سبد خرید0
درد بیضه نشانه چیست؟
درد بیضه نشانه چیست؟

چکیده:  تخمین زمان مطالعه: 5 دقیقه

درد بیضه درد ناخوشایندی است که در بیضه‌ها یا کیسه آن می‌پیچد. ممکن است درد بیضه، ناراحتی در این ناحیه یا تورم آن، ریشه در مشکلی جدی داشته باشد و به درمان پزشکی نیاز پیدا کند. مثلا شاید دلیل این همه درد و ناراحتی در بیضه‌ها، پیچش بیضه باشد که موردی فوری و اورژانسی به حساب می‌آید و باید جراحی شود. در این مقاله در مورد علل درد بیضه صحبت خواهیم کرد.

 برای دسترسی سریع به محتوای متن از لینک های زیر استفاده کنید:

 1. درد بیضه نشانه چیست؟
 2. سنگ کلیه
 3. تومور بیضه
 4. فتق کشاله ران
 5. واریکسول

 

درد بیضه نشانه چیست؟

 • وارد شدن ضربه

معمولا کوفتگی و ورم بیضه از جمله عوارض بد ضربات مستقیم به حساب می‌آیند، ولی علی‌رغم وجود این حالت هشداردهنده، در اکثر موارد با انجام اقدامات محافظتی می‌توان طی چند روز این مشکل را برطرف نمود.

اقدامات محافظتی شامل پوشیدن لباس‌های زیر خاص، استفاده از مسکن‌ها و کمپرس گرم است. تورم و کوفتگی ناشی از عمل وازکتومی نیز به همین طریق قابل درمان است.

 

درد بیضه نشانه چیست؟

 قطعا برایتان کارآمد خواهد بود: کیسه آب گرم پرشی

 

 • پیچش برآمدگی بیضه

این مشکل در بیضه‌ها بیشتر متوجه پسران جوان‌تر است و معمولا بین ۷ تا ۱۴ سال پیش می‌آید.

برآمدگی بیضه و برآمدگی اپیدیدیمال، بافت‌های بدون کارکردی هستند که از زمان رشد جنین باقی می‌مانند. پیچش این ساختارهای فرعی در بیضه می‌تواند منجر به وقفه در گردش خون بشود و دردهایی با شدت‌های متفاوت در بیضه به‌وجود بیاورد.

گاهی اوقات حین دفع سنگ ممکن است درد تیزی در ناحیه شکم احساس شود که معمولا این درد به ناحیه بیضه‌ها انتشار می‌یابد. این نوع درد، وجه مشخصه دفع سنگ کلیه است. گاهی حتی ممکن است خون در ادرار ظاهر شود.

زمانی که پزشک در حضور چنین علائمی هیچ‌گونه اختلالی در بیضه‌ها پیدا نکرد، درمان جهت سنگ‌های کلیه توصیه می‌شود.

 

علت درد بیضه

  دفع سنگ کلیه بدون نیاز به دارواین مقاله را از دست ندهید: دفع سنگ کلیه بدون نیاز به دارو

 

 • ورم بیضه (تورم بیضه)

این تورم در بیضه ها معمولا به علت عفونت به وجود می آید. این ورم بعضی اوقات همراه با اپیدیدیمیت (تورم-اپیدیدیمو) است، به خصوص در زمانی که اپیدیدیمیت برای چند روز درمان نشده، رها شده است. بیشتر موارد در تورم بیضه به علت عفونت ویروس اوریون است، گرچه ویروس های دیگر و باکتری ها می توانند باعث این تورم شوند.

وریدهای اطراف بیضه نیز همانند وریدهای پا می‌تواند واریسی (واریکوسل) شود که سبب بروز احساس گرمی در نوک بیضه‌ها و محل واریسی شدن وریدها در اطراف بیضه‌ها می‌شود.

گاهی عروق در هنگام لمس نیز حساس می‌شوند. در موارد متوسط تا شدید، استفاده از روش‌های جراحی برای برداشتن عروق واریسی راهکار درمانی مناسبی خواهد بود.

 

 

تومور بیضه نادرترین علت درد بیضه است. تومور‌های بیضه معمولا باعث درد بیضه نمی‌شوند، با این وجود برخی از تومور‌ها ممکن است باعث ایجاد احساس درد در بیضه یا کیسه بیضه شود. وجود توده در بیضه، تغییر در اندازه و بافت بیضه، درد در پایین شکم، پایین کمر و کشاله‌ی ران و احساس سنگینی در کیسه بیضه از علائم این بیماری هستند. تومور‌های بیضه در صورتیکه سرطانی باشند باید تحت درمان قرار گیرند. جراحی، شیمی درمانی و پرتودرمانی یا ترکیبی از آن‌ها می‌تواند به درمان سرطان بیضه کمک کند. در طی جراحی بیضه برداشته می‌شود تا از گسترش سرطان پیشگیری شود.

 

علت درد بیضه چپ و راست چیست؟

 • هیدروسل

هیدروسل به تجمع آب در اطراف بیضه گفته می‌شود که می‌تواند علت درد بیضه باشد. در برخی از کودکان از بدو تولد بیماری هیدروسل وجود دارد که معمولا بعد از یک سالگی بر طرف می‌شود. هیدروسل باعث ورم در یک یا هر دو بیضه می‌شود و در صورتیکه این التهاب افزایش یابد می‌تواند منجر به درد بیضه شود. در صورتیکه هیدروسل به صورت خود به خودی بهبود نیابد نیاز به درمان جراحی دارد. جراحی هیدروسل یک جراحی سرپایی به حساب می‌آید و تحت بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام می‌شود. برای برداشتن کیسه مایع پزشک یک برش کوچک در کیسه بیضه یا شکم ایجاد می‌کند.

در این حالت روده از کنار طناب بیضه به سمت بیضه حرکت می کند و باعث درد و تورم در ناحیه کشاله ران و بیضه می شود. این درد با فعالیت تشدید و با دراز کشیدن از بین می رود.

 پیشنهاد ویژه دکتر مهندس: فتق بند دو طرفه پاک سمن

 • ورم اپیدیدیم

اپیدیدیم، یک سری لوله های پیچ در پیچی هستند که در پشت بیضه قرار می گیرند و اسپرم های تولیدشده در بیضه از داخل آنها حرکت و به قسمت پشتی مجرای ادراری باز می شوند و باعث خروج مایع منی در موقع انزال می شوند.

علت ایجاد این بیماری، اغلب تماس های جنسی کنترل نشده و با فرد آلوده می باشد که به مرد منتقل می شود و از طریق مجرای ادراری هنگام نزدیکی، وارد مجرای مرد شده و باعث التهاب و درد شدید بیضه می شود. اغلب علت شایع این ورم، سوزاک و یا کلامیدیا می باشد.

در شرح حال، فرد مبتلا سابقه ترشحات چرکی از مجرای ادراری را در چند روز گذشته ذکر می کند. در این حالت فرد از درد شدید بیضه شاکی است و در معاینه، بیضه گرم و متورم و سفت و شدیدا دردناک است.

 

علت درد بیضه چپ

 • ارکیتیس یا ارکیت

ارکیت باعث التهاب یکی از بیضه‌ها و یا هردوی آن‌ها می‌شود. ارکیت ممکن است در اثر عفونت باکتریایی مانند عفونت‌های واگیردار جنسی و یا ویروس اوریون ایجاد شود. از آنجاییکه ارکیت به علت عفونت رخ می‌دهد با علائم عفونی سیستمیک همراه است. درد بیضه ایجاد شده در اثر ارکیت از خفیف تا شدید متغیر است. معمولا ارکیت با علائمی مانند تورم و قرمزی بیضه، تب و لرز، سردرد، حالت تهوع و خستگی همراه است. مصرف آنتی بیوتیک ها، دارو‌های غیر استروئیدی ضد التهابی مانند ایبوپروفن و ناپروکس، استفاده از کمپرس سرد و استراحت در بستر و در ارتفاع قرار دادن بیضه به درمان ارکیت کمک می‌کند.

واریکسول به بزرگ یا گشاد شدن سیاهرگ‌ها در کیسه بیضه گفته می‌شود که می‌تواند علت درد بیضه باشد. ورم کیسه بیضه، برآمدگی در یکی از بیضه‌ها و درد مبهم و مکرر در بیضه از علائم واریکسول هستند. پوشیدن لباس زیر تنگ با حمایت از بیضه‌ها می‌تواند درد بیضه را کاهش دهد. همچنین در صورتی که علائم این عارضه شدید باشد روش‌هایی جراحی مانند واریکوسلکتومی و امبولیزاسیون واریکسول انجام می‌شود.

 

درد بیضه راست نشانه چیست؟

 • تحریکات جنسی

در صورتیکه تحریکات جنسی منجر به انزال نشود، باعث بروز درد در بیضه‌ها خواهد. این حالت خطرناک نیست و درد بعد از چند ساعت بهبود می‌یابد.

ورودی نامعتبر

محصولات پیشنهادی
نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید