سبد خرید0
راهنمای خرید توالت فرنگی
راهنمای خرید توالت فرنگی

چکیده

امروزه افراد زیادی بنابر شرایط خاص جسمانی و یا آگاه بودن از مشکلاتی که توالت ایرانی برای اون‌ها به وجود میاره به خرید توالت فرنگی روی میارن.

اگه به هر دلیل دوست ندارید توالت فرنگی جای زیادی رو اشغال کنه، خرید و استفاده از توالت فرنگی سیار بهترین راه حل رفع مشکل شماست.

امروزه انواع مختلفی از توالت فرنگی رو میتونید در بازار ببینید مثل: توالت فرنگی سیار، توالت فرنگی مسافرتی، توالت فرنگی دیواری تاشو و ...

ما در این مقاله از مجله سلات دکتر مهندس راهنمای خرید توالت فرنگی رو واستون توضیح میدیم، پس تا آخر این مقاله همراه ما باشید. 

چه کسانی باید از توالت فرنگی سیار استفاده کنند؟

استفاده از توالت فرنگی سیار برای همه افراد امکان پذیر است، اما با این حال یک دسته از افراد هستند که نیاز مبرم به این وسیله دارند. به حدی که بدون استفاده از توالت فرنگی سیار نمی توانند نیاز خود به سرویس بهداشتی را به راحتی انجام داده یا حتی ممکن است در صورت استفاده از توالت ایرانی، دچار مشکلات بیشتر شوند.

از جمله این افراد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مصدومین حوادث که به شکستگی پا مبتلا شده اند.
 • کسانی که به تازگی عمل جراحی داشته اند.
 • بیماران دردهای مفصلی مانند: کمر درد و پا درد
 • افراد ناتوان جسمی-حرکتی
 • اشخاص مبتلا به سرگیجه
 • زنان باردار
 • سالمندان

farangi01.jpg

مهم ترین فاکتورهای تاثیرگذار در خرید توالت فرنگی

در هنگام خرید توالت فرنگی سیار باید به نکاتی توجه کنید که بسیار اهمیت دارند. در ادامه به این نکات اشاره می کنیم:

 • تناسب توالت فرنگی سیار با فضای سرویس بهداشتی

یکی از مهمترین عواملی که در خرید دستشویی فرنگی سیار باید به آن توجه داشته باشید، فاصله مناسب بین دیوار تا مجرای خروجی توالت، یعنی دیواری که توالت نزدیک آن نصب می شود است، چرا که این فاصله عامل اصلی عملکرد صحیح آن است.

مناسب ترین فاصله برای این منظور 30 سانتی متر است. مدل‌های مختلف توالت‌های فرنگی های پرتابل در بازار وجود دارند که فاصله دیوار تا وسط پایه آنها 15 الی 35 سانتی‌متر است، پس بهتر است ابتدا فاصله چاه و لوله از دیوار را اندازه بگیرید و سپس مدل توالت فرنگی را انتخاب نمایید.

 • ارتفاع توالت فرنگی

یکی دیگر از فاکتورها در راهنمای خرید توالت فرنگی سیار، ارتفاع آن است.

نوعی از توالت فرنگی ها هستند که دارای نشیمن های مرتفع هستند، افرادی که دچار کمردرد و زانو درد هستند باید از این نوع از توالت فرنگی ها استفاده کنند.

در بین توالت فرنگی های سیار، مدل هایی وجود دارد که با قابلیت تنظیم ارتفاع هستند و هرکس متناسب با نیاز و قد خود آن را تنظیم میکند.

 • طراحی مناسب

امروزه طراحی های جمع و جور طرفداران زیادی دارد. فناوری های بدون مخزن و سیار که تولید و در بازار عرضه شده اند، عملکرد توالت های فرنگی را به شدت افزایش می دهد و آن ها را قادر می سازد که علی رغم حجم کمتری که اشغال می کنند، کارایی بیشتری داشته باشند.

این نوع توالت های فرنگی هم راحتی بیشتری را مهیا می کنند و هم از نظر بهداشتی بهتر است.

 • قابل حمل بودن

نصب وراه اندازی توالت فرنگی های سرامیکی برای بسیاری از افراد غیر ممکن و یا بسیار هزینه بر می باشد و یا اینکه بسیاری از اشخاص به خاطر مستاجر بودن نمی توانند به صورت دائم از توالت فرنگی بهره مند باشند. به همین خاطر عمدتا افراد در خرید توالت فرنگی به دنبال گونه های سیار و قابل حمل می باشند.

به علاوه همواره سالمندان، کم توانان، بارداران و یا افرادی که مشکلات نظیر زانو درد، کمر درد و... دارند، همیشه از رفتن به سفر امتناع می ورزند. یکی از دلایل آنان هم عدم وجود توالت فرنگی در همه جا و دشوار بودن استفاده از توالت ایرانی می باشد.

توالت فرنگی های سفری که عمدتا از جنس برزنت هستند، فضای بسیار کمی را اشغال نموده و از آن جا که تاشو نیز می باشند، می توانید به راحتی در هر جایی همراه خود برده و یا داخل اتومبیل خود قرار دهید.

farangi.jpg

 • داشتن دسته

یکی از انواع توالت فرنگی سیار، مدل مبله یا دسته دار است. این ویژگی باعث می شود تا نشستن و برخواستن از روی آن به راحتی امکان پذیر باشد.

هم چنین در قسمت جلوی تمام زیر دستی های صندلی های مبله کمی انحنا و قوس دارد که باعث می شود هنگام نشستن و برخاستن که احتمالا دست ها مرطوب باشد،  تعادل شخص برهم نخورده و شخص بتواند به راحتی تعادل خود را نگه دارد. این خصوصیت برای سالمندان بسیار اهمیت دارد.

 • پایه های نگهدارنده صندلی توالت

پایه های یک توالت فرنگی سیار باید بتواند از لغزش صندلی بر روی سطوح خیس جلوگیری نماید. لاستیک های نگهدارنده که در زیر پایه های صندلی توالت فرنگی مبله تعبیه شده از از داخل لوله اصلی بدنه عبور کرده که به هیچ عنوان از بدنه جدا نمی شود و بصوت مربعی تولید شده که سطح تماس و اصطکاک صندلی توالت فرنگی با زمین بیشتر می شود.

 • کیفیت قیف توالت فرنگی

تمامی صندلی های توالت را می توان با قیف استفاده کرد تا مانع از ترشح نجاسات به بدن شما و یا اطراف توالت فرنگی شود. بنابراین کیفیت قیف یدک توالت فرنگی سیار از اهمیت بالایی برخوردار است.

یکی از مشکلاتی که سال ها نارضایتی بسیاری از مشتریان ما را به همراه داشت، شکستن قیف های توالت فرنگی پس از مدتی از استفاده بود. خصوصا افرادی که دارای وزن بالا بوده و یا به دلیل ناتوانی در کنترل خود در هنگام نشستن بر روی توالت فرنگی خود را پرتاب کرده و با فشار، خود را بر روی صندلی توالت می اندازند که این خود باعث شکستن قیف ها شده و هزینه ای دوباره را بر آنها تحمیل می کرد.

قرار دادن این قیف تاشو بر روی توالت فرنگی تاشو دیواری، از پاشیدن آب و فضولات به اطراف دستشویی جلوگیری می کند. این قیف به وسیله بست پلاستیکی و پیچ بر روی طوق توالت فرنگی و دیواری نصب می شود. 

ghif-tashoo-kharid.png

 • نشیمنگاه توالت

به هنگام خرید توالت فرنگی سیار هرگز به این موضوع فکر نکنید که فقط افراد سالخورده یا افراد دارای مشکل حرکتی هستند از آن استفاده می‌کنند و مطمئن باشید که سایر افراد خانواده نیز به استفاده از آن مشتاق می‌شوند.

بنابراین باید اندازه نشیمنگاه آن را به شکلی انتخاب کنید که برای سایر اعضای خانواده نیز مناسب باشد. در کنار این موضوع، باید جنس نشیمنگاه را نیز در نظر بگیرید که ممکن است از پرسلان، فلز یا پلاستیک باشد.

farangi02.jpg

 • قدرت تحمل وزن

استحکام و مقاومت برای تحمل وزن افراد مختلف بسته به فریم و اسکلت فلزی یک توالت فرنگی سیار می باشد.

آن دسته از توالت هایی که از جنس آلومینیوم و از نوع ضخیم و بسیار مقاوم است تا وزن های بسیار بالا را به راحتی تحمل می نماید و آسیب نمی بیند.

افرادی در هنگام خرید فرنگی سیار به استحکام توجه بیشتری می کنند، که دارای وزن سنگین بوده و یا در اثر حادثه و یا تصادف دچار شکستگی در ناحیه پا و زانو شده اند و یا تحت عمل جراحی قرار گرفته اند.

همچنین قدرت تحمل وزن یک توالت فرنگی برای خانم های باردار نیز که وزن آن ها در اثر بارداری دوچندان شده، بسیار حائز اهمیت است.

انواع توالت فرنگی سیار از لحاظ طراحی

تنوع طراحی و تولید توالت فرنگی سیار زیاد است، به قدری که هر مدل از آن نیاز یک گروه خاص را رفع می کند:

 • توالت فرنگی سیار مبله

این محصول همانطور که از نامش پیداست، طراحی شبیه مبل دارد.

یعنی نشیمن توالت بر روی اسکلت مبلی یا شبیه به صندلی قرار گرفته و دو عدد دسته در دو طرف آن تعبیه شده اند.

توالت فرنگی سیار مبله را می توانید در دو مدل قیف دار و بدون قیف در بازار بیابید، که مدل قیف دار آن به دو دسته قیف ثابت و قیف نرم تقسیم بندی می شود.

توالت فرنگی سیار مبله را می توان به راحتی بر روی توالت ایرانی قرار داد، البته قبل از خرید آن بهتر است، طول و عرض توالت فرنگی سیار را متناسب با سایز توالت ایرانی ساختمان خود انتخاب کنید.

 • توالت فرنگی سیار مسافرتی

در قسمت قبل گفتیم که توالت فرنگی سیار مخزن دار را می توان به عنوان توالت فرنگی مسافرتی مورد استفاده قرار دارد.

اما طراحان و تولید کنندگان این عرصه، اقدام به ساخت توالت فرنگی سیار مسافرتی کرده اند، که با حجم بسیار کوچک و قابلیت جمع شدن، امکان حمل و نقل آن بسیار ساده است.

به شکلی که می توان توالت فرنگی سیار مسافرتی جمع شده را به راحتی در پشت خودرو جا داد و در تمام مکان هایی که سرویس بهداشتی وجود دارد، از آن استفاده کرد.

طراحی توالت فرنگی سیار مسافرتی به این صورت است که یک حفره به اندازه نشیمن گاه در وسط آن تعبیه شده و پایه های فلزی زیرین استقامت این وسیله را تضمین می کنند.

جنس قسمت نشیمن توالت فرنگی سیار مسافرتی معمولاً از برزنت بسیار قوی و پایه های آن از جنس فلز مستحکم، سبک و تاشو ساخته شده است.

توالت فرنگی سیار مسافرتی را می توانید در دو مدل قیف دار و بدون قیف در بازار پیدا کنید.

یکی از مزیت های بسیار مهم در توالت فرنگی سیار مسافرتی، امکان استفاده از مدل رویه دار این محصول به جای صندلی تاشو و قابل حمل برای گشت و گذار و مسافرت است.

بنابراین افرادی که به دلیل مشکلات مفصلی و درد کمر و زانو نمی توانند روی زمین بنشینند و از طرفی با توالت ایرانی تخت مشکل دارند، می توانند با خرید توالت فرنگی سیار مسافرتی مدل رویه دار آن با یک تیر دو نشان بزنند.

 • توالت فرنگی سیار قابل تنظیم

امکان تنظیم ارتفاع و حتی عرض توالت فرنگی سیار یک قابلیت منحصر به فرد در مدل قابل تنظیم این وسیله است.

مسئله بلند و کوتاه بودن توالت فرنگی نه تنها از لحاظ علمی و پزشکی یک مشکل محسوب می شود، بلکه برای بسیاری از افراد که پاهای بلندتر یا کوتاه تر از حد معمول دارد، یک معضل است.

شما می توانید پایه های فلزی توالت فرنگی سیار قابل تنظیم را به راحتی کوتاه یا بلند کنید. در نتیجه دیگر با مشکلاتی همچون کوتاه یا بلند بودن بیش از حد توالت فرنگی مواجه نخواهید بود.farangi05.jpg

توالت فرنگی دیواری

در بسیاری از منازل به دلیل نبود فضای کافی برای نصب توالت فرنگی ثابت، اقدام به نصب توالت فرنگی دیواری می کنند.

توالت فرنگی دیواری بهترین و جدیدترین توالت فرنگی تاشو است که به دیوار متصل می شود و در مواقعی که نیاز به استفاده از این توالت نباشد، باز شده و دوباره به روی دیوار جمع میشود‏.

بنابراین این توالت دیواری ‏احتیاجی به جا به جا کردن ندارد، فضای بسیار کمی را نسبت به انواع دیگر توالت های فرنگی اشغال میکند و تاوزن ۱۵۰ کیلوگرم را به راحتی تحمل می کند.

فیلم نحوه نصب توالت فرنگی دیواری

مزایای استفاده از توالت فرنگی دیواری

 • فضای کمی را اشغال می کند بنابراین می توان به طور بهینه از فضا استفاده کرد.
 • می توان به راحتی آن را تمیز کرد و نظافت راحت تری دارد.
 • انعطاف پذیر است و به راحتی مطابق با ارتفاع استاندارد روی دیوار نصب می شود.
 • احتیاج به جابه جا کردن ندارد.

  farangi-divariii-kharid.png

راهنمای خرید بهترین توالت فرنگی سیار

انتخاب توالت فرنگی سیار فلزی مقاوم در برابر ضد زدگی

حال اگر بعد از مشاهده محدودیت های استقامتی توالت فرنگی سیار تمام پلاستیک، تصمیم گرفتید مدل فلزی آن را انتخاب کنید، باز هم باید به جنس آن دقت کنید.

در این خصوص توجه داشته باشید که حتماً فلز به کار رفته در ساخت توالت فرنگی سیار دارای پوشش ضد زنگ بوده و ترجیحاً از جنس استیل باشد.

چرا که زنگ زدگی توالت فرنگی سیار مخصوصاً در قسمت پایه های آن باعث کاهش استقامت سازه شده و به مرور زمان سطح زنگ زدگی گسترش پیدا می کند.

البته در توالت فرنگی سیار فلزی از قاب های پلاستیکی کفش مانند برای پوشاندن انتهای پایه ها استفاده می کنند.

ولی از آنجا که این وسیله در تماس مستقیم با آب قرار دارد، باید تدابیر بیشتری برای پیشگیری از زنگ زدگی آن اتخاذ کرد.

عدم پاشیده شدن آب های فاضلابی به اطراف

از آنجا که توالت فرنگی سیار مانند توالت فرنگی بر روی یک ارتفاع معینی قرار می گیرد، این احتمال وجود دارد که در زمان استفاده از آن ادرار و یا فضولات دیگر به پاها پاشیده شوند.

به همین دلیل است که بعضی از توالت های فرنگی سیار را به صورتی طراحی می کنند که قسمتی به عنوان پوشش در جلوی توالت وجود داشته باشد.

گاهی این پوشش مانند توالت فرنگی سیار پلاستیکی به صورت سراسری است، به شکلی که هیچ گونه نجاست یا آب به پاها و محیط پیرامون پاشیده نمی شود.

گاهی هم به جای پوشش سراسری از قیف یا یک محافظ برزنتی یا پلاستیکی در جلوی توالت فرنگی سیار استفاده می شود.

عدم وجود شیار بر روی سطح قیف توالت فرنگی سیار

گفتیم که بعضی از مدل های توالت فرنگی سیار دارای قیف هستند، توجه داشته باشید که قیف توالت فرنگی در تماس مستقیم با فضولات انسانی قرار دارد.

در نتیجه احتمال آلوده شدن آن بسیار زیاد است. وجود شیار و یا فرورفتگی بر روی سطح قیف توالت فرنگی سیار، محل بسیار مناسبی را برای تجمع آلودگی و جرم ایجاد کرده و به راحتی تمیز نمی شود.

بنابراین قیف توالت فرنگی سیار باید به صورتی طراحی شده باشد، که به راحتی شسته شود و هیچ اثری از آلودگی بر روی آن باقی نماند.

استفاده آسان

یکی از دلایل محوبیت بالای توالت فرنگی سیار، استفاده آسان و بدون دردسر آن است. با این حال برخی از مدل ها هستند که باید قبل از استفاده قطعات آن مثل پایه ها و درب توالت سرهم شوند.

مثلاً توالت فرنگی سیار قابل تنظیم را باید قبل از استفاده به اندازه ارتفاع و عرض دلخواه و متناسب با قد فرد تنظیم کرد.

وجود دسته در توالت فرنگی سیار دسته دار، باعث استفاده آسان آن توسط فرد می شود بنابراین مدلی را انتخاب کنید که سرهم کردن و استفاده از آن به سهولت و سرعت صورت بگیرد.

در نظر گرفتن حفظ امنیت بیمار

اگر قرار است از توالت فرنگی سیار برای مراقبت از بیمار استفاده شود، حتماً باید شرایط بیمار با نحوه طراحی توالت مطابقت داشته باشد.

مثلاً نمی توان از توالت فرنگی سیار معمولی برای این سری از افراد استفاده کرد، چون این احتمال وجود دارد که بیمار به دلیل ضعف بدنی نتواند تعادل خود را بر روی توالت حفظ کند.

در این صورت امنیت او به خطر افتاده و حتی احتمال سقوط کردن فرد از روی توافت فرنگی سیار وجود دارد.

انتخاب توالت فرنگی سیار مجهز به میله های نگه دارنده یا دسته در دو طرف راست و چپ توالت و همچنین پشتی نگه دارنده در قسمت عقب آن بهترین گزینه برای این سری افراد است.

توجه به ابعاد توالت فرنگی سیار

هرچند توالت فرنگی سیار را می توان جابجا کرد و مدل تاشو این وسیله را جمع کرد و در گوشه ای قرار دارد، با این حال ابعاد توالت فرنگی سیار باید متناسب با ابعاد سرویس بهداشتی یا حمام ساختمان باشد.

مخصوصاً اگر قصد انتخاب مدل بدون مخزن آن را دارید. چرا که در نهایت قرار است آن را در داخل سرویس بهداشتی یا حمام قرار داده و مورد استفاده قرار دهید.

در صورتی که قصد دارید، از توالت فرنگی بدون مخزن قابل استفاده در سرویس بهداشتی استفاده کنید، حتماً به این نکته دقت داشته باید که خروجی آن متناسب با ابعاد چاه توالت ایرانی داخل سرویس بهداشتی باشد.

خروجی توالت فرنگی سیار را با اصطلاح آکس تخلیه می شناسند، آکس تخلیه کوچکتر دست مصرف کننده را برای انتخاب بازتر می کند. 

کلام آخر

استفاده مداوم از توالت ایرانی باعث فشار به ستون فقرات،آسیب به مفاصل پا، زانو درد و کمر درد میشود.

بنابراین استفاده از توالت فرنگی سیار و تاشو دیواری بسیار راحت تر از توالت معمولی است و در عین حال مانع از خستگی پاها، آسیب جدی به مفاصل پا میشود. همچنین در صورتیکه ارتفاع توالت فرنگی برای شما نامناسب است و یا می خواهید نشیمن نرمی داشته باشد به شما ارتفاع دهنده توالت فرنگی را پیشنهاد می کنیم.

معمولا در دوران بارداری به تمام خانم های باردار توصیه می شود که از توالت فرنگی که به نسبت راحت تر از توالت های معمولی است، استفاده کنند چرا که توالت فرنگی عوارض خیلی کمتری برایشان دارد.

ورودی نامعتبر

محصولات پیشنهادی
نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید