سبد خرید0
 شکستگی مچ پا
شکستگی مچ پا

چکیده                                   تخمین زمان مطالعه: 5 دقیقه

شکستگی مچ پا یکی از آسیب دیدگی های رایج و علت درد مچ پا در میان افراد مختلف می باشد. شکستگی استخوان مچ پا زمانی اتفاق می افتد که یک استخوان در یک طرف یا دو طرف مچ پا تا حدودی یا به طور کامل بشکند. ممکن است شکستگی مچ پا در اثر یک حادثه رانندگی، یک گام برداشتن اشتباه و یا افتادن و سقوط رخ دهد و با علائمی نظیر کبودی، تورم، درد شدید و... همراه باشد. ورزش درمانی یکی از روش‌های موثر برای بازیابی سلامتی پس از شکستگی است. مجموعه بزرگ دکتر مهندس در این مجال پس از بررسی علت بروز هر گونه شکستگی برای مچ پا، علائم و نحوه ی تشخیص آن، به درمان شکستگی مچ پا که شامل ورزش درمانی، آب درمانی و.. می باشد، می پردازد.

 برای دسترسی سریع به محتوای متن از لینک های زیر استفاده کنید:

 1.  شکستگی های مچ پا و علت ایجاد آن
 2. علائم شکستگی مچ پا
 3. نحوه تشخیص شکستگی 
 4.  درمان شکستگی مچ پا
 5. دوره بهبودی پس از درمان 
 6.  ورزش درمانی 

 شکستگی های مچ پا و علت ایجاد آن

هنگامی که یک فرد بر مفاصل مچ پای خود بیش از قدرت تحمل عناصر آن تنش وارد می‌کند، مفصل آسیب می‌بیند. هنگامی که یک استخوان تاب نیاورده و بشکند، آسیب دیدگی تحت عنوان شکستگی مچ پا شناخته می‌شود. مهمترین علل ایجاد این شکستگی ها عبارتند از

 • پیچیدن یا چرخش شدید مچ پا
 • سکندری خوردن و به زمین افتادن
 • ضربه به مچ پا در حین تصادف اتومبیل

elat shekastegi moch pa

جوش خوردن سریع شکستگی استخوانبیشتر بدانید: جوش خوردن سریع شکستگی استخوان

علائم شکستگی مچ پا

نشانه‌های شکستگی مچ پا عبارت‌اند از:

 • درد شدید مچ پا و حساسیت به لمس
 • کبودی و تورم
 •  اختلال درحرکت پا و یا قرار دادن وزن بر روی آن
 •  عجیب شدن ظاهر مچ پا (دررفتگی)
 •  شنیدن صدای یک ضربه محکم و ناگهانی و یا برخورد دو شیء هنگام آسیب‌دیدگی.
 • خونریزی (درصورتی‌که استخوان به پوست آسیب رسانده باشد) گاهی اوقات ممکن است استخوان باعث پارگی پوست شده و از آن خارج شود.


alaem shekastegi pa.

نحوه تشخیص شکستگی

معاینه کامل توسط پزشک یا فیزیوتراپیست برای کمک به تشخیص شکستگی مچ پا ضروری است. برای تایید تشخیص و بررسی شدت شکستگی تصویر برداری با اشعه ایکس ضروری است. آزمایشات تصویربرداری دیگر مثل ام آر ای ، سی تی اسکن یا اسکن استخوان در بعضی موارد برای کمک به تشخیص و بررسی شدت شکستگی نیاز هستند. پزشک یا فیزیوتراپیست در طول معاینه آسیب دیدگی مچ پا در مورد سابقه پزشکی و نحوه آسیب دیدگی سوالاتی می پرسد و توانایی راه رفتن و تحمل وزن در ناحیه آسیب دیده را بررسی می کند و به آرامی ناحیه آسیب دیده را لمس می کند تا هر گونه ورم، بد شکلی و التهاب را تشخیص دهد.

درمان شکستگی مچ پا

درمان شکستگی های مچ پا بسته به محل شکستگی، تعداد قطعات شکسته شده، مقدار جابجایی قطعات، درجه ناپایداری قطعات شکسته شده و عوامل دیگر متفاوت است.
شکستگی های استخوان مچ پایی که همراه با جابجایی است یا در آن ساختارهای استخوان های مچ پا دچار اختلال شده است، باید تحت درمان جراحی شکستگی مچ پا قرار گیرد. جراحی این موارد عموما همراه با استفاده از یک کفش محافظ، مچ بند یا گچ و عصا برای چندین هفته است، و پس از آن انجام فیزیوتراپی بعد از جراحی مچ پا تجویز می شود.

gach giri pa

اگر شکستگی قوزک داخلی Medial malleole جابجایی نداشته و پایدار باشد یا قطعه شکسته شده خیلی کوچک باشد درمان معمولا غیر جراحی است. ممکن است از یک رادیوگرافی استرسی برای بررسی پایداری مفصل استفاده شود. برای درمان این نوع از شکستگی های قوزک داخلی معمولا مچ پا بمدت شش هفته به توسط یک آتل یا گچ بیحرکت میشود. در این مدت بیمار باید از وزن گذاشتن روی پا اجتناب کند.در این مدت بیمار باید با استفاده از عصا یا واکر بدون وارد کردن فشار بر مچ پای آسیب دیده راه برود.همچنین در این مدت پزشک معالج بطور مکرر از مچ پا عکس برداری میکند تا مطمئن شود که شکستگی جابجا یی بعدی پیدا نکرده است.

دیدن فرمایید از : انواع عصا و واکر


در روزهای ابتدایی درمان، پزشک معالج معمولا از یک آتل برای محافظت ناحیه مچ پا استفاده میکند تا بتدریج تورم مچ پا کم شود. بعد از جوش خوردن شکستگی هم ممکن است لازم باشد بیمار تا چند ماه از مچ بند برای حمایت بیشتر از مچ پا استفاده کند. استفاده از مواد غذایی و گیاهی نیز می توانند به تسریع روند درمان کمک می‌کند.به عنوان مثال کلسیم و فسفر یک عنصر مهم برای استخوان هستند و از این رو مهم است که غذای غنی از کلسیم مصرف کنید. شیر یک غذای کامل و منبع غنی از کلسیم است. روزانه حداقل 2 لیوان شیر بنوشید تا شکستگی استخوان بهبود یابد. کلسیم موجود در شیر باعث ترمیم استخوان‌های شکسته می‌شود. شما می‌توانید محصولات لبنی مانند پنیر، کره، کشک و غیره را نیز در رژیم غذایی خود قرار دهید.

darman shekastegi pa

دوره بهبودی پس از درمان

در روند درمان شکستگی های مچ پا بازپروری اهمیت بسیار زیادی دارد. عواملی وجود دارد که می‌توانند تا حد زیادی درترمیم و بازگشت عملکرد مچ پای‌شکسته مؤثر باشند، ازجمله: سیگار کشیدن، دیابت و سن. با افزایش سن، زمان‌ترمیم و التیام استخوان‌های شکسته افزایش خواهد یافت. همچنین اگر شما به دیابت مبتلا باشید و یا دخانیات مصرف کنید، زمان‌ترمیم و التیام شما افزایش خواهد یافت. ورم پس از شکستگی مچ پا شایع است. درمان شامل ماساژ نرم، استفاده از بانداژ، یخ درمانی، گرما درمانی و بالا بردن مچ پای آسیب دیده در هنگام استراحت می شود.

 1950608941محصول پیشنهادی دکتر مهندس: قوزک بند طبی نئوپرنی آتل دار پاک سمن

ورزش درمانی

حتی بهترین اعمال جراحی اگر بدون یک برنامه باز پروری مناسب باشد حرکات مچ پا ممکن است بشدت محدود شود. به محض اینکه پزشک معالج اجازه حرکت مچ پا را داد بیمار باید نرمش های خاصی را برای بدست آوردن دامنه حرکتی مفصل مچ پا و بدست آوردن قدرت عضلانی کافی در ناحیه ساق انجام دهد.


 • به پشت بخوابید یا بنشینید.مچ پاهای خود را خم و راست کنید.به مدت 10 ثانیه در این وضعیت باقی بمانید.زانوهای خود را صاف نگه دارید.این حرکت را 10 مرتبه تکرار کنید.
 • بر روی یک سطح سخت نشسته و پای آسیب دیده خود را در جلوی بدن صاف نمایید. یک حوله را به اطراف انگشتان پا و بخش کروی کف پا پیچانده و حوله را در شرایطی که پای شما صاف است، به سمت خود بکشید. این وضعیت را برای ۱۵ تا ۳۰ ثانیه حفظ کرده و سپس ریلکس نمایید. این حرکت را ۳ بار تکرار کنید.

آب درمانی

برخی از تمرینات درمانی می‌تواند برای کاهش درد در هنگام افزایش انعطاف‌پذیری و قدرت در آب باشد. غوطه‌ور شدن در آب بیشتر وزن بدن شما را کم می‌کند، فشار را از روی مفاصل برمی‌دارد و از هر گونه احتمال افتادن جلوگیری می‌کند. ورزش در آب همچنین باعث تقویت عضلات از طریق خواص مقاومت طبیعی آب می‌شود. با فرو رفتن به آب گرم تا قفس سینه در حالی که ایستاده‌اید و یا بر روی یک پا نشسته‌اید، عملکرد مچ پای خود را بهبود دهید. پشت خود را به دیواره استخر تکیه دهید. در حالیکه زانو خود را صاف نگه داشته‌اید و به آرامی پای آسیب دیده خود را در مقابل خود بالا آورده‌اید، برخی از مانورهای مچ پا را انجام دهید. به آرامی حرکت دادن پا و مچ خود در جهت عقربه‌های ساعت را شروع کنید. پنج حلقه بزرگ ایجاد کنید. به موقعیت اصلی بازگردید و 10 ثانیه استراحت کنید. این تمرین را 10 بار تکرار کنید و دوباره این حرکت را در جهت خلاف عقربه‌های ساعت انجام دهید.

Abdarmani


کلام پایانی

بسته به شدت شکستگی، بیماران می‌توانند انتظار بهبودی از اغلب شکستگی‌های مچ پا را داشته باشند، 4-8 هفته طول می‌کشد تا استخوان‌ها به طور کامل بهبود یابند و به مدت چند ماه طول می‌کشد تا بتوانند به طور کامل مورد استفاده قرار گیرند و بیماران دامنه حرکت مفصل خود را به دست آورند. برای دریافت مشاوره رایگان جهت استفاده ازساپورت ها و آتل ها برای درمان شکستگی مچ پا می توانید با کارشناسان مجموعه بزرگ دکتر مهندس در ارتباط باشید.

ورودی نامعتبر

محصولات پیشنهادی
نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید