سبد خرید0
طرز استفاده از دستگاه بخور
طرز استفاده از دستگاه بخور

 چکیده

طریقه استفاده دستگاه بخور سرد نیاز به آموزش دارد زیرا به کارگیری نادرست ار آن می تواند منجر به کاهش طول عمر دستگاه شود.

همچنین عدم نگهداری و تمیز کردن دستگاه می تواند باعث پراکنده شده میکروب ها در محیط شود و این ممکن است باعث بیماری تنفسی و آلرژیک شود.

اگر قصد خرید دستگاه بخور سرد را دارید مهم است ابتدا طریقه استفاده از بخور سرد را بدانید.

آموزش تصویری نحوه استفاده از دستگاه بخور

طریقه استفاده از دستگاه بخور سرد

ممکن است ابتدا فکر کنید استفاده از دستگاه بخور سرد نکته خاصی ندارد، اما تنها یک اشتباه کافی است تا دستگاه بخورتان برای همیشه از کار بیافتد.

به همین دلیل در ادامه طرز استفاده از دستگاه بخور سرد را در مراحل جداگانه توضیح می دهیم تا به راحتی بتوانید از آن استفاده کنید.

 • آشنایی با دستگاه

اول از همه دفترچه دستگاه بخور خود را به دقت مطالعه کرده و با کارکرد دقیق دستگاه بخور خود آشنا شوید.

همه بخورها یک روند کارکردی یکسان دارند، اما ممکن است بعضی از دستگاه ها ویژگی های دیگر هم داشته باشند که در این صورت در دفترچه راهنمای دستگاه بخور ذکر می شود.

 • شستشوی دستگاه بخور

قبل از استفاده از دستگاه بخور، لازم است مخزن دستگاه برای جلوگیری از شیوع باکتری و قارچ در هوا و افزایش طول عمر دستگاه شسته شود.

 • پر کردن مخزن آب دستگاه بخور

بعد از شست و شوی دستگاه بخور حالا باید مخزن آب دستگاه را پر کنید. معمولا در انتهای دستگاه یک درپوش پلاستیکی وجود دارد که باید در پوش باز شود و از آن قسمت مخزن پر شود.

برای پر کردن مخزن دستگاه بخور می توانید از آب شیر، آب مقطر و یا جوشیده استفاده کنید، ولی آب مقطر (آب تصفیه شده) برای افزایش عمر دستگاه بهتر است، زیرا هیچ گونه املاح و افزودنی در آن وجود ندارد.

bokhor-poor-kardan.jpg

نکات مهم هنگام پر کردن مخزن

 • در هنگام پر نمودن مخزن، بر مخزن تسلط داشته باشید تا مخزن از دستتان لیز نخورد و آسیب نبیند.
 • بعد از پر کردن مخزن، از بسته بودن درب مخزن مطمئن شوید.
 • در هنگام بستن درب مخزن دقت کنید که به اصطلاح دنده روی دنده نیافتد و توجه داشته باشید که درب مخزن کاملا بسته شود.
 • ریختن هر نوع اسانس به داخل آب دستگاه ممنوع است و باعث آسیب دیدگی دستگاه می شود.
 • استفاده از آب گرم باعث افزایش رسوب دستگاه می شود.
 • انتخاب مکانی مناسب برای دستگاه بخور

 • دستگاه بخور را در قسمتی از خانه یا محل کار خود قرار دهید که حداقل 20 سانتیمتر از دیوار فاصله داشته باشد.
 • همچنین باید بر روی یک سطح بلند قرار دهید. یک سطح بلند را انتخاب کنید طوری که خروجی دستگاه بخور به خوبی در هوا پخش شود.
 • دستگاه بخور را در آشپزخانه و در مجاورت شومینه یا وسایل و منابع گرما مانند اجاق گاز، رادیاتور و یا بخاری قرار ندهید.

  bokhor-dastgah.jpg
 • روشن کردن و تنظیم دستگاه بخور

حتما دقت کنید که دستگاه های بخور از برق شهری با ولتاژ 220 ولت تغذیه می کنند و حتما پیش از استفاده از انطباق ولتاژ برق خانگی با دستگاه خود مطمئن شوید. دستگاه بخور خود را به برق وصل کنید و کلید روشن کردن آن را بزنید.

بعد از روشن کردن دستگاه بخور، تنظیمات دلخواه خود را انجام دهید. اگر نمی دانید چگونه باید دستگاه بخور خود را تنظیم کنید، به دفترچه راهنمای آن مراجعه کنید.

برخی از دستگاه های بخور قابلیت افزودن روغن های معطر را دارند، در صورت تمایل می توانید اضافه نمایید. در غیر اینصورت اکیدا از افزودن روغن های گیاهی به دستگاه بخور، چه دستگاه بخور سرد و چه دستگاه بخور گرم به شدت پرهیز کنید.

humidifier072.png

 • خاموش کردن دستگاه

بعد از پایان زمان استفاده، دستگاه را خاموش و دوشاخ را از پریز جدا کنید.

bokhor-karo.jpg

 •  تمیز کردن منظم دستگاه بخور

براساس سایت goodhousekeeping حداقل یک بار در هفته، رطوبت ساز خود را خاموش کنید و تمیز کنید، اما اگر شما یا هر یک از اعضای خانواده تان مشکلات تنفسی دارند می توانید این کار را بیشتر انجام دهید. این کار از رشد هرگونه باکتری و میکروب در دستگاه بخور جلوگیری می نماید.

استفاده از آب و مایع ظرف شویی برای تمیز کردن بخور مناسب است، اما برای جرم گیری و تمیز کردن بهتر می توانید از هیدروژن پر اکسید و یا سرکه نیز استفاده کنید. ( توجه داشته باشید که پس از شستشو با سرکه بلافاصله باید آن را با آب بشویید چون سرکه خاصیت اسیدی دارد و در صورت باقی ماندن در دستگاه بخور باعث خرابی دستگاه می شود.)

آب داخل مخزن را مرتب عوض کنید. در صورت امکان هر روز آب داخل مخزن را خالی کرده و پس از خشک کردن، دوباره مقداری آب داخل آن بریزید.

bokhor-khalii.jpg

ساعات استفاده از دستگاه بخور سرد

به طور کلی مدت زمان استفاده از دستگاه بخور سرد بستگی به مقدار رطوبت موجود در خانه دارد، سطح رطوبت مناسب به طور معمول بین ۳۰-۵۰٪ است.

حتما با یک رطوبت سنج مقدار رطوبت خانه را اندازه گیری کنید. افزایش رطوبت از مقدار گفته شده به غیر از افزایش رشد میکروارگانیسم ها، باعث خستگی، آلرژی و کاهش انرژی در افراد می شود.

برخی از دستگاه های بخور سرد دارای ویژگی تنظیم رطوبت دهی بر حسب مقدار رطوبت در هوا هستند. آنها با این ویژگی مقدار رطوبت در هوا را کنترل می کنند و نمی گذارند رطوبت از مقدار حداقل کمتر و از حداکثر بیشتر شود. دارا بودن این ویژگی به شما این امکان را می دهد که بتوانید ۲۴ ساعته از دستگاه خود استفاده کنید. 

در دستگاه بخور چی بریزیم؟

افرادی که به دنبال اضافه کردن اسانسی در رطوبت ساز خود هستند باید بدانند دستگاه های بخور عموماً با ایجاد تغییراتی بر روی آبی که در داخل محفظه آنها ریخته می شود موجب تبخیر آب و افزایش رطوبت در فضا می شوند.

طراحی این دستگاه ها به گونه ای است که فقط می توانند این تغییرات را بر روی آب استاندارد درون محفظه اعمال نمایند؛ بنابراین به هیچ عنوان توصیه نمی شود که بصورت مستقیم از داروها یا اسانس های معطر درون آب دستگاه های بخور استفاده شود. این کار می تواند موجب افزایش فشار موتور دستگاه و نهایتاً اختلال و خرابی دستگاه شود.

اما قطعاً برای کسانی که قصد دارند با استفاده از دستگاه بخور سرد خود علاوه بر افزایش رطوبت هوا، فضا را نیز معطر نمایند، خوشایند نخواهد بود. بنابراین باید به این افراد گفت که می توانند برای استفاده از داروها و اسانس های مخصوص دستگاه بخور سرد، دستگاهی را تهیه کنند که دارای مخزنی جداگانه برای افزودن اسانس و مواد خوشبو کننده باشد.

bokhor2.jpg

عوارض استفاده از دستگاه های بخور 

افزایش رطوبت می‌تواند تنفس کودکان و بزرگسالانی را که مبتلا به آسم هستند را دچار مشکل کند، همچنین روشن بودن مداوم دستگاه بخور موجب رشد قارچ در آن و بروز آلرژی می شود.

طبق گفته پزشکان برای یک فضای بسته ۱۰۰ متری، روشن بودن دستگاه برای مدت یک الی ۲ ساعت در شب‌ها کافی است و استفاده بیش از حد از این دستگاه باعث می‌شود هوای اتاق بیش از اندازه لازم مرطوب شده و در نتیجه رشد و نمو باکتری ها و قارچ‌ها و همچنین بروز آلرژی‌های حساسیتی را در پی خواهد داشت.

از آنجا که استفاده از دستگاه‌های بخور سرد و بخور گرم در خانواده‌ها رایج شده است، باید توجه داشت که بخاری که سرد باشد، لایه شاخی پوست را می‌شکند ولی مختصر دمای آن در حد ۱۴ تا ۲۰ درجه می‌تواند لطافت خاصی به پوست ببخشد.

visan073.png

 معرفی چند دستگاه بخور مناسب و قابل اطمینان

اگر در مورد طرز استفاده از بخور سرد اطلاعات کاملی کسب کرده اید و باتوجه به شرایط و نیازهای خود تصمیم به خرید دستگاه بخور گرفته اید در ادامه مطلب چند دستگاه بخور مناسب معرفی می شود.

دستگاه بخور سرد ماکرومد

یکی از کاملترین مدلهای بخورسرد موجود در بازار ایران می باشد. از بارزترین ویژگی های بخور سرد ماکرومد قدرت بخاردهی بالای این دستگاه می باشد.با توجه به کیفیت بالای قطعات بکار برده شده در این دستگاه خوشبختانه خرابی بسیار کمی گذارش شده است.البته این میزان کم هم جای نگرانی ندارد زیرا بخور سرد مکرود یکسال ضمانت بدون قید و شرط دارد.برای بررسی بیشتر بخورسرد مکرومد اینجا کلیک کنید.

دستگاه بخور سرد وکتو

 دستگاه بخور سرد وکتو HQ-2008B2  با حجم مخزن 5 لیتر به مدت زمان حدود 13 ساعت، با بخار دهی 380 میلی لیتر بر ساعت برای محیطی حدود 50 مترمربع، فضای بسیار مطلوبی ایجاد خواهد کرد.

هم چنین می توانید در صورت تمایل، دکمه lon را جهت پاک سازی و تصفیه هوا بزنید.

مزیت دیگر این دستگاه این است که میزان آب باقیمانده درمخزن دستگاه، بعلت شفاف بودن مخزن آب، قابل مشاهده می باشد. شما می توانید میزان بخار خروجی از دستگاه را بوسیله پیچ قرار داده شده روی دستگاه، تنظیم نمایید.برند وکتو در صنعت لوازم پزشکی بسیار معتبر است.در ضمن مدلهای دیگری از بخور سرد وکتو وجود دارد.جهت بررسی بیشتر بخور وکتو اینجا کلیک کنید.

کلام پایانی

دستگاه بخور می تواند به پاکسازی صورت، شادابی پوست، رفع جوش و آکنه، درمان سینوزیت، بهبود عملکرد ریه، آرام سازی اعصاب و… کمک کند. دستگاه های بخور با استفاده از برق موجب تولید بخار می شود و رطوبت هوا را افزایش می دهد.

حفظ رطوبت محل زندگی به ‌خصوص در فصول سرد سال، یکی از راه‌های حفظ سلامتی است و دستگاه ‌های بخور تا حد زیادی به این مسئله کمک ‌می کنند، اما نباید به‌ طور دایمی استفاده شوند و نباید رطوبت هوای اتاق بیشتر از حد مجاز افزایش یابد.

ورودی نامعتبر

محصولات پیشنهادی

سوالات متداول در مورد دستگاه بخور

برای گرفتگی بینی نوزاد بخور سرد خوبه یا گرم؟

براساس گفته پزشکان، به منظور باز کردن دهانه سینوسها، درمان سینوزیت و در نهایت رفع گرفتگی بینی از بخور گرم باید استفاده شود.، ولی برای کودکان مبتلا به التهاب حنجره، برونشیولیت و لارنژیت، بخور گرم انتخاب خوبی نبوده و از مصرف آن باید اجتناب شود و با دستگاه بخور سرد جایگزین گردد.

 

آیا رطوبت ساز من 24 ساعت در روز قابل استفاده است؟

بله، معمولا بر حسب نوع مدل دستگاه، قابل استفاده روز و شب هستند.

کدام نوع رطوبت ساز امن تر است: رطوبت سرد یا گرم؟

اگر نگران نگه داشتن بخور گرم در یک اتاق خاص (مانند: اتاق کودکان و نوزادان) هستید، بخار سرد امن تر است.

کدام دستگاه بخور سرد مناسب تر است؟

دستگاه های بخور رطوبتی به دلیل پخش رطوبت با درصد ریزتر ذارت جهت تنفس بهتر و صدای کمتر، بسیار بهتر از بخورهای سرد معمولی هستند.

دستگاه بخور سرد مناسب تنها برای یک اتاق خواب چیست؟

باید به اندازه اتاق خواب خود به متر مکعب، دستگاهی با پوشش دهی به همین اندازه را خریداری کنید.

نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید