سبد خرید0
نحوه استفاده از واکر
نحوه استفاده از واکر

چکیده

امروزه عصاو واکر چرخدار ابزار حیاتی و کمکی و در دسترس برای افرادی که در راه رفتن مشكل دارند و دچار درد جسمانی، ضعف و عدم تعادل هستند.

اگر در راه رفتن مشکل دارید یا اخیراً دچار آسیب دیدگی بر اثر جراحی شده اید، یکی از اولین وسایل حرکتی که به آن نیاز دارید واکر یا عصا است.

واکرها باعث می شوند شما نیاز به کمک دیگران نداشته باشید و ثبات بیشتری نسبت به استفاده از عصا دارند.

ما در این مقاله از مجله سلامت دکتر مهندس واکر چیست، انواع واکر، نحوه استفاده از واکر را بررسی کردیم  پس تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

واکر

واكر یكی از وسایل مهم برای كمك به راه رفتن است. در بیمارانی كه قدرت عضلات اندام تحتانی آنها كاهش پیدا كرده است، دامنه حركتی مفصل ران یا زانو یا مچ پای آنها كم شده، درد و یا ناپایداری مفصلی دارند و یا اختلال در تعادل دارند واكر میتوان كمك كننده باشد.
بسیار مهم است تا بیماران بعد از درمان آسیبی كه به اندام تحتانی یا لگن آنها رسیده یا عمل جراحی كه برای آنها انجام شده هرچه زودتر راه بروند.

واکر به چه کسانی کمک می کند؟

واكر به علت داشتن چهار عدد پایه، از عصا پایدارتر است.

واكر مناسب كسانی است كه در آنها حفظ پایداری در حالت ایستاده مشكل است مانند افراد مسن یا افرادی كه به علت ابتلا به بعضی بیماری های مزمن و یا سكته مغزی دچار ضعف عضلانی بخصوص در اندام تحتانی هستند.

این افراد برای ایستادن نیاز به یك تكیه گاه محكم و پایدار دارند که واكر با داشتن چهار عدد پایه خود یك جسم پایدار است كه می توان به آن تكیه داد.

افرادی كه تازه آسیب دیده اند یا تحت عمل جراحی قرار گرفته اند، طرز راه رفتن با یك وسیله كمكی را خوب نمی دانند، بنابراین در بین وسایل كمكی راه رفتن با واكر ساده تر است و بیمار می تواند راه رفتن را با یك واكر آغاز كند.

وقتی چند روزی گذشت و حال عمومی بیمار بهتر شد، سرگیجه او كاهش پیدا كرد، احساس ضعف كمتری داشت و به عضلات خود مسلط تر شد، می تواند از عصا استفاده كند.

walker21.jpg

انواع واکر

واکر نوعی عصا است که ترکیب بی نظیری از تعادل و راحتی را برای فرد به ارمغان می آورد.

استفاده از واکر از عصای معمولی آسان تر بوده و برای افرادی که دارای ناتوانی حرکتی در دو سمت بدن خود بوده یا دچار مشکلات حرکتی بیشتری هستند بسیار مناسب است.

 • واکر استاندارد

واکر استاندارد معمولاً جنس آلومینیوم یا چهارپایه قابل تنظیم است و دستگیره های کوچکی در قسمت بالای آن وجود دارد که امکان ایستادن و راه رفتن را آسان می کند.

ایمنی این واکرها بالا است و خطر لیز خوردن را کاهش می دهد.

مزیت استفاده از واکرای استاندارد، ثبات فرد برای جلوگیری از عدم تعادل و افتادن است و نقطه ضعف آن اینکه هنگام راه رفتن باید از دستان خود برای حرکت واکر استفاده کنید.

بنابراین اگر بازوهایتان ضعیف است، خریداری آن اصلا توصیه نمی شود.

علاوه بر این استفاده از واکر استاندارد در پله ها دشوار است و نیاز به کمک فرد دیگری می باشد.

واکرهای استاندارد معمولاً دارای مکانیزم تاشو برای حمل و نقل آسان در اتومبیل یا حمل و نقل عمومی هستند.

 

 • واکر چرخ دار

عملکرد واکر چرخ‌دار، مشابه نمونه استاندارد آن است با این تفاوت که در پایه جلوی آن دو چرخ وجود دارد.

برتری و خوبی این واکر نسبت به واکر استاندارد این است که برای حرکت کردن با آن، نیاز به بلند کردن واکر نیست.

بنابراین این نوع بهترین واکر برای سالمندانی است که قدرت دست زیادی ندارند. بلکه می‌توانید با هول دادن آن را جابه‌جا کنند.

این واکر برای مصارف داخل خانه یا بیرون خانه مناسب است. اما زمانی که فرش و قالیچه ضخیم در خانه داشته باشید، این واکر نمی‌تواند بهترین واکر برای شما باشد.

این واکر مناسب افرادی است که میزان تعادل آن‌ها متوسط تا خوب است. به خاطر داشته باشید که اگر وزن زیادی را به واکر چرخ‌دار تحمیل کنید، نمی‌تواند ثابت بماند و شروع به حرکت می‌کند و اگر شما جز افرادی باشید که میزان تعادل مناسبی ندارید، برای شما مشکل به وجود خواهد آورد.

واکر در چه مواردی استفاده می شود؟

به دلایل مختلفی مردم به واکر نیاز دارند. ضعف تنفسی، درد آرتریتی (التهاب مفاصل)، عدم توانایی پیاده روی و حمل اشیا در یک زمان، ترس از افتادن، ترس از تنهایی و تبدیل شدن به انزوای اجتماعی، اینها تنها چند مورد هستند.

همه با توجه به اولویت‌های شخصی، وظایف تکمیل شده، شیوه زندگی و بودجه واکر مورد نظر را خریداری می‌کنیم.

به طور کلی، سه دلیل اساسی وجود دارد که ممکن است کسی به واکر نیاز پیدا کند، که در هر سه مورد نیاز به آموزش برای نحوه استفاده از واکر وجود خواهد داشت.

نمی‌توانید بر روی دوپای خود بایستید

 • شکستگی بهبود یافته یا غیر بهبود یافته
 • زخم هایی که به آرامی رو و زیر پاها در حال بهبود هستند.
 • درد مربوط به شرایط آرتریت و گردش خون ضعیف
 • احتیاط‌ها پس از عمل جراحی
 • قطع پا یا راه رفتن با پروتز

تعادل ناکافی

 • شرایط عصبی مانند سکته مغزی، مولتیپل اسکلروز (ام اس)، فلج مغزی یا نوروپاتی دیابتی 
 • اختلالات گوش داخلی 
 • فشار خون پایین
 • سرگیجه 
 • انعطاف پذیری بسیار کم در تغییرات موقعیت بدن

خستگی یا استقامت کمی دارید

 • شرایط تنفسی، تنگی نفس 
 • آمادگی جسمانی ضعیف پس از یک بیماری طولانی 
 • شرایط سیستمیک 
 • سستی ناشی از پیری طبیعی (سالمندان)
 • آرتروز

walker-31.jpg

نحوه استفاده از واکر

در این قسمت به نحوه استفاده از واکر پرداختیم و نکاتی که قبل از خرید باید به آن توجه داشت، در ادامه همراه ما باشید:

راه رفتن با واکر

 • ابتدا واکر را با دستان خود بلند کرده و آن را قدری جلوتر بر روی زمین قرار دهید.
 • اگر واکر چرخ دارد آن را به همین اندازه به جلو هل بدهید. واکر را اندازه ای به جلو ببرید تا پایه های عقبی آن در موازات پنجه پاهای شما قرار گیرند.
 •  قبل از آنکه قدمی بردارید مطمئن شوید هر چهار پایه واکر بر روی زمین قرار دارند.
  کمی به جلو خم شوید و قدم اول را با پای گرفتار یا ضعیف خود بردارید و آن را بلند کرده یک قدم جلوتر بر روی زمین قرار دهید (اگر پزشک به شما اجازه وزن گذاشتن روی پای ضعیف را نداده است آن پا را فقط جلو بیاورید ولی روی زمین قرار ندهید).
 • در حالی که با هر دو دست خود محکم دسته های واکر را به پایین فشار می دهید پای سالم را بلند کرده و آن را در کنار پای دیگر قرار دهید.
 • مراحل قبل را تکرار کنید، در حین راه رفتن دقت کنید که صاف بایستید و کمر شما به جلو خم نشود.

نشستن و بلند شدن بر صندلی با استفاده از واکر

یکی از اصول مهم و اساسی در نحوه استفاده از واکر آموزش بلند شدن و نشستن بر روی صندلی است.

 • نشستن بر روی صندلی

وقتی با کمک واکر ایستاده اید و میخواهید بر روی صندلی بنشینید مراحل زیر را انجام دهید.

سعی کنید از صندلی استفاده کنید که در هر دو طرف آن دسته داشته باشد پشت خود را به صندلی کنید تا آنجا که لبه نشیمن پشت ساق های شما را لمس کند.
مطمئن شوید که هر چهار پایه واکر بر روی زمین قرار دارند پای مشکل دار را کمی به جلو ببرید یک دست خود را از روی دسته واکر برداشته به عقب ببرید و دسته صندلی را بگیرید.
می توانید هر دو دست خود را از روی دسته های واکر برداشته و دسته های صندلی را بگیرید و به آهستگی بر روی نشیمن صندلی بنشینید.
زانوی طرف سالم را خم کرده و به کمک پای سالم و با فشار دادن آن به زمین کم کم نشیمن خود را به قسمت عقب تر صندلی جابجا کنید.
در این حال همواره سعی کنید پای طرف مبتلا جلوتر از پای سالم باشد و این پا را تا حد امکات مستقیم نگه دارید این مراحل را می وانید برای نشستن بر روی توالت فرنگی و یا نشستن بر روی تخت هم انجام دهید .

 • بلند شدن از روی صندلی

یکی از دغدغه های افراد در نحوه استفاده از واکر، بلند شدن از روی صندلی می باشد. وقتی روی صندلی نشسته اید و میخواهید بایستید و با واکر راه بروید مراحل زیر را انجام دهید.

دقت داشته باشید صندلی شما در هر دو طرف خود دسته داشته باشد.
واکر را در جلوی خود طوری قرار دهید که طرف باز آن در مقابل شما باشد. واکر را آنقدر نزدیک کنید تا جلوی پایه های صندلی قرار گیرد.
مطمئن شوید هر چهار پایه واکر بر روی زمین قرار دارند، پای سالم خود را کمی عقب تر از پای بیمار بر روی زمین قرار دهید کمی به جلو خم شده، یک دست را بر روی دسته صندلی و دست دیگر را بر روی دسته واکر قرار دهید (در این حالت می توانید هر دو دست خود را با هم بلند کرده و دسته های واکر را بگیرید).
بر روی هر دو دست خود به سمت پایین فشار وارد کنید. پای سالم خود را محکم بر روی زمین فشار دهید و بلند شوید. 

نکاتی که باید قبل از استفاده از واکر به آن توجه کنید  

 • اگر واكر چرخ دارد، برای جلو رفتن باید آن را به جلو هل داد و اگر چرخ ندارد باید آن را كاملا از زمین بلند كرده و جلوتر گذاشت تا بدین وسیله بتوان به سمت جلو حركت كرد.
 • قبل از آنكه وزن خود را بر روی واكر بیندازید باید ابتدا مطمئن شوید هر چهار پایه آن بر روی زمین قرار گرفته است. این نكته به خصوص وقتی واكر بر روی یك سطح ناهموار قرار گرفته اهمیت پیدا می كند.
 • در حین استفاده از واكر كفش راحت و با پاشنه های كوتاه بپوشید.
 • وقتی از واكر استفاده می كنید و می خواهید بنشینید یا وقتی نشسته اید و می خواهید بلند شوید و واكر را به دست بگیرید از صندلی استفاده كنید كه دو طرف آن دسته داشته باشد.
 • در صورتی كه كوچكترین مشكلی در راه رفتن با واكر دارید از فیزیوتراپ بخواهید تا به شما كمك كند. آنها برای این كار آموزش دیده اند.
 • بیشترین مصرف کنندگان انواع عصا از جمله واکر، سالمندان هستند. چرا که افزایش سن با کاهش قدرت بدنی و ضعیف شدن سیستم حرکتی و تعادلی همراه است.
  ریسک بالای افتادن و احتمال شکستگی های مزمن در سالمندان، استفاده از واکر جهت پیشگیری از حوادث را ضروری می سازد. حتی سالمندانی که هنوز دچار بیماری یا ناتوانی خاصی نشده اند بهتر است خصوصا در بیرون از منزل از تجهیزات کمک حرکتی استفاده کنند.
  بنابراین خانواده  این افراد بایستی نحوه استفاده از واکر را به درستی به سالمندان آموزش دهند.

ورودی نامعتبر

محصولات پیشنهادی

سوالات متداول در مورد استفاده از واکر

از واکر برای چه جاهایی استفاده خواهید کرد؟

از واکر برای خارج از خانه یا مصارف داخل خانه می‌خواهید استفاده کنید؟ آیا قصد دارید آن را برای سطوح ناهموار یا زمین‌های دارای پستی و بلندی استفاده کنید؟ واکرهای چرخ‌دار، بهترین گزینه برای استفاده در خارج از خانه و سطوح ناهموار هستند. واکرهای نوع استاندارد و جلو چرخ‌دار نیز برای مصارف داخل خانه می‌توانند بهترین واکر سالمندان باشند.

اندازه کاربری که می‌خواهد از واکر استفاده کند، چقدر است؟

اغلب واکرها برای بیشتر سالمندان مناسب و اندازه بدن آن‌ها هستند. با این حال، واکرهای سایز متوسط ممکن است برای افراد قد بلند و یا خیلی قد کوتاه، عذاب‌آور و ناراحت‌کننده باشند. واکرها حاوی محدودیت‌های وزنی هستند، پس سالمندانی که وزن زیادی دارند باید واکرهایی که می‌توانند وزن آن‌ها را تحمل کنند، خریداری کنند.

چه میزان فضا برای استفاده از واکر در دسترس است؟

اگر می‌خواهید از واکر درون خانه خود استفاده کنید، باید میزان پهنای راهروها و درهای خانه خود را حتما قبل از خرید واکر در نظر بگیرید. واکرهای جلو چرخ‌دار و رولیتورهای سه‌چرخه، برای فضاهای باریک و کم، بهترین انتخاب به حساب می‌آیند. با این حال رولیتورهای چهار چرخ هم می‌توانند برای کاربردها و مصارف داخل خانه مناسب واقع شوند. بهترین واکر برای سالمندان که فضای کافی برای نگهداری آن ندارند واکر تاشو است.

تا چه مدت می‌خواهید از واکر استفاده کنید؟

برخی مواقع، افراد به علت عمل‌های جراحی که انجام می‌دهند یا صدماتی که به بدن آن‌ها وارد می‌شود، دچار مشکلات حرکتی می‌شوند. در این مواقع بهتر است تا زمانی که سلامتی و توانایی فرد به طور کامل احیا نشده، از واکر برای بهبود در عملکرد حرکتی خود استفاده کند. برای مصارف موقت، بهترین واکر برای فرد نوع استاندارد و یا نوع جلو چرخ‌دار آن است. دلیل این که این نوع از واکر را به شما پیشنهاد می‌کنم این است که واکرهای استاندارد و جلو چرخ‌دار از بقیه انواع واکر ارزان‌تر و قابل دسترس‌تر هستند.

قابلیت قابل حمل بودن و میزان اشغال فضای آن چقدر است؟

 واکرهای سالمندان، فضای زیادی را اشغال می‌کنند. پس اگر در ماشین یا خانه خود فضای زیادی برای اختصاص به آن ندارید، بهتر است اندازه واکری که می‌خواهید بخرید را در نظر بگیرید. اگر جزو افرادی هستید که خیلی به مسافرت می‌روید و همیشه باید واکر به همراه شما باشد، بهتر است از نوع تاشوی واکرها خریداری و استفاده کنید. واکرهای تاشو به راحتی در داخل خانه، روی صندلی عقب خودرو و در صندوق عقب ماشین شما جا می‌شوند و می‌توانید آن‌ها را به راحتی همه‌جا ببرید

نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید