ارتباط دارد حتی اگر دیگران اینگونه نیستند. گفته شده است که هورمون ریلکسین در دوران بارداری غلظت 10 برابر افزایش می یابد. از آنجا که ساختارهای لگن و ستون فقرات پایین تر نرم و شادتر می شوند ، ممکن است ناراحتی به ویژه نه تنها در مفصل ساکروایلیاک بلکه در کل قسمت پایین کمر نیز ایجاد شود.

drdebrdri17.jpg

نظریه دیگری مطرح شده است که کمردرد در دوران بارداری ، به ویژه دردی که در شب بدتر می شود و به حدی است که بیمار را از خواب بیدار می کند ، نتیجه لخته شدن ورید در لگن است. رحم در حال انبساط ، بخصوص در شب هنگام خوابیدن بیمار ، روی ورید اجوف فشار می آورد. این همراه با افزایش حجم مایعات از احتباس مایعات در دوران بارداری منجر به گرفتگی وریدی و هیپوکسی در لگن و ستون فقرات کمر می شود. سریع و همکاران این وضعیت را با کمردرد تجربه شده در شب در بیماران مبتلا به نارسایی احتقانی قلب ارتباط دارد.سیاتیک ، که در اثر فتق یا برجستگی دیسک بین مهره ای و در نتیجه فشرده سازی عصب ایجاد می شود ، معمولاً علت کمردرد است. علائم مرتبط با بارداری ، مانند درد پا و کنترل نادرست مثانه ، می تواند به این تشخیص اشاره کند. با این حال ، در دوران بارداری این امر بسیار بعید است و فقط در حدود 1٪ از زنان باردار دیده می شود.کمردرد همچنین می تواند ناشی از تمام عوامل طبیعی مرتبط با کمردرد در جمعیت غیر باردار باشد. عواملی مانند بیماری دیسک تخریب ، بدخیمی و عفونت همگی از علل احتمالی هستند. مشکلات مرتبط با بارداری نیز ممکن است مانند زایمان زودرس و پوکی استخوان ناشی از بارداری ایجاد شود. این علل مشكل جدی تری را به وجود می آورند كه در صورت عدم رسیدگی سریع به آنها می تواند به طور قابل توجهی سلامت مادر و جنین را به خطر بیندازد.

تشخیص:


تشخیص کمردرد معمولاً براساس علائم است زیرا به دلیل ترس از آسیب رساندن به جنین ، آزمایشات کمی برای کمک به تشخیص وجود دارد. ارزیابی کمردرد در دوران بارداری دشوار است زیرا درد ذهنی است و معمولاً نتیجه ترکیبی از مشکلات است. درد اغلب در مقیاس آنالوگ بصری افقی از 1 تا 100 با لنگر در "بدون درد" و بدترین درد قابل تصور اندازه گیری می شود.مدلهای حرکتی کلاسیک را نمی توان در زنان باردار اعمال کرد زیرا الگوی تحرک و انتظارات آنها با جمعیت عمومی متفاوت است. ناتوانی در نتیجه درد اغلب با استفاده از مقیاس ناتوانی کمردرد کبک اندازه گیری می شود. در حالی که این مقیاس در درجه اول برای اندازه گیری ناتوانی ناشی از کمردرد غیر توصیفی مربوط به بارداری استفاده می شود ، می تواند برای استفاده در درد مربوط به بارداری سازگار باشد چندین مطالعه سعی در ایجاد سیستمی برای ارزیابی میزان و تأثیر درد به طور خاص در دوران بارداری و بعد از آن داشته است. وان دی پل و همکاران شاخص تحرک حاملگی (PMI) را برای ارزیابی توانایی انجام فعالیتهای عادی خانوار در مقیاس از "بدون مشکلی در انجام این کار" تا "انجام این کار غیرممکن است یا فقط با کمک دیگران امکان پذیر است." PMI پیدا شد ارزیابی درستی از تحرک در حین و بعد از بارداری باشد .

drdebrdri16.jpg

معاینه فیزیکی با چندین مانور می تواند درد خلفی لگن را از درد کمر تشخیص دهد. آزمایش تحریک درد لگن خلفی ، ایستادن روی یک پا و آزمایش پاتریک فابره درد لگن را ایجاد می کند. هر آزمایش پاهای بیماران را تحت فشار قرار می دهد تا مفاصل لگن را تحت فشار قرار دهد. لمس بر روی بافت نرم ساکرولیا ، سمفیز شرمگاهی و نواحی گلوتئال ، درد لگن را از حساسیت پشت به بالای کمر متمایز می کند. مطالعات نشان می دهد که هر دو روش در تشخیص درد خلفی لگن و تمایز بین سندرم های مختلف ایجاد کننده موثر هستند. اگرچه آزمایش های تحریک درد نسبت به تست های توپوگرافی / لمس قابل اعتمادتر هستند .

وقتی تعیین مشکل از طریق تاریخچه و تنها از نظر فیزیکی دشوار است ، تکنیک های تصویربرداری برای بررسی در دسترس هستند. میزان اشعه یا خاکستری به نوع تکنیک تصویربرداری استفاده شده و ناحیه مادر در معرض آن بستگی دارد. اثر تابش جذب شده به سن حاملگی جنین بستگی دارد. در 2-8 هفته ، دوز کمتر از 10 cGy هیچ خطر افزایش ناهنجاری را ایجاد نمی کند ، در حالی که خطر ناهنجاری 1٪ در هر 10 cGy افزایش می یابد . از 9 تا 15 هفته ، خطرات مشابه هستند و با دوز افزایش می یابند. پس از 15 هفته در معرض خطر ابتلا به سرطان با قرار گرفتن در معرض 1 سانتی گراد افزایش قابل اندازه گیری است .وقتی عکس برداری از اندام ها ، سر یا قفسه سینه با محافظ مناسب انجام می شود ، جنین عملاً در معرض تابش قرار نمی گیرد. با این حال ، جنین هنگام تصویربرداری از ستون فقرات کمر ، مقدار متوسط ​​تا زیاد اشعه را جذب می کند. متوسط ​​قرار گرفتن در معرض جنین برای رادیوگرافی ستون فقرات کمری معمولی 1.7 میلی گرم با حداکثر دوز 10 میلی گرم در حالی که میانگین و حداکثر دوز برای توموگرافی کامپیوتری به ترتیب 2.4 و 8.6 است . تصویربرداری رزونانس مغناطیسی روش ارجح برای کمردرد شدید است که با درمان محافظه کارانه بیشتری در دوران بارداری برطرف نمی شود. روش اورورادیولوژیک گاهی اوقات برای هیدرونفروز در زنان باردار انجام می شود و منجر به میانگین دوز رحم 4/0 میلی گرم می شود.

رفتار:


بیشتر خانم ها ناراحتی کمر را بخشی اجتناب ناپذیر از بارداری می دانند و به دنبال درمان از یک متخصص مراقبت های بهداشتی نیستند. فقط حدود 50٪ از خانمها برای کمردرد یا لگن به پزشک مراجعه می کنند. زنانی که میزان درد خود را با VAS بیشتر ارزیابی می کنند بیشتر به پزشک مراجعه می کنند. از زنانی که به پزشک مراجعه کردند ، 70٪ تحت درمان قرار گرفتند. اکثر زنان تحت درمان بیش از یک نوع درمان را گزارش می کنند.اکثر استراتژی های درمان بر پیشگیری متمرکز هستند زیرا اجرای اواخر بارداری اغلب دشوار است. وقتی درمان دنبال می شود مدیریت محافظه کارانه کمردرد در دوران بارداری به دلایل واضح ترجیح داده می شود ، اگرچه اینگونه درمانها به طور معمول موفقیت بالایی ندارند. گزینه های درمان شامل فیزیوتراپی ، تحریک عصب از راه پوست ، درمان دارویی ، طب سوزنی یا عمل کایروپراکتیک و کمربندهای تثبیت کننده است. وضعیت مناسب بدن برای تسکین کمردرد ضروری است. اگرچه ممکن است دستورالعمل برای تسکین درد کافی باشد ، اما بریس ها برای اطمینان از موقعیت مناسب بدن در دسترس هستند.

ورزش قبل و در اوایل بارداری می تواند عضلات شکم ، کمر و لگن را تقویت کند ، که وضعیت را بهبود می بخشد و توانایی تحمل وزن را افزایش می دهد. ورزش کم شدت همچنین می تواند درد را پس از ایجاد درد کاهش دهد. ورزش در نیمه دوم بارداری به طور قابل توجهی باعث کاهش درد بدنبال سه بار در هفته برنامه 12 هفته ای می شود . شیب لگن به ویژه در تسکین درد کمر مثر است. کشیدن زانو ، بالا آوردن پا صاف ، حلقه زدن ، بالا آوردن پا مستقیم جانبی و تمرینات کگل نیز در تسکین کمردرد در زنان باردار موفقیت آمیز است. ایروبیک در آب یکی دیگر از راهکارهای پیشنهادی است که نشان داده است درد را کاهش می دهد و در نتیجه نیاز به مرخصی استعلاجی در زنان مبتلا به کمر درد در دوران بارداری دارد.

مطالعات نشان داده است که روشهای درمانی مکمل و جایگزین می توانند ابزاری موثر در کاهش کمر درد در دوران بارداری باشند. یک سوم جمعیت ایالات متحده از چنین روشهای درمانی جایگزینی استفاده می کنند که اکثریت آنها زنان در سن باروری هستند . در نتیجه ، جای تعجب نیست که روش های درمانی جایگزین گزینه ای محبوب برای تسکین درد هستند. محبوب ترین روش های درمانی شامل ماساژ ، طب سوزنی ، آرامش ، یوگا و روش های عمل جراحی است. به همین ترتیب ، بیش از 90٪ از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی قبل از تولد نوعی درمان غیر دارویی را توصیه می کنند ، از جمله برخی از روش های درمانی جایگزین. ماماها (93٪) نسبت به پزشکان (64٪) یا مربیان پرستاری قبل از تولد (57٪) به احتمال زیاد درمانهای جایگزین را توصیه می کنند.

drdebrdri15.jpg

کمربندهای پشتیبانی و کرست ها وسیله دیگری برای حمایت از پشت است. از کمربندهای کمربندی لگنی برای فشردن سطوح مفصلی مفاصل ساکروایلیاک برای ایجاد ثبات و کاهش سستی لگن استفاده می شود. استفاده از کمربند لگن در یک موقعیت بالا به طور قابل توجهی باعث کاهش سستی لگن با استفاده از تصویربرداری داپلر از ارتعاش در موقعیت مستعد می شود . مطالعات نشان داده است که استفاده از کمربندهای لگنی در تسکین درد موثر بوده است . کمربند لگن غالباً رایج ترین روش درمانی است ، اگرچه زنان آن را به عنوان موثرترین درمان موجود ارزیابی نمی کنند .

داروهای اوپید را می توان برای درد شدید تجویز کرد. باید برای جلوگیری از ترک اوپوئید در نوزاد متولد شده ، دوز مصرفی محدود شود. در یک مورد ، پزشکان از تزریق اپیدورال به جای راه خوراکی استفاده کردند تا مقدار دوز روزانه در یک زن مبتلا به کمر درد به دلیل چندین فتق دیسک را به حداقل برسانند.

درمان های خانگی ساده مانند پد های گرم کننده و داروهای ضد درد بدون نسخه نیز می توانند درد را تسکین دهند. استامینوفن داروی بدون نسخه برای تسکین درد در دوران بارداری قابل قبول است در حالی که آسپرین و ایبوپروفن اینگونه نیستند. شل کننده های عضلانی نیز می توانند تجویز شوند. کفش راحت و بدون پاشنه علائم را کاهش می دهد و امکان تحرک بیشتر را فراهم می کند.

drdebrdri11.jpg

چه عواملی باعث کمر درد و معده درد در دوران بارداری می شود؟


در دوران بارداری ، بدن شما هورمونی به نام ریلکسین می سازد که به رباط های ناحیه لگن اجازه می دهد تا شل شوند و مفاصل در هنگام آماده سازی برای روند تولد شل شوند. همین هورمون می تواند باعث شل شدن رباط هایی شود که از ستون فقرات حمایت می کنند و منجر به بی ثباتی و درد می شود.فیبروم ها رشد خوب (غیر سرطانی) رحم هستند. آنها می توانند باعث درد در لگن و کمر شوند. فیبروم ها همچنین می توانند باعث فشار مقعد یا مثانه و احساس نیاز بیشتر به دستشویی رفتن شوند.بسیاری از اختلالات داخل شکم ، مانند آپاندیسیت ، آنوریسم ، بیماری های کلیوی ، عفونت کلیه ، عفونت مثانه ، عفونت لگن و اختلالات تخمدان ، از جمله موارد دیگر ، می توانند باعث ایجاد درد در پشت شوند.

 

ورودی نامعتبر

محصولات پیشنهادی
نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید