سبد خرید0

چکیده

اسکین تگ یا همان منگوله های پوستی، نوعی زائده پوستی خوش خیم و اکثراً بدون درد هستن که شبیه یک آویز با منگوله کوچک روی سطح پوست ظاهر می شن.

این زائده های بی خطر و غیر سرطانی می تونن از لحاظ زیبایی برای افراد ایجاد ناراحتی کنن که میشه از طریق روش های بی خطری اونها رو رفع کرد.

ما در این مقاله از مجله سلامت دکتر مهندس به منگوله های پوستی (اسکین تگ) پرداختیم پس تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

پوستی بدون چین و چروک داشته باش

اسکین تگ یا منگوله پوستی چیست؟

این زائده های گوشتی (منگوله) گرد و نرم هستند که توسط یک پایه ساقه مانند از سطح پوست آویزان هستن (بعبارتی روی سطح پوست نیستند و دارای ریشه اند)، بطوریکه به راحتی می توان آنها را حرکت داد.

گاهی اوقت، نقایص شایع پوستی مانند منگوله های پوستی (اسکین تگ) یا کیست های پوستی دردناک یا بیماری زای جدی نیستند و برای فرد مشکلی ایجاد نمی کنند اما ظاهری ناخوشایند و آزار دهنده دارند (البته ممکن است در مواردی دردناک هم باشند). 

ویژگی اسکین تگ (منگوله پوستی)

این زائده های گوشتی اکثراً بی رنگ بوده و در مواردی رنگ تیره دارند.

اندازه اسکین تگ ها از 2 تا 5 میلی متر متغیر است، گاهی بزرگ شده و به اندازه یک نخود نیز می رسند.

بروز این زوائد در بدن در میان زنان و مردان با نسبت یکسان شیوع دارد.

منگوله های پوستی معمولاً جای نگرانی ندارند زیرا غیر سرطانی هستند.

تنها زمانیکه این منگوله ها پیچ خورده، تحریک شده یا خونریزی کنند، می تواند دلیل خوبی برای مراجعه به پزشک باشد.

برخی اسکین تگ ها ممکن است با گذشت زمان به صورت خود به خودی بیافتد اما برخی دیگر ماندگار است.

علت ایجاد اسکین تگ

 • از آنجایی که اسکین تگ ها بیشتر در مناطق پر چین و چروک بدن ایجاد می شود، اصطکاک (مالش) پوست به روی هم را می توان یکی از دلایل اصلی ایجاد این زوائد دانست.
  • تغییرات هورمونی و افزایش میزان هورمون رشد در خون در دوران بارداری باعث می شود که بانوان در زمان بارداری بیشتر دچار این عارضه شوند.
  • چاقی امکان ابتلا به این عارضه را بالا می برد.
  • افزایش قند خون (بخصوص دیابت نوع 2) نیز دلیل دیگری برای ایجاد این عارضه می باشد. اسکین تگ ها یکی از علائم دیابت نوع دو و میزان انسولین بالا هستند.
  • از آنجاییکه این مشکل اغلب در خانواده رایج است، بنابراین عوامل ارثی و ژنتیکی عاملی مهم دیگری در ایجاد این زوائد محسوب می شود.
  • افزایش سن ریسک ابتلا به این عارضه را تشدید می کند.
  • ویروس HPV (پاپیلومای انسانی) که عمدتاً از راه تماس جنسی منتقل می شود یکی دیگر از دلایل ایجاد منگوله های پوستی به خصوص در ناحیه تناسلی می باشد.

میزان شیوع اسکین تگ

همان طور که قبلاً هم بیان شد میزان شیوع اسکین تگ ها در زنان و مردان یکسان است. اسکین تگ ها بیشتر در افراد بالای ۵۰ سال دیده می شود. با افزایش سن و افزایش بافت بدن و چاقی میزان ایجاد آنها بر روی پوست افراد بیشتر می شود.

منگوله های گوشتی بیشتر کجا دیده میشود؟

هر چند امکان ایجاد اسکین تگ ها در همه جای بدن وجود دارد اما میزان شیوع آن در نواحی پر چین و چروک بدن بیشتر است از جمله:
• پلک ها
• پوست صورت
• بالای قفسه سینه
• گردن
• زیر بغل
• زیر پستان ها
• کشاله ران
• نواحی مقعد و ناحیه تناسلی

درمان اسکین تگ

 • درمان اسکین تگ یا منگوله گوشتی

همانطور که قبلاً هم گفته شد اسکین تگ ها معمولاً بی ضرر بوده و درمان آن فقط جنبه زیبایی دارد.

اگر وجود این زوائد موجب ناراحتی شما می شود یا اعتماد به نفستان را از بین برده است، می توانید از روش های گوناگون برای از بین بردن آنها اقدام نمایید.

این روش ها فقط باید توسط یک متخصص پوست انجام شود.
1. کرایوتراپی یا فریز کردن: اسکین تگ ها به وسیله نیتروژن مایع منجمد می شوند.
2. جراحی برداشتن اسپلینت به وسیله تیغ یا با استفاده از لیزر
3. بستن انتهای اسکین تگ ها توسط متخصص به منظور جلوگیری از خون رسانی به آنها و افتادن آنها
4. سوزاندن اسکین تگ ها با کوتر
اغلب اسکین تگ هایی که برداشته می شوند دیگر برگشت یا عود ندارند ولی در مواردی با گذشت زمان ممکن است باز هم بیمار در آن نواحی اسکین تگ جدید بزند.

یک نکته حائز اهمیت اینکه اگرچه درمان و جراحی اسکین تگ ها عملی آسان و اغلب بدون درد است ولی متأسفانه بیمارانی که در محل های غیر تخصصی تحت درمان قرار می گیرند اغلب با لک ها و اسکارهای فراوان مواجه می شوند که درمان لک های حاصل بسیار سخت تر از درمان اولیه و تخصصی خود منگوله های پوستی است.

بسیاری از افراد تلاش می کنند تا در خانه برای حذف حداقل یکی از زائده های گوشتی خود اقدام کنند.

برای این کار شما ممکن است از قرار دادن روغن درخت چای و باند بر روی آن یا قرار دادن یک تکه پوست موز و سپس محکم کردن آن با باند استفاده کنید.

برخی دیگر حتی پاک کردن منگوله های پوستی را با سرکه سیب یا سیر امتحان کرده اند، یا بستن نخ دور یک منگوله پوستی و انتظار برای اینکه خود به خود بیافتد!

اما توصیه تیم دکتر مهندس به شما این است که به جای اینکه منگوله های پوستی خود را با مواد تشکیل دهنده سس میوه یا سالاد درمان کنید، درمان این ضایعات پوست را به متخصصان بسپارید.

ممکن است برخی داروهای خانگی مانند سرکه سیب، سیر و ... منجر به تحریک پوست و حتی زخم های پوستی ناشی از استفاده آن شوند.

اگرچه گاهی بستن با نخ دندان یا یک نخ نازک در اطراف پایه اسکین تگ منجر به افتادن زائده شود (از طریق جلوگیری گردش خون در آن ناحیه)، ولی از لحاظ پزشکی این روش اصلا توصیه نمی شود.

زیرا در صورتی که منگوله پوستی بعد از بستن محتقن شود یا خون در آن تجمع یابد به شدت دردناک شده و جراحی و برداشتن آن در این شرایط به مراتب سخت تر از ابتدای امر می شود، بعلاوه خطر خونریزی و عفونت احتمالی این زائده ها در این شرایط وجود دارد.

 • درمان خانگی منگوله پوستی

برداشتن منگوله پوستی با نخ

اگر زائده گوشتی توسط یک “ساقه” به پوست چسبیده است، می توان یک تکه نخ دندان به دور ساقه بست.

احتمالا با این کار خون رسانی به سلول های پوست قطع می شود و منگوله پوستی از بین می رود.

با این حال، علمی نمی باشد. هیچ مقاله پزشکی وجود ندارد که نشان دهد این روش موثری برای حذف منگوله پوستی است.

درمان منگوله پوستی با سیر

سیر با کاهش تورم به بهبود شکل پوست کمک می کند. برای رفع منگوله پوستی به طور طبیعی، سیر له شده را روی زائده بمالید و سپس آن را با بانداژ برای یک شب بپوشانید.

صبح آن را بشویید. آنقدر این کار را تکرار کنید تا منگوله پوستی کوچک و ناپدید شود.

درمان منگوله پوستی با سرکه سیب

تحقیقات کمی در مورد توانایی سرکه سیب در از بین بردن زوائد گوشتی بررسی شده است.

افرادی که این کار را انجام می دهند اغلب یک گلوله پنبه را در سرکه خیس کرده و آن را با بانداژ به مدت 10 دقیقه،

دو یا سه بار در روز روی زائده می گذارند تا زمانی که زائده از بین برود، این کار را ادامه می دهند.

با این حال، مراقب تحریک شدن پوست باشید و در صورت بروز هرگونه نشانه ای از حساسیت پوستی، مصرف آن را متوقف کنید. سرکه سیب بسیار اسیدی می باشد و می تواند باعث سوختگی شیمیایی شود. از آن در نزدیکی چشم ها استفاده نکنید.

روغن درخت چای

روغن درخت چای یک روغن پایه می باشد و ممکن است به درمان چند بیماری پوستی کمک کند. شواهد نشان می دهند که این ماده ممکن است به رفع منگوله های پوستی نیز کمک کند.

افرادی که آن را امتحان می کنند چند قطره از روغن را روی یک گلوله پنبه ای ریخته و با بانداژ روی منگوله پوستی را می پوشانند. گلوله پنبه به مدت 10 دقیقه، سه بار در روز روی پوست قرار می گیرد. ممکن است چند روز یا چند هفته طول بکشد تا زائده گوشتی از بین برود.

تفاوت اسکین تگ و زگیل تناسلی   

در مقایسه اسکین تگ و زگیل تناسلی نمی توان تفاوت مشخصی را بیان نمود، در واقع فرد بیمار قادر به تشخیص این دو از یکدیگر نمی باشد و نیاز است که برای تشخیص دقیق بیماری خود به پزشک مراجعه نماید، در اغلب موارد افتراق بالینی این دو ضایعه پوستی از یکدیگر مشکل است، به علاوه گاهی ویروس HPV نیز بر روی اسکین تگ سوار است و این امر تشخیص این دو از یکدیگر بدون آزمایشات را بسیار مشکل می کند.

اما در تفاوت کلی بین این دو می توان گفت زگیل تناسلی و اسگین تک ممکن است در هر قسمتی از بدن ایجاد شود، ولی اسکین بیشتر نواحی پرچین بدن را درگیر می کند، به علاوه عامل ایجاد کننده زگیل تناسلی ویروس HPV است ولی عامل اسکین تگ مشخص نمی باشد تنها در برخی موارد ممکن است ویروس HPV برروی آن سوار باشد.

چه افرادی بیشتر در معرض خطر اسکین تگ قرار دارند ؟  

 • افرادی با شرایط زیر احتمال بیشتری برای ابتلا به ضایعه دارند:
 • افرادی که اضافه وزن دارند و چاق هستند.
 • کسانی که مبتلا به دیابت هستند.
 • زنان در دوران بارداری ( احتمالا به دلیل تغییرات هورمونی و سطوح بالای عوامل رشد )
 • افراد مبتلا به انواع ویروس پاپیلوم انسانی (HPV)
 • افراد مبتلا به اختلال جنسی استروئیدی، به ویژه اگر تغییرات در میزان استروژن و پروژسترون وجود داشته باشد.
 • کسانی که اعضای نزدیک خانواده نیز اسکین تگ های پوستی دارند.

کلام آخر

اسکین تگ ها بی خطر بوده و قابل سرایت به دیگران نیست، بعبارتی با دست زدن به این زائده ها و سپس دست زدن به سایر نواحی بدن خود یا بدن دیگران سرایت نمی کند.

به همین خاطر جای نگرانی در مورد سرایت آن نیست، اما برای ظاهری زیبا که به شما اعتماد نفس میدهد بهتر است به درمان آن بپردازید.

ورودی نامعتبر

محصولات پیشنهادی

پرسش و پاسخ در مورد منگوله پوستی (اسکین تگ)

چه زمانی روش های خانگی مناسب نیستند؟

تکنیک های خانگی را روی منگوله های پوستی با ویژگی های زیر انجام ندهید:

در اطراف چشم قرار دارند.
در اطراف اندام تناسلی قرار دارند.
خیلی بزرگ هستند
باعث ایجاد درد، خونریزی یا خارش می شوند

آیا کرمی برای رفع منگوله های پوستی وجود دارد؟

در حال حاضر هیچ کرم که از نظر پزشکی تایید شده باشد برای از بین بردن زائده های گوشتی وجود ندارد. استفاده آزمایشی از کرم های تایید نشده ممکن است باعث تحریک و ایجاد عوارض ثانویه احتمالی شود.

آیا رفع منگوله های پوستی با خمیر دندان بی خطر است؟

از خمیر دندان برای انواع رسیدن به اهداف مرتبط با سلامتی، از جمله کوچک کردن جوش ها و درمان گزش حشرات، استفاده می کنند. با این حال، هیچ مدرک علمی مبنی بر اینکه خمیر دندان به طور موثر یا بی خطر منگوله های پوستی را از بین می برد، وجود ندارد.

آیا جای زخم بعد از جراحی زائده گوشتی از بین می ‌رود؟

تمام جراحی های پوست باعث ایجاد مقداری اسکار می شوند. در ابتدا، جای زخم قرمز خواهد بود. با این حال، نباید نگران باشید، زیرا در نهایت بیشتر جای زخم ها در طول یک سال کمرنگ تر می شوند. برای جلوگیری از تیره شدن جای زخم تا چند ماه پس از جراحی از حمام آفتاب خودداری کنید.

آیا بعد از برداشتن منگوله پوستی با کرایو نیاز به استراحت هست؟

اکثرا قادر هستند فوراً به فعالیت‌ های معمول خود ادامه دهند، اما اگر احساس درد دایدر، ممکن است نیاز به کمی استراحت داشته باشید.

آیا برداشتن زائده گوشتی باعث رشد بیشتر آن می شود؟

هیچ مدرکی مبنی بر اینکه برداشتن منگوله پوستی باعث رشد بیشتر زائده ها می شود وجود ندارد. انتظاری نمی رود که با از بین بردن منگوله های پوستی، آنها پخش شوند. در واقع، برخی بیشتر مستعد ایجاد زائده های گوشتی هستند و ممکن است به طور دوره ای زائده های جدید داشته باشند. برخی درخواست حذف دوره ای زائده ها را در فواصل سالانه یا حتی فصلی دارند.

آیا زائده های گوشتی مسری هستند؟

نه. هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد منگوله های پوستی معمولی مسری می باشند.

نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید