سبد خرید0
درمان خانگی فرو رفتن ناخن پا در گوشت
درمان خانگی فرو رفتن ناخن پا در گوشت

چکیده

فرو رفتن ناخن پا در گوشت عارضه ایی که باعث ناراحتی افراد میشه که میتونه افراد رو از فعالیت روزانه خودشون عقب بندازه.

فرورفتگی ناخن در گوشت مشکل جدی نیست ولی راه حل هایی برای درمان اون وجود داره تا شما راحت تر باشین. اما اگه دچار مشکلات دیابتی یا سایر وضعیت‌های ویژه‌ی درمانی نباشین، امکان درمان عفونت در خانه وجود داره.

ما در این مقاله از مجله سلامت دکتر مهندس علت و علائم فرورفتگی ناخن در گوشت و درمان خانگی فرو رفتن ناخن پا در گوشت رو بررسی کردیم پس تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

علت فرو رفتن ناخن در گوشت انگشت

فرو رفتن ناخن پا در گوشت (Onychocryptosis) یکی از شایع‌ترین بیماری‌های ناخن است.

شایع‌ترین علل فرو رفتن ناخن در انگشت عبارتند از:

 • کفش‌هایی با پنجه تنگ که باعث فشار آمدن به انگشتان و ناخن‌های پا می‌شود.
 • عرق کردن بیش از حد و نظافت نامناسب پا
 • عوامل ژنتیکی: بعضی از افراد با ناخن‌ها بزرگ‌تر به دنیا می‌آیند.
 • آسیب دیدن ناخن پا
 • داشتن ناخن‌هایی با خمیدگی غیرنرمال
 •  کوتاه کردن بیش از اندازه ناخن یا کوتاه کردن آن به شکل هلالی (هنگام کوتاه کردن، گوشه‌های ناخن‌ها نباید کوتاه شده یا قوس داده شوند)

nakhon03.jpg

علائم فرو رفتن ناخن پا در انگشت

در ابتدا گوشه ناخن متورم و دردناک است ولی بعد از مدتی ممکن است قرمز و عفونی شود. درد شدید ناخن موجب اشکال در راه رفتن و بروز لنگش میشود که این عارضه در نوجوانان زیاد دیده میشود و در هر انگشتی از پا ممکن است بوجود بیاید ولی در انگشت بزرگ پا بیشتر است.
در این عارضه ناخن در پوست کنارش رفته و آنرا زخمی میکند و بعد از مدتی بافت، عفونی شده و شروع به رشد میکند و روی کنار ناخن را هم میپوشاند. این بافت معمولاً عفونی بوده و ممکن است ترشح چرکی هم داشته باشد و افرادی که مبتلا به دیابت هستند هر روز باید پا را برای احتمال وجود علائم عفونت و همچنین سایر مشکلات بررسی کنند.

nakhon01.jpg

درمان خانگی فرو رفتن ناخن پا در گوشت

اگر فرو رفتن ناخن در گوشت پا درمان نشده یا کشف نشده باقی بماند ممکن است باعث عفونت استخوان قرار گرفته در زیر ناخن گردد که این می‌تواند منجر به عفونت جدی استخوان شود. بنابراین درمان آن از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

 • سرکه سیب برای درمان خانگی فرورفتگی ناخن در گوشت پا

یک روش برای درمان خانگی عفونت گوشه ناخن پا این است که از سرکه سیب استفاده کنید. سرکه سیب خاصیت ضدعفونی‌کننده، ضدالتهابی و ضد درد دارد.

یک لگن از آب گرم را با یک‌ چهارم فنجان سرکه سیب مخلوط کنید.

ناخن فرو رفته را یک‌بار در روز به مدت ۲۰ دقیقه در این لگن آب گرم قرار دهید و بعد از اتمام خیساندن پا، حتماً آن را خشک کنید.

 • استفاده از کفش های استاندارد و مناسب

کفش مناسب و اندازه پایتان را انتخاب کنید که به راحتی به پایتان برود. کفش باید فضای مناسب برای رشد ناخن ها داشته باشد. کفش هایی با جنس نرم و پنجه پهن بهترین گزینه است.اگر می توانید، صندل بپوشید تا انگشتان پا آزاد باشند. البته کفی کفش نیز برای جلوگیری از فرورفتن ناخن پا درگوشت نیز موثر است، پس با خرید کفی کفش طبی برای کفش هایتان از فرورفتن ناخن پا در گوشت رها شوید.

sandal-anvae-kharid.png

 • لیمو

در میان داروهای خانگی برای فرو رفتن ناخن در گوشت انگشت، این یکی ساده‌ترین مورد است زیرا پیدا کردن آن کاری ندارد و به بهبود التهاب و درد ناشی از این مشکل کمک می‌کند.

 • خواص اسیدی و آنتی پاتوژن لیمو می‌تواند عفونت را درمان کند. در این‌جا دو روش وجود دارد که می‌توانید از لیمو برای درمان ناخن فرو رفته در گوشت انگشت استفاده کنید:
  لیموی تازه را برش بزنید
 • یک قطعه از آن را روی منطقه آسیب‌دیده قرار دهید
 • از گاز برای بستن آن استفاده کنید و اجازه بدهید تا صبح روز بعد بماند
 • از یک تکه چوب مخصوص که برای ناخن طراحی شده استفاده کنید و ناخن را داخل گوشت خارج کنید.
 • سپس یک تکه پنبه را رول کنید و آن را روی منطقه‌ی آسیب‌دیده قرار دهید.
 • آب گرم و نمک اپسوم

این یکی از بهترین درمان‌های خانگی برای ناخن فرورفته در گوشت است. تمام کاری که باید انجام دهید این است که کمی آب گرم بردارید و نمک اپسوم را به آن اضافه کنید و پس از انجام این کار، پای آسیب‌دیده را در ترکیب حاصل خیس کنید.

این محلول ناخن پا را نرم می‌کند و نه تنها به رفع التهاب ناشی از ناخن فرو رفته در انگشت کمک می‌کند بلکه سبب می‌شود که در طول چند روز مشکل از بین برود.

 • پماد برای ناخن فرورفته در گوشت

بهترین پماد برای ناخن فرورفته در گوشت پماد تتراساکلین و یا هر نوع پماد آنتی بیوتیک دیگری است. یک داروی گیاهی اما بسیار کاربردی و موثر در درمان عفونت زخم ناخن پا بویژه شست پا ترکیبی از نمک و عسل دو به پنج است (دو واحد نمک + 5 واحد عسل) که یک خمیر جادویی برای بهبود و ترمیم این گونه زخم هاست به دست می آید.

 • روغن کرچک

روغن کرچک می‌تواند گردش خون را افزایش دهد، بنابراین استفاده از آن در ناحیه‌ی آسیب‌دیده پوست را نرم می‌کند و ناخن فرو رفته در گوشت انگشت را تسکین می‌دهد. برای استفاده از این روغن مطابق با مراحل زیر پیش بروید:

 • روغن کرچک را روی ناخن آسیب‌ دیده استعمال کنید.
 • یا روغن کرچک را با جوش شیرین مخلوط کنید و ترکیب حاصل را روی منطقه‌ی آسیب‌دیده قرار دهید. چند دقیقه صبر کنید و در نهایت آن را با آب بشویید.

goosh-sorakh09.jpg

 • درمان فرو رفتن ناخن در گوشت پا در طب سنتی

دنبه یا دُمبه، بخشی از بدن گوسفند است که به جای دم در انتهای پشتی تن حیوان آویخته شده و متشکل از چربی است و از آن جایی که دنبه جاذب بسیار خوبی است، به راحتی می تواند ناخن فرو رفته در گوشت را بیرون بیاورد.

برای درمان قطعی فرورفتن ناخن در گوشت، نیز می توان یک تکه از دنبه ی تازه را به شکل ورق ضماد کنید و به مدت 3 تا 5 شب بر روی ناخن فرو رفته در گوشت قرار دهید.

 • درمان پزشکی

روش جراحی و جدا کردن کامل ناخن از گوشت :

این روش اغلب دردناک است و معمولا فرد باید مدتی دست از کار بکشد. همچنین ممکن است ناخن دوباره در گوشت فرو برد و بدشکل و غیرطبیعی رشد کند.

بریدن ناحیه ای از ناخن که در گوشت فرو رفته است و سوزاندن ریشه ناخن.

nakhon02.jpg

جلوگیری از فرورفتن ناخن در انگشت شست

پیشگیری بهتر از درمان است! نکاتی در ادامه به آن اشاره می کنیم را حتما رعایت کنید تا از این عارضه جلوگیری کنید.

پوشیدن کفش مناسب

از پوشیدن کفش های کوچک که انگشت هایتان را به هم فشار می دهند خودداری کنید. همچنین از پوشیدن کفش های بزرگ که پا در آن حرکت می کند نیز دوری کنید.

کوتاه کردن صحیح ناخن

اول از هم باید بهداشت کوتاه کردن را رعایت کنید. از ناخن گیر های تمیز و شخصی استفاده کنید و حتما قبل از استفاده آن را ضدعفونی کنید.

ناخن ها را صاف کوتاه کنید و هلالی کردن ناخن را فراموش کنید. البته حواستان باشد که بیش از حد هم ناخن را کوتاه نکنید.

kotah-kardan-nakhon.jpg

کلام آخر

مجموعه بزرگ دکتر مهندس امیدوار است، پس از خواندن این فهرست از انواع روش ها برای درمان خانگی فرو رفتن ناخن پا در گوشت ، بتوانید برخی از آنها را امتحان کنید و به نتایج موثری برسید.

اگر در این زمینه تجربه یا ایده‌ی خاصی دارید، لطفا آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

ورودی نامعتبر

محصولات پیشنهادی

سوالات متداول "درمان خانگی فرو رفتن ناخن پا در گوشت"

اگر برای درمان فرورفتن ناخن در گوشت جراحی کنیم، امکان عود کردن دوباره وجود دارد؟

بله! برگشت امکان پذیر است ولی با درصد بسیار کم.

عوارض فرو رفتن ناخن در گوشت پا چیست؟

اگر ناخن فرورفته در گوشت درمان نشود می‌تواند باعث عفونت استخوان‌های زیرین و نهایتاً منجر به عفونت حاد استخوان شود.

پس از انجام عمل جراحی، ناخن چه شکلی می شود؟

اگر لبه ناخن به طور دائمی برداشته شده باشد (ماتریسکتومی)، ناخن از سمت لبه‌ها چند میلی‌متر باریک‌تر می‌شود. تغییرات کلی ظاهر ناخن چشمگیر نیست مگر این که حین عمل جراحی قسمت بزرگ‌تری از ناخن برداشته شده باشد. اگر ماتریکس ناخن برداشته نشود، ناخن دوباره به صورت طبیعی رشد کرده و عریض می‌شود.

دیدگاه‌ها  
من لیمو یه شب تا صبح می زارم روی ناخن پام از تو گوشت در میاد
نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید