سبد خرید0
 داروی گیاهی قوی برای بوی بد واژن
داروی گیاهی قوی برای بوی بد واژن

چکیده

دلیل بوی بد واژن چیست و چرا چنین بویی در این ناحیه از بدن بوجود می آید؟ درمان خانگی بوی بد واژن چیست؟

امروزه داشتن بوی بد واژن معظل بسیاری از بانوان است.

بوی بد واژن یکی از مشکلات و دغدغه هایی است که بسیاری از بانوان و حتی دختر خانم های جوان را درگیر کرده است.

در حالت طبیعی، واژن معمولا دارای بوی کمی است. اگر واژن سالم باشد، آنگاه بوی آن معمولی است.

به طور طبیعی اکثر خانمها بوی نامطبوع واژن را تجربه می کنند و به دنبال روش هایی برای آن می‌گردند. در این بین استفاده از روش های درمان خانگی بوی بد واژن می‌تواند بسیار موثرتر و بهتر باشد.

در این مقاله ما علاوه بر اینکه انواع بوی بد واژن را بررسی می‌کنیم، به معرفی 9 داروی گیاهی قوی برای بوی بد واژن هم می‌پردازیم.

ویدیو معرفی داروهای گیاهی برای رفع بوی بد واژن

علت بوی بد واژن

بوی ناچیزی که از واژن حس می‌شود، طبیعی است. اما تشدید شدن بو بدون هیچ علت خاصی، سوزش و مواردی از این قبیل نیاز به بررسی دارد. بعضی از دلایل بوی بد واژن می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

واژینوز باکتریایی (BV): این مدل از عفونت به دلیل ترشح بیش از حد باکتری‌ها در واژن ایجاد می‌شود. نشانه آن نیز می‌تواند بوی بد شبیه به بوی ماهی و ترشحات خاکستری رنگ باشد. طبق گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا، این مدل شایع‌ترین وضعیتی است که برای واژن زنان بین سنین ۱۵ تا ۴۴ سال اتفاق می‌افتد.

عفونت مقاربتی تریکومونیازیس (STI): تریکومونیازیس می‌تواند باعث بوی بد واژن شود. سوزاک و کلامیدیا نیز موجب این عفونت می‌شوند اما بوی شدیدی ندارند.

تامپون فراموش شده یا گیر کرده: اگر تامپون درون واژن گیر کند یا فراموش کنید آن را بیرون بیاورید، بوی بسیار شدیدی از واژن ایجاد خواهد شد.

woman.jpg

چند نوع بوی واژن وجود دارد؟

توصیه می شود که زنان و دختران در مورد بوهای واژن خود آگاه باشند. این به شما کمک می کند تا بدانید که چگونه بوی آن را از بین ببرید. مهبل (واژن) شما می تواند بوی شدید یا خفیف داشته باشد.

 • بوی ماهی مانند واژن: 

براساس سایت medicalnewstoday اگر بعضی از انواع باکتری در ناحیه واژن رشد بیش از حد داشته باشند، امکان بروز عفونت پیش می‌آید.

 واژینوز باکتریایی یا BV شایع ترین عفونت واژن در بین زنان 15 تا 44 ساله است. این مشکل با افزایش PH در واژن و رشد غیرعادی بعضی باکتری‌ها رخ می‌دهد.

واژینوزمعمولا چندان خطرناک نیست و با داروهای بدون نسخه برای تنظیم PH هم می‌توان آن را کنترل و درمان کرد.

 • بوی مخمر مانند واژن:

اگر اطراف واژن خارش دارید و شاهد قرمز شدن آن هستید، یا بعد از ادرار در این ناحیه درد دارید، احتمالا دچار عفونت قارچی مهبل شده اید.

درست است که هرچه سریع تر می خواهید بدانید چگونه بوی واژن را از بین ببرید، اما قبل از آن شما باید بدانید چه چیزی باعث می شود واژنتان بویی مانند آبجو یا نان، گاهی همراه با بوی کمی ترش و مخمر داشته باشد.

همراه با این بو شما از سوزش، خارش و خشکی که معمولا با عفونت مخمر همراه است، رنج می برید. هرچه زمان بیشتری بگذرد احساس می کنید که بو بدتر می شود.

بیشتر عفونت های قارچی بوی شدیدی ندارند، اما همراه با ترشحاتی غلیظ و پنیری هستند که بویی شبیه بوی تخمیر و آبجو می دهد.

 • بوی گندیدگی:

 در میان انواع بوی بد واژن، گندیدگی نگران کننده ترین بویی است که باید حتما آن را پیگیری کنید. مثلا تامپونی که چند روز در واژن مانده باشد چنین بویی می‌دهد.

علت بوی گندیدگی، رشد بیش از حد باکتری ها در یک محیط محدود و بسته است.

برای درمان و از بین بردن این بو باید به متخصص زنان مراجعه کنید. تامپونی که برای مدتی طولانی داخل واژن بماند، احتمال بروز سندروم شوک سمی را هم بالا می‌برد. این سندرم بسیار خطرناک و کُشنده است.

چنانچه بیش از هشت ساعت از قرار گرفتن تامپون در واژن‌تان گذشته یا اصلا یادتان نمی‌آید که چه مدت این وسیله در واژن‌تان بوده است و نشانه‌هایی شبیه آنفولانزا (حالت تهوع، درد، تب) در شما بروز کرده، باید سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید.

دلیل ابتلا به بوی بد واژن

خیلی از افراد می‌گویند من هیچ رابطه جنسی تاکنون نداشتم پس چرا دچار عفونت شدم؟ رابطه جنسی فقط یکی از دلایلی است که گاهی سبب بروز این مشکل می‌شود.

رعایت بهداشت خصوصا در فصل تابستان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. لباس زیر معمولا محیطی مرطوب و تاریک، مناسب رشد باکتری و عوامل عفونی می‌باشد، که باید مرتب تعویض گردد.

بوی نامطبوع واژن در دختران باکره

این مسئله ناخوشایند گاهی در میان دختران جوان باکره رخ می‌دهد که به یقین منشا عفونتی دارد. همه‌ی انواع عفونت ها به روابط جنسی و نزدیکی ارتباطی پیدا نکرده و اغلب دختران به دلیل عدم رعایت بهداشت، وجود آب آلوده، قارچ کاندیدا و باکتری‌ها به عفونت مبتلا می‌شوند. کاهش سطح ایمنی بدن در پیدایش این عارضه تاثیر بسزایی دارد.

PH واژن و بوی نامطبوع

PH معیار اسیدی یا قلیایی بودن یک محیط می‌باشد و این موضوع در ناحیه واژن هم وجود دارد. درواقع سلامت واژن هر فرد نیز به این امر وابسته است. PH کمتر از عدد 7 نشانه اسیدی بودن و بیشتر از 7 نماد قلیایی بودن محیط است.

PH واژن بانوان به طور معمول اسیدی و حدودا 8/3 تا 5/4 می‌باشد و تغییرات در آن موجب ابتلا به عفونت و بوی بد واژن خواهد شد. زمانی که محیط اسیدی باشد، شرایط برای رشد باکتری و قارج فراهم نمی‌شود اما کافیست تا PH به سمت قلیایی شدن پیش رود.

معمولا در دوران بارداری ناحیه واژن اسیدی تر و در دوران قاعدگی ناحیه قلیایی می‌باشد که فرد بیشتر مستعد هرگونه عفونت و بیماری است. خیلی از افراد تصور دارند که پریودی، باعث ایجاد مشکل می‌شود اما در حقیقت تغییرات PH در این دوران فرد را دچار مشکل می‌کند.

تاثیرات قاعدگی در پیدایش عفونت

در ابتدا باید دانست که امر قاعدگی خود مسبب عفونت در واژن و بوی بد آن نمی‌باشد اما در این دوران، سطح PH واژن به قلیایی تغییر یافته که محیط مناسبی را برای تکثیر و رشد قارچ در ناحیه فراهم می‌کند.

توجه داشته باشید که در دوران قاعدگی، مصرف غذاهایی که موجب افزایش سطح قلیایی بدن می‌شود را کاهش داده و سبزیجات را بیشتر در برنامه غذایی خود بگنجانید.

woman1.jpg

درمان عفونت واژن

رعایت بهداشت ناحیه تناسلی

تمیز و خشک کردن ناحیه تناسلی به درمان عفونت ها نیز کمک می کند.

باید از مصرف صابون های قوی و معطر و محصولات موضعی غیر ضروری( مانند اسپری های بهداشتی زنانه) خودداری شود.

ویتامین C

ویتامین C ایمنی بدن را افزایش می دهد و با تقویت سیستم ایمنی، سبب مقابله بهتر با عفونت مخمری می شود.

دارو مترونیدازول

مترونیدازول برای درمان عفونت واژن استفاده می شود و تا حد زیادی می تواند موثر و نتیجه بخش باشد.

داروی مترونیدازول نوعی آنتی بیوتیک بسیار کارآمد و موثر است که عموما برای درمان عوامل بیماری زای باکتریایی تجویز می‌شود. علاوه بر قرص، نسخه واژینال این دارو وجود دارد و روش استفاده آن توسط اپلیکاتور می‌باشد.

توجه داشته باشید شاید علت بوی بد واژن شما، منشا باکتریایی نداشته باشد، پس با روش خود درمانی از هیچگونه آنتی بیوتیکی استفاده نکرده و ابتدا حتما با مشاهده علائم، به بهترین متخصص زنان و زایمان مراجعه و تحت معاینات قرار بگیرید.

معرفی 9 داروی گیاهی قوی برای بوی بد واژن 

 • درمان بوی بد واژن با سیر

سیر مملو از خاصیت آنتی بیوتیکی و ضد قارچی است که از عفونت قارچی جلوگیری می کند.

حبه های سیر خام را با آب گرم و با معده خالی مصرف کنید. در غیر این صورت خمیر آن را درست کرده و آن را روی ناحیه واژن بمالید. حدود 10 دقیقه به همین حالت بگذارید و با آب خنک بشویید.

 • سرکه

سرکه سفید سطح pH را که عامل اصلی رشد باکتری های عفونی است متعادل می کند. همچنین سرکه، باکتری هایی که بوی ماهی مانند ایجاد می کنند را از بین می برد.

این یک درمان خانگی عالی برای خلاص شدن از بوی واژن است. سرکه،به ویژه ACV، یکی دیگر از داروهای قدرتمند است که هنگام مبارزه با بوی واژن استفاده می شود.

1. دو فنجان سرکه را در آب حمام خود مخلوط کرده و به مدت 20 دقیقه در آن خیس کنید.

2. همچنین می توانید دو قاشق چایخوری سرکه سیب را در 1 لیوان آب مخلوط کرده و آن را بنوشید.

3. همچنین می توانید یک قاشق غذاخوری سرکه را در یک چهارم آب مخلوط کرده و به عنوان یک دوش استفاده کنید.

 • رفع بوی بد واژن با جوش شیرین

جوش شیرین عنصریست که اغلب برای بازسازی تعادل PH در بدن استفاده می شود که به حل مشکل بوی واژن کمک می کند. 150 گرم جوش شیرین را به وان حمام اضافه کنید و حدود 20 دقیقه در آب دراز بکشید، سپس با یک حوله نرم خود را خشک کنید.

جوش شیرین قادر به جلوگیری از التهاب است و به عنوان دئودورانت موثر شناخته می شود.

 • درمان بوی بد واژن با ماست

ماست نیز در فهرست داروهای خانگی شگفت‌انگیز برای از بین بردن بوی بد واژن قرار می‌گیرد. ماست سرشار است از باکتری لاکتوباسیلوس که به تنظیم سطح pH واژن و جلوگیری از بروز عفونت کاندیدیایی کمک می‌کند.

اگر می‌خواهید بوی واژن را کاهش دهید یا از رخ دادن این مشکل پیشگیری کنید، باید تعادل سطح pH واژن‌تان حفظ شود.

شما می‌توانید ۲ فنجان ماست شیرین نشده را روزانه مصرف کنید تا سیستم ایمنی بدن‌تان را بهبود ببخشد و به این ترتیب بوی واژن از بین برود.

روش دیگر این است که یک پد پنبه ای را در ماست خیس کنید و آن را به آرامی روی مهبل بمالید. با آب سرد بشویید و آهسته خشک کنید.

cup.jpg

 • روغن نارگیل و روغن درخت چای

یکی از قویترین ترکیبات ضد باکتری که برای رفع بوی بد و عفونت تناسلی زنان مورد استفاده قرار می گیرد روغن نارگیل و روغن درخت چای است.

یک قاشق چایخوری روغن نارگیل را با 10 قطره روغن درخت چای مخلوط کنید.

برای رفع بوی نامطبوع واژینال 10 دقیقه این ترکیب را روی آن قرار دهید و سپس با دقت بشویید. 

 • درمان بوی بد واژن با عسل

آب داغ را در یک ظرف بزرگ که مقدار کمی عسل در آن حل شده بریزید، سپس واژن را شستشو دهید.

این شیوه یک درمان بسیار مناسب و شفابخش برای رفع بوی بد واژن می‌باشد.

اپلیکاتور کرم
 اپلیکاتور کرم

 

 • دانه شنبلیله

دلیل آن که دانه شنبلیله در میان داروهای مؤثر در خانه برای بوی واژن برای اکثر زنان شناخته شده است، می تواند به خاطر کمک آن برای تراز کردن هورمون ها در هنگام مصرف روزانه باشد. نشان داده شده است که این نوع بذر برای تقویت چرخه های منظم قاعدگی مفید است.

حالا چگونه باید به کمک این دانه ها از بوی واژن خلاص شد؟

برای به دست آوردن مزایای بهداشتی شگفت انگیز، می توانید چای را با یک قاشق چای خوری دانه شنبلیله در یک لیوان آب دم کرده و سپس این چای گیاهی را دو بار در روز مصرف کنید. 

 • برگ لیمو و آب

5 عدد برگ لیمو را یک لیوان آب بجوشانید. پس از چند دقیقه جوشیدن، حرارت را خاموش کنید و اجازه دهید تا مایع خوب سرد شود.

30 دقیقه بعد برگ های لیمو را برداشته و واژن را با آن شستشو دهید.

 • روغن اسطوخودوس

روغن اسطوخودوس به عنوان تقویت‌کننده‌ خلق و خو و یک روغن خوشبو به خوبی شناخته شده‌است. شگفت‌انگیز است که روغن اسطوخودوس در از بین بردن سوزش و خارش واژن که باعث به وجود آمدن بوی واژن می‌شود، موثر است.

– ۱ قطره روغن نعناع و ۲ قطره روغن اسطوخودوس را به آب داخل وان اضافه کنید.

– به مدت حدود ۱۰ دقیقه در این ترکیب بمانید.

نکاتی برای پیشگیری از بوی بد واژن

 • بدن خود را هیدراته نگه دارید:  نوشیدن مقدار زیاد آب برای پوست شما بسیار مفید است. همچنین می تواند باعث سلامتی واژن از طریق عرق کردن و آزادسازی مایعات مضر شود.
 • واژن خود را قبل و بعد از رابطه جنسی بشویید: رابطه جنسی باعث می شود که باکتری ها از یک جسم خارجی مانند کاندوم وارد واژن شوند. قبل و بعد از رابطه جنسی برای تنظیم سطوح باکتری واژن خود را بشویید.
 • از پوشیدن لباس های تنگ اجتناب کنید: لباسهایی که بیش از حد تنگ هستند به واژن و کشاله ران اجازه تنفس نمی دهند. دریافت اکسیژن زیاد برای سلامتی واژن ضروری است.
 • شورت پنبه ای بپوشید: براساس سایت healthline شورت های پنبه ای از رطوبت بیش از حد، عرق کردن یا ترشحات جلوگیری می کند. الیاف و پارچه های مصنوعی در این مورد خوب نیستند.

نوار بهداشتی بالدار (روزانه) پنبه ریزخرید نوار بهداشتی بالدار پنبه ریز

کلام آخر

به عنوان نکته آخر لازم به ذکر است که باید هر­گونه موضوع غیر طبیعی را درمورد ترشحات واژن جدی بگیرید و به پزشک مراجعه کنید.

این ترشحات زیاد و بدبو ممکن است نشانه­‌ای از یک عفونت جدی در بدن یا حتی در حالت بدبینانه، سرطان دهانه رحم باشند.

همچنین افرادی که ترشحات واژن بدبویی دارند باید بیشتر از بقیه تحت معاینه­ پاپ اسمیر قرار بگیرند، زیرا احتمال بروز انواع سرطان‌­های دستگاه تناسلی در این افراد بیش از سایرین است

ورودی نامعتبر

محصولات پیشنهادی

به دلایل زیر پایگاه سلامت دکتر مهندس مرجع تجهیزات پزشکی کشور شناخته میشود:

تضمین کیفیت و قیمت کلیه محصولات
امکان خرید بدون واسطه
ارسال و تحویل رایگان در کل کشور
(برای خرید بالای 500 هزار تومان)
امکان پرداخت در محل برای کل کشور
پشتیبانی آنلاین 24ساعته