سبد خرید0
بهترین ماسک‌ برای مقابله با بیماری کرونا
بهترین ماسک‌ برای مقابله با بیماری کرونا

چکیده                 تخمین زمان مطالعه: 5 دقیقه

 با شیوع ویروس کرونا حساسیت مردم به استفاده از اقلام بهداشتی از جمله ماسک افزایش یافته و در این میان افراد می‌بایست با آگاهی از انواع ماسک‌ها، گزینه مورد نیاز خود را انتخاب کنند.اما در این میان بعضاً برای مردم این سؤال پیش می‌آید که بهترین نوع ماسک برای جلوگیری از ابتلا به کرونا چیست؟

استفاده از ماسک برای کرونا چقدر در پیشگیری موثر است؟

در شرایطی که ویروس کرونا در جامعه شیوع پیدا کرده، همه افراد باید خودشان را برای مقابله با آن آماده کنند. نکاتی که همه باید رعایت کنند عبارتند از شستشوی مداوم دست‌ها با مواد ضدعفونی کننده، پرهیز از تماس دست با دهان، بینی و چشم و همچنین استفاده از ماسک در مکان‌های شلوغ. مورد آخر مخصوصا برای افراد سالمند و بیماران اهمیت بیشتری دارد.
برای بسیاری از ما، حضور در مکان‌های عمومی و جاهای شلوغ اجتناب‌ناپذیر است. به همین خاطر استفاده از ماسک می‌تواند نقش مهمی در پیشگیری از مبتلا شدن داشته باشد. تصور کنید یک فرد آلوده در مکانی عمومی عطسه یا سرفه کند. این کار باعث پخش شدن ویروس‌های زیادی در هوا می‌شود و در صورت استفاده نکردن از ماسک، این ویروس‌ها به راحتی از طریق تنفس می‌توانند به افراد دیگر منتقل شوند.
در نقاط کشورهای مختلف مردم از ماسک صورت هنگام آلودگی هوا هم استفاده می کنند. به عنوان نمونه در سال های گذشته به علت آلودگی شدید هوای دهلی نو، دولت هند هزاران ماسک مجانی از نوع ان ۹۵ ( N95 ) درجه یک در میان کارکنان شهرداری و گروه های آسیب پذیر توزیع کرده است.
این نوع ماسک در ایران هم فروخته و استفاده می شود. سایت "گوگل ترندز" که میزان محبوبیت جست و جوی کلید واژه ها را نشان می دهد، حاکی است که شمار بیشتری از ایرانیان طی روزهای گذشته به دنبال این نوع ماسک بوده اند. ولی پرسش اینجاست آیا واقعا پوشیدن ماسک در انتقال بیماری تأثیری دارد؟
ویروس شناسان اعتقادی به موثر بودن ماسک در جلوگیری از انتقال ویروس های هوازی ندارند.
با این حال شواهدی موجود است که نشان می دهد ماسک صورت می تواند به پیشگیری از انتقال ویروس از دست به دهان کمک کند.
نکته مهم دیگری که باید به آن توجه داشته باشیم، نوع ماسکی است که استفاده می‌کنیم. همه ماسک‌ها برای پیشگیری از کرونا مناسب نیستند و نمی‌توانند کارایی بالایی داشته باشند. می‌توان گفت که ماسک‌های معمولی تقریبا بی‌تاثیر هستند، اما ماسک‌های فیلتردار، اگر استاندارد باشند، تا حد زیادی از ورود ویروس به بدن جلوگیری می‌کنند.

NAGHSH MASK DAR KORONA

بهترین ماسک‌ برای مقابله با بیماری کرونا

ماسک‌های پزشکی یا جراحی: این نوع ماسک‌ها برای پوشاندن دهان و بینی در نظر گرفته شده است.آنها با موادی طراحی شده‌اند که می‌توانند ذرات بزرگ و ترشحات را مسدود کنند ولی همچنان ذرات کوچک می‌توانند از ماسک پزشکی نفوذ کنند.

 محصول پیشنهادی دکتر مهندس: ماسک فیلتردار
  • ماسک‌های معمولی دو لایه کشدار:

  • این ماسک‌ها بینی و دهان را می‌پوشانند ولی به صورت نمی‌چسبد. استفاده از این ماسک‌ها برای محافظت یک‌طرفه و پیشگیری از خروج مایعات از دهان و ورود به هوا می‌توان بهره برد.ماسک‌های معمولی دو لایه کشدار برای جلوگیری از سرفه و عطسه طراحی شده‌اند ولی در برابر خون مقاوم نیستند.

 

  • ماسک‌های جراحی سه لایه بند دار:

این ماسک‌ها در برابر خون، ترشحات و ۹۵ درصد ذرات باکتری‌ها مقاوم هستند.با توجه به این‌که این ماسک‌ها بیشتر از ماسک‌های معمولی به صورت می‌چسبند می‌توانند مانع از تماس‌های مکرر دست‌های ما با صورت به‌ویژه دهان و بینی شوند.
*به طور کلی استفاده از ماسک‌های بدون فیلتر بیش از دو ساعت پی در پی توصیه نمی‌شود و پس از آن بهتر است تعویض شود.

MASK3LAYE

 پیشگیری از کرونا با : ماسک سه لایه پرستاری (بسته 50 عددی)
  • ماسک های فیلتردار

در این میان ماسک‌های فیلتردار در شرایط فعلی وسیله‌ای ایده آل برای محافظت در برابر ویروس‌ها از جمله کرونا است زیرا این ماسک‌ها محکم بوده و به‌منظور پوشش‌دهی کامل صورت طراحی شده‌اند.
این ماسک‌ها به‌واسطه تعبیه فیلتر برروی آنها باعث فیلتر کردن هوای تنفس شده و برای حفاظت دوطرفه بسیار مناسب است و در برابر خون، ترشحات و ذرات غیرروغنی مقاوم هستند.ماسک های فیلتردار بر اساس میزان فیلتراسیون ذرات معلق طبقه‌بندی می‌شوند که مهمترین نمونه‌های آن ماسک‌های فیلتردار سری FFP و سری N است.
نکته قابل توجه در استفاده از ماسک‌های فیلتردار عمر مفید آن است که می‌تواند تا ۸ ساعت به‌صورت مداوم ادامه داشته باشد البته در صورتی که ماسک قالب کاسه‌ای و شکل و فرم خود را از دست داده باشد و باعث نشت هوای بیرون به درون ماسک شود ماسک نیاز به تعویض خواهد داشت.

*لازم به ذکر است استفاده ۴ ساعت مداوم از ماسک N۹۵ می‌تواند سبب بروز بیماری‌های جدی ریوی شود بنابراین استفاده از این ماسک برای افرادی که علائم بیماری و یا ارتباط نزدیک با شخص بیمار را ندارند توصیه نمی شود.

 

MASKE FILTERDAR

 

طریقه صحیح استفاده از ماسک

  1. ابتدا دست ها باید قبل از تماس با ماسک با آب و صابون بخوبی شسته شوند.
  2.  سپس ماسک از جعبه خارج شده و از نظر عدم وجود پارگی و یا سوراخ شدگی بررسی می گردد.
  3.  بند ها و یا کش های نگاهدارنده و محکم کننده ماسک باید بدرستی در پشت سر قرار گرفته و ماسک به طور کامل بر روی صورت قرار گیرد. قسمت بالای ماسک را به کمک قطعه محکم کننده و شکل دهنده ماسک بر روی بینی محکم کنید تا به فرم بینی درآید. شایان ذکر است که ماسک باید به طور کامل بینی و دهان را بپوشاند.
  4. با دم و بازدم می توان قرارگیری صحیح ماسک را بر روی دهان و بینی کنترل نمود. در زمان دم نباید هوا از کنارهای ماسک وارد دهان شود. هوای ورودی فقط باید از طریق فیلتر ماسک وارد دهان گردد. در زمان بازدم نیز نباید هیچگونه هوایی از کناره های ماسک خارج شود. ماسک به طور معمول برای افرادی که دارای ریش و سبیل می باشند نمی تواند به طور صحیح دهان و بینی را بپوشاند.
  5.  هرگز از ماسک با اندازه مناسب برای بزرگسالان برای کودکان استفاده نشود! باید حتما از ماسک های مخصوص کودکان (با اندازه ای کوچکتر از نمونه بزرگسالان) استفاده گردد تا بدین صورت ماسک به طور کامل و صحیح بر روی بینی و دهان کودک قرار گرفته و از ورود آلاینده ها و مواد حساسیت زا جلوگیر نماید.

 قطعا برایتان مفید خواهد بود:ماسک سه لایه پرستاری(بسته ده عددی)

 

TARIGHE ESTEFADE MASK

 

ورودی نامعتبر

محصولات پیشنهادی
نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید