سبد خرید0
درمان درد دنبالچه
درمان درد دنبالچه

چکیده: تخمین زمان مطالعه: 5 دقیقه

در اصطلاح پزشکی به درد استخوان دنبالچه (گاهی با عنوان دمبالچه نیز یاد می شود)، کوکسیدنی گفته می شود. دنبالچه استخوانی است که در انتهای ستون فقرات قرار گرفته است. . درد دنبالچه می تواند یک ناراحتی خفیف تا یک درد شدید و مزمن باشد. از شایعترین علائم این بیماری دردی است که با نشستن تشدید می شود. درد استخوان دنبالچه می تواند روش های درمانی متفاوتی داشته باشد. درد دنبالچه پس از زمین خوردن، شکستگی دنبالچه، بعد از زایمان، کشیدگی مکرر یا جراحی بوجود می آید. در بعضی از موارد، علت درد استخوان دنبالچه مشخص نیست. درد دنبالچه می تواند به راحتی یابه خودی خود درمان شود یا تبدیل به درد مزمنی شود که که چند سال پایدار بالشد. درد استخوان دنبالچه در زنان پنج برابر مردان است، احتمالا به این خاطر که لگن زن ها سطح محافظ کمتری دارد. در اغلب موارد بی ثباتی دنبالچه که باعث التهاب مزمن می شود، درد را بوجود می آورد. در اکثر موارد درد استخوان دنبالچه در صورتی که روش درمانی مناسبی برای آن مورد استفاده قرار گیرد، قابل درمان است. با این حال، این موضوع تا حد زیادی به پزشک بستگی دارد که بتواند بطور مناسب بیماری را تشخیص داده و اقدام به درمان درد دنبالچه بکند. در این مقاله به علائم، علل درد دنبالچه و درمان آن می پردازیم.

برای دسترسی سریع به محتوای متن از لینک های زیر استفاده کنید.

 1. چه چیزی باعث درد ناحیه پایین کمر و درد دنبالچه می شود؟
 2. علائم درد دنبالچه
 3. عوامل خطر
 4. درمان درد دنبالچه
 5. بالشت حفاظتی مخصوص دنبالچه
 6. ورزش های مناسب برای درمان درد دنبالچه
 7. پیشگیری

 

 

 

درد دنبالچه

 چه چیزی باعث درد ناحیه پایین کمر و درد دنبالچه می شود؟

در اغلب موارد دلیل اصلی درد استخوان دنبالچه نامعلوم است. در مواردی درد دنبالچه ممکن است به دلایل زیر رخ دهد:

 • وارد آمدن ضربه و آسیب ناشی از افتادن
 • تغییر موقعیت دنبالچه در طول زایمان
 • دیگر فشارهایی که روی دنبالچه تأثیر می‌گذارد.
 • درد می‌تواند از استخوان‌ها، عضلات، عصب‌ها و یا ساختارهای تکیه‌گاهی ناشی شود.

علائم درد دنبالچه

درد دنبالچه از مشکلات شایع و آزار دهنده ستون مهره است. درد استخوان دنبالچه در پایین ترین قسمت ستون مهره و زیر باسن احساس می شود و موجب اشکال در نشستن بیمار می شود. علائم درد دنبالچه از قرار زیر هستند:

 • احساس درد در حین نشستن و پس از آن که شدت درد بستگی به مدت زمان نشستن شما دارد. احساس درد در حین نشستن و پس از آن از علائم اصلی درد دنبالچه است. افزایش درد و حساسیت ناشی از نشستن برای مدت طولانی ممکن است تا چندین روز طول بکشد.
 • درد شدید دنبالچه در حین نشستن و برخاستن. برای جلوگیری از این درد سعی کنید در حین برخاستن کمی به جلو خم شوید و کمر خود را گود بیندازید.
 • درد دنبالچه ناشی از نشستن بر روی یک سطح نرم
 • درد شدید دور استخوان دنبالچه
 • حساسیت به فشار دادن انگشت بر روی نوک یا لبه های دنبالچه
 • درد شدید در پا
 • احساس درد در طول دفع مدفوع و گاهی اوقات در حین برقراری رابطه جنسی هم در زنان و هم مردان
 • در صورتی که درد دنبالچه ناشی از صدمه باشد، بخش های دیگری از بدن نیز آسیب می بینند. در صورتی که این آسیب دیدگی قسمت های استخوان خاجی، باسن یا پا را شامل شود، پیدا کردن قسمتی که بیشترین درد استخوان دنبالچه را بوجود می آید بسیار مشکل است. تزریق در ناحیه دنبالچه به شما کمک می کند تا متوجه شوید که چه مقدار از درد ناشی از دنباچه است.

 

درد هنگام نشستن

 

عوامل خطر

عوامل خاصی می‌توانند احتمال بروز درد استخوان دنبالچه را افزایش دهند. برخی از این عوامل عبارت‌اند از:

 • چاقی: در افرادی که اضافه‌وزن دارد، معمولاً چرخش لگن و از جمله حرکت استخوان دنبالچه کمتر است که باعث می‌شود فشار بیشتری به دنبالچه وارد شود و درنتیجه احتمال بروز درد دنبالچه بیشتر باشد.
 • جنسیت: احتمال بروز درد دنبالچه در زنان بسیار بیشتر از مردان است. علت این امر بازتر بودن زاویه لگن و وارد شدن فشار یا حتی آسیب به دنبالچه در حین زایمان است.

درمان درد دنبالچه

 • درمان دستی

برای برخی از بیماران، انجام درمان‌های دستی روی استخوان دنبالچه موجب تسکین درد می‌شود. در حین انجام درمان دستی، مفصلی که بین استخوان دنبالچه و استخوان خاجی قرار دارد جااندازی می‌شود چرا که در مواردی درد دنبالچه ناشی از حرکت نامناسب این مفصل است.

ممکن است لازم باشد از یک بالشت مخصوص استفاده کنید که در هنگام نشستن، فشار را از روی ناحیه دنبالچه برمی دارد. بالش‌های مخصوص درد دنبالچه ممکن است Uشکل یا Vشکل، شیب‌دار و یا دارای حفره در وسط آن (محل قرارگیری استخوان دنبالچه) باشند.

 

بالشت حفاظتی مخصوص دنبالچه

 

 ایرینگ پلیمریقطعا برایتان مفید خواهد بود: ایرینگ پلیمری

 • ماساژدرمانی

درد دنبالچه ممکن است با ماساژ دادن عضلات کف لگن که به استخوان دنبالچه متصل هستند، تسکین پیدا کند و یا حتی به کلی برطرف شود. گرفتگی و انقباض عضلات در این ناحیه موجب وارد شدن فشار بیشتر به رباط‌ها و مفصل بین دنبالچه و استخوان خاجی می‌شود و با کشیدن استخوان دنبالچه، حرکت پذیری این مفصل را کاهش می‌دهد.

تمرین‌های شکم: بعضی از حرکت‌های شکم روش بسیار موثری برای درمان مشکلات دامن زننده به درد دنبالچه به شمار می‌آید. برای انجام این حرکت‌های اصلاحی کافی است که به پشت روی زمین دراز بکشید و زانوها را خم کنید تا عضلات شکم منقبض شود. عضلات را چند ثانیه منقبض نگه دارید، سپس آنها را شل کنید. این روند را 5 تا 10 بار تکرار کنید.

تردمیل: راه رفتن روی تردمیل درد استخوان دنبالچه را تسکین می‌دهد. درد تعداد کمی از بیماران با روزانه چند دقیقه راه رفتن و دویدن روی تردمیل آرام می‌شود.
حرکت Clamshell: این تمرین روشی فوق‌العاده برای فعال کردن عملکرد عضله‌های لگن یا مفصل ران (هیپ) است. این تمرین نقش مهمی در تسکین درد کمر و دنبالچه دارد.

 

 راه رفتن روی تردمیل

 

تمرین‌های کگل: یکی از موثرترین روش‌های مدیریت درد دنبالچه انجام تمرین‌های کف لگن یا کگل است. این تمرین‌ها عضلات کف لگن یعنی عضلاتی را قوی می‌کند که رحم را نگه می‌دارند.

تمرین اسکات بدون وزنه: این حرکت عضله‌ها را تقویت و بدن را متعادل می‌کند. تمرین اسکات را برای کاهش یا تسکین درد استخوان دنبالچه انجام دهید.

 • استفاده از یخ و یا گرما در منطقه درد

جریان بین بسته های گرم و سرد می تواند جریان خون را افزایش داده و التهاب را کاهش دهد و باعث تسکین درد بیشتر شود. برای 15 تا 20 دقیقه یک بسته داغ بمالید، 15 تا 20 دقیقه استراحت کنید، و سپس یک بسته سرد استفاده کنید. فرآیند را برای مدت زمانی که مطلوب است، تکرار کنید.

 

درمان درد دنبالچه

 

 پک سرد و گرمپیشنهاد دکتر مهندس: پک سرد و گرم

 • دارو

دراوهای غیراستروئیدی ضدالتهاب (NSAIDs) مانند ناپروکسین، ایبوپروفن و بازدارنده‌های COX-2 به تسکین درد استخوان دنبالچه کمک می‌کند.

 • تزریق

عامل بی‌حس کننده و استروئید برای تسکین درد در دنبالچه تزریق می‌شود. استفاده از دستگاه فلوئوروسکوپ الزامی است. این تزریق درد را یک هفته تا چند سال تسکین می‌دهد. بیش از سه تزریق در سال مجاز نیست.

 • شاک‌ ویوتراپی

شاک ‌ویوتراپی (ESWT) یکی از روش‌های بسیار مؤثر برای کاهش درد دنبالچه است. تأثیرگذاری این روش به این خاطر است که امواج شاک ویو موجب تحریک بدن برای تولید مسکن‌های طبیعی و تسریع روند بازسازی و ترمیم بافت می‌شوند و همچنین واکنش‌های التهابی بدن را کاهش می‌دهند.

 • جراحی

عمل جراحی درمان درد دنبالچه شایع نیست و معمولا زمانی توصیه می شود که تمامی روش های درمانی دیگر برای شما جواب نداده باشند. دنبالچه باید بوسیله عمل جراحی برداشته شودیا اینکه قسمتی از دنبالچه خود را از طریق عمل جراحی بردارید. عمل جراحی برداشتن استخوان دنبالچه تحت بیهوشی کامل صورت می گیرد. جراح در پوست روی دنبالچه شما برشی ایجاد می کند تا بتواند آن را جدا کند. عضلات، تاندون ها و رباط های متصل به دنبالچه به قسمت های دیگر لگن شما متصل هستند تا کارایی خود را حفظ کنند.

 

درمان درد دنبالچه با عمل جراحی

 

پیشگیری

برای کمک به کاهش احتمال وقوع درد دنبالچه موارد زیر را رعایت کنید:

 • وضعیت صحیح نشستن را یاد بگیرید.
 • اگر در محل کار خود به مدت طولانی نشسته‌اید، گهگاهی برخیزید و راه بروید.
 • در طول ورزش‌ها و فعالیت‌هایی که احتمال وقوع آسیب وجود دارد، از وسایل محافظتی صحیح استفاده کنید.

ورودی نامعتبر

محصولات پیشنهادی
نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید