سبد خرید0
چکار کنیم در ماه رمضان لاغر شویم
چکار کنیم در ماه رمضان لاغر شویم

چکیده                             تخمین زمان مطالعه: 5 دقیقه

ماه رمضان ماه مهمانی خدا است و ماهی است که از نظر رژیم غذایی می تواند بسیار برای بدن مفید باشد. داشتن رژیم غذایی مناسب در ماه رمضان از نکاتی است که بسیار اهمیت دارد و روزه داران می توانند علاوه بر برکات معنوی به تناسب اندام نیز دست یابند.برخی افراد چاق در ماه رمضان، حذف سحری را امیدی برای لاغری خود می دانند. حذف سحری نه تنها باعث لاغری نمی شود بلکه منجر به کاهش وزن عضله فرد شده و سیستم فیزیکی وی را نامناسب می‌کند. در حالی که پرهيز از پرخوري در ماه رمضان 4 تا 8 کيلو وزن را کاهش مي دهد.روزه داران با داشتن برنامه ريزي مناسب غذايي و پرهيز از پرخوري در زمان افطار و سحر مي توانند بين 4 تا 8 کيلو از ورن خود را کاهش دهند.به همین منظور این بخش از مجله سلامت دکتر مهندس به این پرسش پاسخ می دهد، که چکار کنیم در ماه رمضان لاغر شویم.

 برای دسترسی سریع به محتوای متن از لینک های زیر استفاده کنید:

 1. چکار کنیم در ماه رمضان لاغر شویم؟

 2. 6 توصیه تغذیه ‌ای در ماه رمضان

چکار کنیم در ماه رمضان لاغر شویم؟

هرچند روزه گرفتن می تواند شروعی برای کاهش وزن و لاغری باشد اما رعایت نکات غذایی در ماه رمضان نیز بسیار در این امر موثر است. زیرا رژیم غذایی نامناسب در ماه رمضان می تواند به بدن آسیب بزند و سبب بیماری شود. برای لاغر شدن در ماه رمضان ، می توانید از دستورالعمل های اساسی زیر که برایتان آورده ایم استفاده کنید که به حفظ سلامتی و تندرستی بدن شما کمک بسیاری خواهد کرد.

 • کنترل کالری

 • بسیاری از مواد غذایی که برای وعده های غذایی ماه رمضان استفاده می شوند غنی ، چرب و پر از کالری هستند. ما در اینجا می گوییم که برای جلوگیری از غرق شدن در ظروف مملو از کالری و تمرکز کردن بر مواد غذایی سالم همراه با فعالیت های لازم برای افزایش سوخت و ساز بدن باعث می شود کالری اضافی در بدن ما سوخت شود. در ماه رمضان ما تمایل به مصرف غذای بیشتر داریم، اما به یاد داشته باشید ، این کار فواید سلامتی به دست آمده در طول روز از روزه گرفتن را از بین می برد.
  به طور سنتی، خوردن غذاهای سبک مانند خرما و سوپ و ...بسیار مناسب می باشد که به سرعت هم قابل هضم می باشند و کالری کمتری دارند و به راحتی قابل سوخت می باشند .اما متاسفانه، ما ازاین سنت پیروی نمی کنیم و مشتاق به خوردن وعده های غذایی سنگین در افطار هستیم.

 kontrol kaleri

 

 

 • حتما سحری میل کنید

 این وعده هرگز نباید فراموش شود، زیرا با حذف سحری در طول روز دچار افت قند خون، کاهش تمرکز و پایین آمدن توان کاری خواهید شد .حذف وعده سحر باعث می شود دریافت پروتئین در طول روز کاهش پیدا کرده و به مرور زمان عضلات برای تامین سوخت مورد نیاز بدن شروع به سوختن کنند و سوخت و ساز یا متابولیسم پایه بدن شما پایین بیاید و در نتیجه روند کاهش وزنتان مختل شود.حذف سحری منجر به میل زیاد فرد به شیرینی جات می شود و در قبال آن افزایش وزن را در پیش خواهد داشت.

 • ورزش کنید 

ورزش، وعده های کوچک، خوردن غذاهای سالم همه اینها با هم نسخه کاهش وزن در ماه رمضان را تشکیل می دهند. فراموش نکنید ورزش برای داشتن کاهش وزن با ثبات لازم است، پس سعی کنید بعد از افطار ورزش کنید. یکی از بهترین ورزش هایی که می توانید انجام دهید پیاده روی است. پیاده روی حتی کمک می کند غذایتان راحت تر هضم شود و بعد از وعده افطار احساس سنگینی نکنید. گیاهان و ادویه جاتی که در ماه رمضان به کاهش وزن کمک می کنند می توانید با اضافه کردن این گیاهان و ادویه جات به وعده های خود در ماه رمضان به بدن برای کاهش بیشتر وزن کمک کنید.

varzesh monazam

 • مایعات فراوان بنوشید

برای دفع مواد سمی بدن و کاهش وزن در ماه رمضان ، در شب و بعد از افطار مایعات فراوان بنوشید . نوشیدن مایعات در شب سبب آب رسانی به بدن خواهد شد اما باید از نوشیدن مایعاتی مانند سودا، قهوه و چای پررنگ که سبب تشدید احساس تشنگی می شود ،خودداری کنید.بهتراست در این ماه مواد غذایی مدر مصرف نکنید زیرا آب بدن از دست می رود و در طول روز احساس تشنگی شدید می کنید.

 بیشتر بدانید: برای رفع تشنگی در سحری چه بخوریم؟
 • خواب مناسب

 • ایجاد توازن میان خوردن وعده‌های غذایی سالم از لحاظ پروتئین و کربوهیدرات و خوردن مواد غذایی تازه و سالم در کنار خواب کافی بسیارمهم است. داشتن خواب مناسب باعث می‌شود در طول روز احساس خستگی نکنید. اما در مقابل خوردن غذاهای سنگین و چرب باعث می‌شود که احساس سنگینی پیدا کنید و نتوانید به راحتی بخوابید و کمبود خواب خود یکی از علل ایجاد اضافه وزن می‌باشد. روزه داری و لاغری باا خواب متعادل درارتباط است.

 khab

6 توصیه تغذیه ‌ای در ماه رمضان

 •  بیشتر انرژی بدن باید با خوردن سحری تأمین شود پس افطار را سبک بخورید تا شکم سنگین نشود.
 •  بعد از خوردن سحری حتی الامکان نخوابید، چون وضعیت درازکش سبب برگشت مواد به مری و ترش کردن می‌شود.
 • غذای افطار باید سبک بوده و سریع هضم شود.
 • گنجاندن لبنیات در وعده‌های غذایی بسیار ضروری است و گنجاندن ماست و دوغ خانگی کم‌نمک در وعده‌های افطار و سحر چربی های بدن را با سرعت بیشتری می سوزاند.
 • معده در طول مدت روزه ساعت‌ها خالی بوده و زمان نیاز دارد که بتواند غذاهای سنگین را در خود جای دهد و بهتر است پس از صرف افطار نیم ساعت تا یک ساعت فاصله انداخته و سپس غذای سنگین صرف شود تا به سرعت چربی های غذا نیز جذب بدن نشوند.
 • زمان مناسب دیگر برای ورزش کردن دو تا سه ساعت بعد از افطار است. اما هنگام افطار باید مایعات رقیق حاوی کربوهیدرات مصرف کنید و غذای جامد را بعد از جلسه تمرین یا ورزش میل کنید.

tosiehaye taghziye

کلام آخر

رژیم کاهش وزن غیر اصولی در ماه رمضان، عواقب بدی مانند کمبود ویتامین، فشار پایین و ضعف جسمی را به دنبال دارد پس توصیه می شود افراد چاق زیر نظر پزشک تغذیه رژیم دریافت کنند تا علاوه بر کاهش وزن، سلامت جسم نیز تأمین شود.

ورودی نامعتبر

محصولات پیشنهادی
نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید