سبد خرید0
بارداری با تنبلی تخمدان
بارداری با تنبلی تخمدان

چکیده                                تخمین زمان مطالعه: 4 دقیقه

تنبلی تخمدان بیماری است که در آن تخمدانها برای آزاد سازی تخمک تنبل شده اند. تنبلی تخمدان اختلالی شایع در زنانی است که در سن باروری قرار دارند و باروری را با مشکل مواجه می کند. یکی از مهم ترین دغدغه های خانم هایی که مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک هستند، بارداری با تنبلی تخمدان است. اما در نظر داشته باشید ابتلا به این بیماری به این معنا نیست که شما برای همیشه دچار نازایی شده و هرگز نمی توانید بچه دار شوید. روش های متفاوتی مانند کاهش وزن، ورزش، رژیم غذایی سالم و برخی دارو ها می توانند احتمال بارداری شما را افزایش دهند. از سوی دیگر معضل دیگری وجود دارد، تحت عنوان مدت زمان درمان تنبلی تخمدان برای باردار شدن.از همین رو مجموعه دکتر مهندس علاوه بر این که به این سول پاسخ می دهد، به شرح بیماری، علائم و روش های درمانی تنبلی تخمدان می پردازد.

 برای دسترسی سریع به محتوای متن از لینک های زیر استفاده کنید:

 1. تنبلی تخمدان یا سندروم تخمدان پلی کیستیک
 2. مهم ترین علائم تنبلی تخمدان
 3. بارداری با تنبلی تخمدان امکان پذیر است؟
 4. درمان گیاهی تنبلی تخمدان با تخم شنبلیله
 5. درمان دارویی و جراحی
 6. درمان تنبلی تخمدان چقدر طول میکشد؟

 

تنبلی تخمدان یا سندروم تخمدان پلی کیستیک

در این بیماران، کارکرد تخمدانها طبیعی نیست و هورمون تستوسترون بیش از حد تولید میکنند. تستوسترون هورمون مردانه است ولی در زنان نیز وجود دارد. بصورت طبیعی، تخمدان زنان مقادیر اندکی از آنرا ترشح میکنند ولی در سندرم تخمدان پلی کیستیک تولید آن افزایش می یابد. حدود یکبار در ماه، تخمدان زنان ساختمانی را میسازد که تخمک نارس یا فولیکول نام دارد. همچنان که فولیکول رشد میکند، هورمون آزاد میکند، سپس تخمک رسیده را آزاد میکند، به این روند تخمک گذاری میگویند. ولی در زنان مبتلاء به سندرم تخمدان پلی کیستیک، تخمدانها به جای تولید یک تخمک رسیده، تعداد زیادی فولیکول ریز میسازند، تعادل هورمونها بهم میخورد، تخمک گذاری ماهانه انطور که انتطار میرود اتفاق نمی افتد. پزشکان نمی دانند که چرا این اتفاق برای برخی زنان رخ میدهد.در چنین وضعییتی حاملگی میتواند به سختی انجام شود.

tanbali tokhmdan

 

مهم ترین علائم تنبلی تخمدان

 •  نامنظم بودن عادت ماهیانه یا قاعدگی به شکل قطع قاعدگی و قاعدگی شدید و طولانی شدن قاعدگی

 

elateghaedegiبیشتر بدانید: چه زمانی قاعدگی نامنظم خطرناک می شود؟

 • PCO یا سندرم تخمدان پلی کیستیک
 •  چاقی
 • افزایش موهای صورت و ضخیم شدن موها
 • کاهش موهای پیشانی
 • جوش و آکنه
 •  چرب شدن پوست بدن
 • وجود کیست های کوچک در تخمدان
 •  تیره شدن پوست در نواحی گردن، بازوها، سینه ها و ران ها
 •  اسکین تگ در زیر بغل و ناحیه گردن
 • درد در ناحیه ران
 • اضطراب یا افسردگی

 alaem tanbali tokhmdan

بارداری با تنبلی تخمدان امکان پذیر است؟

شایع ترین دلیل برای تاخیر در باروری در مبتلایان به سندروم تخمدان پلی کیستیک این است که در اغلب مبتلایان به این بیماری تخمک گذاری نامنظم و غیرقابل پیش بینی بوده و حتی ممکن است تخمک گذاری برای شان اتفاق نیفتد. البته این خانم ها ممکن است در بعضی دوره ها تخمک گذاری داشته باشند ولی در بعضی از مبتلایان تخمک گذاری به طور کامل مختل می شود.با داشتن تنبلی تخمدان بازهم میشود باردارشد. خوش بختانه امروزه روش های بسیاری برای تقویت تخمک گذاری و به حداکثر رساندن شانس باردار شدن وجود دارد. در زیر چندین روش برای درمان تنبلی تخمدان معرفی شده است.

 • کاهش وزن

کاهش وزن در بیماران چاق از مهمترین اقدامات درمان تنبلی تخمدان این عارضه می باشد. زنان مبتلا به بیماری تنبلی تخمدان اغلب سطح انسولین بالاتری نسبت به دیگر زنان دارند. مقاومت به انسولین اصلی ترین دلیلی است که کاهش وزن را تبدیل به چالشی برای زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک می کند.از سوی دیگر کاهش وزن با وجود مقاومت به انسولین سخت تر است چراکه این وضعیت گرسنگی و میل به خوردن را در فرد مبتلا افزایش می دهد.
اگر همه توصیه های لازم برای کاهش وزن را رعایت کنید اما ورزش نکنید به سختی می توانید وزن کم کنید. البته بهتر است از ورزش های با شدت کم و متوسط شروع کنید و روزانه 30 تا 90 دقیق فعالیت بدنی داشته باشید. یادتان باشد که ورزش کردن حتی بدون از دست دادن وزن به کاهش مقاومت به انسولین کمک می کند.

 

tarazoo1قطعا برایتان مفید خواهد بود: ترازو عقربه ای

 • رژیم غذایی

خوردن رژیم غذایی باروری تنبلی تخمدان یکی از بهترین چیزهایی است که می تواند برای احتمال بارداری با تنبلی تخمدان را افزایش دهد. زنان مبتلا به PCOS در معرض اختلال در حفظ تعادل قند خون و مقاومت به انسولین هستند. اما یک رژیم غذایی خوب و دریافت مواد مغذی به بازگرداندن تعادل هورمونی بدن کمک می کند.به عنوان مثال هنگامی که مقادیر پروتئین و کربوهیدرات مساوی باشد، انسولین در سطح متعادل باقی می ماند، بنابراین باروری شما افزایش می یابد.
چربی‌های غیر اشباع در مدیریت علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک ضروری است. وجود اسیدهای چرب ضروری (EFAS) در یک رژیم غذایی PCOS حیاتی است، زیرا به حفظ دیواره سلولی که مواد مغذی مورد نیاز را جذب می‌کند، کمک می‌کند. اسیدهای چرب غیر اشباع همچنین به تعادل هورمون‌ها، کنترل وزن و افزایش باروری کمک می‌کند. چربی‌های سالم در ماهی‌های چرب (ماهی آزاد یا ماهی خال مخالی)، آووکادو و روغن زیتون موجود است.
غذاهای دارای فیبر زیاد می توانند با کاهش سرعت هضم غذا وکاهش تاثیر قند بر روی خون با مقاومت در برابر انسولین مبارزه کنند که می تواند برای زنان مبتلا به تنبلی تخمدان مفید باشد. گزینه های غذایی دارای فیبر شامل سبزیجات کلمی مانند کلم بروکلی، گل کلم و کلم بروکسل و.. می باشد.

rezhim ghazai tanbali tokhmdan

 • حجامت برای درمان تنبلی تخمدان

عده ای از کارشناسان طب سنتی معتقدند، برای بارداری با تنبلی تخمدان می توان از حجامت استفاده نمود.بدین صورت که باید در برخی از قسمت های بدن حجامت انجام شود .
حجامت عام یعنی در قسمت مهره‎ های پشت یا میان دو شانه،  حجامت زیر شکم هر دو هفته یک ‎بار،  حجامت ساکرال که در ناحیه ساکرال کمی پایین ‎تر از مهره ‎های کمری کاملا بین دو باسن انجام می شود.

 

6 2محصول پیشنهادی دکتر مهندس: دستگاه بادکش

 تخم شنبلیله را به مدت یک شب یا حداقل ۸-۶ ساعت در آب بخیسانید. یک قاشق چایخوری از آن را با عسل مخلوط کرده و بخورید. این کار را هر روز صبح و سپس ۱۰-۵ دقیقه قبل از ناهار و شام انجام دهید

داروهایی همچون کلومیفن سیترات و متفورمین جهت تحریک تخمک گذاری و افزایش احتمال بارداری با تنبلی تخمدان برای این دسته از خانم ها توصیه می شود و اگر پس از طی دوره درمانی با قرص بارداری اتفاق نیفتد، درمان با گنادوتروپین توصیه می شود که البته ممکن است در نتیجه این پروسه درمانی تخمدان شما بیش از حد تحریک شده و شانس تان برای دوقلوزایی چندبرابر بیشتر شود. اگر خانم مبتلا به تنبلی تخمدان در این مرحله نیز جواب نگرفته و باردار نشود، می تواند عمل جراحی لاپاراسکوپی تخمدان و آی وی اف را به عنوان گزینه های درمانی برای او پیشنهاد کرد. البته قبل از انجام این روش ها ممکن است پزشک معالج تان بخواهد لوله های فالوپ رحم را بررسی کند تا مبادا انسدادی وجود داشته باشد که بر سر راه درمان اختلال ایجاد کند.

darman tanbali tokhmdan

 

درمان تنبلی تخمدان چقدر طول میکشد؟

خوش بختانه اغلب بانوان مبتلاء به سندرم تخمدان پلی کیستیک قادرند باردار شوند ولی ممکن است کمی طول بکشد. بسته به میزان پاسخ مثبت بدن شما به داروها و تاثیر آن ها نمی توان دقیقا مشخص کرد که چه قدر زمان میبرد ولی از آن جا که مشکل تنبلی تخمدان یک دلیل ناباروری قابل درمان است می توان با امید گفت که اگر با روش های درمانی فوق مشکل تخمدان پلی کیستیک شما بر طرف نشود، هم داروهای دیگری برای درمان شما هست. نگران نباشید و صبور باشید. ورزش کنید و تغذیه سالم داشته باشید تا زودتر مشکل برطرف و باردار شوید.

tanbali tokhmdan va bardari

ورودی نامعتبر

محصولات پیشنهادی
نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید