سبد خرید0
چه چیزی باعث سقط سریع جنین میشود
چه چیزی باعث سقط سریع جنین میشود

چکیده

سقط جنین به عمد می تواند عوارض جبران ناپذیری برای شما به بار بیاورد. تا آخر این مقاله همراه ما در مجله سلامت دکتر مهندس باشید تا این موضوع رو بررسی کنیم.

سقط جنین می تواند سلامت مادر را به خطر بیاندازد و تا حد مرگ پیش رود. همچنین ممکن است بارداری های بعدی را تحت تأثیر قرار دهد . سقط جنین به معنی از بین رفتن جنین هست که بیشتر در سه ماهه اول بارداری اتفاق می افته و حدود 10 تا 20 درصد سقط جنین زمانی اتفاق می افته که فرد از حاملگی خودش خبر نداشته.

بیشتر زنانی (87%) که دچار این عارضه می­شن، حاملگی و زایمان­ های بعدی ناسالمتری خواهند داشت.

 سقط جنین ممنوع

سقط جنین در هفته‌های اول، مشابه یک عادت ماهانه است و با لکه‌بینی، خونریزی، گرفتگی خفیف ماهیچه‌ها و کمردرد همراه است و هرچه پیش می‌رود، به خونریزی شدید همراه با لخته و دردهای شدید ناشی از انقباضات ماهیچه‌ای منجر می‌شود.

اگر بارداری از هفتۀ ششم گذشته باشد، پزشک ممکن است در صورت وجود علائم سقط، با استفاده از سونوگرافی، ضربان قلب جنین را بررسی کند.

اگر ضربان قلب مشکلی نداشته باشد، ممکن است خونریزی نیز به شکل خودبه‌خود بعد از مدتی قطع ‌شود و بارداری بدون هیچ مشکلی ادامه پیدا کند، اما اگر ضربان قلب جنین وجود نداشته باشد، پزشک ممکن است با استفاده از سونوگرافی بیشتر، ضمن تعیین مجدد هفتۀ بارداری، با استفاده از آزمایش‌های خون و بررسی سطح هورمون hCG نسبت به سلامت جنین اطمینان پیدا کند. هرچند در برخی موارد ممکن است مادر باردار بدون هیچ علائمی، طی یک سونوگرافی معمولی باخبر شود که جنینش از دست رفته است.

در صورت نبود درد یا خونریزی، این مسئله می‌تواند مادر را بسیار شوکه کند، به خصوص اگر در سونوگرافی مشخص شود که جنین چند روز یا چند هفته پیش مرده است که به آن سقط خاموش گفته می‌شود.

abortion.jpg

دلایل تصادفی سقط جنین و پرهیز از آن

دلایل سقط جنین در ماه های اول بین 50 تا 70 درصد، نتیجه‌ اتفاقات تصادفی هستند که در اثر ناهنجاری‌های کروموزومی در تخمک بارور به وجود می‌آیند. در اغلب موارد، این سقط جنین به معنای آن است که تخمک یا اسپرم تعداد کروموزمهای نادرستی داشته و در نتیجه، تخمک بارور نتوانسته به شکل نرمال رشد کند.

در موارد دیگر، سقط جنین در نتیجه‌ مشکلاتی پیش می‌آید که در حین فرایند پیچیده‌ رشد نخستین اتفاق می‌افتند. مثلا، وقتی که تخمک به درستی در رحم القا نشود یا جنین نقص ساختاری داشته باشد که اجازه‌ ادامه رشد پیدا نکند.

وقتی که تخم بارور مشکلات کروموزومی دارد، احتمالا دچار وضعیتی می‌شوید که نطفه‌ی ناکام نامیده می شود ( نقص باروری ابتدایی ). در این موارد، تخم بارور در رحم القا می‌شود و جفت و کیسه‌ جنین شروع به رشد می کنند، اما جنین حاصل از آن خیلی زود از رشد باز می‌ماند یا اصلا تشکیل نمی‌شود.

از دلایل مهم سقط جنین، نارسایی خونی مادر و جنین است. اگر Rh خون مادر منفی و Rh خون جنین مثبت باشد، به دلیل عدم تناسب نوع Rh در بدن مادر نوعی آنتی بادی تولید می‌شود که می‌تواند باعث اختلال و سقط جنین در بارداری‌های بعدی شود.

بی‌نظمی هورمونی به خصوص هورمون پروژسترون یکی دیگر از دلایل اثرگذار است که معمولا به علت کیفیت پایین تخمک ایجاد می‌شود.

ابتلا مادر به کم‌کاری تیروئید و دیابت می‌تواند به علت عدم تنظیم سوخت‌وساز بدن باعث سقط جنین شود.

عوامل سقط ناخواستۀ جنین در مادر

اگرچه برای همۀ زنان، احتمال سقط ناخواستۀ جنین وجود دارد، اما برخی از عوامل می‌تواند خطر سقط ناخواستۀ جنین را در مادر افزایش دهد. برخی از این عوامل در زیر آمده است:

وجود سابقۀ سقط جنین: زنانی که سابقۀ دو سقط جنین پشت سر هم را داشته‌اند، بیشتر در معرض خطر سقط جنین مجدد قرار دارند.

سن: با افزایش سن، احتمال داشتن جنینی با اختلالات کروموزومی که می‌تواند منجر به سقط ناخواسته شود، بیشتر خواهد شد. این احتمال در یک زن ۴۰ ساله تقریباً دو برابر یک زن ۲۰ ساله است.

چاقی و وزن زیاد: برخی مطالعات وجود رابطه‌ای بین چاقی و سقط جنین را نشان داده است.

سابقۀ نقص‌های مادرزادی یا مشکلات ژنتیکی: اگر زن باردار، همسرش یا خانواده او هر دو دارای مشکلات ژنتیک، سابقه بارداری با نقص شناخته‌ شده کروموزومی جنین یا داشتن نوزادی با نقص‌های مادرزادی باشد، احتمال سقط جنین افزایش خواهد یافت.

مشکلات رحم یا دهانه رحم: عواملی مثل ابتلا به برخی ناهنجاری‌های رحمی مادرزادی، چسبندگی شدید رحمی، دهانۀ رحم ضعیف یا کوتاه غیرطبیعی که به عنوان نارسایی دهانۀ رحم شناخته می‌شود، خطر سقط جنین را افزایش می‌دهد.

عفونت: تحقیقات نشان داده‌اند که در صورت ابتلا به عفونت‌هایی مثل لیستریو،، اوریون، سرخک، سرخجه، سیتومگالوویروس، پاروویروس، گنوره، ایدز و عفونت‌های مشخص دیگر خطر سقط جنین افزایش خواهد یافت.

مصرف دخانیات، مواد مخدر یا نوشیدنی‌های الکلی: سیگار کشیدن، مصرف نوشیدنی‌های الکلی و استفاده از مواد مخدر در طول مدت بارداری همگی می‌تواند خطر سقط جنین را افزایش دهد. بعضی تحقیقات رابطه‌ای بین میزان مصرف زیاد کافئین و افزایش خطر سقط جنین نشان می‌دهد.

مصرف داروها: برخی داروها با افزایش خطر سقط در ارتباط هستند، بنابراین بهتر است در مورد بی‌خطر بودن داروهای مصرفی در دوران بارداری از پزشک سؤال کنید.

عواملی در رابطه با پدر: با افزایش سن پدر، احتمال سقط جنین بالا می‌رود. محققان در حال مطالعه روی این موضوع هستند که یک اسپرم تا چه حد می‌تواند در معرض آسیب قرار گیرد، اما هنوز توانایی بارور کردن تخمک را داشته باشد.
برخی مطالعات نشان داده است پدرانی که در تماس بیشتر با جیوه، سرب و برخی مواد شیمیایی صنعتی و حشره‌کش‌ها قرار دارند در خطر بیشتری برای سقط جنین قرار می‌گیرند.

سموم محیطی: فاکتورهای محیطی که ممکن است خطر سقط جنین را در شما افزایش دهند شامل سرب، آرسنیک، برخی مواد شیمیایی صنعتی مانند فرمالدهید، بنزن، اتیلن‌اکساید و حجم بالای پرتوها یا گازهای بیهوشی است.
در ضمن، اگر طی سه ماه پس از تولد نوزاد خود مجدداً باردار شوید، خطر سقط جنین افزایش خواهد یافت.

بیماری‌های مزمن: برخی از بیماری‌های مزمن مانند دیابتی که خوب کنترل نشده باشد، مشکلات انعقادی خون، بیماری‌های سیستم ایمنی یا اختلالات هورمونی مثل تخمدان پلی‌کیستیک می‌تواند احتمال سقط ناخواستۀ جنین را افزایش دهد.

cup.jpg

عوارض سقط جنین

عوارض سقط جنین باتوجه‌ به نوع سقط تعیین می‌شود. اگر سقط از طریق دارو انجام شده باشد، ممکن است شخص عوارض زیر را یک یا دو روز تجربه کند.

 • گرفتگی خفیف تا شدید
 • سردرد
 • حساسیت سینه
 • ناراحتی معده
 • حالت تهوع و استفراغ
 • تب با درجه پایین
 • لرز
 • اسهال
 • سرگیجه
 • خستگی

در روش سقط با جراحی ممکن است شخص برای چند هفته عوارض زیر را تجربه کند.

 • گرفتگی رحم
 • خونریزی شدید
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • تب و لرز
 • سرگیجه

ژن یا کروموزوم های غیر طبیعی

بیشتر سقط ها به این دلیل اتفاق می افتند که جنین به طور طبیعی رشد نمی کند. حدود ۵۰% سقط های خود به خودی با کروموزوم ها مرتبط اند. بیشتر اوقات مشکلات کروموزومی ناشی از خطاهایی است که به طور تصادفی در تقسیم و رشد جنین رخ می دهد، نه مشکلات ارثی از والدین.

مشکلات سلامتی مادر

در برخی موارد، وضعیت سلامت مادر ممکن است منجر به سقط جنین شود. برخی از این موارد عبارت اند از:

دیابت کنترل نشده
عفونت
مشکلات هورمونی
مشکلات رحم یا دهانه رحم
بیماری تیروئید

توجه: هیچ مدرکی مبنی بر اینکه استرس یا فعالیت فیزیکی و جنسی باعث سقط جنین می‌شود، وجود ندارد.

گاهی اوقات، درمان بیماری شما می‌تواند شانس بارداری موفق را افزایش دهد.

behdasht-banovan099.png

علائم بعد از سقط جنین چیست؟

لکه بینی رحمی و ناراحتی خفیف از علائم شایع پس از سقط جنین هستند. اگر خونریزی شدید، تب، لرز یا درد دارید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید، زیرا این‌ها ممکن است علائم عفونت باشند.

abortion1.jpg

سقط جنین بدون نظر پزشک ممنوع، عوارض جبران ناپذیر!

پزشک شما یک معاینه لگن و یک آزمایش سونوگرافی برای تایید سقط جنین انجام می‌دهد. اگر سقط جنین کامل و رحم پاک باشد، معمولاً نیازی به درمان دیگری نیست. گاهی اوقات رحم به طور کامل تخلیه نمی‌شود، بنابراین عمل اتساع و کورتاژ (D&C) یا اتساع و استخراج (D&E) انجام می‌شود.

در طی این روش‌ها، دهانه رحم باز می‌شود و بافت باقی‌مانده از جنین یا جفت به آرامی از رحم جدا شده و ساکشن می‌شود. معمولاً بعد از ۴ تا ۶ هفته دوره قاعدگی خود را از سر می‌گیرید.

اگر سقط جنین تایید نشد، اما علائم سقط را داشتید، اغلب استراحت در بستر به مدت چند روز تجویز می‌شود و ممکن است یک شب برای مراقبت در بیمارستان بستری شوید. در صورت توقف خونریزی، معمولاً می‌توانید به فعالیت‌های روزانه خود ادامه دهید. اگر دهانه رحم گشاد شده باشد، ممکن است ناکارآمدی دهانه رحم تشخیص داده شود و عمل بستن دهانه رحم (سرکلاژ) انجام شود.

اگر زنی بیش از دو سقط متوالی داشته باشد (به نام سقط مکرر) ممکن است آزمایش خون، آزمایش ژنتیک یا دارو لازم باشد. برخی از روش‌های تشخیصی مورد استفاده برای ارزیابی علت سقط مکرر عبارتند از:

 • بیوپسی آندومتر
 • هیستروسالپینوگرام (اشعه ایکس از رحم و لوله‌های فالوپ)
 • هیستروسکوپی (آزمایشی که در آن پزشک با دستگاهی نازک و تلسکوپ­مانند داخل رحم را مشاهده می‌کند)
 • لاپاراسکوپی (روشی که طی آن پزشک با یک دستگاه نوری اندام‌های لگنی را مشاهده می‌کند)

آیا بعد از سقط جنین می‌توانم باردار شوم؟

اگر سه بار متوالی سقط جنین داشته‌اید، باید تلاش برای بارداری را متوقف کنید، از یک روش پیشگیری از بارداری استفاده کنید و از پزشک خود انجام آزمایش‌های تشخیصی برای تعیین علت سقط‌ها را درخواست کنید.

کلام آخر

سقط جنین لحظه ای بسیار احساسی برای والدین منتظر است و غم و اندوه از دست دادن جنین طبیعی است. به یاد داشته باشید که نمی توان از سقط جنین جلوگیری کرد. ولی این بدان معنا نیست که نمی توانید بچه دار شوید یا مشکلات باروری دارید.

اگر قصد بارداری دارید، با ارائه دهنده خدمات درمانی خود برای تعیین علت سقط جنین و صحبت درباره زمان­بندی بارداری بعدی خود تماس بگیرید.

jcomments on}

 

 

 

ورودی نامعتبر

محصولات پیشنهادی
نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید