سبد خرید0
عوارض رنگ موی زیاد
عوارض رنگ موی زیاد

چکیده                              تخمین زمان مطالعه:5 دقیقه

معمولا افرادی که دارای موهای تیره‌رنگ هستند و قصد دارند رنگ موهای خود را روشن کنند مجبورند از مواد شیمیایی مانند اکسیدان به صورت طولانی‌مدت استفاده کنند و همین موضوع موجب شکنندگی مو و تاثیر نامطلوب بر پوست سر می‌شود. در تعدادی از کشورها استفاده از این ماده در رنگ موها ممنوع شده و در بسیاری از رنگ موها درصد آن بسیار کاهش یافته است، اما به هر حال افرادی که به این ماده حساسیت دارند، نباید از این رنگ موها استفاده کنند. با ما در ادامه این مقاله همراه باشید تا با عوارضی که ممکن است رنگ های شیمیایی برای مو و بدن شما ایجاد کنند، بیشتر آشنا شوید. استفاده از مواد شیمیایی برای مو یا بدن بسیار مضر است و گاهی این مضر بودن خطرات و صدمات جبران ناپذیری را با خود به همراه دارد. پس سعی کنید تا جایی که امکان دارد از این مواد کمتر استفاده کنید تا از عوارض آن دور بمانید.

 برای دسترسی سریع به محتوای متن از لینک های زیر استفاده کنید:

 1. عوارض رنگ موی زیاد
 2.  رنگ کردن مو در دوران بارداری
 3. چگونه می‌توان عوارض ناشی از رنگ‌کردن موها را به حداقل رسانید؟

عوارض رنگ موی زیاد

رنگ های شیمیایی که برای رنگ کردن مو استفاده می کنید می تواند آسیب های زیادی را با خود به همراه داشته باشد. عوارض رنگ کردن مو و این آسیب ها ممکن است همان اول خود را نشان ندهند و اثرات آن بعد از روزها یا هفته ها بروز کند. در ادامه اما از عوارض رنگ مو برایتان می گوییم از چند عارضه ای که ممکن است در صورت رنگ کردن مو آن به صورت مکرر، ایجاد شود.

rang kardan moo

 • شکنندگی موها

اگر به طور مکرر از رنگ های شیمیایی استفاده می کنید، موهای شما خشک خواهد شد. زیرا مواد شیمیایی موجود در رنگ باعث از دست رفتن رطوبت مو شده و در نتیجه موها را خشک و شکننده خواهد کرد. موهای شما به مرور زمان درخشندگی خود را از دست می دهد و از زیبایی آن کاسته می شود. در برخی مواقع شاید نیاز به کوتاه کردن موهای خود داشته باشید زیرا آسیب رسیده به آن بسیار جدی خواهد بود.

 • سرطان

پارا-فنیلین دی آمین (PPD ) و رزورسینول مواد شیمیایی هستند که در رنگ های شیمیایی مو وجود دارند. PPD می تواند به سلول های DNA انسان آسیب برساند و باعث ایجاد سرطان شود. رزورسینول نیز ماده ای است که با ایجاد اختلال در غدد درون ریز می تواند باعث مختل کردن تعادل طبیعی هورمون ها شده و خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد. تحقیقات در سطح جهان نشان می دهد افرادی که موی خود را در دفعات زیاد رنگ می کنند بیش از دیگران در معرض خطر ابتلا به نوعی سرطان ˈسیستم لنفاوی ، ان اچ ال ˈ قرار دارند.این پژوهشگر ادامه داد: نتایج به دست آمده نشان داده است که افرادی که 20 سال است که شروع به رنگ کردن موهای خود کرده اند یک سوم بیشتر از کسانی است که موهای خود را رنگ نکره اند، مستعد ابتلا به بیماری سرطان سیستم لنفاوی مبتلا هستند.

 • حساسیت

چه بخواهید از رنگ مو برای پنهان کردن رنگ خاکستری موهای خود استفاده کنید یا تنها برای تجربه کردن از آن استفاده می کنید، ممکن است در خطر واکنش های آلرژیک باشید. مقصر اصلی بیشتر واکنش های آلرژی زا ماده ای به نام پارا-فنیلین دی آمین یا همان PPD است. رایج ترین نشانه های آلرژی شامل خارش و سوزش پوست سر، قرمز شدن و تورم پوست، ایجاد شوره و تورم در اطراف چشم مژه ها، بینی و صورت است.

avarez rang moo

رنگ کردن مو در دوران بارداری 

از آنجایی که تحقیقات در این زمینه هنوز تکمیل نشده است، نمی‌توان ادعا کرد که صددرصد رنگ مو تاثیر مضری بر روی جنین دارد. اما همان‌طور که می‌دانید پوست کف سر می‌تواند مقداری از مواد شیمیایی موجود در رنگ را جذب کرده و وارد جریان خون کند و از آنجایی که سه ماهه اول بارداری، زمان شکل‌گیری جنین بوده و جنین در این زمان بسیار حساس و آسیب‌پذیر است، پس به زنان باردار توصیه می‌شود تا پایان دوران بارداری از رنگ‌های شیمیایی استفاده نکنند، خصوصا در سه ماهه اول بارداری.
این رنگ‌ها می‌توانند باعث سقط جنین شوند، لذا استفاده از آن در دوران بارداری به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

 هم چنین بخوانید: چگونه موهای تیره را روشن کنیم

چگونه می‌توان عوارض ناشی از رنگ‌کردن موها را به حداقل رسانید؟

 •  از قرار دادن رنگ مو روی موها بیش از زمان توصیه شده توسط شرکت سازنده خودداری کنید.
 • احتمال بروز آسیب به موها در صورت استفاده همزمان از صاف کننده‌ها با رنگ مو بیشتر است، در صورت تمایل به رنگ کردن موهایی که به‌تازگی آنها را صاف کرده‌اید می‌توانید از رنگ موهای نیمه‌دائمی استفاده کنید.
 •  قبل از هر بار رنگ کردن مو سطح کوچکی از پشت گوش و یا سطح داخلی بازو را با استفاده از آب و صابون تمیز کنید. مقداری از رنگ موی آماده شده مورد نظر را در محل بمالید و بگذارید خشک شود، پس از 48 ساعت محل را با آب و صابون بشویید، در صورتی که هیچ‌گونه التهاب یا حساسیتی دیده نشد می‌توانید موهای خود را رنگ کنید. این آزمون هر بار قبل از رنگ کردن موها باید انجام شود.
 •  پوست سر خود را پس از رنگ کردن موها کاملاً با آب بشویید تا باقی‌مانده رنگ و سایر مواد شیمیایی مورد استفاده، کاملاً از روی پوست پاک شود.
 • در زمان رنگ کردن موها حتماً از دستکش استفاده کنید.
 •  هرگز رنگ موهای مختلف را با هم مخلوط نکنید زیرا احتمال بروز عوارض صدمه به پوست سر و موها افزایش می‌یابد.
 • مکان مورد استفاده برای رنگ کردن موها حتماً باید دارای تهویه مناسب باشد.
 • در صورت سابقه آسم و آلرژی احتمال بروز عوارض آلرژیک افزایش می‌یابد، بنابراین استفاده از رنگ موهای دائمی توصیه نمی‌شود.
 • رنگ مو و اکسیدان را از دسترس کودکان دور نگه‌دارید.
 •  هرچند که جهش‌زا بودن ترکیبات به‌کار رفته در رنگ موهای مجاز اثبات نشده ولی بهتر است از رنگ کردن موها در دوره بارداری اجتناب نمایید.
 •  رنگ موهای مجاز آنهایی هستند که در صورت تولید شدن در داخل کشور دارای شماره پروانه ساخت از وزارت بهداشت و در صورت تولید شدن در خارج از کشور دارای برچسب مجوز ورود کالا از وزارت بهداشت باشند. توجه به تاریخ تولید و انقضای کالا ضروری است.

pishgiri az avarez rang moo

 

ورودی نامعتبر

محصولات پیشنهادی
نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید