سبد خرید0
علت لخته خون در پریودی

چکیده                   تخمین زمان مطالعه: 5 دقیقه

دفع لخته خونی در دوران قاعدگی، پدیده ای است که هر زنی در طول سال های باروری خود تجربه می کند. اگرچه شاید این لخته ها زنگ خطر را زیر گوش تان به صدا درآورد، اما واقعیت این است که بیشتر اوقات دفع لخته با خون عادت ماهانه کاملاً طبیعی است حتی وقتی اندازه لخته ها خیلی بزرگ است. با وجود آنکه دفع لخته های خونی طبیعی است، مهم است که بدانید که علت لخته شدن خون چیست و چه زمانی این لخته ها به یک مشکل جدی اشاره دارد. این بخش از مجله سلامت دکتر مهندس به معرفی 9 علت لخته خون در پریودی می پردازد.

 برای دسترسی سریع به محتوای متن از لینک های زیر استفاده کنید:

 1.  9 علت لخته خون در پریودی
 2. چه زمانی لخته های خونی در دوران پریود و قاعدگی خطرناک است؟

9 علت لخته خون در پریودی

 • عدم تعادل هورمونی

تعادل هورمون‌ها در بدن برای حفظ سلامت رحم ضروری است. عدم تعادل برخی از هورمون‌ها می‌تواند باعث بروز مشکلاتی از جمله قاعدگی شدید یا لخته شدن خون شود.

 • کم خونی ناشی از کمبود آهن

مطالعات نشان می‌دهد کمبود آهن موجب لخته شدن خون می‌شود. اگر کم خونی هنوز تشخیص داده نشده است نباید بلافاصله مصرف مکمل‌های آهن را شروع کنید. ابتدا آزمایش خون برای تعیین مقدار هموگلوبین انجام دهید. اگر مقدار آن پایین باشد متخصص زنان مکمل تجویز می‌کند.

kam khooni

 

 هم چنین بخوانید:معرفی بهترین ماده غذایی برای کم خونی
 • کمبود مواد معدنی و مواد فعال بیولوژیکی

کمبود مواد معدنی و مواد بیولوژیکی که فرایند تشکیل لخته خون را تنظیم می‌کنند باعث لخته شدن خون می‌شوند. همچنین کمبود ویتامین‌هایی مانند ث، پتاسیم و کا نیز باعث لخته شدن خون می‌شود. اگر مقدار آمینو اسید زیاد باشد لخته خون تشکیل می‌شود حتی اگر فاکتور لخته شدن خون کم باشد.

 • متعادل نبودن رشد رحم

این مشکل به دلیل متعادل نبودن کروموزوم‌های ارثی مانند دیواره رحم ایجاد می‌شود. برخی از این بیماری‌ها به دلیل سیگار کشیدن مادر، مصرف الکل یا مصرف برخی داروهای غیر مجاز در بارداری در جنین ایجاد می شوند. متعادل نبودن رحم از خروج ترشحات پریودی جلوگیری کرده و باعث تجمع آن‌ها در رحم می‌شود.

 • کیست های تخمدان

زمانی که تعادل بین هورمون‌های زنانه، استروژن و پروژسترون بهم می‌خوردکیست های تخمدانی به وجود می آید . این اختلال باعث خونریزی غیرعادی و سنگین خون می‌شود که به صورت لخته دفع می‌شود.

kist tokhmdan

 • فیبروم رحم

فیبروم رحم در سال های بچه آوری اتفاقی شایع است. طبق برآوردها، از هر پنج زن، یکی شان فیبروم رحم دارند. خبر خوب این است که فیبروم رحم غده های (غیرسرطانی) خوش خیمی هستند. آن ها درون فضای خالی رحم یا در دیواره رحم رشد می کند.
فیبروم ها ممکن است آن قدر کوچک باشند که تنها بتوان با میکروسکوپ آن ها را دید، اما آن ها به آرامی رشد می کنند تا زن قاعده شود و اندازه شان در یک دوره زمانی کاملاً بزرگ می شود. عموماً بیش از یک فیبروم در رحم زن رشد می کند. این فیبروم ها نسبت به هورمون استروژه بسیار حساس هستند. در دوره عادت ماهانه وقتی سطح هورمون زن افزایش پیدا می کند این فیبروم ها هم رشد می کنند و رشدشان باعث خونریزی شدید همراه با لخته های خونی بزرگ می شود.

 • پولیپ‌ها

پولیپ‌ها، فیبروم‌هایی هستند که مثل ماده‌ای خارجی در دیواره درونی رحم رشد می‌کنند که در فضای خالی رحم متورم می‌شوند. اگر این پولیپ‌ها اندازه‌شان بزرگ شدند در دوره عادت ماهانه میل به انسداد جریان خون از رحم دارند. این اتفاق روند شکل‌گیری لخته را در رحم تسریع می‌بخشد.

polip rahem

 • آندرومتریوز

این بیماری در خانم‌های بالای 50-40 سال دیده می‌شود. این بیماری با زخم شدن پوشش رحم به دلیل مشکلات درون رحمی ایجاد می‌شود. در نتیجه زخم‌های غشاء داخلی رحم زیاد می‌شود و باعث تحریک پریاختگی ماهیچه‌ای و رشد رحم می‌شود. آندرومتریوز با افزایش درد در هنگام پریودی و لخته شدن خون و درد شکم در فاصله بین پریودی‌ها همراه است.

 • کوچک نشدن رحم پس از زایمان

در دوره حاملگی اندازه رحم به منظور تطابق با رشد بچه افزایش می‌یابد. پس از زایمان رحم منقبض می‌شود تا به شکل و اندازه طبیعی‌اش برگردد. گاهی وقتی رحم منقبض نمی‌شود تا به اندازه طبیعی‌اش برگردد، باعث جمع شدن خون زیادی در رحم می‌شود. این خون پیش از آن‌که‌ دفع شود درون رحم لخته می‌شود و در دوره عادت ماهانه به لخته‌های خونی بزرگی تبدیل می‌شود.

lakhte shodan khoon dar peryod

چه زمانی لخته های خونی در دوران پریود و قاعدگی خطرناک است؟

توصیه :
در آخر توصیه می شود اگر دچار دفع لخته های خونی بزرگ، منظم و همراه با درد هستید و یا اگر اخیرا با انجام کارهای روزمره و همیشگی احساس خستگی، ضعف و سبکی سر می کنید یا اگر دچار رنگ پریدگی پوست و ناخن ها، بی نظمی در قاعدگی و لکه بینی شده اید حتما به پزشک مراجعه کنید. آن را جدی بگیرید و برای رفع آن به پزشک مراجعه کنید.

morajeebepezeshk

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید