سبد خرید0
علت بی حسی انگشت شست چیست
علت بی حسی انگشت شست چیست

چکیده:    تخمین زمان مطالعه: 4 دقیقه و 40 ثانیه

از دست دادن احساس در هر قسمت از بدن می تواند نگران کننده باشد. اما از دست دادن احساس در یکی از انگشتان دست ممکن است عجیب به نظر برسد. انگشت های دست به ما کمک می کنند تا کارهای زیادی مثل تایپ کردن، باز کردن در بطری و ... را انجام دهیم. بی حس شدن انگشت دست می تواند انجام این کارها و بسیاری از کارهای دیگر را بسیار دشوارکند. در شست و سایر نواحی شما، بی حسی معمولاً با احساسات دیگری همراه است. این موارد می تواند شامل سوزش یا سوزن سوزن شدن می باشد. خم شدن یا حرکت دادن انگشت دست در صورت احساس بی حسی ممکن است دشوار باشد. در این مقاله شما را با علت بی حسی انگشت دست و درمان آن آشنا می کنیم.

برای دسترسی سریع به محتوای متن از لینک های زیر استفاده کنید:

 1. علت بی حسی انگشت دست چیست
 2. درمانهای خانگی بی حسی انگشت دست
 3. درمان پزشکی

 

علت بی حسی انگشت دست چیست

دلایل زیادی برای بی حسی انگشت دست وجود دارد. برخی جدی تر از دیگران هستند. مهم است که به سلامت کلی خود نگاهی بیندازید تا بتوانید تعیین کنید چه چیزی ممکن است باعث بی حسی شود. برخی از دلایل شایع بی حسی انگشت دست عبارتند از:

اضطراب، خستگی و استرس

کسانی که اضطراب، خستگی و استرس دارند اغلب در قسمت های مختلف بدن از جمله انگشتان و دست ها بی حس می شوند.

سندرم تونل کارپال

سندرم تونل کارپال یکی از مهمترین دلایل بی حسی انگشت دست است. علت آن فشرده شدن عصبی است که از استخوان های مچ دست شما عبور می کند. آرتروز، خار استخوان و استفاده بیش از حد از مچ دست می تواند باعث این فشرده سازی شود.

 محصول پیشنهادی دکترمهندس: مچ شست بند نئوپرنی آتل دار پاک سمن

 

رادیکولوپاتی گردنی

رادیکولوپاتی گردنی هنگامی اتفاق می افتد که عصب در مسیر خود به بازو از طریق تونل، تحریک یا فشرده شده باشد. این اغلب باعث درد در گردن، شانه و بازو، احساس گرفتگی و سوزن سوزن شدن در انگشتان یا قسمت هایی از بازو می شود.

bihesiyedast1

دیابت

سطح بالای قند خون ناشی از دیابت که به درستی کنترل نشود، می تواند به اعصاب بدن آسیب برساند. اغلب اوقات، باعث درد و بی حسی در پاها می شود. اما ممکن است انگشتان دست را نیز تحت تأثیر قرار بدهد.

فیبرومیالژیا

فیبرومیالژیا یک بیماری مزمن است که باعث درد و خستگی عضلانی در سراسر بدن می شود و علت مشخصی ندارد. بی حسی و سوزن سوزن شدن انگشتان دستها و پاها از علائم شایع آن است. علاوه بر این، افراد مبتلا به فیبرومیالژیا ممکن است سردردهای مکرر، مشکلات گوارشی و اختلالات خلقی را نیز تجربه کنند.

کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید زمانی اتفاق می افتد که غده تیروئید به اندازه کافی هورمون های مورد نیاز بدن را برای تنظیم متابولیسم و سایر فرایندهای بدن تولید نکند. در مراحل اولیه اغلب علائمی ایجاد نمی کند. در صورت عدم درمان، ممکن است باعث آسیب عصبی و درد و بی حسی انگشتان و سایر قسمت های بدن شود.

tiroeed2

لوپوس

لوپوس یک بیماری خود ایمنی است که می تواند تمام قسمت های بدن را تحت تأثیر قرار دهد ، از جمله:

 • خون
 • مغز
 • قلب
 • کلیه ها
 • مفاصل
 • ریه ها
 • اعصاب

یکی از علائم عمده مشکلات عصبی ناشی از لوپوس، بی حسی در انگشتان دست و همچنین سایر قسمت های بدن است.

 این محصول را از دست ندهید: ارتز شست نئوپرن سماطب

 

کم خونی پرخطر

کم خونی پرخطر وقتی اتفاق می افتد که شما پروتئین مناسبی برای جذب ویتامین B-12 از غذا نداشته باشید. بدن شما نمی تواند به اندازه کافی گلبول قرمز ایجاد کند تا سالم بماند.
عدم درمان، این شرایط می تواند باعث آسیب به اندام ، ضعف استخوان و افزایش خطر سرطان شود. این وضعیت همچنین ممکن است باعث مشکلات عصبی و آسیب عصبی، بی حسی انگشتان دست و سایر اعضای بدن شود.

نوروپاتی محیطی

نوروپاتی محیطی می تواند باعث بی حسی، درد و ضعف در انگشتان دست و پا شود. گاهی اوقات سایر قسمت های بدن را تحت تأثیر قرار می دهد. این وضعیت اغلب به دنبال آسیب به اعصاب محیطی از طریق موارد زیر اتفاق می افتد: 

 • دیابت
 • عفونت ها
 • برخی از داروها مانند داروهایی که در شیمی درمانی استفاده می شوند
 • مشکلات متابولیکی
 • صدمات
 • اعتیاد به الکل

bihesshodanedas34t

پدیده رینود

پدیده رینود ، که بیماری رینود نیز نامیده می شود، می تواند باعث احساس بی حسی و سرما در قسمت هایی از بدن هنگام قرار گرفتن در معرض دمای سرد یا تحت استرس شود. عروق کوچکتر که وظیفه خون رسانی به پوست شما دارند ، تنگ می شوند. در بیشتر مواقع، این حالت باعث بی حسی انگشتان دست و پا می شود و اغلب باعث احساس سوزش یا خارش در اثر گرم شدن می شود. ممکن است پوست شما در پاسخ به سرما یا استرس تغییر رنگ دهد.

روماتیسم مفصلی

آرتریت روماتوئید یک بیماری خود ایمنی است که در صورت عدم درمان ممکن است باعث خارش استخوان در مچ دست، سندرم تونل کارپال، بی حسی، درد و ضعف دست شود.

گرفتگی عصب اولنار

گرفتگی عصب اولنار و سایر سندرم های فشرده سازی می توانند هنگامی اتفاق بیفتند که یکی از سه عصب اصلی که از گردن به پایین به سمت شما می روند در زیر استخوان ترقوه ، آرنج یا مچ دست منقبض شود. بی حسی و سوزن سوزن شدن در انگشتان دست و گرفتگی ضعیف همه از علائم این بیماری هستند.

 پیشنههاد مطالعه: خواب رفتن دست و پا {از علت تا روش های درمان آن}

 

درمانهای خانگی بی حسی انگشت دست

موارد زیر می تواند بی حسی انگشت دست را کاهش دهد:

 • ماساژ
 • ورزش
 • حمام نمکی اپسوم
 • تکنیک های مدیریت استرس و آرام سازی
 • وسایل پشتیبانی مانند بریس

shastband33

اگر این درمان های خانگی کمکی نکردند، احتمالاً به درمان پزشکی نیاز دارید.

درمان پزشکی

مواردی که باعث بی حسی انگشت دست می شوند مانند دیابت باید با دارو درمان شوند. برخی از شرایط مانند سندرم تونل کارپ و رادیکولوپاتی گردنی ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد. فیزیوتراپی همچنین می تواند برای برخی از افراد که دلیل بی حسی انگشتشان مشکلات عصبی هست، مفید باشد.

ورودی نامعتبر

محصولات پیشنهادی
نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید