سبد خرید0
علت سیاه شدن دندان کودک
علت سیاه شدن دندان کودک

چکیده                            تخمین زمان مطالعه: 4 دقیقه

تغییر رنگ دندان کودک از جمله سیاه شدن دندان های شیری کودکان و قهوه ای شدن آن همواره برای والدین ناخوشایند و نگران کننده می باشد. به همین منظور مجموعه دکتر مهندس در این قسمت از مجله سلامت در ابتدا به تشخیص اینکه آیا این تغییر رنگ، ناشی از یک بیماری است یا در اثر مصرف بعضی خوراکی‌ها و بعضی داروها نظیر قطره آهن است، می پردازد. در حقیقت علت سیاه شدن دندان کودک را به تفصیل شرح می دهد.خوش بختانه سیاهی دندان اطفال و کودکان اگر ناشی از قطره آهن باشد، قابل پیشگیری است و با در آمدن دندان های دائمی نیز لکه ها ازبین می روند. بنابراین اگر می خواهید با راه های جلوگیری از سیاه شدن دندان نوزاد با قطره آهن آشنا شوید، این مطلب را از دست ندهید.

 برای دسترسی سریع به محتوای متن از لینک های زیر استفاده کنید:

 1. علت سیاه شدن دندان کودک 2 ساله
 2. جلوگیری از سیاه شدن دندان کودک با قطره آهن
 3. از بین بردن لکه های سیاه بر روی دندان کودک

علت سیاه شدن دندان کودک 2 ساله

 • نوشیدنی‌های اسیدی مانند نوشابه و نوشیدنی‌های ورزش
 • سس‌های تیره رنگ مانند سویا سس، سس گوجه فرنگی و سس کاری
 • مکمل قطره اهن: قطره آهن بلافاصله پس از تماس با بزاق و محیط دهان اکسید می‌شود و رنگ سیاه را بر دندان خردسال به جا می‌گذارد.
 

 52قطعا برایتان مفید خواهد بود: قطره چکان

 •  زیاده‌ روی در مصرف مولتی ویتامین: آهن موجود در مولتی ویتامین باعث سیاه شدن دندان‌های درصد اندکی از کودکان می‌شود.
 •  زیاده‌ روی در مصرف فلوراید: دریافت بیش از حد فلوراید از آب شرب یا خمیردندان باعث ایجاد لکه‌های تیره یا سیاه روی دندان‌های اطفال می‌شود.
 • مصرف تتراسایکلین در دوران بارداری: بانوانی که آنتی‌بیوتیک تتراسایکیلن در دوران بارداری مصرف کرده‌اند، ممکن است با سیاه شدن دندان‌های فرزند خود مواجه شوند.
 •  پوسیدگی ناشی از مصرف شیر و شیر خشک (پوسیدگی زودرس دندان شیری): مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را از همان دوران کودکی به فرزند خود بیاموزید.کوتاهی در رعایت بهداشت دهان و دندان یکی از شایع‌ترین علل تشکیل جرم و پلاک روی دندان و سیاهی دندان‌های کودکان محسوب می‌شود.
 •  آسیب دیدن دندان: اگر آسیب یا ضربه وارده به دندان به لثه‌ها برسد، رنگ دندان برای همیشه خاکستری متمایل به سیاه می‌شود
 •  نوشیدنی‌های داغ: نوشیدنی‌های داغ منافذ سطوح دندان‌ها را باز می‌کند. باز شدن منافذ روی مینای دندان فساد و از بین رفتن دندان را در پی دارد. بنابراین صبر کنید شکلات داغی که برای فرزندتان درست کرده‌اید، ولرم شود بعد آن را مقابلش قرار دهید.
 •  نوشیدنی‌های سرد: نوشیدنی‌های بسیار سرد نیز مانند نوشیدنی‌های داغ برای دندان‌ها مضر است. بهتر است این دسته نوشیدنی‌ها را خنک به فرزندتان بدهید.

siah shodan dandan shiri

جلوگیری از سیاه شدن دندان کودک با قطره آهن

سیاهی دندان کودکان به خاطر عواملی مانند ضعیف بودن مینا به دلیل ژنتیکی، بیماری در کودکی و صدمه دیدن دندان ها و لثه ها به خاطر تصادف قابل پیشگیری نمی باشند، ولی اگرعلت سیاه شدن دندان کودک ، ناشی از مصرف قطره آهن باشد مسلما قابل پیشگیری می باشد.

 • پس از مصرف قطره آهن، به کودک آب میوه بدهید.

بهتر است پس از اینکه قطره آهن به کودک خورانده شد، به کودک آب پرتقال طبیعی دهید. این پیشنهاد دو علت دارد: اول اینکه نوشیدن مایعات باعث تمیز شدن دندان های کودک شده و دوم اینکه آب پرتقال و یا هر آبمیوه حاوی ویتامین C موجب جذب بهتر آهن خواهد شد. در صورتی که آبمیوه در دسترس نباشد، استفاده از آب خالی نیز مفید است.
یک روش دیگر نیز رقیق کردن قطره آهن در آب پرتقال است. یعنی قطره آهن را داخل مقداری آبمیوه حل کنید و سپس به کودک دهید تا میل کند.

siah shodan dandan az ghatre ahan

 •  پس از استفاده از قطره آهن، دندان های کودک را پاک کنید.

توصیه می شود قبل و به ویژه بعد از مصرف قطره آهن، دندان های کودک به وسیله یک تکه پارچه خیس و تمیز، پاک شود.

 • مسواک زدن

کودک خود را ترغیب کنید روزی حداقل دو بار دندان های اطفال و کودک خود را مسواک بزند، ترجیحا پس از صبحانه و قبل از رفتن به رختخواب. این کار هم به حفظ بهداشت دهان و دندان کم می کند و هم باعث به حداقل رسیدن انباشت لکه ناشی از قطره های مکمل آهن می شود.

 

963محصول پیشنهادی دکتر مهندس: مسواک کودک گیتاری

از بین بردن لکه های سیاه بر روی دندان کودک

برای رفع سیاهی دندان ناشی از قطره آهن استفاده از خمیر جوش شیرین توصیه میشود. به گفته پزشکان استفاده از جوش شیرین در حذف لکه های دندان کودک دو ساله بسیار موثر است. بسته به سن کودک نوپای خود میتوانید با بازی با کودک خود از این روش استفاده کنید زیرا جوش شیرین مزه خوبی برای کودکان ندارد. اگر کودک شما برای استفاده از جوش شیرین مقاومت میکند میتوانید جوش شیرین را روی لیف حمام مالیده و به جای مسواک روی دندان های کودک خود بکشید. اگر از تغیر رنگ دندان ها نگرانی بسیاری دارید میتوانید از تمیز کردن حرفه ای توسط یک دندانپزشک استفاده کنید.
در صورتی که لکه های قهوه ای رنگ و سیاهی دندان اطفال و کودکان هنوز انباشت می شود، از کودک خود بخواهید که هفته ای یک روز در عوض خمیر دندان، دندان های خود را با جوش شیرین مسواک بزند. همانند خمیر دندان، کودک نباید جوش شیرین را قورت دهد.

mesvak zadan koodak

کلام اخر

هنگامی که علت سیاه شدن دندان کودک ، قطره آهن باشد، معمولاً با گذشت زمان محو می شوند. علاوه بر این، همانطور که می دانیم دندان های شیری کودک دائمی نیستند. در ادامه این دندان ها از بین رفته و دندان های دائمی در حدود سن 6 سالگی جایگزین این دندان های می شوند. برای بر طرف کردن لک های ایجاد شده به خاطر مصرف قطره های آهن هیچگاه از سفید کننده ها، دهان شویه ها یا سایر محصولات موجود در داروخانه ها برای کودک خود استفاده نکنید.

ورودی نامعتبر

محصولات پیشنهادی
نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید