سبد خرید0
رژیم کتوژنیک و ریزش مو
رژیم کتوژنیک و ریزش مو

چکیده                                                    تخمین زمان مطالعه: 5 دقیقه

 رژیم کتوژنیک ، یک رژیم غذایی بسیار کم کربوهیدرات اما پر چرب بوده و در واقع ، یک رژیم غذایی واقعا محدود کننده است.کالری نا کافی ، کاهش میزان پروتئین ، کاهش سریع وزن و کمبود ریز مغذی ها ممکن است همگی بر رشد و سلامت مو ها تأثیر بگذارد. در این مقاله به این مسئله پرداخته می شود که آیا رژیم کتوژنیک باعث ریزش مو میشود؟در ادامه نیز به معرفی نکاتی برای جلوگیری از ریزش مو در رژیم کتو می پردازد.

 برای دسترسی سریع به محتوای متن از لینک های زیر استفاده کنید.

  1. چگونه رژیم کتوژنیک بگیریم؟

  2. ضررهای رژیم کتوژنیک

  3. آیا رژیم کتوژنیک باعث ریزش مو میشود ؟

  4. جلوگیری از ریزش مو در رژیم کتو

چگونه رژیم کتوژنیک بگیریم؟

رژیم کتو ژنیک فقط یک نسخه متفاوت از یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات استاندارد ، مانند رژیم غذایی ساحل جنوبی یا اتکینز نیست. در این رژیم شما همچنین باید به میزان متوسط پروتئین مصرف کنید، (مصرف بیشتر پروتئین می تواند شما را از حالت کتوز خارج کند .کتوز یعنی بدن برای به دست آوردن انرژی چربی می سوزاند) و همچنین مصرف بسیاری از غذاهای سالم را قطع کنید ، از جمله ی این غذا ها می توان به مواردی مانند دانه ها ، لوبیا ، میوه و انواع زیادی از سبزیجات اشاره کرد.

rezhime keto

ضررهای رژیم کتوژنیک

قبل از شروع رژیم کتوژنیک ، ممکن است از برخی از عوارض جانبی مانند خستگی ، یبوست و حالت تهوع آگاه بوده باشید. برخی دیگر از این علائم - مانند ریزش موی احتمالی - ممکن است بسیار تعجب آور باشند.

برای بعضی از افراد ، ریزش مو یکی از عواقب بسیار واقعی رژیم کتوژنیک (یا کتو) است. راشل لستگارتن ، RD ، از مرکز جامع کنترل وزن در پزشکی ویل کورنل در نیویورک می گوید: "رژیم کتوژنیک ، یک رژیم غذایی بسیار کم کربوهیدرات اما پر چرب بوده و در واقع ، یک رژیم غذایی واقعا محدود کننده است."
طبیعت محدود کننده این رژیم غذایی چیزی است که می تواند به ریزش مو منجر شود (و دقیقا همان چیزی که آن را برای برخی از افراد انتخابی ناسالم و بالقوه خطرناک می کند). لوستگارتن می گوید: "اگر به طور دقیق از رژیم كتو پیروی نمی كنید ، كه حتی خود متخصصین رژیم غذایی برای راهنمایی بیماران خود دچار مشكل هستند ، كاملاً ممكن است كه مواد مغذی مهم را از دست دهید." این مواد مغذی هستند که باعث رشد مو می شوند.

rizeshemoodarshirdehi

آیا رژیم کتوژنیک باعث ریزش مو میشود ؟

از آن جایی که این رژیم غذایی محدود کننده هستش می تواند منجر به ریزش مو گردد.در ادامه چهار دلیل که عامل ریزش مو در رژیم غذایی کتوژنیک هستند آورده شده است:

  •  ممکن است میزان کالری مصرفی شما بسیار کم باشد

برای رژیم غذایی که مصرف کره و پنیر را مجاز می کند ، احتمالا فکر می کنید که مقدار زیادی کالری می کنید. آلیشیا گالوین ، RD ، مستقر در دالاس می گوید: "به دلیل مصرف زیاد چربی ، افراد به طور کلی گرسنه نیستند و در نهایت میزان کالری مصرفی خود را کاهش می دهند."(این یکی از دلایلی است که متخصصان می گویند رژیم کتو منجر به کاهش وزن می شود.) دریافت کالری بسیار پایین در واقع شوکی به بدن شما وارد می کند که می تواند منجر به خاموش شدن عملکردهای کمتر حساس مانند رشد مو شود.

 پیشنهاد مطالعه: ۱۵ غذا که نمی توانید در رژیم غذایی کتوژنیک مصرف کنید!
  •   ممکن است میزان پروتئین مصرفی شما کم تر از حد نیاز باشد

 همانطور که گفته شد ، برای این که بدن خود را با رژیم غذایی کتوز هماهنگ کنید ، حداقل در رژیم کتو استاندارد ، باید میزان پروتئین مصرفی خود را محدود کنید. لستگارتن می گوید ، در حالی که در یک رژیم معمولی آمریکایی ، به اندازه کافی پروتئین دریافت می کنیم ، "در صورتی که در رژیم غذایی کتو ، پروتئین کافی دریافت نخواهید کرد."100000 فولیکول مو روی سر شما وجود دارد که 90 درصد از آن ها در مرحله رشد قرار دارند ، بنابراین حفظ پروتئین ، ویتامین ها و مواد معدنی کافی برای حفظ سلامت مو مورد نیاز است ، مطالعه ای که در دسامبر 2018 در ژورنال درماتولوژی و درمان منتشر شده است می گوید بدون داشتن كافی از این مواد مغذی از جمله پروتئین ، ممكن است مو هایتان دچار مشکل شوند.

hazf ghand az rezhim ghazaii

  •  ممکن است به دلیل رژیم غذایی کتو در حال کاهش سریع وزن باشید

 بسیاری از افراد در رژیم غذایی کتو ، کاهش سریع و موقت وزن را گزارش می کنند که یکی از دلایل محبوب بودن آن است. با این وجود فشار ناشی از هر دو این عوامل به بدن ، هم سرعت کاهش وزن و هم کاهش دریافت پروتئین می تواند به آنچه که به نام تلوژن افلوویوم یا TE خوانده می شود منجر شود . ( طبق مطالعه ای که در ژانویه سال 2017 در ارتباط با درماتولوژی عملی و مفهومی منتشر شد.) DermNet NZ ، خاطر نشان می کند وقتی مو از مرحله رشد به مرحله استراحت تغییر می کند ، در نهایت منجر به ریزش موی موقت شده که بسیار نگران کننده به نظر می رسد. این اتفاق همچنین می تواند در دوره های استرس شدید حتی استرسور های خوب مانند تولد فرزند بیفتد. واقعیت این است که بین ظهور استرسور و ریختن مو ها چندین ماه تأخیر وجود دارد ، به همین دلیل نمی توان دقیقاً مشخص کرد که چه چیزی باعث ریزش مو شده است.

 kahesh vazn

  •  از مصرف مواد مغذی که باعث داشتن مو هایی سالم می شوند صرف نطر می کنید

 مکمل هایی که باعث تقویت رشد مو و ظاهر ضخیم و براق آن می شوند در حال حاضر رایج بوده و تقریباً هم به طور کلی ماده ی مشترکی دارند: ویتامین B بیوتین ، که باعث تقویت موهای سالم می شود. علی رغم این واقعیت که بیوتین در بسیاری از غذاهای حیوانی مانند ماهی، تخم مرغ و ماهی قزل آلا فراوان است ، لسگارتن توضیح مس دهد :" همانطور که بنیاد بین المللی اطلاعات غذا اشاره می کند شواهد کمی وجود دارد که نشان می دهد پیروی از یک رژیم غذایی دقیق کتو ممکن است به کمبود بیوتین منجر شود.( طبق تحقیقی که بر روی موش ها انجام شده و در مجله Nutrition منتشر شده است.)وی خاطرنشان كرد: یكی از مواردی که باید جانب احتیاط را در مورد آن رعایت کرد این است که این تحقیق محدود بوده و فقط در حیوانات انجام شده است (به معنای این كه نتیجه گیری تحقیق كامل نبوده و مطالعات انسانی مورد نیاز است). او می گوید: "داده هایی که بیان می کنند همه ی افرادی که دارای رژیم غذایی کتوژنیک هستند باید بیوتین بیشتری مصرف کنند، به اندازه ی کافی قوی نیستند" .به هر روی بهتر است همزمان با رژیم کتو بر خوردن غذاهای غنی از بیوتین تمرکز کنید.

 poostegerdoo

جلوگیری از ریزش مو در رژیم کتو

گالوین گفت: برای کمک به جلوگیری از ریزش مو ، می توانید مولتی ویتامین مصرف کنید تا کمبودهای احتمالی را بپوشانید. او می گوید: " مصرف مولتی ویتامین مانند یک بیمه عمل می کرده و حداقل برخی از مواد مغذی پایه را تأمین می کند." وی همچنین می گوید ، پروتئین مورد نیاز خود را از منابع باکیفیت مانند تخم مرغ و مرغ و بیوتین را از غذاهایی مانند بادام ، پیاز ، گوجه فرنگی ، گردو ، سالمون ، دانه کدو تنبل و بادام زمینی دریافت کنید. اگر در حال حاضر موهای خود را از دست داده اید و با وجود داشتن یک رژیم غذایی برنامه ریزی شده در تقلا هستید ، "ممکن است لازم باشد کمی رژیم خود را آزاد کنید یا از شخصی کمک بگیرید که بتواند بر اساس اهدافتان شخصی سازی برنامه غذایی شما را انجام دهد." اگر به دنبال کاهش وزن هستید و در حال حاضر عوارض جانبی رژیم کتو را تجربه می کنید ، رژیم های غذایی دیگری نیز وجود دارد که می توانید آن ها را دنبال کنید تا هم وزن کم کنید و هم احساس بهتری داشته باشید.

rizeshemoobanovan

 

ورودی نامعتبر

محصولات پیشنهادی
نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید