سبد خرید0

چکیده:           تخمین زمان مطالعه: 4 دقیقه 

بارداری چیزی نیست که بتوان برای آن به طور دقیق برنامه ریزی کرد. اگر نمی توانید در زمانی که تمایل به بارداری دارید، باردار شوید خود را سرزنش نکنید. برخی از زوجین پس یک یا دو ماه تلاش باردار می شوند اما برای بیشتر افراد زمان بیشتری طول خواهد کشید. در ادامه این مقاله راه های افزایش احتمال بارداری را بررسی خواهیم کرد.

1) قبل از بارداری چکاپ کنید

قبل از اقدام برای بارداری یک چکاپ انجام دهید. از پزشک خود در مورد کمبود ویتامین های بدن سوال کنید زیرا ویتامین هایی که حاوی اسید فولیک هستند از نقایص مادرزادی مانند اسپینا بیفیدا جلوگیری می کنند. اسید فولیک در مراحل اولیه ی بارداری کار می کند و مهم است که قبل از بارداری مطمئن شوید به اندازه کافی اسید فولیک دریافت کرده اید. اگر شما هرگونه مشکل پزشکی اساسی دارید قبل از باردار شدن با خیال راحت آن ها را شناسایی و کنترل کنید.

2) زمانبندی چرخه قاعدگی خود را بشناسید

شناخت زمان چرخه قاعدگی کمک می کند که بفهمید چه زمانی بارورتر هستید. زمان تخمک گذاری بهترین زمان برای باردار شدن است و بهتر است این زمان تمرکز شما بر رابطه جنسی باشد. پنجره باروری شما شامل 5 روز قبل از تخمک گذاری و روز تخمک گذاری است. دو روز قبل از تخمک گذاری و روز تخمک گذاری بیشترین احتمال بارداری وجود دارد. داشتن رابطه جنسی در این روزها احتمال بارداری را افزایش می دهد. در طی تخمک گذاری، تخمدان شما تخمک بالغ آزاد می کند. آن تخمک در مسیر رحم شما به پایین لوله رحمی باز می شود. در این مسیر، اسپرم با تخمک برخورد کرده و بارور می شود. اسپرم می تواند حدود 5 روز زنده بماند. بنابر این اگر میخواهید باردار شوید، هدف این است که هنگام تخمک گذاری اسپرم زنده در رحم خود داشته باشید. برای اطلاع از زمان تخمک گذاری روش های متفاوتی وجود دارد. یک راه این است که روزهای چرخه قاعدگی خود را محاسبه کنید. هر چرخه قاعدگی در روز اول قاعدگی شروع می شود و در روز قبل از شروع قاعدگی بعدی به پایان می رسد. اگر یک چرخه 28 روزه دارید به طور کلی در روز 14 تخمک گذاری می کنید.

3) اطلاع از زمان تخمک گذاری

برای اطلاع از زمان تخمک گذاری چندین روش وجود دارد.
• زمان تخمک گذاری را می توان از تغییرات ترشحات رحم متوجه شد. با رشد فولیکول تخمدان – کیسه کوچکی در تخمدان که حاوی تخمک بالغ است- سطح استروژن شما افزایش می یابد. این افزایش سطح استروژن باعث می شود ترشحات دهانه رحم شما شفاف و لغزنده شده و ترشحات افزایش یابد. با شروع این تغییرات می توانید رابطه جنسی برقرار کنید زیرا لغزنده تر شدن دهانه رحم می تواند به اسپرم کمک کند تا راحت تر به تخمک رسیده و عمل لقاح انجام شود.
• برخی از خان ها هنگام تخمک گذاری حس درد یا گرفتگی عضله در ناحیه تخمدان ها دارند.
• کیت های پیش بینی تخمک گذاری: کیت های پیش بینی تخمک گذاری هم می تواند به شما کمک کند که بهترین زمان بارداری را پیش بینی کنید. استفاده از این کیت ها نه تنها به شما اطمینان می دهد که تخمک گذاری دارید بلکه اگر رابطه جنسی ندارید به شما می گوید بهتر است چه موقع رابطه داشته باشید تا احتمال بارداری شما افزایش یابد. برای استفاده از این کیت ها، مانند تست های بارداری از ادرار استفاده می شود. برای بررسی هورمون لوتئین LH از این کیت ها استفاده می شود که هورمونی است که هر ماه در طول تخمک گذاری سطح آن افزایش می یابد. این کیت ها بدون نسخه در دسترس هستند.

4) رابطه جنسی

داشتن رابطه جنسی هر روزه در زمان تخمک گذاری لزوما احتمال بارداری شما را افزایش نمی دهد. اسپرم می تواند 5 تا 7 روز در بدن زنده بماند. بهترین پیشنهاد این است که به طور منظم رابطه جنسی برقرار کنید – چه وقتی که تخمک گذاری دارید چه زمانی که تخمک گذاری نمی کنید. توجه داشته باشید که هیچ شواهدی مبنی بر تاثیر موقعیت رابطه جنسی بر احتمال بارداری وجود ندارد. همچنین این باور که اگر بعد از رابطه جنسی مدتی به پشت دراز کشیده و در رختخواب بمانید باردار می شوید صحت ندارد.

5) غذاهای سالم مصرف کنید

اگر چه ممکن است رژیم غذایی خاصی برای تقویت بارداری وجود نداشته باشد اما خوردن انواع غذاهای سالم می تواند بدن را برای بارداری آماده کند. مصرف انواع میوه ها و سبزیجات، پروتئین، غلات و لبنیات را شروع کنید. مکمل هایی مثل آهن و روی مصرف کنید زیرا کمبود روی بر روی تخمک گذاری، تقسیم تخمک، لقاح و حتی رشد جنین تاثیر دارد.

6) دوش واژینال نگیرید

هنگامی که دوش واژینال می گیرید تعادل PH طبیعی واژن را مختل می کنید، ترشحات دهانه رحم ( که باعث حرکت اسپرم می شود) را شسته و باکتری های خوب را تا حدی از بین می برد. همچنین خطر عفونت و تحریک واژن را افزایش می دهد که این امر می تواند بارداری را دشوار کند.

7) خواب کافی

تغییر در چرخه خواب و بیداری عجیب و غریب می تواند چرخه قاعدگی را از بین ببرد، که بعید به نظر می رسد منجربه ناباروری شود اما می تواند بارداری سریع را دشوار کند.

ورودی نامعتبر

محصولات پیشنهادی
نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید