سبد خرید0
 درمان گودی کمر

چکیده                                   تخمین زمان مطالعه: 5 دقیقه

 گودی کمر به انحنای طبیعی ستون فقرات در ناحیه کمری گفته می شود .بیماری لوردوزیس یا هایپرلوردوزیس افزایش بیش از حد قوس کمری می باشد . علل مختلفی می تواند موجب گودی کمر شود . چاقی ، ضعف عضلات ، سفتی و کوتاهی های عضلانی ، برخی بیماری ها و اختلالات ستون فقرات همانند دررفتگی تدریجی مهره‌ها، عادت های بد روزمره از جمله عواملی است که موجب گودی در زنان می شود. گودی کمر درمان های مختلفی دارد. فیزیوتراپی و تمرین درمانی بهترین درمان گودی کمر می باشد. تمرینات اصلاحی وضعیت بدنی ، اصلاح سبک زندگی و برخی تکنیک های درمان دستی می تواند این اختلال را درمان کند در این مقاله ابتدا کمی با گودی کمر و عوامل بروز و نحوه تشخیص آن آشنا شده و سپس تمامی ورزش ها و حرکات اصلاحی فوق العاده پیشنهادی فیزیوتراپ ها برای درمان گودی کمر را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

 برای دسترسی سریع به محتوای متن از لینک های زیر استفاده کنید:

 1. گودی کمر
 2. از کجا بفهمم گودی کمر دارم؟
 3. علل و دلایل بروز گودی کمر چیست؟ 
 4.  درمان گودی کمر
 5. درمان گودی کمر با کمربند طبی 
 6.  ایا درمان گودی کمر باعث افزایش قد میشود؟

گودی کمر

لوردوزیس یا گودی کمر مشکلی است که در آن ستون فقرات در ناحیه کمر انحنای بیش از حد دارد . انحنای طبیعی ستون فقرات در ناحیه گردن، بالای کمر، و پایین کمر می تواند به جذب شوک و ضربه های احتمالی و حمایت از حفظ وزن سر بر روی بدن کمک موثر نماید. گودی یا قوس کمر زمانی ایجاد می شود که انحنای ستون فقرات ناحیه کمر بیش از حد عادی باشد. این شرایط می تواند باعث وارد شدن فشار بیش از حد به ستون فقرات و ایجاد درد در این ناحیه از بدن شود.
افراد مبتلا به قوس کمر اغلب دارای گودی آشکار در ناحیه کمر خود هستند. هنگامی که به این افراد از پهلو نگاه می شود، کمر آنها شکل حرف سی (C) را دارد. علاوه بر این، افراد دچار گودی کمر دارای ظاهری می باشند که به نظر می رسد شکم و باسن آنها به یکدیگر چسبیده است.

godi kamar

از کجا بفهمم گودی کمر دارم؟

یکی از ساده ترین روشهای تشخیص که خود فرد میتواند انجام دهد این است که به یک دیوار صاف تکیه دهد به گونه ای که پاشنه ی پا، باسن، کتف ها و پشت سر در تماس با دیوار باشند. در این وضعیت به آرامی دست خود را از فضای بین کمر و دیوار عبور دهید یا از فرد دیگری بخواهید اینکار را برای شما انجام دهد. در حالت معمولی نباید یک مشت بسته شده از این فضا عبور کند. در صورتی که در این روش با مشکل مواجه هستید و یا نمیتوانید تشخیص دهید باید به پزشک مراجعه کنید.پزشک معالج نیز روش‌های گوناگونی نظیر معاینات بدنی یا عکس ‌برداری را برای تشخیص گودی کمر به‌ کار می گیرد.

علل و دلایل بروز گودی کمر چیست؟

از دلیل‌هایی که ممکن است باعث ایجاد مشکل گودی کمر شوند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  آکندروپلازی: این بیماری ارثی است و با مشکلاتی در رشد و کامل شدن استخوان‌ها و نسوج‌های غضروفی همراه است و ممکن است باعث ایجاد گودی کمر در افراد شود.
 •  قوز کمر: در صورت وجود قوز کمر حالت ستون فقرات کمر به صورت جبرانی دچار گودی کمر می‌شود.
 •  پوکی استخوان: بیماری پوکی استخوان با تغییر ارتفاع و شکل طبیعی مهره‌ها موجب تغییر انحناهای طبیعی در ستون فقرات و گودی کمر می‌شود.
 •  دررفتگی تدریجی مهره‌ها: دررفتگی تدریجی مهره‌ها معمولا در کمر دیده می‌شود و با لغزی و جابه‌جایی مهره‌ها همراه است. این بیماران معمولا از کمردرد و حس جداشدگی کمر و گودی کمر شکایت دارند.
 • ضعف عضلات شکم: یکی دیگر از علل‌های گودی کمر ضعف عضلات شکمی است.
 •  اضافه وزن: اضافه وزن مخصوصا بزرگی بیش از حد شکم و ضعف عضلات شکم باعث می‌شود ستون فقرات بیش از اندازه به سمت جلو رفته و گودی کمر به وجود بیاید.

elat godi kamar

درمان گودی کمر

هدف از درمان قوس کمر با فیزیوتراپی جلوگیری از پیشرفت بیماری و رفع گودی کمر با استفاده از تقویت عضلات شکم، جلو و پشت ران ها می باشد.

 • رفع گودی کمر با فیزیوتراپی

در فیزیوتراپی و ورزش برای گودی کمر به بیماران روش هایی آموزش داده می شود که از طریق انجام آنها در خانه یا محل کار، امکان تسکین درد و ناراحتی ناشی از بیماری وجود دارد

حالت پل با استفاده از توپ پیلاتس

این حرکت باعث تقویت عضلات گلوتئال میشود و توپ به عنوان یک شئ متحرک مورد استفاده قرار میگیرد. این حرکت ماهیچه های پشتی، باسن و عمقی شکمی را درگیر میکند. به پشت دراز بکشید و شانه های خود را بر روی توپ قرار دهید و حالتی شبیه حالت قبلی (کج کردن لگن) انجام دهید. سپس باسن را به عقب و بالا ببرید تا حرکت تبدیل به حالت پل شود.همانطور که توپ زیر شما حرکت میکند تک تک مهره های کمر را احساس میکنید. به حالت اول برگردید و با لمس کردن زمین اجازه دهید ابتدا گودی کمر به زمین برسد و سپس لگن را بر روی زمین قرار دهید. این حرکت را برای 12 بار در روز و هربار 30 ثانیه انجام دهید.

 

jimbal70 sadeقطعا برایتان مفید خواهد بود: توپ جیم بال سایز 75

جمع کردن زانو در سینه

برای درمان و رفع گودی کمر به پشت دراز کشیده و زانوها را خم کنید.سپس کف هر دوپا را از زمین جدا کرده و زانوها را با دست درون سینه جمع کنید و برای ۳۰ ثانیه به کشش ادامه دهید.

کرانچ ساده

عضلات شکم نقش کلیدی در حفظ وضعیت بدن و حرکات اصلاحی گودی کمر دارد. حرکت های تقویتی عضلات شکمی می تواند به تقویت ستون فقرات و کاهش انحنای ایجاد شده به داخل کمک موثر نماید. برای انجام این ورزش برای قوس کمر بر روی زمین در حالتی که صورت شما رو به سقف است دراز کشیده و کف پاهای خود را به صورت صاف روی سطح قرار دهید. در ادامه عضلات لگن خود را با فشار دادن کمر به زمین جمع کنید و انحنای بالای ستون فقرات خود را به مقدار 30 درجه از زمین بلند کنید. برای انجام این کار می توانید از دست های خود برای حمایت از گردن استفاده نمایید. سپس در ادامه به آرامی به موقعیت اولیه خود باز گردید. این حرکت را 10 بار تکرار کنید.

ممکن است فیزیوتراپ بریس یا کمر بند طبی را برای کودکان و بزرگسالان تجویز کند، اما استفاده از آن تا زمان تقویت عضلات برای رفع گودی کمر، طول خواهد کشید.
پزشک غالبا برای کودکان مبتلا به گودی کمر بریس (کمر بند طبی) سفارشی را تجویز می کند و با استفاده از حرکات اصلاحی گودی کمر اطمینان می یابد که قوس کمر کودک با رشد وی افزایش پیدا نمی کند.در مواردی که زاویه کاب بیشتر از 30 در جه باشد یا گودی کمر در حال افزایش باشد و کودک هنوز در سن رشد باشد، پزشک بستن بریس و استفاده از ارتز سفارشی که توسط ارتوپدی فنی برای بیمار ساخته شده است را برای مدت مشخصی تجویز می کند. کمربندهای طبی از ستون فقرات بیمار محافظت می‌کنند و بعضی از علائم را بهبود می‌بخشند.

 

imagesپیشنهاد ویژه: کمربند طبی مخصوص گودی کمر سما طب

 

kamarband makhsos godi kamar

 • اصلاح عادت های بد روزمره

وقتي ايستاده ايد ، يك پا را مستقيم روي زمين و ديگري را روي يك پله ، چهار پايه و يا هر چيز مشابه ( در سطحي كمي بالاتر از پپاي ديگر قرار دهيد ).اين كار حمايت كمرتان را افزايش خواهد داد .

پوشيدن كفش هاي پاشنه بلند ، موجب افزايش گودي كمرتان خواهند شد. از کفش های پاشنه بلند که احتمال زمین خوردن را افزایش می دهند، استفاده نکنید و کفش هایی را استفاده کنید که به خوبی از پا حمایت می کنند.

هنگام مطالعه، نوشتن، غذا خوردن و هر کار دیگر اصول صحیح نشستن را رعایت کنید.استفاده از پشتي‌هايي كه قوس طبيعي 30 درجه كمر را در نشستن‌هاي طولاني حفظ مي‌كند در هنگام رانندگي و كار با كامپيوتر كمك ويژه‌اي مي‌كند.

rafe godi kamar

 

images 4محصول پیشنهادی دکتر مهندس: پشتی طبی سما طب 


بهترين حالت براي خوابيدن ، وضعيت صورت و شكم رو به بالاست ، در حاليكه بالشي زير زانوها قرار گيرد ، اما در صورتي كه تمايل داريد بر روي شكم بخوابيد حتما بالشي زير شكم خود قرار دهيد .
توصیه مهم دیگر اینکه بهتر است از توالت ‌فرنگی استفاده شود و این نکته در خصوص کسانی که مشکل کمر و زانو دارند جزو ضروریات اصلی تلقی می‌شود.

 

ایا درمان گودی کمر باعث افزایش قد میشود؟

کاهش گودی کمر می تواند 2 تا 4 سانتی متر( با توجه به میزان گودی کمر) افزایش قد را به همراه داشته باشد ولی امکان افزایش قد با اجرای حرکات کششی در قسمت پایین تنه وجود نداد.

کلام پایانی

چنانچه در انجام تمرینات فوق با مشکل مواجه شدید حتما با پزشک و یا فیزیوتراپ مشورت کنید. تمام این تمرینات تایید شده هستند و نتایج مثبتی درپی داشته اند.مجموعه دکتر مهندس امیدوار است،  این تمرینات برای شما مفید بوده باشند. دیدگاه های خود را در این زمینه برای ما بیان کنید و تجربیات خود را با دیگران درمیان بگذارید.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید