سبد خرید0
شش ورزش مناسب برای افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی
شش ورزش مناسب برای افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی

چکیده:         تخمین زمان مطالعه: 5 دقیقه

در حالی که بیشتر اشکال ورزش برای سلامت قلب مفید می باشند، فعالیت شدید می تواند در افرادی که دارای فیبریلاسیون دهلیزی هستند باعث تحریک علائم شود.

محرک های شناخته شده زیادی برای فیبریلاسیون دهلیزی (A-fib) وجود دارد ، از جمله الکل ، استرس و ورزش شدید. اما برخلاف اجتناب از نوشیدنی ها و استرس ، که همیشه روش های مثبتی برای کمک به داشتن یک زندگی خوب با ضربان قلب نامنظم هستند ، ورزش تنها هنگامی می تواند موثر واقع شود که به درستی انجام شود.

ایمان حسین ، پزشک متخصص قلب و عروق و متخصص بیماریهای مربوط به ریتم قلب یادآور می شود: "رابطه بین ورزش و فیبریلاسیون دهلیزی ساده نیست."

دکتر حسین می گوید: "در حالی که بیشتر اشکال ورزش برای سلامتی قلب و محافظت در برابر فیبریلاسیون و علائم آن مناسب است ،" ورزش همیشه محافظ قلب نیست. ""در حالی که ورزش با شدت خفیف یا متوسط ​​به طور معمول محافظ قلب است ، ورزش شدید معمولاً خطر بیشتری برای افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی
دارد."

با این مقاله همراه شوید تا در مورد ارتباط بین ورزش و فیبریلاسیون دهلیزی و اینکه به طور کلی چه تمرین هایی برای افراد مبتلا به این بیماری در نظر گرفته می شود ، بیش تر بدانید .

برای دسترسی سریع به محتوای متن از لینک های زیر استفاده کنید:

 1. فیبریلاسیون دهلیزی
 2. ورزش چگونه بر مبتلایان به فیبیریلاسیون دهلیزی اثر می گذارد؟
 3. پیدا کردن بهترین ورزش برای قلب
 4. نکات مهم که در حین ورزش باید رعایت کنید.

 

فیبریلاسیون دهلیزی چیست؟

ورزش چگونه بر مبتلایان به فیبیریلاسیون دهلیزی اثر می گذارد؟

مطابق دقیق ترین اطلاعات موجود ، رابطه بین ورزش و فیبریلاسیون دهلیزی به عنوان منحنی J شناخته می شود ، به این صورت که در یک نوع نمودار J شکل ، منحنی در ابتدا سقوط کرده و سپس تا بالاتر از نقطه شروع ( بسیار شبیه به شکل این حرف) به سمت بالا می رود.

این بدان معناست که هرچه بیشتر ورزش کنید ، تا حد مشخصی خطر ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی را کاهش می دهید اما اگر بیش از مقدار معینی ورزش کنید ، خطر ابتلا به این بیماری در شما دوباره به طرز چشمگیری افزایش می یابد.

به گفته دکتر حسین ، این روند بیشتر در مورد مردان صادق می باشد. به نظر می رسد زنان با ورزش بیشتر (حتی با بیشترین شدت) ، خطر ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی کمتری دارند.

طبق مطالعه ای که در ژانویه سال 2017 در ژورنال پزشکی و علوم اسکاندیناوی در ورزش منتشر شد ، ورزشکاران حرفه ای ، 4 تا 8 برابر بیشتر از افراد عادی در خطر ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی هستند.

محققان گمان می کنند سالها ورزش شدید که توسط ورزشکاران ماهیچه ای و سالم انجام می شود ممکن است باعث ایجاد تغییراتی در سیستم عصبی و حتی ساختار قلب شان شده و منجر به افزایش خطر بیماری شود.

مقاله ای که در فوریه 2018 در مجله اروپایی پیشگیری از بیماری های قلب و عروق منتشر شد ، خاطرنشان می کند: در حالی که ورزشکاران حرفه ای بیشترین خطر ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی را نسبت به هر گروهی بر اساس سطح فعالیت دارند ، افرادی که به طور منظم و با محدودیت زمانی ورزش می کنند ، کمترین خطر ابتلا را دارا می باشند.

براساس مطالعه ای که در فوریه 2017 در مجله PLOS One منتشر شده است ، به نظر می رسد در یک گروه واقعی از مبتلایان به فیبریلاسیون دهلیزی ، ورزش شدید نمی تواند خطر علائم یا عوارض جانبی را افزایش دهد.

moshkelate ghalbi

در این مطالعه ، 76 نفر مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی برای 12 هفته، برنامه ی ورزشی با 50 تا 80 درصد از حداکثر فشار ممکن ، را انجام دادند‌.

الکتروکاردیوگرافی روزانه تفاوت معنی داری در علائم فیبریلاسیون دهلیزی بین دو گروه نشان نداد و هیچ عارضه جانبی جانبی جدی نیز گزارش نشد. همچنین هر دو گروه از آمادگی جسمانی قلبی عروقی برخوردار بودند.

با این حال ، دکتر حسین گفت ، بهتر است افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی در هنگام ورزش خیلی خود را تحت فشار قرار ندهند. وی خاطرنشان می کند: "ما معمولاً از آنها می خواهیم که این کار را با اعتدال انجام داده و بیش از حد لازم خود را تحت فشار قرار ندهند."

 قطعا برای شمامفید خواهد بود: فشارسنج دیجیتال بازوئی امرن مدل M2

 

پیدا کردن بهترین ورزش برای قلب

دکتر حسین تأکید می کند ، اگر به ورزش منظم عادت ندارید و حالا برایتان تشخیص فیبریلاسیون دهلیزی داده شده است، بهتر است راه خود را به آرامی به سوی آن باز کنید.

افراد در این شرایط باید نیرو و تحمل خود را به صورت تدریجی افزایش دهند.

دکتر حسین می گوید ، در نهایت باید حداقل 30 دقیقه فعالیت بدنی حداقل در پنج روز در هفته و یا به صورت کلی باید حدود 2.5 ساعت ورزش خفیف تا متوسط ​​را در هر هفته انجام دهید.

دکتر حسین می گوید صرف نظر از این که چقدر در ورزش تازه کار هستید ، بهتر است نبض خود را هنگام ورزش کنترل کنید .می توانید این کار را هم در هنگام فعالیت و هم در حال استراحت انجام دهید. پزشک می تواند در مورد دامنه قابل قبول ضربان قلب متناسب، به شما توصیه های لازم را ارائه کند.

در صورتی که مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی هستید در ادامه ی مقاله شش نوع ورزش آورده شده است که می تواند برای وضعیت شما موثر واقع شود.

 • توان بخشی قلب

دکتر حسین می گوید ، اگر به دلیل ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی در بیمارستان و تحت مانیتورینگ بستری هستید تمرین با یک متخصص پزشکی ، می تواند راهی مناسب برای شروع ورزش باشد.

در مطالعه‌ای که در فوریه 2017 در بانک اطلاعاتی کوکران از بررسیهای سیستماتیک منتشر شد ، محققان به این نتیجه رسیدند که براساس شش کارآزمایی شامل توانبخشی قلبی مبتنی بر ورزش برای افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی ، به نظر می رسد این برنامه ها برای بهبود ظرفیت ورزش مناسب هستند.

 • پیاده روی

دکتر حسین می گوید: گرچه پیاده روی یک فعالیت بسیار کم خطر به نظر برسد ، "به طور معمول ، ما از بیماران می خواهیم حداقل از پیاده روی تند صرف نظر کنند. اگر پیاده روی را تازه شروع کرده اید ، دکتر حسین توصیه می کند روزانه 5 تا 10 دقیقه پیاده روی کنید ، سپس هر هفته یک یا دو دقیقه به پیاده روی خود اضافه کنید.

PIYADEH RAVII

 

 این محصول را از دست ندهید: کفش پیاده روی

 

 • شنا

دکتر حسین می گوید شنا و سایر تمرینات ایروبیک در آب ( نه در سطح رقابتی) می تواند ورزش مناسبی برای افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی باشد. در صورتی که در حین تمرین احساس نفس نفس زدن و یا تقلا کردن دارید سریعا از استخر خارج شده و کمی استراحت کنید.

 • دوچرخه سواری

استفاده از دوچرخه ثابت یا دوچرخه ی معمولی می تواند نوع خوبی از فعالیت باشد ، اما حتما شدت آن را در حالت متوسط ​​نگه دارید. از تنظیماتی که باعث افزایش فشار در هنگام پا زدن می شوند ، مانند کلاس اسپین صرف نظر کنید.

docharkhe savari

 • فعالیت فیزیکی

فعالیت بدنی به معنای انجام ورزش به طور جداگانه از کارهای روزانه شما نیست. علاوه بر پیاده روی برای راه رفتن ، می توانید باغبانی ، حفر ، رکاب زدن یا بیل زدن را به عنوان ورزش حساب کنید ، البته زمانی که این فعالیت ها ضربان قلب شما را بالا ببرند.

 • یوگا

در مطالعه ای که در ژورنال کالج کاردیولوژی آمریکا منتشر شده است ، یک برنامه 60 دقیقه ای یوگا که دو بار در هفته به مدت سه ماه انجام شد مشخص کرد یوگا می تواند باعث کاهش دفعات و علائم فیبریلاسیون ، کاهش افسردگی و اضطراب و بهبود ضربان قلب و فشار خون در بیماران فیبریلاسیون شود.

yoga3

نکات مهم که در حین ورزش باید رعایت کنید:

 • به یاد داشته باشید در حین انجام هر نوع فعالیتی ، اگر علائم فیبریلاسیون دهلیزی - مانند سرگیجه یا درد در قفسه سینه یا فشار را تجربه می کنید - باید مدتی متوقف شده و استراحت کنید. اگر علائم جدی تری مانند از حال رفتن و یا درد شدید قفسه سینه را تجربه می کنید ، به اورژانس بیمارستان مراجعه کنید. اگرچه در بیشتر موارد ، احتمالا بتوانید ورزش با شدت متوسط ​​را بدون ایجاد یا تحریک علایم به پایان برسانید.
 • دکتر حسین می گوید ورزش های ایروبیک نیز برای بیماران فیبریلاسیون مناسب هستند اما بیمار نباید از محدودیت هایش فراتر رود.

ورودی نامعتبر

محصولات پیشنهادی
نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید