سبد خرید0
گردن درد ناشی از موبایل
گردن درد ناشی از موبایل

 چکیده:     تخمین زمان مطالعه: 4 دقیقه

زندگی در دنیای مدرن امروزی مزایای زیادی دارد. همه ما از امکاناتی که وسایل دیجیتالی برای‌مان فراهم کرده‌اند، لذت می‌بریم و با اپلیکیشن‌های تلفن همراه کار می‌کنیم اما در این میان مشکلاتی هم به‌وجود می‌آید که محصول دنیای مدرن است.

یکی از این بیماری‌های جدید دنیای مدرن «گردن پیامکی» است. این مشکل بیشتر در میان جوان‌ها دیده می‌شود. باوجود اینکه جوان‌ها بیشتر از ابزارهای الکترونیکی استفاده می‌کنند باید بیشتر مراقب ستون فقرات و گردن‌شان باشند، پس درباره این مشکل بیشتر بدانید و از بروز آن پیشگیری کنید.

 

 برای دسترسی سریع به محتوای متن از لینک های زیر استفاده کنید:

 1. گردن پیامکی چیست؟
 2. این بیماری چطور ایجاد می‌شود؟
 3. پیشگیری از سندرم گردن پیامکی
 4. چند تمرین ساده برای حفظ سلامت گردن


گردن پیامکی چیست؟

وقتی بر اثر نگاه کردن طولانی‌مدت به وسایل الکترونیکی بدون سیم مانند تلفن همراه و تبلت دچار گردن‌درد می‌شوید به این بیماری مدرن «گردن پیامکی» می‌گویند. از نشانه‌های این مشکل این است که شاید دچار سردردهای مزمن شوید و حتی در بخش‌های بالای کمر و شانه‌ها هم درد داشته باشید.

 

گردن پیامکی چیست؟

تحقیقات نشان می‌دهد 70درصد از افراد 18 تا 44 ساله در خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند. موضوع از این قرار است که وقتی برای استفاده از تلفن همراه و تبلت سرتان را خم می‌کنید، این حرکت در طولانی‌مدت به ستون فقرات و نخاع شما آسیب وارد می‌کند و مشکلاتی برای‌تان پیش می‌آید. درنتیجه این بیماری که ناشی از خم کردن طولانی مدت سر به‌ منظور استفاده از موبایل و تلفن همراه در میان افراد جوامع مختلف رایج شده، با عنوان «گردن پیامکی» شناخته می‌شود.

این بیماری چطور ایجاد می‌شود؟

شاید برای‌تان جالب باشد بدانید که سر انسان به‌طور طبیعی در حدود 5/4 تا 5/5 کیلوگرم وزن دارد. وقتی سر را به سمت جلو خم می‌کنید فشار وارد شده بر گردن افزایش می‌یابد و احتمال بروز گردن پیامکی بیشتر می‌شود. درواقع شایع‌ترین علت درد‌های گردن زمانی به‌وجود می‌آید که بر اثر بی‌توجهی فشار بیشتری به گردن‌تان وارد می‌شود. وقتی قوس طبیعی گردن از بین می‌رود احتمال پارگی، تخریب، فشار و فرسودگی مهر‌ه‌ها و ساختار گردن بیشتر می‌شود و ممکن است سردرد، گردن درد، دست درد و بی‌حسی هم به‌وجود آید.

پژوهشگران مرکز بازتوانی جراحی نخاع در نیویورک برای بررسی این مشکل مدل‌های کامپیوتری را مورد بررسی قرار دادند. این محققان پس از شبیه‌سازی کامپیوتری سروگردن تاثیر خم شدن سر و گردن را بارها آزمایش کردند و درنهایت به این نتیجه رسیدند که هرقدر سر بیشتر به جلو خم شود فشار بیشتری بر گردن و شانه‌ها وارد می‌شود.

 

گردن درد ناشی از موبایل

0 درجه: 4 تا 5 کیلوگرم

15 درجه: 12 کیلوگرم

30 درجه: 18 کیلوگرم

45 درجه: 22 کیلوگرم

60 درجه 27 کیلوگرم

پیشگیری از سندرم گردن پیامکی

 • دستگاه تلفن همراه را در سطح چشم حفظ کنید. از حرکت گردن به جلو و رو به پایین اجتناب کنید. اطمینان حاصل کنید که یک موقعیت خوب در تمام زمان ها حفظ شود.
 • به خودتان استراحت بدهید. زمانی را از صفحات نمایش دور باشید. یا در وضعیتی قرار بگیرید که سرتان را به سمت عقب می‌‌برید.
 • وقتی مشغول پیام نویسی هستید وضعیت‌تان را تغییر دهید. مثلا به پشت دراز بکشید تا از فشار وارده به گردن کم کنید.
 • استفاده از تلفن همراه را کاهش دهید. حتی با نگه داشتن دستگاه در سطح چشم، با حمایت از دستگاه در این موقعیت، عضلات به نوعی تحت فشار قرار می گیرند.
 • صاف بایستید. درست ایستادن و درست نشستن در حالی که شانه‌ها را به سمت عقب می‌‌دهید باعث می‌‌شود فشاری به ستون فقرات وارد نشود.
 • گهگاه گردن و ناحیه فوقانی کمر را به سمت عقب خم کنید تا از درد و فشار در ماهیچه‌ها کم کنید.
 • تمرینات کششی نه تنها باید زمانی انجام شود که سندرم گردن متنی وجود دارد بلکه حتی زمانی که هیچ علامتی از سندرم متنی وجود ندارد نیز انجام شود.

 

پیشگیری از سندرم گردن پیامکی

 

چند تمرین ساده برای حفظ سلامت گردن

 • ابتدا از سر جای‌تان بلند شوید. دست‌ها را از پشت قلاب کنید. سپس گردن را آرام به سمت راست خم کنید و بعد سر جای اول برگردانید. همین حرکت را به سمت چپ تکرار کنید. این حرکت را سه بار انجام دهید.
 • وقتی مدام روی میز یا روی صفحه گجت‌ها خم می‌شوید، شانه‌های شما درمعرض آسیب قرار می‌گیرند. برای پیشگیری از بروز مشکلات شانه یک حرکت ساده وجود دارد؛ از جایتان بلند شوید، پاها را به اندازه عرض شانه‌ها باز کنید، سپس هر دو شانه را به سمت بالا حرکت دهید و بعد آهسته به جای اول برگردانید. این حرکت را چند بار تکرار کنید.
 • چانه را به سمت گردن فرو ببرید سپس به آرامی به سمت سقف بالا ببرید.
 • شانه‌ها را در جهت عقربه‌‌های ساعت بچرخانید در حالی که بازوها در دو طرف بدن قرار دارند. این کار را خلاف جهت عقربه‌‌های ساعت تکرار کنید.

نکته: هر حرکت را حداقل یک تا دو بار تکرار کنید و در هر حرکت پنج تا 10ثانیه بمانید. انجام این حرکات انقباضات عضلات شما را از بین می‌برد.

استفاده از بالش طبی فراموش نشود.

 

چند تمرین ساده برای حفظ سلامت گردن

 

ورودی نامعتبر

محصولات پیشنهادی
نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید