سبد خرید0
اثرات عجیب و غریبی که رژیم کتوژنیک روی عادت ماهانه شما میگذارد.
اثرات عجیب و غریبی که رژیم کتوژنیک روی عادت ماهانه شما میگذارد.

 چکیده:   تخمین زمان مطالعه: 5 دقیقه

احتمالاً شما میدانید که رژیم کتو ممکن است به کاهش وزن و یا بسیاری از فواید سلامتی دیگر منجر شود، اما ممکن است این امر باعث نامنظم شدن چرخه پریود یا متوقف شدن آن شود. رژیم کتو شامل چربی و کربوهیدرات کم، می تواند به کاهش سریع وزن منجر شود و به نوبه خود با چرخه قاعدگی شما نیز کاهش یابد. در این مقاله اثراتی که رژیم کتوژنتیک بر روی عادت ماهانه می گذارد را بررسی میکنیم.

 برای دسترسی سریع به محتوای متن از لینک های زیر استفاده کنید.

  1. دلیل به هم ریختگی عادت ماهانه در رژیم کتوژنیک
  2. رژیم کتو چگونه به هورمون ها آسیب میزند؟
  3. اگر رژیم کتو روی دوره ی قاعدگی شما تاثیر گذاشت، چقدر باید نگران باشید؟
  4. چگونه دوره ی پریود را در رژیم کتو به حالت نرمال برگردانیم؟
  5. چگونه Keto می تواند به بازگشت دوره به حالت عادی کمک کند؟

 

دلیل به هم ریختگی عادت ماهانه در رژیم کتوژنیک

چه اتفاقی میافتد؟ ممکن است به دلیل کاهش وزن سریع باشد. دکتر کریستن کیزر از بیمارستان هوستون متدیست در تگزاس میگوید:" اگر کسی در حال کاهش کالری بیش از حد باشد ، می تواند باعث ایجاد بی نظمی در عادت ماهانه شود. اما توجه داشته باشید که این ممکن است با هر رژیم غذایی و نه فقط کتو رخ دهد ، اگرچه نشان داده شده است که keto منجر به کاهش شدید وزن می شود. تحقیقات منتشر شده در ژورنال Endocrine در یک سال رعایت رژیم کم کالری کتو نشان داد ، بیشتر شرکت کنندگان در مطالعه حداقل 10 درصد از وزن اولیه بدن خود را از دست دادند. رژیم کتو می تواند باعث کاهش سریع وزن شود زیرا باعث می شود بدن از طریق فرآیندی به نام کتوز ، چربی را به جای کربوهیدرات بسوزاند.
جان توپیل ، دکتر جراح ، متخصص زنان و زایمان با مدرک متخصص زنان و زایمان River Place در آستین تگزاس ، می گوید: مصرف کم کربوهیدرات با دوره های نامنظم در ارتباط است، اما او می گوید که بیشتر این شواهد حکایات حاملگی دارند یا از مطالعات کوچک حاصل می شود. او عقیده دارد که تغییرات دوره شما احتمالاً به کاهش وزن مربوط می شود و به طور خاص مربوط به کتو نیست.

ghaedegi44

رژیم کتو چگونه به هورمون ها آسیب میزند؟

دوره های نامنظم یا حتی دوره های همراه با تاخیر را می توان در تغییرات هورمون ردیابی کرد. دکتر توپیل می گوید: "برای داشتن یک دوره طبیعی ، شما باید هورمون های فعال را از مغز را آزاد کنید. هر نوع فعالیت استرس زا - کاهش وزن یا ورزش زیاد - می تواند روی آزاد سازی هورمون ها تاثیر بگذارد در حالی که برای داشتن عادت ماهانه منظم این هورمون ها باید به طور عادی ترشح شوند." مطالعه ای که در ماه سپتامبر سال 2018 در مجله چاقی و کاهش وزن ، اظهار داشت که کتو باعث اختلال در سیستم های هورمونی زنان می شود.
یکی از اصلی ترین هورمون ها در اینجا استروژن است که وظیفه تنظیم چرخه قاعدگی را بر عهده دارد. لوئیزا پتر ، پزشک متخصص قلب و عروق و متخصص تغذیه مستقر در نیویورک می گوید ، با کاهش وزن ، سطح استروژن نیز کاهش مییابد. طبق مطالعه ای که در تحقیقات سرطان سینه منتشر شده است، هنگامی که شرکت کنندگان به طور متوسط 17 پوند از دست دادند ، سطح هورمون استروژن آنها 5.7 درصد کاهش یافته و هورمون استروژن استرادیول نزدیک به 10 درصد کاهش یافته است. نویسندگان این مطالعه اظهار داشتند که کاهش وزن با مصرف محدود کالری و ورزش باعث کاهش قابل توجه سطح استروژن می شود.
هورمون دیگری که به نظر می رسد در عادت ماهانه اختلال ایجاد می کند ، هورمون آزاد کننده گنادوتروپین (GnRH) است. GnRH سیگنال تولید هیپوفیز است که هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) و هورمون لوتئین کننده (LH) است که وظیفه تحریک تخمدان و تولید استروژن و پروژسترون و بنابراین تخمک گذاری را دارند.

rezhime keto

 قطعا برایتان کارآمد خواهد بود: نوار تست قند خون آکیوچک اکتیو

 

اگر رژیم کتو روی دوره ی قاعدگی شما تاثیر گذاشت، چقدر باید نگران باشید؟

کاهش سطح استروژن می تواند باعث نگرانی شود. دکتر توپیل می گوید: "سطح پایین استروژن دارای عوارض جانبی خاصی است ، مانند خشکی واژن ، اما نگرانی بیشتر برای افزایش خطر از دست دادن استخوان است." به گفته کلینیک مایو ، پوکی استخوان یک عارضه شناخته شده از آمنوره است. برای محافظت از استخوان ها ، او بعضی اوقات به بیماران توصیه می کند که از یک استروژن طبیعی استفاده کنند. استرادیول (estrace) نمونه ای از یک مکمل طبیعی استروژن است.
البته استروژن کم و فقدان قاعدگی می تواند در باروری تأثیر بگذارد. اما ، "اگر نگران باردار شدن نیستید ، از نظر سلامتی و بهداشتی، تخمک گذاری پایان همه چیز نیست." اگر قبلاً چرخه منظمی داشته اید و به مدت سه تا شش ماه آشفتگی را مشاهده می کنید ، توصیه می کند به پزشک مراجعه کنید.

چگونه دوره ی پریود را در رژیم کتو به حالت نرمال برگردانیم؟

تروپیل می گوید اکثر مردم هنگامی که دوره های منظم قادگی را دوباره تجربه میکنند، آستانه ای به نام "وزن شاد" دارند. او اعتراف میکند که این مسئله منحصر به فرد است و می تواند کمی آزمایش و خطا را دربر بگیرد. او می گوید: "اولین کاری که من انجام میدهم این است که وزن خود را کمی افزایش دهم و ببینم آیا اینکار موثر است؟" شاید به این معنی باشد که کالری شما را 250 کالری در روز افزایش داده و یا تمرینات خود را با شدت زیاد کاهش دهید. تروپیل می گوید: "برای برخی، ۵ پوند کاهش وزن تغییر ایجاد میکند و دوره را منظم میکند."

ghaedegi namonazam 

 این مطلب را از دست ندهید: جلوگیری از ریزش مو در رژیم کتو 

 

چگونه Keto می تواند به بازگشت دوره به حالت عادی کمک کند؟

جالب توجه است ، همانطور که کتو میتواند باعث فقدان قاعدگی شود ، عکس آن نیز ممکن است اتفاق بیافتد: افرادی که اضافه وزن دارند و برای کاهش وزن از رژیم کتو استفاده میکنند، ممکن است بتوانند عادت ماهانه شان را به حالت عادی برگردانند. تروپیل می گوید: "افزایش وزن اغلب به مشکل تخمک گذاری منجر می شود. احتمالاً افرادی وجود دارند که برای منظم کردن قاعدگی از کتوژنیک استفاده می کنند." در حقیقت ، او می گوید به احتمال زیاد افراد به همان اندازه که به عادت ماهانه نامنظم دچار میشوند، میتوانند جرخه ی خود را منظم کنند.

کلام آخر

به خاطر داشته باشید که بی نظمی قاعدگی ممکن است اصلاً به کتو مربوط نباشد. طبق گفته های سازمان ملی بهداشت و توسعه کودکان یونیس کندی شریور ، فقدان قاعدگی می تواند نشانه ای از یک مسئله بهداشتی بزرگتر مانند عدم تعادل هورمون ، ناهنجاری های ژنتیکی یا سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) باشد. کایزر می گوید فقدان دوره ی شما (بر اثر کتو ویا موارد دیگر) دلیل خوبی برای مراجعه به پزشک است.

ورودی نامعتبر

محصولات پیشنهادی
نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید