سبد خرید0
آیا انسولین عوارض دارد؟

چکیده: تخمین زمان مطالعه: 4 دقیقه

خیلی از بیماران دیابتی و یا اقوام آن ها که برای اولین بار انسولین برای شان تجویز می شود، دچار ترس و اضطراب می گردند. واقعیت آن است که انسولین یکی از کشف های مهم پزشکی است که جان افراد بی شماری را نجات داده و ترس از این داروی حیات بخش، بی مورد است. البته داشتن اطلاعات کافی از عوارض احتمالی آن و نحوه مصرف این دارو برای افراد دیابتی مفید است.

انسولین یک هورمون طبیعی در بدن می باشد که برای توزیع و ذخیره قند از انرژی مواد غذایی لازم است. در بسیاری از بیماران دیابتی تولید این هورمون در بدن کافی نیست و یا اثربخشی لازم را ندارد. لذا ممکن است داروی هورمونی انسولین برای دیابت نوع یک و یا دیابت نوع دو توسط پزشک معالج تجویز گردد. اما باید دانست مانند بسیاری از داروهای تجویزی، انسولین نیز ممکن است یک سری عوارض جانبی به همراه داشته باشد. در این مقاله شما را با عوارض جانبی انسولین آشنا میکنیم.

برای دسترسی سریع به محتوای متن از لینک های زیر استفاده کنید:

 1. چه کسانی به انسولین نیاز دارند؟
 2. زمان و مکان تزریق انسولین
 3. آیا انسولین عوارض دارد؟
 4. توصیه‌هایی برای دیابتی‌های انسولینی

 

چه کسانی به انسولین نیاز دارند؟

 • همه افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ (دیابت وابسته به انسولین): تجویز انسولین برای حفظ حیات بیمار الزامی است چون بدن قادر به تولید آن نیست یا میزان تولید انسولین کافی نمی باشد.
 • افراد دیابتی باردار که رژیم غذایی به تنهایی نمی تواند دیابت آنها را کنترل کند.
 • افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ ( دیابت غیروابسته به انسولین) که دیگر رژیم غذایی و داروهای خوراکی در آنها موثر نباشد و یا اینکه در شرایط استرس زا مثل بیماری، عفونت، جراحی و کورتون درمانی باشند.

زمان و مکان تزریق انسولین

انسولین‌های رگولار را باید 20 تا 30 دقیقه قبل از صرف غذا تزریق کرد و انسولین‌های مشابه انسولین و قلمی، همزمان با شروع غذا باید استفاده شوند.

بهتر است در هر وعده، انسولین در قسمت خاصی از بدن تزریق شود، مثلا اگر بیمار صبح، روی بازوی راست تزریق می‌کند و شب روی بازوی چپ، تا مدتی همین روند را ادامه دهد و بعد از سه تا شش ماه محل آن را عوض کند، چون میزان جذب از هر طرف بدن فرق می‌کند و اگر این قاعده رعایت نشود، امکان دارد نوسانات قندخون را در پی داشته باشد.

 

بهترین محل برای تزریق انسولین

 

 محصول پیشنهادی دکتر مهندس: سرنگ انسولین BD

 

 

از طرفی انسولین به مرور باعث از بین بردن بافت چربی و سفت شدن محل تزریق می‌شود، بنابراین بهتر است هر چند ماه، محل تزریق را تغییر داد.بیماران دیابتی حتما باید پس از تزریق انسولین، غذا بخورند و آن را مثلا به یک ساعت بعد موکول نکنند، چون باعث افت قندخون می‌شود و خطرناک خواهد بود.

 

 

آیا انسولین عوارض دارد؟

حتی داروهایی مثل انسولین که گاهی جان بیمار را نجات می دهند هم ممکن است عارضه ایجاد کنند.

 

 • عوارض جانبی انسولین شامل مشکلات جزیی تا مشکلات جدی تر مانند افزایش وزن می باشد. البته بسیار مهم است که بدانید انسولین به خودی خود سبب افزایش وزن نمی گردد، بلکه به موازات تنظیم قند خون توسط این هورمون، چربی اضافه در بدن به علت مصرف غذای اضافی و یا دریافت مقادیر ناکافی انسولین خوراکی یا تزریقی، می تواند منجر به افزایش وزن گردد. خبر خوب آن است که با یک رژیم غذایی متعادل به همراه فعالیت بدنی منظم، می توان از این عارضه جانبی یعنی افزایش وزن، جلوگیری نمود.

 

 • لیپوهایپرتروفی: مهم ترین و رایج ترین عارضه تزریق زیرجلدی انسولین که با ایجاد یک توده فیبر و چربی در محل تزریق مکرر انسولین در یک موضع اتفاق می افتد که ممکن است باعث تاخیر در جذب انسولین شود به همین دلیل برای جلوگیری از ایجاد لیپوهایپرتروفی و اختلال در جذب انسولین، تزریق انسولین باید بصورت چرخشی و در موضع های مختلف انجام شود.

 

عوارض تزریق انسولین

 

 • لیپوآتروفی بافتی: کم شدن توده بافت چربی زیرجلدی است که معمولا به شکل یک فرورفتگی در محل تزریق انسولین ایجاد می شود. ممکن است عواملی مثل تزریق انسولین سرد که بلافاصله از یخچال خارج شده و یا تزریق مجدد در محلی که قبلا تزریق در آن صورت گرفته باشد هم می تواند لیپوآتروفی بافتی ایجاد کند.

 

عواض جانبی انسولین

 اصول تزریق انسولینپیشنهاد مطالعه: اصول تزریق انسولین

 

 • موقع تزریق انسولین ممکن است قرمزی و خارش خفیفی در محل تزریق ایجاد گردد. اگر خارش و التهاب گسترش یابد و یا پوست بیش از حد خارش دار شود، باید به پزشک مراجعه کرد. وسایل تزریق کننده جدید ( مدل مدادی یا قلم انسولین) به کاهش این عوارض پوستی کمک می کنند.

 

 • یکی دیگر از عوارض احتمالی تزریق انسولین ضخیم شدن پوستی است که تزریق ها معمولا در آن ناحیه صورت می گیرند، البته این عارضه تقریبا نادر است.

 

 • دیگر عوارض جانبی مصرف انسولین عبارتند از: تورم صورت، لب ها و یا زبان و یا مشکل در تنفس. این عوارض جانبی می توانند نشانه ای از حساسیت جدی به انسولین باشند و هر شخصی که آنها را مشاهده می کند، باید سریعا به پزشک مراجعه کند.تجویز و تعیین دوز مصرف این دارو بایستی زیر نظر پزشک متخصص انجام شود تا از بروز عوارض احتمالی جلوگیری گردد.

 

 • هایپوگلایسمی(کاهش قند خون یا افت قند خون): رایج ترین و مهم ترین عارضه انسولین است که بیشتر افرادی که انسولین دریافت کرده اند یک بار یا بیشتر دچار آن شده اند. این حالت اکثرا برای افرادی پیش می آید که بیشتر از مقدار تجویز شده به خود انسولین تزریق می کنند.احساس خواب آلودگی، ضعف، گیجی و یا احساس ناخوشی کلی ممکن است نشان دهد که قند خونتان در حد نامطلوبی افزایش یا کاهش یافته است. راه حل این است که قند خون تان بررسی شود و سپس غذا و انسولین دریافتی طبق نظر پزشک تان تنظیم گردد.

 

 آیا انسولین عوارض دارد؟

 • در مصرف استنشاقی انسولین، افت قند خون رایج ترین عارضه جانبی می باشد. همچنین تنگی نفس ، درد قفسه سینه، عفونت های تنفسی، سرفه، خشک شدن دهان و زخم گلو نیز ممکن است در اثر مصرف استنشاقی این دارو از طریق دهان و بینی ایجاد شوند.

 

 • برخی مواقع ممکن است داروهای دیگری که فرد دیابتی مصرف می کند، با انسولین واکنش نشان دهند و عوارض جانبی نامطلوبی را ایجاد کنند. بسیاری از داروها از جمله داروهای ضد فشار خون و حتی برخی از مکمل های ویتامینی ممکن است حساسیت یا مقاومت بدن فرد نسبت به انسولین را افزایش دهند. برای اجتناب از بروز این عوارض جانبی، پزشک می بایست از تمام داروها و مکمل هایی که بیمار مصرف می کند مطلع باشد، صرف نظر از این که بیمار انسولین را به صورت استنشاقی دریافت کند یا تزریقی .

توصیه‌هایی برای دیابتی‌های انسولینی

 

عوارض تزریق بیش از حد انسولین

 

 قطعا برایتان کارآمد خواهد بود: دستگاه تست قند خون ایزی گلوکو

 

 • افراد دیابتی مراقب افت قند خونشان باشند و در تزریق انسولین دقت داشته باشند، بخصوص بیماران دیابتی که عارضه چشمی دارند.
 • این بیماران حتما باید پس از تزریق، غذا بخورند و آن را مثلا به یک ساعت بعد موکول نکنندچون باعث افت قندخون می‌شود و خطرناک خواهد بود.
 • گاهی زندگی بیماران دیابتی نظم چندانی ندارد، مثلا بیمار قرار است با هر وعده غذایی انسولین تزریق کند، ولی آنقدر دیر از خواب بیدار می‌شود که ظهر و هنگام صرف وعده ناهار است. در این صورت نباید وعده صبح و ظهر را یکجا تزریق کند، بلکه باید قندخونش را اندازه بگیرد و اگر در حد قابل قبول بود، فقط دوز ظهر را تزریق کند.
 • در پایان ذکر این نکته ضروری است که انسولین به عنوان یک داروی اساسی برای درمان بیماران دیابتی نوع یک و نوع دو که به درمان های دیگر جواب نداده اند، تجویز می گردد. مهم این است که تجویز و تعیین دوز مصرف این دارو بایستی زیر نظر پزشک متخصص انجام شود تا از بروز عوارض احتمالی جلوگیری گردد.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید