سبد خرید0
سقط کامل جنین
سقط کامل جنین

سقط جنین بدون مجوز پزشک ممنوع

سقط جنین بدون مجوز پزشک و در خانه باعث عوارض جبران ناپذیری می شود که از جمله آن میتوان به عفونت رحم در اثر باقی ماندن بقایای جنین اشاره کرد. بنابراین به هیچ وجه سقط بدون مجوز پزشک را پیشنهاد نمی کنیم.

یکی از دغدغه ها و نگرانی های بانوانی که به تازگی سقط جنین داشته اند، موضوع دفع بقایای جنین سقط شده است.

حال این سوال پیش می آید اگر بقایای جنین بماند چه میشود؟ چگونه بقایای جنین سقط شده را دفع کنیم؟ علائم سقط نشدن جنین چیست؟

ما در این مقاله از مجله سلامت دکتر مهندس از علائم ماندن بقایا بعد از سقط تا دفع بقایای جنین سقط شده را بررسی کردیم پس تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

علائم سقط جنین

 • لکه های درشت خون
 • خونریزی واژن
 • خارج شدن بافت یا مایع از واژن
 • درد یا گرفتگی شدید شکم
 • کمردرد خفیف یا شدید

seght-janin-baghaya.jpg

سقط جنین ناقص چیست؟

سقط ناقص بسیار نادر است، اما گاهی اوقات ممکن است زمانی که شما خاتمه بارداری داشته باشید اتفاق بیفتد. اصطلاح سقط جنین ناقص می تواند گیج کننده باشد، زیرا به نظر می رسد که سقط جنین اتفاق نیفتاده است.

با این حال در واقع به این معنی است که محتویات رحم به طور کامل خارج نشده است. سقط جنین اتفاق افتاده است، اما هنوز مقداری مواد در رحم باقی مانده است.

از کجا بفهمیم جنین سقط شده؟ 

اگر هیچ گونه علائم مثل درد و خونریزی ندارید و تیتر بتا، سیر نزولی دارد، یعنی سقط کامل انجام شده است.

البته خونریزی بعد از سقط در حد نرمال برای دفع جنین بصورت لخته طبیعی است. اما سقط ناقص، سقط جنینی است که تا حدی موفقیت آمیز بوده است.

علائم پاک شدن رحم بعد از سقط

 • لکه بینی زیاد
  خونریزی واژینال شدید
  دل درد شدید یا گرفتگی
  کمر درد خفیف تا شدید 
  خارج شدن بافت و مایعات از واژن

علائم سقط نشدن جنین

براساس سایت sciencedirect سقط ناقص شامل خونریزی واژینال، گرفتگی (انقباضات)، اتساع دهانه رحم و عبور ناقص محصولات بارداری است.

مهمترین علامت‌ های سقط جنین ناقص و باقی ماندن بقایا در رحم، خونریزی و انقباض است.

در اغلب موارد سقط جنین که در زمان تشخیص ناقص است، خود به خود با قاعدگی بعدی و یا یک دوره مصرف قرص ال دی بر طرف می‌شود، اما در صورتی که بقایای آن باقی بماند بدن نمیتواند به طور طبیعی آنرا خارج کند و جراحی و مداخله پزشکی لازم است.

از دیگر علائم باقی ماندن جفت در رحم بعد از سقط می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خونریزی بیش از حد انتظار
  خونریزی که پس از چند روز اول کاهش نمی یابد.
  خونریزی که بیش از سه هفته طول بکشد.
  درد یا گرفتگی بسیار شدید
  دردی که بیشتر از چند روز طول بکشد.
  ناراحتی زمانی که چیزی روی شکم شما فشار می آورد.
  تبی که زیاد باشد یا بیش از یک یا دو روز طول بکشد.

dard-seght.jpg

اگر بقایای جنین بماند چه میشود؟

در مواقعی که بعد از سقط، بقایای جنین به طور کامل خارج نشده باشد، لازم است تا این بقایا دفع شوند.

روش های مختلفی برای دفع بقایای جنین وجود دارد  که شامل روش های گیاهی، مصرف قرص های شیمیایی و در نهایت کورتاژ می شود.

در ادامه این روش ها مفصل توضیح داده شده است.

20-1.jpg

دفع بقایای سقط با دارو گیاهی

برای دفع بقایای سقط، پیشنهاد طب سنتی داروی گیاهی است. هرچند برخی معتقدند داروی گیاهی برای تخلیه کامل رحم بعد از سقط ممکن است هیچ اثری نداشته باشد، اما خیلی‌ها با استفاده از برخی داروهای گیاهی موفق به تخلیه کامل رحم شده‌ اند.

 • مخلوط مریم گلی و بومادران

برای پاکسازی رحم بعد از سقط می توانید مخلوط گیاهان مریم گلی و بومادران را دم کرده و روزی 3 لیوان مصرف کنید.

 • شیر و زردچوبه

برای دفع جفت بعد از سقط گفته شده است که ابتدا یک قاشق چای خوری پودر زردچوبه را ابتدا با کمی کره تفت دهید، سپس آن را به یک لیوان شیر اضافه کنید.

برای بهتر شدن طعم این ترکیب می توانید کمی عسل و یا شکر به آن اضافه کنید. البته اشاره شده است که برای تهیه این ترکیب می توان مقداری پودر بادام، گردو و یا پسته به آن اضافه کرد.

مقدار مصرف ترکیب شیر و زردچوبه برای رفع بقایای بارداری بعد از سقط به میزان دو الی سه مرتبه در هر روز گفته شده است.

 • شربت زعفران و عسل

زعفران هم می تواند انرژی از دست رفته شما را پس از سقط تامبن نماید و هم می تواند به دفع بقایای جنین در رحم کمک نماید.

برای این منظور می توانید زعفران را در داخل چای خود ریخته و میل نمایید.

همچنین شربت زعفران به همراه عسل نیز می تواند برای این منظور مصرف شده ونتیجه بخش باشد.

GEN071.png

دفع بقایای سقط با روش پزشکی

مطمئن ترین راه برای دفع بقایای جنین بعد از سقط، روش پزشکی است که دیگر شکی به آن نمی توانید داشته باشد.

 • قرص سقط جنین

در این روش پزشک با تجویز قرص‌های واژینال پروستاگلاندین، باعث تخلیه شدن محتویات رحم می‌شود.

با توجه به شرایط، ممکن است پزشک یک قرص دیگر با نام میفپریستون تجویز کند که پس از آن تخلیۀ رحم بهتر اتفاق می‌افتد.

 • کورتاژ و ساکشن

در روش کورتاژ دهانه رحم به آرامی باز می شود و بافت های باقی مانده با روش ساکشن خارج می شوند.

در روش ساکشن پزشک یک لوله پلاستیکی توخالی را در دهانه ی رحم قرار می دهد و بافت های باقیمانده را با استفاده از مکش خارج می کند.

در روش قدیمی کورتاژ، پزشک با استفاده از وسیله‌ ای شبیه قاشق‌، به آرامی بافت‌های جنین را از دیوارۀ رحم جدا و از رحم خارج می‌کند.

خارج کردن بقایای حاملگی معمول کمتر از ۱۰ دقیقه طول می‌کشد و کل عمل در حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه زمان می‌برد.

seght-_janin.jpg

زمان نقاهت بعد از سقط

براساس سایت medicalnewstoday زمان بهبودی سقط جنین از فردی به فرد دیگر متفاوت است. اگر فردی سقط جنین در سه ماهه اول بدون عوارض جانبی داشته باشد، احتمالاً طی چند روز بهبود می یابد. 

بهبودی ممکن است برای سقط های دیررس بیشتر طول بکشد. اگر عوارض ایجاد شود، بهبودی ممکن است چند هفته طول بکشد. با این حال این بعید است، زیرا فقط 2٪ از مردم دارای عوارض مرتبط با سقط جنین هستند.

8.jpg

جنین سقط شده چه شکلی است؟ 

سقط جنین واقعه ی تلخی که متاسفانه بسیار رخ می دهد گاهی خواسته و گاهی ناخواسته. زمانی که جفت بارورشده در مکانی بیرون از دیواره داخلی رحم لانه گزینی کند، بارداری خارج از رحم رخ می دهد. حدود 90 درصد از بارداری های خارج از رحم در لوله های فالوپ و 10 درصد در تخمدان ها، حفره شکمی و گردنه رحم اتفاق می افتد.
لقاح آزمایشگاهی، مصرف داروهای ضد بارداری، چسبندگی لگن، سابقه خانوادگی، بیماری اندومترویز، اختلال در عملکرد لوله های فالوپ، انسداد لوله های رحم، التهاب لگن از جمله عوامل مهم بارداری خارج از رحم است.
در بیشتر موارد خونریزی داخلی بر اثر پاره شدن لوله های فالوپ منجر به سقط جنین می شود. مهم ترین علائم بارداری خارج از رحم خونریزی، تهوع شدید، استفراغ، دردهای شدید در ناحیه شکم،سرگیجه، ضعف و گرفتگی عضلات است. اگر در دوران بارداری با دردهای بیش از حد مواجه شدید آن را حتما با پزشکتان در میان بگذارید.

کلام پایانی

سقط بدون مجوز پزشک ممنوع! اگر سقط ناخواسته و ناکامل دارید، گزینه های پیش روی خود را مدیریت کرده و به دقت تمامی موارد را با پزشک متخصصتان درمیان بگذارید و خواسته ها و نگرانی های خود را بیان کنید.

مهم است که در انتخاب روش درمانی خود احساس حمایت کنید. بهترین روش آن راهکارهایی است که مورد تایید شما و هم پزشک معالجتان باشد.

ورودی نامعتبر

محصولات پیشنهادی

سوالات متداول در مورد سقط جنین

خونریزی ناشی از سقط چگونه است؟

خونریزی ممکن است با لکه بینی خفیف آغاز شود، یا ممکن است شدیدتر و به صورت توده ای از خون ظاهر شود. با انبساط گردن رحم به منظور خالی شدن آن، خونریزی شدیدتر می شود.

خونریزی ناشی از سقط چه مدت طول می کشد؟

شدیدترین خونریزی معمولا ۳ تا ۵ ساعت پس از شروع خونریزی شدید به پایان می رسد. خونریزی ملایم تر ممکن است متوقف شده و یک یا دو هفته قبل از اتمام کامل آن دوباره آغاز شود.

رنگ خون سقط جنین چگونه است؟

رنگ خون ممکن است از صورتی به قرمز و قهوه ای تغییر کند. خون قرمز به معنای خون تازه است که به سرعت از بدن خارج می شود. از طرفی دیگر خون قهوه ای خونی است که مدتی در رحم مانده است. ممکن است در طول سقط جنین ترشحاتی به رنگ دانه قهوه یا متمایل به سیاه مشاهده کنید.

مقدار خون سقط جنین چقدر است؟

این که چه مقدار خونریزی می کنید به عوامل مختلفی بستگی دارد. از جمله این که چه مدت از بارداری شما گذشته است و سقط جنین به طور طبیعی پیش می رود یا خیر. در صورتی که خونریزی شدید است و بیش از دو پد بهداشتی در ساعت مصرف می کنید و این جریان چند ساعت ادامه دارد، پزشک را در جریان قرار دهید.

سقط جنین شبیه به چیست؟

ممکن است حداقل در ابتدا تجربه خونریزی یا نشانه های دیگر سقط جنین را نداشته باشید. سقط جنین از دست رفته زمانی رخ می دهد که جنین مرده باشد و بقایای آن همچنان داخل رحم باقی بماند. این نوع سقط جنین معمولا از طریق سونوگرافی قابل تشخیص است.

خونریزی ناشی از سقط جنین چه مدت ادامه دارد؟

درست مانند مقدار خونی که مشاهده می کنید، مدت زمان سقط جنین نیز از شخصی به شخص دیگر و از بارداری به بارداری دیگر متفاوت است.در بسیاری از موارد سقط جنین دو هفته طول می کشد تا به طور طبیعی دوره خود را طی کند. پزشک ممکن است داروی میزوپروستول (سیتوتک) را برای سرعت بخشیدن به سقط تجویز کند. خونریزی طی دو روز پس از مصرف دارو آغاز می شود. برای افراد دیگر ممکن است تا دو هفته طول بکشد. زمانی که سقط آغاز می شود، خونریزی سنگین و خروج بافت به مدت ۳ تا ۵ ساعت ادامه خواهد شد. پس از این که جنین خارج شد، ممکن است به مدت یک یا دو هفته تجربه لکه بینی و خروج بقایای بارداری را داشته باشید.

چه مدت پس از سقط می توانید بارداری بدون خطر داشته باشید؟

اگر پس از سقط قصد باردار شدن دارید با پزشک مشورت کنید. هر چند پس از یک دوره قاعدگی طبیعی می توانید باردار شوید، اما بهتر است برنامه معاینات خود را منظم انجام دهید تا علت و تعداد سقط ها مورد بررسی قرار گیرد.

دلیل سقط جنین همیشه معلوم نیست. اما حدود نیمی از سقط ها به دلیل مشکلاتی در کروموزوم های جنین بوجود می آید.

نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید