سبد خرید0
درمان انگشت ماشه ای
درمان انگشت ماشه ای

 چکیده:               تخمین زمان مطالعه: 5 دقیقه

انگشت ماشه ای که در دنیای پزشکی به نام Stenosing Tenosynovitis شناخته می شود، وضعیتی است که در آن یک انگشت دست در حالت خمیده باقی می ماند. ممکن است انگشت با حرکتی ناگهانی به سر جای خود باز گردد و یا به اعمال نیرو برای این کار نیاز باشد. افرادی که شغل و حرفه یا سرگرمی آنها ایجاب می کند که حرکات تکراری با انگشتان خود انجام دهند، بیشتر در معرض خطر این عارضه قرار دارند. همچنین این وضعیت در زنان و در افراد دیابتی شایع تر از سایرین است. در این مقاله سعی کرده ایم علائم بالینی و درمان انگشت ما شه ای را برای شما عزیزان شرح دهیم.

 

 برای دسترسی سریع به محتوای متن از لینک های زیر استفاده کنید:

 1. انگشت ماشه ای یا تریگر فینگر چیست؟
 2. درمان انگشت ماشه ای

 

انگشت ماشه ای یا تریگر فینگر چیست؟

انگشت ماشه ای یا تریگر فینگر trigger finger میتواند خود را به اشکال گوناگون نشان دهد.

در مراحل ابتدایی بیمار ممکن است فقط دردی در محل اتصال انگشت به کف دست داشته باشد. در این مرحله تشخیص بیماری مشکل است.
در مراحل پیشرفته تر انگشت گیر میکند. به این معنی که وقتی بیمار میخواهد انگشت خم کرده خود را راست کند با یک گیر مواجه میشود. با کمی فشار گیر رد میشود و انگشت هم صاف میشود. در حین صاف کردن انگشت ممکن است یک صدای تقه احساس شده یا شنیده شود.
در مراحل باز هم پیشرفته تر گیر به راحتی رد نمیشود. بیمار باید از دست دیگرش کمک بگیرد تا با فشار انگشت را صاف کند. در حین صاف کردن انگشت ممکن است بیمار احساس درد کند.
در مراحل کاملا پیشرفته انگشت اصلا صاف نمیشود.
در معاینه این بیماران معمولا یک برجستگی در محل اتصال انگشت به کف دست لمس میشود.
ایجاد برجستگی یا نودول در مسیر تاندون خم کننده انگشت موجب گیر کردن برجستگی در حین حرکت تاندون و در نتیجه بروز علائم بیماری میشود.

 

 درمان انگشت ماشه ای

 

علت تریگر فینگر یا انگشت ماشه ای گیر کردن تاندون خم کننده یا فلکسور انگشت در حین عبور از تونل بافتی است که در کف دست قرار دارد. علت این گیر بوجود آمدن یک برجستگی در تاندون است.

وقتی بیمار انگشت خود را خم و راست میکند تاندون باید از داخل غلاف و تونل بافتی که مانند حلقه ای دور تاندون را گرفته عبور کند. وجود برجستگی در قسمتی از تاندون موجب میشود تا عبور آن از درون تونل با مشکل مواجه شده و در آن گیر کند.

در حین خم کردن انگشت چون قدرت عضلات خم کننده انگشت زیاد است این توده از درون تونل عبور میکند و انگشت خم میشود ولی در حین صاف کردن انگشت چون قدرت عضلات باز کننده انگشتان کمتر است ممکن است بیمار نتواند به راحتی انگشت را صاف کند.

 

انگشت ماشه ای یا تریگر فینگر چیست؟

 درمان انگشت ماشه ای

 • استراحت دادن به انگشت

یکی از بهترین روش ها برای مقابله با انگشت ماشه ای، استراحت دادن به انگشت برای حداقل سه تا چهار هفته است.

استراحت مناسب جزء کلیدی برای درمان تاندون محسوب می شود. همچنین استراحت به کاهش درد و التهاب کمک می کند و روند بهبودی را تسریع می کند. در مقابل، اگر فشار روی انگشت تحت تاثیر قرار گرفته ادامه یابد، درد و التهاب نیز تشدید می شود.

تا حد امکان به انگشت ماشه ای استراحت دهید و از کارهایی که نیازمند انجام فعالیت های تکراری مانند گرفتن یک جسم یا استفاده بلندمدت از ماشین آلاتی است که لرزش ایجاد می کنند، پرهیز کنید.

 • استفاده از کمپرس سرد

استفاده از کمپرس سرد چند بار در روز ممکن است به بهبود شرایط انگشت ماشه ای کمک کند. کمپرس سرد اثری بی حس کننده در پایانه های عصبی ایجاد می کند که به نوبه خود در کاهش درد و تورم موثر است. چند قالب یخ کوچک را در یک حوله قرار دهید و حوله را به خوبی گره بزنید. این کمپرس سرد را به مدت 10 دقیقه روی انگشت تحت تاثیر قرار گرفته قرار دهید. سپس کمپرس سرد را پنج دقیقه از روی موضع بردارید و دو یا سه بار دیگر این کار را تکرار کنید. از این روش درمانی ساده در صورت نیاز چند بار در روز استفاده کنید. به خاطر داشته باشید هیچ گاه یخ را به صورت مستقیم روی پوست قرار دهید، زیرا می تواند به سرمازدگی منجر شود.

 

درمان های خانگی انگشت ماشه ای

 

 این محصول را ازدست ندهید: کیسه یخ

 

 • ماساژ انگشت

ماساژ منظم انگشت تحت تاثیر قرار گرفته، روش خوب دیگری برای درمان انگشت ماشه ای است. یک ماساژ ملایم به بهبود گردش خون، آرام سازی عضلات و کاهش ورم و سفتی کمک خواهد کرد.

 • مقداری روغن زیتون، کنجد یا نارگیل را در مایکروویو گرم کنید.
 • روغن گرم را روی انگشت تحت تاثیر قرار گرفته بریزید.
 • از انگشتان دست دیگر برای ماساژ آرام انگشت تحت تاثیر قرار گرفته استفاده کنید. این کار را پنج دقیقه ادامه دهید.
 • این کار را دو یا سه بار در روز انجام دهید.

ماساژ همواره باید به آرامی صورت بگیرد، زیرا فشار زیاد می تواند شرایط انگشت ماشه ای را وخیم‌ تر سازد. در صورت نیاز می توانید از یک ماساژور حرفه ای کمک بگیرید.

 • استفاده از آتل

تا حد امکان باید انگشت تحت تاثیر قرار گرفته را در آتل نگه دارید تا درد و التهاب از بین برود. آتل انگشت تحت تاثیر قرار گرفته را در وضعیت صاف حفظ خواهد کرد و از حرکت آن طی روند بهبودی پیشگیری می کند.

از یک آتل به مدت تقریبا شش تا هفت هفته استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که آتل بیش از اندازه تنگ نباشد زیرا در این شرایط از گردش خون مناسب جلوگیری می کند و احساس سوزن سوزن شدن و بی حسی را در پی دارد.

 

استفاده از آتل برای درمان انگشت ماشه ای

 قطعا برایتان کارآمد خواهد بود: آتل انگشت آماده

 

 • درمان با زردچوبه

درمان خوب دیگر برای انگشت ماشه ای استفاده از زردچوبه است. ترکیبی به نام کورکومین که در زردچوبه یافت می شود یک عامل ضد التهابی است و از این رو می تواند به طور موثر درد و تورم را کاهش دهد.

کورکومین به بهبود جریان خون به انگشت تحت تاثیر قرار گرفته نیز کمک می کند که برای فرآیند درمان مهم است.

یک قاشق چایخوری پودر زردچوبه را در یک و نیم فنجان شیر ترکیب کنید و این ترکیب را روی حرارت قرار دهید تا به جوش آید و سپس اجازه دهید به آرامی پنج دقیقه به جوشیدن ادامه دهید. مقداری عسل خام به این ترکیب اضافه کنید و دو بار در روز این شیر زردچوبه را برای تسریع در بهبودی مصرف کنید.

همچنین، شما می توانید مکمل های کورکومین را مصرف کنید، اما پیش از آن باید با پزشک خود مشورت کنید.

ورودی نامعتبر

محصولات پیشنهادی
نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید