سبد خرید0
درمان پای پرانتزی در بزرگسالان

چکیده                                تخمین زمان مطالعه: 5 دقیقه

به فاصله غیر طبیعی و زیاد بین قوزک پاها در حالت ایستاده پای پرانتزی یا راشیتیسم می گویند. افرادی که زانوی پرانتزی دارند، زمان ایستادن اگر پاهای خود را جفت کنند، فاصله زیادی بین زانوها و ساق پاها ایجاد می شود. پای پرانتزی می‌تواند به‌ شدت مانع رشد و پیشرفت کودک شود و اگر مشکل تا بزرگ‌ سالی و بعدازآن ادامه یابد، می‌تواند برای فرد مانند کابوس باشد. به همین دلیل بسیار مهم است که در اسرع وقت پاهای پرانتزی را درمان کنید. با دکتر مهندس همراه باشید تا علاوه بر آگاهی از علت، علائم و نحوه ی تشخیص پای پرانتزی با روش های درمان پای پرانتزی در بزرگسالان بدون جراحی نیز آشنا شوید.

 برای دسترسی سریع به محتوای متن از لینک های زیر استفاده کنید:

 1. پا پرانتزی چیست؟
 2. علت پای پرانتزی
 3. علائم پا پرانتزی
 4. ﺗﺸﺨﯿﺺ ﭘﺎی ﭘﺮاﻧﺘﺰی
 5. عوارض پای پرانتزی در بزرگسالی
 6. درمان پای پرانتزی در بزرگسالان
 7. حرکات ورزشی مناسب برای درمان پاهای پرانتزی

پا پرانتزی چیست؟

در حالت عادی وقتی سر پا مستقیم می ایستید و مچ پاهایتان را به هم میچسبانید زانوهایتان هم در کنار یکدیگر قرار گرفته و فاصله کمی با هم دارند. گاهی این فاصله زیاد میشود و به نظر میرسد کل اندام های تحتانی چپ و راست بصورت دو پرانتز () در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. معمولاٌ به این تغییر شکل اندام، زانوی پرانتزی می گویند.
شیوع پای پرانتزی‌ با توجه به سن متفاوت است، به طوری‌که درصد زیادی از نوزادان (حدود ۲۰ درصد)به دلیل شکل قرار گرفتن جنین در رحم مادر پای پرانتزی‌ دارند که البته این عارضه معمولاً تا رسیدن به سه سالگی به طور خود به خود اصلاح می‌شود در غیر این صورت پس از پنج سالگی نیاز به مداخلات درمانی وجود دارد.

paye parantezi

علت پای پرانتزی

عواملی که باعث پای پرانتزی یا ژنوواروم می‌گردند عبارتنداز

 •  عدم هماهنگی در صفحه رشد در کودکان
 • چاقی یا وزن زیاد
 •  زود راه افتادن کودک
 • استفاده از کهنه زیاد (پوشاک زیاد) برای بچه
 •  کوتاهی عضلات نیم غشایی و نیم وتری
 •  ضعف عضله دوسر رانی
 •  بیماریی‌های که باعث کاهش ماده معدنی استخوان می‌شوند (مثلاً بیماری راشیتیسم و استئومالاسی)
 • به دنبال ضربات وارده (به ویژه به صفحه رشد)
 •  آرتروز (استئوآرتریت)
 •  پارگی رباطهای زانو
 •  شکستگی‌های انتهایی استخوان ران که منجربه بد جوش خوردن شده‌اند
 •  شکستگی قسمت فوقانی استخوان درشت نی (به علت بد جوش خوردن)
 •  بیماری پاژه
 •  آرتریت روماتویید

elat pa parantezi

علائم پا پرانتزی

علائم پاهای پرانتزی زمانی که بیمار راه می رود یا ایستاده است بیشتر واضح است. یکی از علائم رایج پاهای پرانتزی در کودکان و بزرگسالان، الگوی راه رفتن ناخوشایند و غیر هماهنگ است. نشانه ای که اغلب کودکان مبتلا به پاهای پرانتزی دارند به داخل بودن پا و یا انحراف پا رو به داخل نامیده می‌شود. با وجود اینکه که پاهای پرانتزی معمولا باعث درد نمی‌شوند، طولانی شدن حالت پرانتزی در نوجوانی می‌تواند باعث ایجاد ناراحتی‌هایی در ران شده یا به علت افزایش استرس در این مفاصل باعث ایجاد درد زانو / مچ پا شود. بیماران مبتلا به پاهای پرانتزی نیز اغلب ممکن است دچار لغزش شده یا تعادل خود را از دست بدهند.

ﺗﺸﺨﯿﺺ ﭘﺎی ﭘﺮاﻧﺘﺰی

همانطور که میدانید یکی از مهمترین مسایل در رابطه با پای پرانتزی، تشخیص زود هنگام این اختلال می باشد .تشخیص و اصلاح زودهنگام از پیشرفت اختلال و مشکلات همراه، جلوگیری میکند.به علت آناتومی متفاوت بدن خانمها و آقایان، همانند اختلاف اندازه ی لگن که مستقیما بر روی زاویه ی زانو تاثیر میگذارد، به صورت نرمال در آقایان، زانو کمی حالت پرانتزی تری دارد که در صورتیکه فاصله ی بین دو زانو در حالت ایستاده به اندازه ی 4 انگشت باشد، نرمال تلقی میگردد. یکی دیگر از عوامل ایجاد پای پرانتزی، علاوه بر مشکلات مادرزادی، آرتروز میباشد. از آنجاییکه آرتروز بیشتر بر قسمت داخلی مفصل زانو تاثیر میگذارد، لذا با تخریب قسمت داخلی، زانوی پرانتزی ایجاد میشود.شانس ابتلا به آرتروز در زنان بیشتر از آقایان میباشد و همین موضوع باعث شده که اختلال پاهای پرانتزی در زنان شایعتر باشد. 

tashkhis paye parantezi

عوارض پای پرانتزی در بزرگسالی

افراد مبتلا به پای پرانتزی به احتمال بیشتری در سنین پایین به آرتروز زانو دچار می شوند. وقتی فردی مبتلا به زانوی پرانتزی است، حالت بدن باعث فشار غیر عادی به مفاصل زانو و مچ پا می‌شود که این خود باعث التهاب مفصل می‌شود. چنین چیزی می‌تواند غضروف و بافت‌های اطراف مفصل زانو را از بین ببرد و منجر به مشکلات راه رفتن شود. اشخاص مبتلا به زانوی پرانتزی علاوه بر آرتروز در معرض دردهای مزمن و التهاب مچ پا، زانو و لگن نیز قرار دارند که می‌تواند به اختلالات در راه رفتن و حالت بدن منجر شود از این رو درمان به موقع پای پرانتزی در کودکان در زمان مناسب از اهمیت بسزایی برخوردار است

درمان پای پرانتزی در بزرگسالان

 • زانوبند برای پای پرانتزی

برخی بریس های ارتوپدی (زانوبندهای مخصوص) برای اصلاح زانوی پرانتزی طراحی شده اند. البته این بریس ها برای استفاده در سن مناسب طراحی شده اند و معمولا برای افراد بزرگسال تجویز نمی شوند، چرا که رشد استخوانی در افراد بزرگسال کامل شده است و بنابراین استفاده از بریس نمی تواند تغییری در نحوه ی رشد استخوان ایجاد کند. این بریس ها بیش از همه برای کودکانی با سن پایین مناسب است که هنوز استخوان های آن ها رشد زیادی خواهند داشت .

zanoband baraye pa parantezi

 • کفی و کفش طبی

یکی از روش های درمانی موثر برای زانوی پرانتزی، تجویز کفی ها و کفش های طبی مخصوص است که به ایجاد راستای صحیح قرارگیری پاها کمک می کنند. این کفش ها و کفی ها همچنین موجب می شوند که فشار وارد شده بر زانوها به نحو صحیحی توزیع شود و فشار مضاعفی که بر روی برخی قسمت های زانو (به خاطر پرانتزی بودن پاها) وارد می شود، برطرف شود و شخص بتواند با راحتی بیشتری بایستد و راه برود.

 

دیدن فرمایید از : انواع کفی طبی

همان‌طورکه گفته شد، ورزش، تنها روشِ بدونِ آسیب است که برای درمان پای پرانتزی به‌کار می‌رود. تمریناتی که در این بخش معرفی شده، برای قوی‌تر کردنِ عضلات ران‌ها و زانوها طراحی شده است؛یعنی با تقویتِ این عضلات، فرم پای شما تغییر پیدا کرده و به حالت طبیعی و دلخواه بر‌می‌گردد. اگر این حرکات اصلاحی را به‌طور پیوسته در کنار برنامه ورزشی‌تان انجام بدهید، به‌طور قطع بهترین نتیجه را خواهید دید.در فیلم زیر این حرکات آموزش داده شده است.

 • ماساژ درمانی

در ماساژ درمانی، درمانگر پاها را در جهات مختلف حرکت می‌دهد تا انعطاف بیشتر یافته و صاف شوند. درمانگر زمانی که فرد دراز کشیده است پاها را عقب و جلو می‌کند.

 • عمل جراحی

در موارد ی که حالت پرانتزی پا کاملاً برطرف نمی‌شود و یا سن بیمار بالا رفته است و تا کنون درمانی برای وی صورت نگرفته است و در موارد شدید انحراف زانوها که روش های درمانی بدون جراحی موفقیت آمیز نباشند انجام عمل جراحی به عنوان یک گزینه برای درمان پای پرانتزی مطرح می شود. اگر بدشکلی زانوها شدید باشد، آن‌گاه به والدین توصیه می‌شود تا برای اصلاح و رفع کامل پای پرانتزی عمل جراحی را به عنوان یک گزینه درمانی مد نظر قرار دهند.

eslah paye parantezi

دیدگاه‌ها   

+1 # مهدی ف 1398-08-22 20:09
سلام من ۱۹ سالمه امکانش هست با انجام حرکات ورزشی اصلاح بشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید