سبد خرید0
درمان سریع تهوع بارداری

چکیده: تخمین زمان مطالعه: 4 دقیقه و 15 ثانیه

حالت تهوع مشکلی است که تقریبا تمام مادران باردار آن را تجربه می کنند و از ان همیشه به عنوان بدترین بخش بارداری نام می برند. بیماری صبحگاهی با حالت تهوع و استفراغ مشخص می شود. اگرچه این بیماری "صبحگاهی" خوانده می شود، اما مشکل می تواند در هر زمانی از روز بروز کند. نکته خوب این است که شرایط به سه ماهه اول محدود می شود و معمولا بعد از آن ناپدید می شود. در این مقاله به بررسی علت و درمان سریع تهوع بارداری میپردازیم.

 برای دسترسی سریع به محتوای متن از لینک های زیر استفاده کنید:

 1. علل حالت تهوع و استفراغ در دوران بارداری
 2. درمان قطعی تهوع بارداری چیست؟


علل حالت تهوع و استفراغ در دوران بارداری

هیچ کس به طور قطع علت تهوع در دوران بارداری را نمی‌داند، اما علت آن می‌تواند تغییراتی باشد که در این دوران در بدن رخ می‌دهد. برخی از دلایل احتمالی آن عبارتند از:

 • هورمون گونادوتروپین جفتی انسانی (Human chorionic gonadotropin)

این هورمون در دوران بارداری به سرعت افزایش می‌یابد. هیچ کس نحوه تاثیرگذاری این هورمون بر حالت تهوع را نمی‌داند. اما تصور می‌شود که اکثر حالت‌های تهوع به این هورمون مربوط است، زیرا در این زمان، حالت تهوع و میزان این هورمون با هم افزایش پیدا می‌کنند. به علاوه در مواردی که خانمی دارای میزان HCG بالایی است، مانند خانم‌هایی که دارای چند قلو هستند، حالت تهوع شدید‌ تر می‌باشد.

 • هورمون استروژن

هورمون استروژن نیز که در اوایل دوران بارداری به سرعت افزایش پیدا می‌کند، می‌تواند دلیل دیگری برای تهوع باشد.

 

علل حالت تهوع و استفراغ در دوران بارداری

 

 قطعا برایتان کارآمد خواهد بود: بالش بارداری L شکل

 

 •  افزایش حس بویایی و حساسیت به بو

در خانم‌های باردار شنیدن بوی ساندویچ از فاصله شش فرسخی مساله‌ای غیر عادی نیست. بعضی از عطر‌ها نیز باعث حالت تهوع می‌شوند. برخی از محققان تصور می‌کنند که دلیل آن افزایش هورمون استروژن باشد، اما در این مورد مطمئن نیستند.

 •  ناراحتی معده

دستگاه گوارش برخی از خانم‌ها به خاطر تغییراتی که در دوران بارداری در بدنشان ایجاد می‌گردد، حساس می‌شود.

همچنین برخی از تحقیقات نشان می‌دهند که خانم‌هایی که معده آن‌ها حاوی یک باکتری به نام «هلیکوباکتر پیلوری» است، دچار حالت تهوع و استفراغ شدید و طولانی تری می‌شوند. تمام مطالعات، ارتباط این باکتری با این مساله را تایید نمی‌کنند.

 • استرس

بر اساس برخی تحقیقات، حالت تهوع در برخی از زنان باردار ممکن است پاسخ غیرعادی به استرس آنها باشد. اگر شما پیوسته تهوع و استفراغ دارید، شاید بیشتر دچار استرس می‌شوید.

درمان قطعی تهوع بارداری چیست؟

 • لیمو

لیمو بوی آرامش بخش و اثر آرامش بخشی روی بدن دارد پوست لیمو تازه را بو بکنید تا استفراغ و تهوع را تسکین دهید چند قطره روغن اسانس لیمو را روی دستمال بریزید و وقتی احساس تهوع می کنید آن را بو کنید.

لیمو را داخل یک لیوان آب فشار دهید، عسل یا شکر اضافه کنید و هر روز صبح آن را بخورید تا از استفراغ  کردن جلوگیری کند.

 

درمان سریع تهوع بارداری

 

 • ماست

این گیاه غنی در ویتامین ب 12 است و به کاهش احساس تهوع در دوران بارداری کمک می کند. پروبیوتیک به تنظیم دستگاه گوارش کمک می کنند.میوه های تازه را با ماست بخورید تا حالت تهوع را کاهش دهید.

 • میخک

میخک عطر و طعم غنی دارد و اثر آرامش بخشی روی شکم می گذارد چای عسل و میخک احساس تهوع را کاهش می دهد یک قاشق چای خوری از میخک بردارید و با یک فنجان آب به مدت ده دقیقه بجوشانید. عسل را به آن اضافه و مصرف کنید . همچنین می توانید چند میخک را روزانه بجوید.

درمان قطعی تهوع بارداری چیست؟

 بهترین سن برای بارداریپیشنهاد مطالعه: بهترین سن برای بارداری+ خطرات بارداری در سن بالا

 

 • پرتقال 

یک فنجان آب پرتقال تازه فشرده شده ،یک قاشق چای خوری پودر پوست پرتقال را بخورید بعد از کمی، یک فنجان آب پرتقال بنوشید این کار را هر وقت که احساس تهوع یا ناراحتی می کنید بنوشید.

 • زنجبیل و دمنوش نعناع فلفلی

از گذشته‌های دور تاکنون از زنجبیل برای کمک به گوارش و کاهش ناراحتی‌های شکمی استفاده می‌شود. هم‌چنین، مطالعات نشان داده‌اند، زنجبیل ممکن است علائم حالت تهوع را نیز تسکین دهد.

مصرف نوشیدنی‌های زنجبیلی سرد یا افزودن چند برش از زنجبیل تازه به آب یا چای گزینه‌های مناسبی برای قرار دادن زنجبیل به رژیم غذایی هستند.

هم‌چنین، مصرف نان زنجبیل یا شیرینی‌های زنجبیل نیز مفید خواهد بود.

 • چای برگ تمشک

مطالعات نشان می‌دهد که استفاده از این چای در دوران بارداری می‌تواند در بهبود گردش خون و سیستم ایمنی بدن کمک کند. این چای گیاهی می‌تواند به تقویت عضلات رحم هم کمک کند. در حالی که تاثیر مثبتی بر ماهیچه‌های لگن نیز دارد و زایمان را راحت می‌کند. حتی ثابت شده است که این چای در بهبود کیفیت شیر مادر نیز موثر است. بهتر است بدانید که 4 تا 5 فنجان از این چای در طول سه ماهه سوم مجاز است در سه ماهه اول تنها یک فنجان از آن در طول روز می‌تواند حالت تهوع را بهبود ببخشد.

 

درمان ویار بارداری

 

 • دانه رازیانه

دانه رازیانه حاوی مواد بی‌حس کننده است. این دانه همراه با عطر دلپذیری که دارد می‌تواند بر حالت تهوع موثر باشد. فقط کافی است یک قاشق چای خوری از این دانه‌ها را در هر وعده غذایی بجوید تا از استفراغ جلوگیری شود. شما می‌توانید یک یک قاشق چایخوری از این دانه سبز رنگ را در 225 میلی‌لیتر آب بریزید و بعد آب لیموی تازه و عسل را به آن اضافه کنید و جرعه جرعه از این مخلوط را مصرف کنید.

 • مصرف میوه‌هایی مانند توت خشک، انجیر، کشمش و مویز

مصرف میوه‌هایی مانند توت خشک، انجیر، کشمش و مویز هم مناسب است، زیرا هم رطوبت زیادی ندارند و هم ملین هستند. مصرف این میوه‌ها برای مشکلاتی مانند تهوع، استفراغ و ویار شدید و مشکل بی‌اشتهایی (که یک مشکل شایع در دوران بارداری است و علت آن می‌تواند یبوست، پرخوری و بدخوری باشد) نیز مناسب می‌باشد.

 • برگ توت فرنگی

برگ توت فرنگی غنی از ویتامین های گروه ب هستند.یک قاشق چایخوری برگ توت فرنگی را در یک فنجان آب گرم اضافه کنید بعد از5 تا 10 دقیقه آن را صاف کنید صبح که بیدار شدید آن را بخورید.

توجه: قبل از خوردن این چای گیاهی با پزشک مشورت کنید زیرا می تواند منجر به انقباض رحمی شود.

 

 درمان تهوع و استفراغ بارداری

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید