سبد خرید0
 حرکات اصلاحی برای درمان دیسک کمر

چکیده: تخمین زمان مطالعه: 6 دقیقه

تمرینات فیزیوتراپی تمرینات حرکتی و روشی فیزیکی است که برای کاهش درد و افزایش تحرک مفاصل فرد استفاده می شود. متخصصان فیزیوتراپ اغلب تمرینات فیزیوتراپی را برای درمان بیماران انجام می دهند دراین جا با تعدادی ازتمرینات فیزیوتراپی برای درمان درد مفصل کمر، آشنا می شویم که شما می توانید این تمرینات را درخانه انجام دهید.

 

 برای دسترسی سریع به محتوای متن از لینک های زیر استفاده کنید.

 1. نکاتی که باید درهمه تمرینات رعایت شود.
 2. آموزش فیزیوتراپی کمر در منزل
 3. ورزش‌هایی که باید از انجام آن‌ها دوری کرد.


نکاتی که باید درهمه تمرینات رعایت شود:

 •  هر تمرین را حداقل ۵ مرتبه تکرارکنید و به مرور زمان تعداد آن را افزایش دهید.
 • به یاد داشته باشید که کیفیت انجام تمرینات از تعداد آنها مهم تر است پس برای انجام تمرینات توجه شما باید برروی ناحیه ای ازبدن که حرکت برروی آن انجام می شود باشد.
 • بهترین کار انجام حرکات به صورت آرام وآهسته است.

آموزش فیزیوتراپی کمر در منزل

معمولاً به بیماران مبتلا به پارگی و بیرون زدگی دیسک کمر توصیه می‌شود تا ورزش دیسک کمر و حرکت‌های زیر را انجام دهند. البته در نظر داشته باشید که همواره باید پیش از شروع ورزش برای کمر درد و گردن درد با فیزیوتراپیست در مورد مناسب و ایمن بودن آنها مشورت کنید. در مجموع می‌توان گفت که انجام این ورزش های کمر درد در صورتی مجاز است که باعث بروز یا تشدید علائم نشوند.

 

 

 • در جا زدن بر روی ترامپولین یا تشک پرش

در جا زدن بر روی یک تشک پرش کوچک ۹۰ در ۱۲۰ سانتی‌متری روش خوبی برای گرم کردن بدن قبل از انجام دیگر ورزش‌های دیسک کمر می‌باشد. و جهت رفع علائم فتق یا بیرون‌زدگی دیسک کمر بسیار می‌تواند مفید و مؤثر باشد. برای انجام این تمرین در وسط تشک بایستید. بازوها را در کنار بدن خود قرار داده، به سمت مستقیم و جلو نگاه کنید و به مدت ۵ دقیقه درجا بزنید. این تمرین را هر روز انجام دهید. بر روی تشک نپرید و ورجه ‌ورجه نکنید.

 

فیزیوتراپی کمر در منزل

 • تمرین بالا و پایین شدن روی توپ

بالا و پایین شدن بر روی توپ طبی تمرینی ساده و مفید برای رفع فتق دیسک کمر می باشد چون این تمرین به ارسال مواد مغذی و اکسیژن به دیسک کمر کمک می‌کند. بر روی یک توپ ورزشی بزرگ نشسته و به سمت جلو نگاه کنید و بازوها را در کنار بدن خود شل کنید. هر روز به مدت ۵ دقیقه بر روی توپ بالا و پایین شوید. خیلی بالا نپرید چون در غیر این صورت خطر شدت گرفتن علائم بیشتر می‌شود.

 

ورزش ها و حرکات اصلاحی برای درمان درد دیسک کمر

 

 توپ پیلاتسمحصول پیشنهادی دکتر مهندس: توپ پیلاتس

 

 • تمرین گربه شتر

در تمرین گربه و شتر دو حرکت یوگا با حرکات تقویت‌کننده گردش خون که می‌توانند به کاهش درد و فشار ناشی از دیسک کمر کمک کنند، ترکیب شده‌اند. همچنین این تمرین می‌تواند برای افزایش انعطاف‌پذیری ستون فقرات نیز مفید باشد و این امر برای بهبودی فتق دیسک کمر نیز مثمر ثمر است. تمرین را در حالت چهار دست و پا شروع کنید. نفستان را بیرون دهید و ستون فقرات خود را گرد کرده و به وسیله دست و بازو بر روی زمین فشار وارد کنید. به سمت پای خود نگاه کنید و در گردنتان کمی خمیدگی ایجاد کنید. نفس بکشید و اجازه دهید شکم به سمت پایین حرکت کند در کمر خود قوسی ایجاد کنید و شانه را به سمت ستون فقرات تکان دهید. به سمت سقف نگاه کنید. این تمرین را ۵ مرتبه تکرار نمایید.

 

ورزش‌های مناسب دیسک کمر

 

 • تعظیم پیشخدمت

یکی از بهترین حرکات جایگزین می‌تواند «تعظیم پیشخدمت» باشد. این حرکت مستلزم این است که از ناحیه‌ی باسن به سمت جلو خم شوید، دست‌ها را به‌آرامی بر روی یک تخت قرار دهید و اجازه دهید بدنتان اندکی به سمت عقب نوسان داشته باشد. همیشه هنگام انجام این کشش، انحنای طبیعی بدن را در پایین کمر خود حفظ کنید. هیچ‌گاه اجازه ندهید پایین کمرتان صاف یا به سمت بالا خم شود. وقتی به حالت ایستاده برمی‌گردید، به‌جای خم کردن کمر و بلند کردن تنه‌ی خود، عضلات سرینی‌تان را منقبض کنید و باسن را به سمت جلو حرکت دهید.

 

درمان فتق دیسک کمر با فیزیوتراپی

 • کشش عضله همسترینگ در حالت درازکش

ابتدا در نزدیکی یک در ورودی بر روی زمین دراز کشیده و پای خود را که در ابتدا نمی‌خواهید کشش بدهید تا جایی که می‌توانید، راست کنید. سپس، پایی را که می‌خواهید کشش بدهید، در امتداد چهارچوب در قرار دهید. سپس پایی را که می‌خواهید کشش دهید را بر روی چارچوب در به سمت بالا خم کنید. هرچه فاصله‌تان با دیوار کمتر باشد کشش بیشتری را احساس خواهید کرد. مشکل رایجی که وجود دارد این است که بسیاری از افراد با شدت زیادی این تمرین را انجام می‌دهند. به‌آرامی و با ملایمت بدن را کشش دهید در غیر این صورت شما فقط وقت خود را هدر می‌دهید.

 

آموزش انجام فیزیوتراپی در منزل

 • پل زدن

حرکت پل زدن که طی آن قسمت‌های مرکزی بدن (ناحیه شکم و لگن) فعال هستند، می‌تواند جایگزینی برای دد لیفت (لیفت مرده) باشد. برای انجام این تمرین، بر روی کمر دراز کشیده، زانوها را به سمت بالا خم کنید و کف پاها را صاف بر روی زمین بگذارید و قسمت شکم و باسن را منقبض کنید. سپس کمر و باسن خود را، به‌جای اینکه مهره به مهره از روی زمین جمع کنید و با فشار واردکردن به پاهایتان، همراه با هم و یکجا از زمین بلند کنید. برای افزایش سختی تمرین می‌توان اصلاحاتی مثل قدم برداشتن، پل زدن با یک پا و بلند کردن دست‌ها به هوا را انجام دهید.

 

تمرینات فیزیوتراپی کمر درد

 

 • حرکت کبری

حرکت کبری به کشش و انبساط تمام ستون فقرات کمک می‌کند و موجب افزایش انعطاف‌پذیری ستون فقرات کمری می‌گردد. تمرینات انعطاف‌پذیری مثل حرکت کبری برای رفع فتق دیسک کمر بسیار اهمیت دارد. بر روی شکم بخوابید و دست‌ها را صاف بر روی کف زمین در کنار شانه‌ها قرار دهید کف دست باید بر روی زمین قرار گیرد. نفس بکشید و بر روی کف زمین فشار وارد کنید پاها را صاف کرده و بخش بالاتنه را از زمین جدا کرده و بالا بکشید. قسمت لگن و خاصره را بر روی زمین نگه‌دارید. در کمر خود قوس کمی ایجاد کرده و نگاه خود را به سقف بدوزید. این حالت را به مدت ۳۰ ثانیه حفظ کرده و سپس بدن را شل کنید.

 

ورزش برای دیسک کمر خفیف

 

 قطعا برایتان مفید خواهد بود: کمربند طبی سخت ( با آتل پلی آمید ) پاک سمن

 

 • کشش چرخشی کمر

حفظ انعطاف‌پذیری ناحیه کمر جهت پیشگیری از آسیب‌دیدگی بیشتر دیسک کمر برای بیمار دارای اهمیت است. برای انجام این تمرین بیمار باید بر روی کمر بخوابد. از عضلات شکم جهت تکیه‌گاه و کنترل استفاده کنید، فرد بایستی به‌آرامی اجازه دهد تا زانو به سمت راست حرکت کند و تا ۱۰ شماره بشمارید. کشش چرخشی باید در هر روز۳ مرتبه تکرار شود.

 

فیزیوتراپی در منزل برای درمان درد مفصل کمر

ورزش‌هایی که باید از انجام آن‌ها دوری کرد

اگرچه بسیاری از افرادی که به علت ابتلا به فتق دیسک از کمردرد رنج می‌برند با انجام درمان صحیح، عملکرد کامل خود را به دست می‌آورند اما باید در هنگام تجربه علائم فتق دیسک کمر از انجام برخی از ورزش‌ها و فعالیت‌ها اجتناب نمود. شما بایستی از انجام ورزش‌هایی که بر روی کمرتان فشار و تنش ایجاد می‌کنند دوری نمایید.

 • کشش عضله همسترینگ در حالت ایستاده

کشش روزانه عضله همسترینگ بسیار اهمیت دارد اما حرکت متداول لمس انگشتان پا در حالت ایستادن در هنگام ابتلا به فتق دیسک کمر می‌تواند موجب بروز مشکلی جدی شود. مشکل در اینجاست که کشش، نقص اندازه کمر را جبران می‌کنند و اجازه خم شدن به جلو را به شما می‌دهد ولی این کار فشار غیرضروری را بر روی نیمه جلو دیسک وارد می‌کند.

 

ورزش های مضر برای دیسک کمر

 • حرکت گود مورنینگ یا صبح بخیر (ژاپنی)

صبحی که با این ورزش وزنه‌برداری شروع شود اصلاً خوب نیست. حتی اگر این حرکت توسط فردی سالم و غیر مبتلا به فتق دیسک کمر نیز انجام شود بازهم می‌تواند منجر به بروز مشکلاتی گردد.

 

ورزش هایی که برای دیسک کمر مفید نیست

 درمان دیسک کمرهم چنین بخوانید: درمان دیسک کمر بدون نیاز به جراحی

 

 • دد لیفت

یکی از رایج‌ترین حرکات مشکل‌آفرین این است که در هنگام خم شدن به جلو یا در هنگام بلند کردن اجسام، قسمت تحتانی کمر انحنا پیدا می‌کند. انجام تمرین دد لیفت یا لیفت مرده مستلزم بی‌نقص بودن نحوه انجام تمرین است. حتی اگر ددلیفت به ‌درستی انجام شود بازهم فشار زیادی بر روی دیسک کمر ایجاد می‌کند.

 

فیزیوتراپی کمر در منزل

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید