سبد خرید0
چه زمانی و چگونه باید از مکمل آهن استفاده کنید.
چه زمانی و چگونه باید از مکمل آهن استفاده کنید.

چکیده:                تخمین زمان مطالعه: 5 دقیقه

بعضی افراد به میزان کافی آهن در بدن شان ندارند. مصرف مکمل‌های آهن در این افراد باعث بازگشت سطح آهن بدن به سطوح سالم خواهد شد. آهن یک ماده معدنی مهم محسوب شده که نقش های بسیاری در عملکرد بدن را بر عهده دارد. تقریباً ۷۰ درصد از کل آهن موجود در بدن در داخل هموگلوبین ها وجود دارند. هموگلوبین پروتئینی است که در سلول های قرمز خون وجود داشته و در انتقال اکسیژن از ریه به سایر ارگان های بدن نقش دارد.
در این مقاله به مفاهیمی مانند انواع در دسترس مکمل های آهن، شرایطی که به مکمل آهن نیاز دارد، عوارض جانبی، دوز و جایگزین هایی که می توان به جای مکمل آهن استفاده کرد، میپردازیم.

 برای دسترسی سریع به محتوای متن از لینک های زیر استفاده کنید.

 1. انواع مکمل آهن
 2. وضعیت هایی که مکمل آهن توانایی درمان آن را دارند.
 3. فقر آهن می‌تواند به دلیل عواملی مانند موارد زیر ایجاد شود.
 4. عوارض جانبی
 5. مقدار مصرف آهن مورد نیاز هر فرد
 6. جایگزین های مکمل آهن

 

انواع مکمل آهن

مکمل آهن می‌تواند برای کسانی که سطح کافی آهن را در بدن ندارند تجویز شود. مکمل های آهن همچنین می‌توانند بدون نیاز به نسخه در داروخانه خریداری شوند. انواع بیشماری از مکمل‌های آهن وجود دارند که شامل مقادیر متفاوتی است این ماده معدنی می باشند. اکثر این مکمل ها به صورت قرص و بعضی از آنها به صورت مایع در دسترس هستند. ویتامین c به بدن کمک می‌کند تا آهن را بهتر جذب کند به همین دلیل بعضی از تولید کننده های این مکمل ها ویتامین سی را نیز در فرمول خود وارد می‌کنند.

با توجه به موسسه ملی سلامت انواع مکمل آهن شامل موارد زیر می باشد:

 • فروس سولفات
 • فروس گلوکونات
 • فریک سیترات
 • فریک سولفات

قبل از استفاده از هر مکملی بهتر است با یک داروسازی یا پزشک خود مشورت کنید.

 پیشنهاد مطالعه: شایع ترین علائم کم خونی

 

وضعیت هایی که مکمل آهن توانایی درمان آن را دارند.

شایع ترین مشکلی که مصرف مکمل آهن توانایی درمان آن را دارد کم خونی یا آنمی فقر آهن می باشد. افراد مبتلا به آنمی فقر آهن دارای تعداد کافی از گلبول های قرمز که بتواند اکسیژن را به ارگان‌ها انتقال دهد ندارند.
مصرف مکمل‌های آهن باعث افزایش سطح آهن بدن به سطح نرمال می شود. ممکن است بعضی افراد دچار کمبود آهن باشند اما به آنمی فقر آهن مبتلا نشوند. افرادی که دچار فقر آهن هستند می توانند دارای تعداد مناسبی از هموگلوبین بوده اما علائم آنمی فقر آهن را نشان دهند این علائم می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • خستگی
 • ضعف
 • سرگیجه
 • تنگی نفس
 • پوست رنگ پریده

kamboodeahan

فقر آهن می‌تواند به دلیل عواملی مانند موارد زیر ایجاد شود.

 • از دست دادن خون

ریزش خون به دلیل قاعدگی های سنگین ، فتق ها یا خونریزی دستگاه گوارش ممکن است باعث کمبود آهن شود وبرای درمان نیازمند مکمل های آهن می باشد.

 • سرطان

مطالعه ای در سال 2016 نشان داد که فقر آهن در افراد مبتلا به سرطان شایع است.

 • بارداری

زنانی که باردار هستند ممکن است دچار کمبود آهن شوند. دلیل این امر افزایش تقاضا برای گلبول های قرمز جدید برای حمایت از جنین است. یک بررسی منظم نشان داده است که مصرف مکمل های آهن در دوران بارداری خطر ابتلا به کمبود آهن را کاهش می دهد.

afsordegiyebardari

 • رژیم غذایی

برخی از افرادی که رژیم غذایی سرشار ازآهن ندارند می توانند دچار کمبود آهن شوند.

 • جذب بدن

شرایط خاصی، از جمله بیماری سلیاک، بیماری کرون، فیبروز کیستیک و پانکراتیت مزمن، می تواند جذب آهن را برای بدن سخت کند.

عوارض جانبی

مصرف دوز مناسب آهن احتمالاً عوارض جانبی به همراه نخواهد داشت. در بعضی موارد ، افرادی که مکمل آهن مصرف می کنند ممکن است علائم زیر را تجربه کنند:

 • اسهال
 • احساس تهوع
 • یبوست
 • نفخ شکم

در بیشتر موارد ، پس از عادت کردن بدن به مکمل ، این عوارض فروکش می کنند. اگر کسی این عوارض جانبی را تجربه کرده و در مورد آنها نگرانی داشته باشد ، می تواند با یک متخصص بهداشت و درمان نیز صحبت کند.

ghorseahan

همچنین داشتن آهن زیاد در بدن نیز می تواند مشکل ساز باشد. هموکروماتوز یا اختلال اضافه بار آهن باعث تجمع آهن در بدن می شود. بدون درمان ، اختلال اضافه بار آهن می تواند به اعضای بدن ، از جمله قلب ،کبد و لوزالمعده آسیب برساند.
اگر کسی بیشتر از مقدار توصیه شده مکمل های آهن را مصرف کند ، ممکن است دچار مسمومیت با آهن شود. در صورتی که گمان می کنید که بیش از حد نیازتان آهن مصرف کرده اید، باید در اسرع وقت به پزشک متخصص مراجعه کنید.

مقدار مصرف آهن مورد نیاز هر فرد

مقدار مصرف آهن مورد نیاز فرد می تواند بسته به سن ،جنس و یا در زنان باردار و شیرده می تواند متفاوت باشد.
با توجه به موسسه ملی سلامت میزان آهن مورد نیاز در میلی گرم به شرح زیر می باشد :

سن

مرد

زن

در دوران بارداری

در دوران شیر دهی

0–6 months

0.27 mg*

0.27 mg*

   

7–12 months

11 mg

11 mg

   

1–3 years

7 mg

7 mg

   

4–8 years

10 mg

10 mg

   

9–13 years

8 mg

8 mg

   

14–18 years

11 mg

15 mg

27 mg

10 mg

19–50 years

8 mg

18 mg

27 mg

9 mg

 

اگر شخصی به دلیل کمبود آهن به مکمل های آهن نیاز داشته باشد ، یک متخصص بهداشت و درمان یا داروساز می تواند مقداری مورد نیاز وی را تعیین کند.

جایگزین ها

در حال حاضر ، جایگزین های کمی برای مکمل های آهن وجود دارد. با این وجود ، یک جایگزین مناسب داشتن رژیم غذایی پر از آهن است.خوردن غذاهای غنی از آهن همراه با منبع غنیی از ویتامینC به عنوان بخشی از همان وعده غذایی می تواند جذب آهن بدن را بهبود بخشد. غذاهای زیر دارای ویتامین C زیادی هستند:

 • پرتغال
 • کلم بروکلی
 • سیب زمینی
 • فلفل قرمز و سبز
 • توت فرنگی

در صورتی که فردی تمایل به مصرف مکمل های آهن نداشته باشد باید جایگزین های دیگر را با پزشک خود مشورت کند.

jaygozineahan

خلاصه

آهن یک ماده معدنی مهم است که به سلولهای قرمز خون کمک می کند تا اکسیژن را به قسمت های مختلف بدن منتقل کنند. اگر کسی آهن کافی در بدن خود نداشته باشد ، یک متخصص بهداشت و درمان ممکن است رژیم غذایی با آهن زیاد یا مصرف مکمل های آهن را توصیه کند.

کم خونی فقر آهن یکی از وضعیت هایی است که به مکمل های آهن نیاز دارد. افرادی که به دلیل بارداری یا از بین رفتن خون، فقر آهن را تجربه می کنند، ممکن است نیاز به مصرف مکمل های آهن نیز داشته باشند.
مصرف مکمل های آهن ممکن است قبل از عادت کردن بدن عوارض جانبی جزئی ایجاد کند. اگر کسی گمان کند که آهن زیادی مصرف کرده است ، باید در اسرع وقت به پزشک متخصص خود مراجعه کند.
مقدار آهن مورد نیاز فرد در هر روز بسته به عوامل مختلفی متفاوت است. اگر کسی مایل به مصرف مکمل های آهن می باشد، باید با یک متخصص بهداشت یاداروساز صحبت کند.

اگرچه جایگزن های کمی برای مکمل های آهن وجود دارد ، اما داشتن یک رژیم غذایی سرشار از غذاهای پر آهن ممکن است به حفظ سطح بهینه این ماده معدنی مهم در بدن کمک کند.

ورودی نامعتبر

محصولات پیشنهادی
نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید