سبد خرید0
نحوه سوراخ کردن گوش
نحوه سوراخ کردن گوش

چکیده

پیرسینگ گوش یا سوراخ کردن گوش ساده‌ ترین نوع جراحی زیبایی است که در بین خانم‌ ها و حتی برخی از آقایان طرفداران زیادی دارد. همچنین بسیاری از مادرها گوش کودک خود را برای آویزان کردن گوشواره سوراخ می‌ کنند.

سوراخ کردن گوش کودکان یک عمل رایج در بسیاری از فرهنگ‌ ها در سراسر جهان است. حتی در فرهنگ ‌های خاص، گوش پسران در زمان نوزادی نیز سوراخ می‌ شود.

برای سوراخ کردن گوش نوزاد بهتر است مراکز درمانی مجاز را که از استریل بودن وسایل و تجهیزات آن مطمئن هستید، انتخاب کنید زیرا در مراکز سوراخ کردن گوش، امکان انتقال هپاتیت، ایدز و کزاز با وسایل آلوده وجود دارد.

در این مقاله علاوه بر آموزش نحوه سوراخ کردن گوش با دستگاه گوش سوراخ کن، به معرفی نکات مهمی که قبل و بعد از فرایند سوراخ کردن گوش بایستی رعایت کنید، پرداخته می شود.

سوراخ کردن گوش چگونه انجام می شود؟

برای سوراخ کردن گوش چند روش متفاوت وجود دارد که در ادامه بررسی خواهد شد. در این روش‌ ها با توجه به محل سوراخ، ممکن است از بی حسی موضعی نیز استفاده شود.

 همچنین در مواردی، استفاده از یخ یا پماد های حاوی لیدوکائین برای بی حسی محل مورد نظر مفید خواهد بود. 

به طور کلی روش های پیرسینگ عبارتند از:

1. سوراخ کردن گوش با تفنگ گوش سوراخ کن

بسیاری از افراد متخصص و برخی از فروشنده ‌های زیور آلات از دستگاه های مخصوص سوراخ کردن گوش استفاده می ‌کنند که در اصطلاح به آن تفنگ گوش سوراخ ‌کن گفته می ‌شود. 

تفنگ گوش سوراخ‌ کن به صورت خودکار سوراخی در گوش ایجاد کرده و میخ گوشواره را درون سوراخ قرار می‌ دهد.

گوش سوراخ کن فلزی گوش سوراخ کن فلزی

2. سوراخ کردن گوش با سوزن 

در این روش، متخصص یک سوزن توخالی را در محل مورد نظر فرو می ‌کند. سپس میخ گوشواره (یا حلقه) از طرف دیگر وارد حفره سوزن شده و درون سوراخ قرار می ‌گیرد. 

در این شرایط سوزن درون سوراخ گوش است و میخ گوشواره نیز درون سوزن و داخل سوراخ گوش قرار دارد. سپس در همین شرایط سوزن از سوراخ گوش خارج شده و میخ گوشواره درون سوراخ باقی می ماند. بعد قسمت دیگر گوشواره نیز به میخ آن وصل می‌ شود. 

نکاتی که قبل از هرگونه اقدام به سوراخ کردن گوش بایستی رعایت کرد

قبل از اقدام به سوراخ کردن گوش با پزشک مشورت کنید تا از نظر سلامت عمومی بدن مشکلی وجود نداشته باشد.

انتخاب بهترین مکان:

سوراخ کردن لاله گوش همان قسمت غضروفی گوش خطرناک است و شانس ایجاد عفونت و یا تاول در این قسمت بیشتر است. بهترین مکان برای سوراخ کردن گوش، همان نرمه گوش است. نرمه گوش که همان قسمت پایینی گوش است، یکی از بهترین نواحی بدن برای آویزان کردن آویز و گوشواره است.
قرار دادن یخ بر گوش به مدت 15 الی 30 دقیقه قبل از سوراخ کردن نیز ميتواند در بی‌ حس كردن آن و کاهش درد موثر باشد.

کاور-گوش4.gif

انتخاب گوشواره مناسب:

انتخاب گوشواره مناسب و سبک یکی از موارد مهمی است که قبل از پیرسینگ باید در نظر گرفت.

استفاده از گوشواره های سنگین در ابتدا ممکن است به گوش شما آسیب رساند. همچنین برخی از افراد به فلزات گوناگون آلرژی داشته و ممکن است گوش آن‌ها پس از این کار عفونت کند.

بنابراین بهتر است از گوشواره طلا یا گوشواره ضد حساسیت استفاده کنید.

گوشواره طبی کافل (جفت) گوشواره طبی کافل

ضدعفونی کردن دست ها:

سعی کنید تا حد ممکن از دست زدن به گوش خودداری نمایید در حقیقت یکی از مراقبت های بعد از سوراخ کردن گوش این است که قبل از دست زدن به گوش حتما دست های خود را با آب و صابون شسته و ضدعفونی نمایید تا از هرگونه نفوذ باکتری به گوش جلوگیری شود.

برای این کار دست خود را 15-20 ثانیه با آب ولرم و صابون بشویید.

توصیه‌های کلی ایمنی  و بهداشتی برای سوراخ گوش یا پیرسینگ گوش

سوراخ کردن گوش از زمان‌های قدیم رایج بوده است، منتها با روش‌های سنتی. این روزها وسایل انجام دادن این کار پیشرفته‌تر شده است و چند دقیقه هم بیشتر طول نمی‌کشد؛ برخی افراد هم از این امکان استفاده و چند سوراخ در گوش خود ایجاد می‌کنند تا تمام گوشواره‌های مورد علاقه خود را همزمان در گوش داشته باشند.
البته اگر مراقبت‌های لازم بعد از این عمل ساده را درست انجام ندهید؛ چند گوشواره که هیچ، حتی یک گوشواره را هم نمی‌توانید در گوش خود نگه دارید؛ پس تا وقتی که زخم گوش‌هایتان کاملا خوب نشده است، به این موارد توجه کافی داشته باشید:

 • اگر قصد دارید گوشواره ای غیر از جنس طلا به گوش‌تان بیندازید، حتما با فردی که گوش‌تان را سوراخ می‌کند مشورت کنید و از درستی انتخاب گوشواره خود مطمئن شوید.
 • اگر پوست حساسی دارید، احتمالا تنها گزینه مناسب برای شما گوشواره‌ای از جنس طلا یا نقره مرغوب است. یادتان باشد که قبل از لمس کردن گوش‌هایتان دست خود را بشویید. این کار احتمال عفونت و گسترش آلودگی را کاهش می‌دهد.
 • گوشواره‌هایتان را باید روزی دو بار (یک بار صبح و یک بار شب) تمیز کنید.
 • برای تمیز کردن اطراف سوراخ گوش نیز از محلول ضدعفونی‌کننده مخصوص گوش استفاده کنید.

سوراخ_کردن_گوش.jpg

سوراخ کردن گوش در منزل

برای سوراخ کردن گوش در منزل باید مراحل زیر را انجام دهید:

- موهای شخصی را که میخواهد گوشش را سوراخ کند، ببندید و دور از گوش نگه دارید. مو علاوه بر اینکه احتمال آلوده بودن به باکتری را دارد، ممکن است موقع سوراخ کردن با سر سوزن از سوراخ گوش رد شده و باعث عفونت شود. پس بهتر است آن را گره بزنید و به دور از گوش ها نگه دارید.

- با استفاده از ماژیک نقطه ای که میخواهید سوراخ کنید را علامت بزنید. اگر این علامت گذاری را انجام ندهید ممکن است هر دو گوش را به صورت تقارن سوراخ نکنید و یکی از دیگر بالاتر یا پایینتر باشد. 
در زمان علامت گذاری اگر در مقابل آینه باستید می توانید به راحتی تقارن سوراخ ها را تشخیص دهید.

- پیش از سوراخ‌ کردن باید گوش را با الکل یا محلول‌های مشابه کاملا ضدعفونی شود.

- نحوه سوراخ کردن گوش با این دستگاه ها به این گونه است که ابتدا باید قسمت پشتي گوشواره را در بخش جلوئي دستگاه قرار دهيد( سعي كنيد دسـت خـود را بـه حلقـه هـاي پشتي تماس ندهيد)، سپس كپسول گوشواره را درون دستگاه بگذاريد.

- لاله گوش را ميان كپسول گوشواره و قسمت جلوئي دستگاه قرار دهيد.

- دست خود را نزديك محل سوراخ كردن گوش قرار دهيد و كمك كنيد تا قسمت داخلي كپسول درست مقابل علامت قرار بگيرد.

-اكنون آرام و با ملايمت دستگاه را فشار دهيد تا قسمت تيـز كپسـول گوشـواره روي علامت قرار بگيرد.

- دستگاه گوش سوراخ کن را محكم فشار دهيد تا گوشواره كاملا در لاله گوش فرو رود و مطمئن شويد كه عمليـات كامـل انجام شده است .

- قسمت پروانه ای پشت گوشواره را بعد از سوراخ كردن طوری تنظيم كنيد كه لالـه گـوش تحـت فشـار نباشد و صداي كليك جا افتادن گوشواره و قسمت پروانه ای پشت گوش شنيده شود.

- در پایان دستگاه را از گوش خود جدا کنید.

گوش سوراخ کن پلاستیکی خرید گوش سوراخ کن پلاستیکی

آموزش تصویری نحوه سوراخ کردن گوش (برای دیدن آموزش ویدیو زیر را باز کنید)

سوراخ کردن گوش نوزاد

بیشتر خانواده ها زمانی که دارای فرزند دختر می شوند، بعد از مدتی به فکر سوراخ کردن گوش نوزاد خود می افتند. اما باید توجه داشت که باید به سن نوزاد خود دقت نموده و بهترین زمان را برای سوراخ کردن گوش نوزاد شان پیدا کنند.

کودک یا نوزاد شما درکی از زیبایی گوشواره ندارد وتنها تصورش این است که شما با سوراخ کردن گوش هایش قصد اذیت کردن او را دارید. بنابراین صبر کنید تا خود کودک از شما بخواهد که گوش هایش را سوراخ کنید.

اغلب کودکان از انجام چنین کاری ترسیده و مضطرب می‌شوند و به همین دلیل مهم است که به عنوان والدین کودک از قبل با او صحبت کرده و توضیح دهید که این کار بسیار سریع انجام می‌شود و دارای درد کاملا خفیفی است که ماندگار نمی باشد و به سرعت خوب می شود.
کاور-گوش-نوزاد.gif

سن مناسب برای سوراخ کردن گوش نوزاد چه زمانی است؟

برای سوراخ کردن گوش نوزاد دختر، بهتر است که سن او بیشتر از 2 سال باشد، زیرا نوزاد ممکن است که گوش و گوشواره را دست کاری کرده و منجر به عفونت آن شود و یا گوشواره را باز کند و خدایی نکرده ببلعد.

نباید قبل از 6 ماهگی گوش نوزاد را سوراخ کنید. زیرا سیستم ایمنی بدن نوزاد تا قبل از 6 ماهگی بسیار پایین است و نوزاد نمی تواند از عفونت حفره گوش، جان سالم به در ببرد.

وقتی سن کودک بالاتر از 2 سال باشد، می توانید به راحتی برایش توضیح دهید که نباید گوشواره را باز کرده یا ببلعد چون در آن صورت در معرض خطر قرار می گیرد.

اما با وجود این توضیحات، اگر باز هم والدین اصرار بر سوراخ کردن گوش نوزاد خود تا قبل از 2 سالگی را دارند، از آنجا که در ماه‌های اولیه تولد، سیستم ایمنی بدن نوزاد در حال رشد و تکامل یافتن است، توصیه می‌شود تا والدین حداقل تا ۶ ماهگی فرزند خود صبر کنند و سپس گوش فرزند خود را سوراخ کنند.

دکتر براون پیشنهاد می کند که از سوراخ کردن گوش نوزاد بین 4 تا 6 سال دوری کنید، زیرا در این سن کودک از سوراخ کردن گوش می ترسد و بعد از سوراخ کردن اولین گوش اجازه نمی دهد که گوش بعدی را سوراخ کنید. او خاطر نشان کرد که 12 سال بهترین سن برای سوراخ کردن گوش کودک است.

گوش سوراخ کن کافلن  خرید گوش سوراخ کن کافلن

مراقبت هاي بعد از سوراخ كردن گوش

زمانی که پس از یادگیری نحوه سوراخ کردن گوش با استفاده از دستگاه، گوش را سوراخ کردید، هنوز کارتان تمام نشده و باز هم باید مراقبت های لازم را در نظر داشته باشید.

 • بعد از سوراخ کردن گوش بهتر است در ۲۴ ساعت اولیه، آب به موضع نرسد.
 • پس از گذشت 24 ساعت، سوراخ گوش را همه روزه بشورید. گوش تازه سوراخ شده را همه روزه با محلول آب گرم و نمک بشویید. در صورت امکان استفاده از نمک دریایی بهتر از نمک خانگی است. شستشوی گوش باعث تمیز ماندن گوش و مانع از عفونت آن می شود. از الکل برای ضد عفونی کردن گوش استفاده نکنید.
 • چند بار در روز، گوشواره را در گوشتان بچرخانید؛ این كار مانع از چسبیدن گوشواره به زخم سوراخ گوش می‌شود.
 • گوشواره را تا زمان مشخصی در گوش نگه دارید. شما باید حداقل بین 4 تا 6 هفته بعد از عمل سوراخ كردن گوش از گوشواره استفاده كنید، وگرنه زخم تازه جوش می‌خورد و سوراخ ناپدید می‌شود.
 • دست زدن غیر ضروری به سوراخ های گوش، موجب عفونت خواهد شد. به آن ها دست نزنید مگر اینکه بخواهید تمیزشان کنید. اگر لازم است که آن ها را لمس کنید، ابتدا دست های خود را با صابون ضد باکتری بشویید.
 • عموما در محل سوراخ کردن گوش- بعد از استفاده از زیورآلات- ترشحات خشک دیده می‌شود که که ربطی به نحوه سوراخ کردن گوش ندارد و تنها به دلیل حساسیت به فلزات- به خصوص آلیاژ‌های نیکل- به وجود می‌آید. البته ممکن است آلرژی به طلا و نقره هم در برخی افراد وجود داشته باشد. با سوراخ کردن گوش زخم کوچکی در ناحیه به وجود می‌آید که استفاده از پماد‌هایی مثل تتراسایکلین در ۲۴ تا ۴۸ ساعت اولیه به مدت حداقل ۳ بار در روز می‌تواند کمک‌ کننده باشد.
 • اگر بعد از گذشت یك روز از سوراخ كردن گوشتان قرمزی و تورم یا درد مشاهده كردید، با احتمال اینكه علایم عفونت است، به پزشك عمومی مراجعه كنید.

عوارض پیرسینگ گوش چیست؟

پس از سوراخ کردن گوش‌ ها یا سایر نقاط بدن، حتی اگر این کار با رعایت اصول بهداشتی و دقت کافی انجام شود، احتمال بروز عوارض مختلفی وجود دارد.

از جمله عوارض پیرسینگ گوش می‌ توان به عفونت گوش سوراخ شده، درد، التهاب و واکنش‌ های آلرژیک اشاره کرد. همچنین ممکن است گوشواره یا شی خارجی درون سوراخ گیر کند.

سوراخ کردن گوش در نواحی نامناسب (در انتهای نرمک گوش) می تواند باعث پارگی شود و یا زخم ‌های اسکار روی پوست ایجاد شود.

با مراقبت مناسب و رعایت اصول بهداشتی، احتمال بروز این عوارض بسیار پایین خواهد بود. در صورت مشاهده علائم فوق حتما به پزشک مراجعه کنید.

کلام پایانی

سوراخ کردن گوش عملی راحت و آسان است و اگر بهداشت در حین کار رعایت شود، هیچ مشکلی نخواهد داشت. بنابراین شما می‌توانید بعد از سه هفته تا یک ماه گوشواره‌ طبی را درآورده و از گوشواره‌های دلخواهتان استفاده کنید.

همچنین نیازی به نگرانی از بروز درد یا خون‌ریزی نیست؛ زیرا اگر این کار توسط افراد متخصص انجام شود، درد آن بسیار کم و خون‌ریزی بسیار مختصر خواهد بود.

ورودی نامعتبر

محصولات پیشنهادی

به دلایل زیر پایگاه سلامت دکتر مهندس مرجع تجهیزات پزشکی کشور شناخته میشود:

تضمین کیفیت و قیمت کلیه محصولات
امکان خرید بدون واسطه
ارسال و تحویل رایگان در کل کشور
(برای خرید بالای 500 هزار تومان)
امکان پرداخت در محل برای کل کشور
پشتیبانی آنلاین 24ساعته