سبد خرید0
درمان قطعی زونا

چکیده:          تخمین زمان مطالعه: 5 دقیقه

زونا بیماری‌ای ویروسی ناشی از ویروس واریسلا زوستر است. مهم‌ترین علائم زونا، تاول یا راش‌های پوستی در برخی نقاط بدن، همراه با خارش و درد است. در ادامه با راه‌های درمان زونا آشنا می‌شوید.

 

 برای دسترسی سریع به محتوای متن از لینک های زیر استفاده کنید:

 1. بیماری زونا چیست؟
 2. علائم اصلی زونا چه هستند؟
 3. چه کسانی بیشتر در معرض خطر ابتلا به زونا هستند؟
 4. درمان خانگی زونا
 5. پیشگیری از ابتلا به بیماری زونا

 

بیماری زونا چیست؟

زونا یا هرپس زوستر نامی است که به یک بیماری پوستی در بزرگسالان داده شده است. این بیماری در نتیجه باقی ماندن ویروس آبله مرغان به حالت نهفته در ریشه‌های عصبی بیمارانی است که در کودکی به این بیماری مبتلا شده و این عفونت را در بدن خود داشته‌اند. این ویروس، واریسلا زوستر نام دارد. اولین باری که فرد در معرض ویروس قرار می‌گیرد، تاول‌های خارش‌دار و گسترده در بدن به نام آبله مرغان ایجاد می‌شود. این ویروس در بدن باقی می‌ماند و در سلول‌های عصبی جای می‌گیرد. سالها بعد ممکن است ویروس دوباره فعال شود و زونا را ایجاد نماید. طبق آمار سازمان بهداشت جهانی، یک چهارم بزرگسالان در طول عمرشان بالاخره به زونا دچار می‌شوند و اغلب از جهات دیگر سالم هستند.

 

بیماری زونا چیست؟

 

 درمان خانگی برای آبله مرغاناین مطلب را از دست ندهید: درمان خانگی آبله مرغان

 

علائم اصلی زونا چه هستند؟

 •  قبل از شروع زونا، ممکن است سردردهای مکررداشته باشید.
 • ممکن است چشمان‌تان به نور حساس بشوند. امکان دارد نور، چشمان‌تان را تحریک کند.
 • ممکن است در قسمت مشخصی از پوست، حس مورمور و خارش خفیف داشته باشید. اساسا، این قسمت‌های دچار خارش، بیشتر مستعد زونا هستند.
 • در بیشتر موارد ممکن است نواری از دانه‌های دردناک همراه با قرمزی پوست داشته باشید که خارش، شدیدتر می‌شود. سعی کنید به آن دست نزنید.
 • این نوارها، زود به تاول‌های پر از مایع تبدیل می‌شوند.
 • شکل دانه‌ها، از فردی به فرد دیگر تغییر می‌کند. ممکن است دانه‌ها بیرون بزنند یا نه.

زمان بهبود زونا نیز بسته به سیستم ایمنی تغییر می‌کند. گاهی وقت‌ها بهبود در ۲ هفته انجام می‌شود و در برخی افراد به ۴-۵ هفته نیز می‌رسد.

 

علائم اصلی زونا چه هستند؟

چه کسانی بیشتر در معرض خطر ابتلا به زونا هستند؟

زونا بیشتر در کسانی به وقوع می‌پیوندد که قبلا دچار آبله‌مرغان شده بودند. برخی از عوامل خطر ابتلا به زونا را بیشتر می‌کنند. این عوامل از این قرار هستند:

 • ۶۰ سالگی و سال‌های بعد از آن
 • بیماری‌هایی که سیستم ایمنی را ضعیف می‌کنند، مانند HIV، ایدز یا سرطان
 • تحت درمان‌های شیمی‌درمانی و پرتودرمانی بودن
 • مصرف داروهایی که سیستم ایمنی را تضعیف می‌کنند مانند داروهای استروئیدی یا داروهای بعد از پیوند عضو

درمان خانگی زونا

 • انجام حجامت

حجامت عام با فاصله یک تا دو هفته انجام شود. و حجامت موضعی در محل زخمها انجام شود. بهتر است حجامت با خراشهای بیشتر اما ظریفتر صورت گیرد. حجامت‌ها در فواصل یک هفته‌ای یا کمتر (بسته به وضعیت جسمانی بیمار) یکی دو بار تکرار می شوند تا وقتی که تمام علایم و عوارض زونا از بین بروند. البته اکثر موارد زونا بعد از حجامت اوّل بهبود پیدا می‌کنند.

 

 قطعا برایتان کارآمد خواهد بود: بادکش

 

 • خوردن دوسین

خوردن دوسین (ترکیب یک واحد سیاهدانه نیمکوب + سه واحد عسل) از جمله روشهای درمان خانگی زونا است.

 

درمان خانگی زونا

 

 • دود دادن عنبرنسارا

دود دادن عنبرنسارا از دیگر شیوه‌های توصیه شده درمان خانگی زونا است و برای کاهش خارش و درد زونا خیلی خوب است.

 • روغن اسطوخدوس برای درمان بیماری زونا 

دلایل بسیار خوبی برای استفاده از روغن اسطوخودوس برای درمان زونا وجود دارد .این یک روغن ضد ویروسی و ضد درد است که می توانید برای تاول ها همراه با ویروس و با درد و التهاب استفاده کنید .علاوه بر این ، باعث می شود احساس خواب آلودگی و استراحت کنید.

 • کمپرس سرد برای درمان بیماری زونا

برای تسکین درد زونا یک کیسه پلاستیکی را پر از یخ کنید. کیسه یخ را روی پوستتان ضربه بزنید. این روش روی اعصاب تاثیر می گذارد.

 

کمپرس سرد برای درمان بیماری زونا

 

 محصول پیشنهادی دکتر مهندس: کیسه یخ

 

 • آرد ذرت یا جو دوسر

وان حمام را با مقداری ذرت یا بلغور جو دوسر پر کنید. این درمان خانگی برای تسکین زونا و درمان بثورات و علائمی که به زیر گردن گسترش می یابد بسیار موثر است. در وان حمام قرار بگیرید و بدن خود را به حالت آرامش بخش ماساژ دهید. این راه حل یک روش درمان دراز مدت نیست و تنها باعث تسکین موقت می شود

 • آسپرین + وازلین

این فرمول آسپرین و وازلین، ویروس زونا را می‌کشد و درمان را تسریع می‌کند. نمی‌توانیم به آن درمان طبیعی بگوییم اما مطمئنا می‌توانیم آن را در گروه درمان‌های خانگی قرار دهیم.
دو عدد قرص آسپرین را له کنید و آن را با ۱ قاشق غذاخوری وازلین ترکیب کنید. این ترکیب را بر پوست آسیب‌دیده و دانه‌ها و تاول‌ها بگذارید. بگذارید ۲۰ دقیقه بماند و سپس با آب سرد بشویید. این کار، ویروس زونا را سرکوب کرده و احتمال بیرون زدگی‌های بیشتر را کاهش می‌دهد.

 • عسل برای درمان و کاهش درد بیماری زونا

2 قاشق چای خوری عسل را آماده کنید . با پنبه به مناظق زونا بزنید و بگذارید 15 دقیقه بماند و با آب گرم بشویید. شما می توانید این درمان را 3 بار در روز اجرا کنید.

 • برگ درخت انجیر برای درمان بیماری زونا

3-4 عدد برگ انجیر را آماده کنید . برگ های انجیر را با چرخ آسیاب کنید . از مخلوط بالا برای استفاده در منطقه زونا استفاده کنید . اجازه دهید 20 دقیقه روی منطقه زونا بماند و با آب گرم با آب بشویید.

 

برگ درخت انجیر برای درمان بیماری زونا

 

پیشگیری از ابتلا به بیماری زونا

یک واکسن به نام زوستاواکس برای افراد 60 ساله و بیشتر توصیه می شود تا از زونا جلوگیری کند و خطر درد عصب بعد از این بیماری را کاهش می دهد. این واکسن برای افرادی که 50 سال یا بیشتر دارند نیز تایید شده است. این واکسن تنها یک بار تزریق می شود. مواد تشکیل دهنده این واکسن همانند واکسن آبله مرغان برای کودکان است اما دز آن 14 برابر قوی تر است.

در یک مطالعه بزرگ، در بیمارانی که واکسن زوستاواکس زدند، خطر ابتلا به زونا 50 درصد کاهش یافته و از بین کسانی که مبتلا به زونا بودند، کسانی که به جای درمان این بیماری، واکسن زدند، خطر درد عصب بعد از زونا 39 درصد کاهش داشته است. واکسن زونا برای کسانی که مبتلا به زونا هستند یا کسانی که درد عصب بعد از زونا دارند، مفید نیست و نباید استعمال شود. واکسن استاندارد آبله مرغان برای کودکان تازه به بازار آمده و نمیتوان میزان کارآمدی آن در جلوگیری از زونا در آینده را سنجید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید