سبد خرید0
علائم بارداري در روزهاي نخست
علائم بارداري در روزهاي نخست

چکیده:    تخمین زمان مطالعه: 5 دقیقه و 10 ثانیه

از زمان اولین اقدام برای بارداری و انجام معاینات قبل از بارداری تا باردار شدنتان، احتمالاً یکی از دغدغه‌های اصلی شما اطلاع از موفقیت‌آمیز بودن چنین اقدام و تلاشی برای بارداری است. اما بدانید که این دغدغهٔ شیرین فقط یک شروع دوست‌داشتنی برای ۹ ماه پیش روی شماست که طی آن باید برای داشتن بدنی سرحال و به دور از اضطراب و تولد کودکی سالم تلاش کنید. در این مطلب با علائمی آشنا خواهید شد که می‌توانید با دانستن آنها به سرعت متوجه بارداری خود شوید.

 

 برای دسترسی سریع به محتوای متن از لینک های زیر استفاده کنید: 

 1. شناخت علائم اولیه‌ بارداری
 2. تست تشخیص خانگی بارداری

 

شناخت علائم اولیه‌ بارداری

اولین نشانه‌های بارداری ممکن است چند هفتۀ اول پس از بارور شدن تخمک مشاهده شود. برخی از علائمی که می‌تواند نشان‌دهندۀ بارداری باشد در زیر آمده است:

 • تأخیر در پریود

عقب افتادن عادت ماهانه اولین علت باردار بودن خانم‌هایی است که برای بارداری اقدام کرده‌اند. بهتر است یک هفته پس از تأخیر پریودتان یک بیبی‌چک تهیه کنید یا خیلی بهتر است اگر برای انجام آزمایش خون به پزشکتان مراجعه کنید.

 

علائم اولیه بارداری

 

 • لکه بینی و گرفتگی عظلات رحم

خونریز خفیف یا لکه بینی ممکن است پس از 6 تا 12 روز پس از لقاح ، هنگام چسبیدن تخمک بارورشده به دیواره رحم اتفاق بیوفتدهمچنین در این زمان ممکن است گرفتگی عضلات نیز رخ دهد.

 • ترشحات واژن از علائم بارداری

در ابتدای شروع دوران بارداری برخی از زنان ممکن است متوجه ترشحات شیری رنگ و غلیظ از واژن شوند.این اتفاق در هفته اول بارداری رخ میدهد، چراکه دیواره واژن ضخیم تر می شود و این ترشحات ممکن است در طول بارداری رخ دهد. اگر ترشحات همراه با بوی بد یا سوزش و خارش تخلیه میشوند، علائم عفونت باکتریایی است. در صورت وقوع این اتفاق باید متخصص را در جریان بگذارید.

 • حساست بافت سینه و ورم پستان

یکی از اصلی‌ترین علائم حاملگی حساس شدن و تورم پستان‌هاست. این تغییرات می‌تواند شامل بزرگ شدن پستان‌ها، نمایان شدن رگ‌ها و تغییر رنگ، ترشحات پستان‌ و برجستگی‌های تیرۀ اطراف نوک پستان‌ باشد.

 

علائم بارداري در روزهاي نخست

 

 • احساس ضعف و خستگی شدید

یکی دیگر از علائم دقیق بارداری قبل از پریود احساس ضعف و خستگی شدید است. هنگامی که جنین در بدن شما شروع به رشد می کند، بیشتر کالری حاصل از مواد غذایی که می خورید، درجهت رشد و تکامل جنین مصرف می شود. همین امر سبب بروز احساس خستگی خواب آلودگی در بدن مادر خواهد شد. بنابراین اگر حتی بعد از این که خواب و استراحت کافی داشته اید همچنان احساس خستگی می کنید، این امر می تواند یکی از علائم دقیق بارداری قبل از پریود باشد. به یاد داشته باشید که ابتلا به کم خونی خود سبب ایجاد حس خستگی و خواب آلودگی مضمن می شود. بنابراین درهنگام قضاوت درمورد حس خستگی، مساله کم خونی را نیز درنظر داشته و بررسی کنید. درحقیقت خستگی شدید، به علاوه اشتهای کم، رنگ پریدگی، تپش سریع، سرگیجه و بی‌حالی می‌تواند نشانه‌های کم خونی باشد

 • تهوع بارداری

تهوع همراه با استفراغ یا بدون استفراغ نیز یکی از دلایل و علائم باردار بودن شماست که البته در تمام مادران باردار به یک اندازه و شدید نیست.

 

شناخت علائم اولیه‌ بارداری

 

 پیشنهاد مطالعه: درمان سریع تهوع بارداری

 

 • تکرر ادرار

زمانی که باردار شوید، عضلات مثانه نسبت به بارداری واکنش نشان داده و حساس تر میشود. بنابراین حتی اگر میزان مصرف مایعات خود را افزایش نداده باشید، باز هم ممکن است دچار تکرر ادرار شده و نیاز بیشتری به دفع ادرار در طول روز داشته باشید.

در دوران بارداری حجم خون بدن بیشتر می شود و این خون توسط کلیه ها تصفیه شده و باعث افزایش حجم ادرار میشود. در نتیجه مثانه شما سریع تر پر شده و دچار تکرر ادرار خواهید شد. البته در چنین مواقعی، شما بیشتر از قبل احساس تشنگی می کنید و آب بیشتری می نوشید؛ که باعث افزایش حجم ادرار شده و نیاز مداوم به دفع ادرار پیدا می کنید.

تکرر ادرار در دوران بارداری امری طبیعی است؛ زیرا ماهیچه رحم برای این که بتواند به رشد و نمو جنین کمک کند، به طور مرتب در حال گسترده تر و بزرگ تر شدن است. در نتیجه فشار بیشتری به مثانه وارد شده و باعث می شود که شما دچار تکرر ادرار شوید. اگر در هنگام دفع ادرار احساس سوزش دارید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

 • ویار

بیزاری نسبت به غذاها یا هوس غذایی یا حسایت به بوها و حساس شدن حس بویایی را ویار می‌نامند.

 • نوسانات خلقی

آنچه در دوران بارداری بیشتر مورد توجه قرار می گیرد مشکلات جسمانی مادر است، ولی عوامل بسیاری وجود دارند که موجب نوسانات خلقی مادر می شوند. خوشحالی از بارداری و انتظار برای برای تولد نوزاد همراه با نگرانی هایی که اغلب مادران در مورد زایمان و نگهداری از نوزاد دارند، بعلاوه تغییر سبک زندگی و تاثیر آن بر روابط زن و شوهر می تواند پایه گذار این نواسانات خلقی باشند. البته برخی از مادران باردار در برابر علائم بارداری در ماه سوم و تغییرات پروژسترون حساسیت بیشتری دارند و باعث تحریک پذیری بیشتر آنان می شود. در چنین شرایطی در یک لحظه ممکن است احساس خوشحالی و خوشبختی کنید و در لحظه ای دیگر احساسات منفی و ناراحتی سراسر وجودتان را در برگیرد.

توصیه می شود در این دوران درباره احساسات خود، با افرادی قابل اعتماد صحبت کنید تا بتوانید با تخلیه احساسات خود روش مناسبی برای مقابله با آنها بدست آورید.

برای بهبود اوضاع، کیفیت غذای خود را ارتقا دهید. "سروتونین" نقش بسیاری در داشتن احساس خوب و شاد دارد. شما می تواند با بهره بردن از مواد غذایی حاوی پروتئین میزان "سروتونین" بدنتان را افزایش دهید. گوشت (بخصوص بوقلمون)، ماهی، حبوبات و تخم مرغ همچنین مصرف غذاهای سرشار از ویتامین ب مانند موز و آواکادو نیز می تواند در افزایش مقدار سروتونین به شما کمک کنند.

 

علائم بارداري در روزهاي نخست

تست تشخیص خانگی بارداری

علائم اولیۀ بارداری منحصر به بارداری نیست. برخی از آنها می‌تواند نشان‌دهندۀ بیماری در شما باشد یا این که دورۀ عادت ماهانۀ شما در حال شروع است. همچنین ممکن است بدون تجربه کردن هیچ‌کدام از این علائم و نشانه‌ها هم باردار باشید. با این حال اگر یک دوره از عادت ماهانۀ شما اتفاق نیفتاده یا متوجه وجود هر یک از این سرنخ‌ها شده‌اید، بهتر است یک هفته بعد از زمان مورد انتظار برای شروع عادت ماهانه، یک BabyCheck؛ بیبی‌چک، یا همان تست خانگی بارداری انجام دهید.

 

 محصول پیشنهادی دکتر مهندس: تست بارداری کاستی روژان

 

اگر چرخه و روز پریود خودتان را ثبت نمی‌کنید، بهتر است سه هفته بعد از آخرین اقدام برای بارداری، نسبت به انجام تست خانگی بارداری اقدام کنید. اگر پاسخ تست بارداری خانگی شما مثبت باشد، یک قرار ملاقات با پزشک خود هماهنگ کنید تا پزشک با انجام آزمایش‌های لازم هرچه زودتر بارداری شما را تأیید و مراقبت‌های دوران بارداری را آغاز کند.

ورودی نامعتبر

محصولات پیشنهادی
نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید