سبد خرید0
خطرات واریس واژن در بارداری
خطرات واریس واژن در بارداری

چکیده                                    تخمین زمان مطالعه: 5 دقیقه

آیا میدانید واریس واژن چیست و چه علائمی دارد؟ بهترین درمان واریس واژینال در بارداری چیست؟
واریس واژن (ولو) در دوران بارداری موضوعی نیست که خانم‌های باردار چندان درباره آن صحبت کنند، اما لازم است که بیشتر به این عارضه پرداخته شود. طبق برآوردها 4 الی 10 درصد خانم‌ها در دوران بارداری به واریس واژن مبتلا می‌شوند. اما تعداد مبتلایان به واریس اندام تناسلی بسیار بیشتر از این میزان است. بسیاری از خانم‌ها خجالت می‌کشند علائم خود را با پزشک در میان بگذارند، بنابراین بسیاری از موارد واریس واژن هرگز تشخیص داده نمی‌شود.
این بخش از مجله سلامت دکتر مهندس پس از بررسی واریس تناسلی در بارداری به خطرات واریس واژن در بارداری نیز می پردازد.

واریس در بارداری

واریس، تورم رگ های سطح پوست است که در برخی موارد نیز دردناک می شود. این رگ ها معمولا در ناحیه ساق پا یا ران ها و به رنگ های آبی تیره یا بنفش دیده می شوند. هم زمان با رشد کودک و افزایش وزن مادر این واریس ها شدت پیدا می کند. افزایش سطح پروژسترون باعث شل شدن دیواره رگ های خونی شده و علاوه بر این، افزایش حجم خون در بدن نیز باعث بزرگ شدن رگ ها می شود. در ابتلا به واریس فاکتورهای دیگری مانند سابقه خانوادگی، چاقی و مدت زمان ایستادن نیز دخیل هستند. اگر چه شیوه ای قطعی برای پیشگیری از این مشکل وجود ندارد اما با رعایت مواردی می توان شدت آن را کاهش داد.

کاور_عکس_واریس56.jpg

 برای دیدن مشخصات انواع جوراب واریس <اینجا کلیک کنید>

علت واریس واژن در بارداری

خطر ابتلا به واریس در دوران بارداری به دلیل افزایش حجم خون و کاهش سرعت جریان خون در پایین تنه بیشتر می‌شود. این تغییرات فشار مضاعفی را به سیاهرگ‌ ها وارد می‌کند، در نتیجه رگ‌ ها برجسته می‌شوند و مانند رگ‌ های واریسی پا به رنگ آبی یا بنفش درمی‌آیند.
تغییرات طبیعی دوران بارداری به روش‌های زیر موجب ابتلا به واریس می‌شود:

  •  سیاهرگ‌ ها خون را از سراسر بدن به سمت قلب برمی‌گردانند. زمانی که جریان خون برخلاف نیروی جاذبه باشد، دریچه‌های بسیار کوچکی که داخل سیاهرگ‌ ها قرار دارند، باز و بسته می‌شوند تا مانع از برگشت خون به عقب بشوند. با این حال این دریچه‌ها گاهی اوقات ضعیف می‌شوند و اجازه می‌دهند که خون به عقب برگردد و در سیاهرگ‌ها جمع شود؛ در نتیجه رگ‌های واریسی ایجاد می‌شود. عموم مردم با رگ‌های واریسی پا آشنایی دارند، اما جالب است بدانید که احتمال ایجاد شدن رگ‌های واریسی در ناحیه لگن، رحم، تخمدان، واژن و ولو (فرج) نیز وجود دارد. از واریس لگن غالباً با اصطلاحات سندروم احتقانی لگن یا اختلال جریان خون در وریدهای لگن نیز یاد می‌شود.
  •  افزایش خون‌رسانی به ناحیه‌ای که رگ‌های آن متورم شده است.
  •  فشار جنین در حال رشد جریان خون را کند می‌کند و خون دیرتر از ناحیه تناسلی دور می‌شود، در نتیجه خون جمع می‌شود و رگ‌ها متورم می‌گردد.
تجربه پریودی راحت با : کاپ قاعدگی

علائم واریس واژن در بارداری

بهترین راه برای خود بررسی وضعیت پیش از مراجعه به پزشک، انجام یک چک لیست علائم زیر از واریس واژینال است:

  • احساس فشار یا پری
  • درد خفیف تا شدید واژن
  • احساس ناراحتی و تورم اطراف واژن که می تواند نشانه واریس باشد.
  • در بسیاری از موارد، رگ های متسع شده ممکن است شبیه کرم های خاکی بزرگ مانند رگه های متورم و ارغوانی تیره باشند.

     محصول پیشنهادی دکترمهندس: شیردوش دستی

کدام خانمها به واریس دستگاه تناسلی در بارداری مبتلا می شوند؟

واریس واژن بیشتر در دوران بارداری بروز می کند البته نمی توان به یقین گفت که هیچ زن غیر بارداری به واریس واژن مبتلا نمی شود.
معمولا واریس دهانه رحم در بارداری دوم به بعد بروز می کند .
خانم ها با بارداری های مکرر بیشتر احتمال دارد که واریس واژن بگیرند.
در خانم هایی که سابقه واریس پا یا واریس لگنی ( سندرم احتقان لگن) دارند هم احتمال بروز واریس واژن بیشتر است.

کاور_عکس_باردار.jpg

 محصول پیشنهادی: جوراب واریس کفی دار بالای زانو سماطب

 خطرات واریس واژن در بارداری

گردش خون ضعیف می تواند باعث خونریزی در رگ ها شود و منجر به لخته شدن خطرناک خون به نام ترومبوز ورید عمقی (DVT) شود.
لخته های خون در عمیق ترین رگ ها می توانند شل شوند و به جاهای دیگر بدن حرکت کنند.
DVT یک عارضه تهدید کننده زندگی است. DVT به ندرت همراه با واریس های واژن اتفاق می افتد. با این حال، یک پزشک رگ ها را نظارت خواهد کرد تا اطمینان حاصل شود که لخته شدن خون در حال رشد نیست. علائم لخته شدن خون عبارتند از: درد شدید، قرمزی، تورم و سخت شدن. زنان باید بلافاصله بعد از دیدن این علائم را به پزشک مراجعه کنند.
بعضی از زنان مبتلا به واریس واژن ممکن است نگران باشند که چگونه رگ ها بر زایمان تاثیر می گذارند. با این حال، این رگ ها تمایل زیادی به خونریزی ندارند و هیچ ارتباطی با عوارض زایمان ندارند.
در بعضی از زنان، واریس های واژن منجر به یک بیماری مزمن دردناک می شود که به نام سندروم تنگی لگن شناخته شده است. آسیب به رگهای متعدد در واژن و اندام های تناسلی می تواند موجب وریدهای واریسی های متعدد شود که ممکن است موجب تورم و جریان خون مسدود شده به منطقه شود. مدیریت در خانه با یخ، کیسه آب گرم و NSAID ها ممکن است کمک کند، اما برخی از زنان ممکن است نیاز به عمل جراحی برای درمان رگ ها داشته باشند. جوراب واریس تا حدودی زیادی از بروز این مشکل جلوگیری می کند.

خطرات واریس واژن در زایمان طبیعی

معمولا متخصصین زنان و زایمان با دیدن رگهای واریسی در لوب های خارجی واژن، مادر را تشویق به سزارین میکنند، اما مطالعات اخیر نشان داده است که مانعی برای زایمان طبیعی در زنان با مشکل واریس ولولار گزارش نشده است. اما در مورد واریس دهانه رحم در لوبهای داخلی با اندازه گره واریسی تقریبا یک سانتی متر که با سونوگرافی تایید شود، نیاز به مشورت با پزشک متخصص واریس و عروق یا قلب و عروق برای زایمان دارد.

درمان واریس واژن در دوران بارداری

در حین دوره بارداری، سطح تولید پروژسترون در بدن بانوان بالا می رود تا آن ها را آماده به دنیا آوردن نوزاد کند. متاسفانه همین سطح بالا از هورمون می تواند منجر به ورم رگ شود. در نهایت ممکن است متوجه رگ های واریسی در بدن خود شوید و برای درمان آن اقدام کنید.

– یک ساپورت و نگه دارنده مخصوص تهیه کنید.

به دنبال یک نگه دارنده و پوشاک مخصوص برای رگ های واریسی ناحیه واژن باشید. برخی از محصولات بازار بخش زیرین شکم و پایین کمر را نیز پشتیبانی می کنند.

جوراب های فشرده می توانند فشار خاصی بر روی پای شما بیاورند و اجازه ندهند رگ ها حجم زیادی از خون را در رگ نگه دارند. با پوشیدن این جوراب ها در روز، به خصوص در زمانی که می ایستید، ریسک شکل گیری رگ واریسی در حین بارداری کاهش می یابد.

 محصول پیشنهادی دکترمهندس: جوراب واریس بدون کفی زیر زانو سما

– حالت بدن خود را تغییر دهید.

از ایستادن یا نشستن برای طولانی مدت اجتناب کنید.

– پاهای خود را در حالت ارتفاع قرار دهید.

این کار به بهبود گردش خون در بدن کمک شایانی می کند.

– از کمپرس های سرد و یخ بر روی واژن خود استفاده کنید.

این کار می تواند به تسکین درد شما کمک کند.

رگ های واریسی در ناحیه تناسلی معمولا نحوه به دنیا آوردن نوزاد در بانوان را تحت تاثیر خود قرار نمی دهند. این رگ ها معمولا دارای گردش خون پایینی در خود هستند. در نتیجه حتی اگر مشکل خون ریزی به وجود آید، امکان کنترل آن بسیار ساده خواهد بود.

معمولا، رگ های واریسی واژن مربوط به بارداری حدود شش هفته پس از به دنیا آمدن نوزاد ناپدید می شوند.

کاور_عکس_واریس89.jpg

آیا می توانید از واریس واژن جلوگیری کنید؟

ممکن است نتوان از واریس واژن به خصوص در دوران بارداری جلوگیری کرد. اما کارهایی وجود دارد که می توانید برای کاهش خطر کلی ابتلا به واریس انجام دهید.
براساس سایت healthline شما می توانید به تشویق گردش خون مناسب در پاهای خود با موارد زیر کمک کنید:
ورزش کردن
تغذیه سالم
هنگام نشستن پاهای خود را از زمین بلند کنید
اغلب از حالت نشسته به ایستاده حرکت کنید
پوشیدن کفش تخت
پوشیدن جوراب های فشرده
دوری از لباس هایی که در ناحیه کمر یا کشاله ران خیلی تنگ هستند

ورودی نامعتبر

محصولات پیشنهادی
نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید