سبد خرید0
علائم و درمان پارگی مینیسک زانو
علائم و درمان پارگی مینیسک زانو

 چکیده

مینیسک زانو بافتی از جنس غضروف هست که مثل بالش بین استخوان ران و استخوان ساق پا قرار دارد و امکان آسیب اون در حین انجام فعالیت‌ مفصل زانو که با فشار یا چرخش همراه هست، وجود داره.
پارگی مینیسک زانو هم مثل خیلی از آسیب‌های زانو دردناک هست و آدم رو زمین‌گیر می‌کنه. در واقع پارگی مینیسک یکی از شایع‌ترین آسیب‌های غضروفی در زانوست.
درمان پارگی مینیسک زانو به شدت، محل و بیماری به وجود آوردنده اون بستگی دارد. علائم پارگی مینیسک زانو به وضعیت، حرفه و سن بیمار بستگی داره.
ما در این مقاله از مجله سلامت دکتر مهندس مینیسک زانو، پارگی مینیسک،علائم پارگی مینیسک زانو و درمان آن رو بررسی کردیم پس تا آخراین مقاله همراه ما باشید. 

مینیسک زانو چیست؟

مینیسک تکه غضروفی در زانوست که مثل بالشتکی بین مفاصل قرار گرفته و آن‌ها را نگه می‌دارد. مینیسک جلوی ساییدگی استخوان‌ها را می‌گیرد.
اما یک پیچش سادهٔ زانو کافی است که مینیسک پاره شود. بعضی وقت‌ها تکه‌ای غضروف جدا شده و در مفصل زانو گیر می‌کند که باعث قفل شدن آن می‌شود. برای جلوگیری از افتادن و پارگی مینیسک زانو بهتر است از کفش های طبی استفاده شود. قیمت کفی کفش طبی بسیار مناسب است. اگر کفی کفش طبی برای کفش هایتان خریداری کنید، به چنین مشکلی گرفتار نخواهید شد.

zano09.jpg

علت پارگی مینیسک زانو

پارگی ناگهانی مینیسک غالباً در حین فعالیت‌های ورزشی اتفاق می‌افتد. چمباتمه زدن در زیر وزنه‌های سنگین و یا پیچش ناگهانی زانو در ورزشکاران می‌تواند باعث پارگی مینیسک شود.
پارگی مینیسک در افراد مسن بیشتر به دلیل خرابی و فرسودگی غضروف مینیسک ایجاد می‌شود.
غضروف‌های مفصلی به مرور زمان ضعیف‌تر و فرسوده‌تر می‌شوند و بافت‌های پیر و فرسوده، آسیب‌پذیری بیشتری نسبت به پارگی دارند.
به طوری که تنها یک چرخش ناگهانی زانو در هنگام برخاستن از روی صندلی می‌تواند باعث پارگی مینیسک در افراد مسن شود.

 3_456208010.jpgراهنمای خرید زانو بند طبی

علائم پارگی مینیسک زانو

  • درد زانو
  • ورم زانو
  • صدا کردن زانو موقع آسیب
  • به سختی خم و راست کردن پا از ناحیه زانو
  • قفل شدن زانو

ابتدا درد زانو شدید نیست و حتی می توانید با وجود آسیب، بازی و ورزش کنید. اما وقتی که زانو ملتهب می شود و ورم می کند، نشان می دهد کاملا آسیب دیده است.

پزشک از روش عکسبرداری با اشعه ایکس و ام آر آی (MRI) برای تشخیص پارگی منیسک استفاده می کند.

zano10.jpg

درمان پارگی مینیسک زانو

  • استفاده از کمپرس سرد

استفاده از کمپرس سرد یکی از موثرترین و مهم ترین اصول درمانی پارگی مینیسک زانو است که در کاهش تورم و التهاب زانو بسیار موثر می باشد.
هر سه الی چهار ساعت یکبار می توانید بر روی زانو کمپرس سرد بگذارید.

  • زانوبند مناسب برای پارگی مینیسک

بستن زانو بند طبی در هنگام پارگی مینیسک زانو باعث گرم نگه داشتن زانو (برای کاهش درد) می‌شود و همچنین زانو را ثابت نگه می‌دارد تا حرکاتی که باعث افزایش درد می‌شوند کاهش پیدا کنند.

(برای مثال حرکات از یک سمت به سمتی دیگر و حرکات چرخشی اغلب باعث وخامت درد ناشی از پارگی مینیسک می‌شوند).

  • فیزیوتراپی و حرکات اصلاحی

روش های فیزیوتراپی با تاثیری که در تقویت و استحکام زانو ایفا می کند باعث کنترل درد و ورم بیماری می شوند.

متخصص فیزیوتراپ حرکات و تمرینات خاصی را برای افزایش قدرت و بهبودی حال شما طراحی می کند.
فیزیوتراپی برای درمان پارگی مینیسک زانو بدین منظور انجام می شود:

کاهش درد و التهاب بیمار

افزایش دامنه حرکتی بیمار

تقویت عضلات چهار سر ران و زانو

تقویت اندام های تحتانی

  • جراحی مینیسک زانو

از روش جراحی تنها زمانی برای ترمیم و بازسازی بافت آسیب دیده استفاده می شود که مینیسک زانو به طور کامل تخریب شود و نتوان به کمک دیگر روش های درمانی به ترمیم آن پرداخت.

 ورزش برای پارگی مینیسک زانو

حرکت بریج یا پل زدن

یکی از انواع ورزش برای مینیسک زانو، حرکت بریج یا پل زدن است. برای انجام این حرکت به روی کمر خود دراز کشیده و زانوهای خود را خم کنید به صورتی که کف پا ها روی زمین قرار بگیرند.
با استفاده از عضلات پا، شکم و کمر، باسن و بقیه بدن را از زمین بلند کنید.
در این حالت باید تنها کف پاها و شانه ها و گردن و سر بر روی زمین قرار داشته باشند. بدن را تا جایی بلند کنید که از زانو ها تا شانه در یک خط صاف قرار بگیرند.

این حرکت تمرینی است که برای تقویت عضلات چهار سر ران توصیه می شود. این نوع ورزش برای مینیسک زانو به این صورت است که ابتدا ایستاده کنار دیوار قرار بگیرید.
سپس شانه ها و سر را به دیوار بچسبانید. پاهای خود را به اندازه عرض شانه باز کرده و به اندازه یک پا از دیوار فاصله بگیرید. زانوها را به آرامی خم کرده و باسن را به سمت پایین بکشید.

زمانی که به زاویه 15 درجه رسیدید، در همان حالت باقی بمانید تا درگیری عضلات ران را حس کنید.
این حرکت باعث فشار زیادی به زانوهای شما شده. بهتر است 10 ثانیه در این حالت بمانید.

zano02.jpg درمان آب آوردن زانو در طب سنتی

 

ورودی نامعتبر

محصولات پیشنهادی
نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید