سبد خرید0
درمان زود انزالی در مردان
درمان زود انزالی در مردان

چکیده

یکی از شایع ترین مشکلات جنسی در میان آقایان انزال زودرس است.

زود انزالی، زود ارضایی یا به انگلیسی ejaculatio praecox زمانی اتفاق می‌افتد که فرد زودتر از آنچه انتظار دارد به ارگاسم می‌رسد.

به عبارتی زود انزالی به حالتی گفته میشه که مرد بعد از تحریک و نعوظ کامل بالافاصله بعد از شروع نزدیکی جنسی و دخول به ارگاسم و انزال می رسد و توانایی ارضای جنسی همسر خود را از دست می دهد.

 در حال حاضر درمان‌های مختلفی برای زود انزالی وجود دارد و ما در این مقاله قصد داریم تا در این مورد بیشتر صحبت کنیم. پس حتما تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

انزال چیست؟

خروج و آزاد شدن مایع منی از آلت تناسلی را اصطلاحا انزال می‌نامند. این امر عمدتا با اوج گرفتن لذت ناشی از برقراری رابطه جنسی و ارگاسم همراه است.

زود انزالی مردان چیست؟

زود انزالی مردان نوعی اختلال جنسی است. افراد مبتلا به این عارضه هیچ‌گونه کنترلی بر انزال و ارگاسم خود ندارند. به واسطه این امر، مرد در فاصله اندکی پس از آغاز فعالیت جنسی یا حتی به محض برانگیختگی جنسی، ارگاسم و انزال را تجربه می کند.

این امر رابطه جنسی و حیات عاطفی زوجین را تحت تاثیر قرار داده و فرصت لذت بردن از رابطه را از طرف مقابل می‌گیرد.

بررسی‌ها نشان می‌دهند، در حدود یک سوم از مردان در فاصله سنین ۱۸ تا ۵۹ سالگی اختلال انزال زودرس را تجربه می‌کنند. در اغلب موارد، زود انزالی مردان بین یک تا سه دقیقه پس از مقاربت روی می‌دهد.

couple.jpg

چه عواملی باعث زود انزالی در مردان می‌شوند؟

علت دقیق انزال زودرس مشخص نیست. قبلا تصور می شد که دلیل آن فقط عوامل روانی است، اما امروزه سکس تراپیست ها می دانند که مجموعه ای از عوامل جسمی و روانی منجر به ایجاد این اختلال می شوند.

علل زود انزالی بر اساس سایت mayoclinic عبارتند از:

علل روانی زود انزالی

عوامل روانی ای که ممکن است در این اختلال موثر باشند:

 • تجربیات جنسی گذشته
 • سو استفاده جنسی
 • تصویر بدنی ضعیف
 • افسردگی
 • نگرانی درمورد زود انزالی
 • احساس گناه که تمایل شما برای تمام کردن رابطه جنسی را بیشتر کند

عواملی دیگری که ممکن است موثر باشند شامل:

 • اختلال نعوظ: مردانی که درمورد رسیدن به نعوظ و حفظ آن در رابطه جنسی نگران هستند ممکن است انزال زودرس انزالی داشته باشند.
 • اضطراب: بسیاری از مردانی که مشکل انزال زودرس دارند، با اضطراب درمورد رابطه جنسی و یا مسائل دیگر درگیر هستند.
 • مشکلات رابطه: اگر در روابط عاطفی رضایت بخش دیگری، قادر به برقراری رابطه جنسی بدون مشکل انزال زودرس بوده اید، ممکن است مشکلات عاطفی رابطه کنونی منجر به بروز نشانه های زود انزالی در شما شده باشد.

علل زیستی انزال زودرس

عوامل زیستی متعددی می توانند منجر به انزال زودرس شوند

 • سطح غیر عادی هورمون ها
 • سطح غیر عادی انتقال دهنده های عصبی در مغز
 • التهاب و عفونت پروستات یا مجاری ادرار
 • ژنتیک  

درمان زود انزالی

گزینه‌های معمول درمان زود انزالی اقایان شامل تکنیک‌های رفتاری، بی‌حسی موضعی، مصرف برخی داروها و مشاوره است.

به خاطر داشته باشید، یافتن درمان موثر یا ترکیبی از روشهای درمانی مفید و ثمربخش ممکن است نیازمند شکیبایی و صرف وقت باشد.

درمان زود انزالی در اقایان با استفاده از خودارضایی

برای این منظور، توصیه می‌شود یک تا دو ساعت قبل از برقراری رابطه جنسی خودارضایی کنید.

انجام این کار به شما کمک خواهد کرد انزال خود را در طول رابطه با شریک جنسی به تعویق بیاندازید.

درمان زود انزالی در اقایان با استفاده از تمرینات کف لگن

ضعیف بودن عضلات لگن گاهی منجر به زود انزالی می‌شوند. این تمرین می‌تواند به تقویت این عضلات کمک کند.

برای انجام تمرین ابتدا باید عضله مناسب را پیدا کنید. برای شناسایی ماهیچه کف لگن تصور کنید که در حال ادرار هستید و می‌خواهید ادرار خود را متوقف کنید. عضلاتی که در هنگام این حرکت منقبض می‌شوند، در واقع ماهیچه‌های کف لگن و هدف تمرینات هستند. پس از پیدا کردن عضله، می‌توانید تمرینات را شروع کنید.

برای شروع بهتر است حرکات را به‌صورت خوابیده انجام دهید. در یک حالت راحت قرار گرفته و عضلات کف لگن خود را منقبض کنید. سه ثانیه نگه‌دارید و سپس به‌آرامی رها کنید. این حرکت را ۳ بار در روز و هر بار با ۱۰ تکرار انجام دهید.

دقت کنید که حتماً عضلات لگن را منقبض کرده و از منقبض شدن ماهیچه‌های شکم، ران یا باسن خود جلوگیری کنید. وقتی عضلات شما قوی‌تر شدند تمرین را در حالت نشسته، ایستاده و یا در حین راه‌رفتن تکرار کنید.

درمان زود انزالی در اقایان با استفاده از تکنیک آمیزش منقطع

آمیزش منقطع هم یکی از روش‌های دیگری است که برای درمان زود انزالی اقایان توصیه می‌شود.

در این روش، پیش از رسیدن به اوج لذت و ارگاسم لازم است فعالیت جنسی را برای مدت کوتاهی متوقف کنید.

به این ترتیب، احساس لذت در شما کاهش یافته و انزال به تعویق می‌افتد. این تکنیک را تا زمانی تکرار کنید که کنترل انزال امکان‌پذیر شود.

COUPLE072.jpg

درمان زود انزالی در اقایان با استفاده از کاندوم

استفاده از کاندوم معمولا حساسیت آلت تناسلی مردان را کاهش داده و به تاخیر انزال کمک می‌کند. امروزه، انواع متنوعی از این محصول وجود دارند که به آن‌ها کاندوم تاخیری می‌گویند.

بخش داخلی این کاندوم‌ها به برخی مواد بی‌حسی نظیر بنزوکائین یا لیدوکائین آغشته است. کاندوم‌های تاخیری هم درست مانند سایر کاندوم‌ها از جنس لاتکس هستند؛ با این تفاوت که از ضخامت بیش‌تری برخوردارند.

مجموعه این عوامل در کاهش حساسیت آلت مردانه و به تاخیر انداختن انزال موثر است.

درمان زود انزالی در اقایان با استفاده از کرم بی‌حسی موضعی

اغلب کرم‌های بی‌حسی در کلیه داروخانه‌ها و بدون نیاز به تجویز پزشک در دسترس قرار دارند. مصرف این کرم‌ها حساسیت آلت تناسلی را کاهش داده و از این طریق انزال را به تاخیر می‌اندازد.

برای کسب بهترین نتیجه، لازم است ۱۰ تا ۱۵ دقیقه قبل از برقراری رابطه جنسی از این کرم استفاده کرده و صبر کنید تا جذب شود. سپس، مطابق معمول می‌توانید فعالیت جنسی خود را انجام دهید.

درمان زود انزالی در اقایان با استفاده از اسپری لیدوکائین

اسپری لیدوکائین هم درست مانند کرم‌های بی‌حسی موضعی عمل می‌کند. بنابراین، کافی است ۱۰ تا ۱۵ دقیقه قبل از رابطه جنسی آن را روی آلت خود اسپری کنید.

به خاطر داشته باشید مصرف بیش از حد اسپری لیدوکائین و کرم‌های بی‌حسی ممکن است با برخی عوارض جانبی بالقوه نظیر کاهش میل جنسی و از دست دادن حساسیت موقتی همراه باشد.

درمان زود انزالی با استفاده از وکیوم مردانه

 این دستگاه با تقویت مکانیسم ارسال خون به آلت تناسلی، باعث درمان زود انزالی میگردد. این روش درمانی بی خطر ترین، موثرترین و مقرون به صرفه ترین روش درمان است.

نحوه استفاده از این محصول به این شکل است که با قرار دادن آلت در ظرف شیشه ای و توسط دستگیره دستگاه شروع به مکش هوای داخل شیشه می نمایید.

این عملیات باعث می شود به صورت همزمان خون نیز به سمت آلت مرد کشیده شود و جریان خون در آن قسمت افزایش یابد.  

با استفاده از این دستگاه دیگر زودتر از همسر خود به انزال نمیرسید تا نارضایتی برای طرفین به وجود بیاید.

men_vaccum071.png

درمان زود انزالی در اقایان با کمک طب سنتی

برخی روش‌های پیشنهادی طب سنتی برای درمان انزال زودرس عبارتند از:

مصرف کندر

روزانه قطعه کوچکی کندر را به مدت چند دقیقه مانند آدامس جویده و پس از خارج شدن عصاره، تفاله را دور بیاندازید. این کار را چندین ماه تکرار کنید.

ترکیب کندر، سیاهدانه، مصطکی و عسل

دو قاشق غذاخوری کندر، دو قاشق غذاخوری سیاهدانه و یک قاشق غذاخوری مصطکی را با هم ترکیب کرده و به خوبی آسیاب کنید.

حالا مقداری عسل را به این ترکیب افزوده و آن را داخل ظرف مناسبی بریزید. روزانه، سه قاشق چای‌خوری از این معجون را نوش جان کنید.

دم‌نوش گل میخک

مقداری گل میخک خشک شده را در یک فنجان آب جوش ریخته و ۵ دقیقه صبر کنید تا دم بکشد. در صورت تمایل، این جوشانده را همراه با عسل یا نبات نوش جان کنید.

دمنوش زنجبیل و عسل

یک قطعه زنجبیل تازه یا یک قاشق چای‌خوری پودر زنجبیل را در یک فنجان آب جوش ریخته و صبر کنید تا دم بکشد. این جوشانده را همراه عسل نوش جان کنید.

دمنوش گل‌ گاوزبان و سنبل‌ الطیب

ترکیب یک قاشق غذاخوری گل‌ گاوزبان و یک قاشق چای‌خوری سنبل‌الطیب، یک عدد لیموعمانی یا دو عدد عناب را با یک و نیم لیوان آب را داخل یک قابلمه کوچک یا شیرجوش بریزید.

ظرف را برای مدت ۲۰ دقیقه روی شعله کم قراردهید. این جوشانده را با عسل شیرین کرده و روزانه یک فنجان نوش جان کنید.

درمان دارویی زودانزالی

یکی از روش‌های درمان زودانزالی در مردان استفاده از قرص‌های مخصوص است. در واقع دارو‌ها و قرص‌های مختلفی برای این منظور وجود دارند که باعث تاخیر در ارگاسم آقایان می‌شوند.

البته این دارو‌ها هیچ کدام درمان صددرصدی ندارند ولی استفاده از آن‌ها طبق دستور و نظر پزشک می‌تواند تاثیر زیادی داشته باشد.

زمان مصرف این دارو‌ها ممکن است به صورت روزانه و یا در فواصل زمانی مختلفی باشد. برخی از دارو‌هایی که برای تاخیر در ارگاسم مردان استفاده می‌شوند عبارتند از: مسکن‌ها، دارو‌های مهارکننده‌های 5 PDE و قرص‌های ضد افسردگی (درمورد تاثیر این دارو‌ها بیشتر صحبت خواهیم کرد). علاوه بر این استفاده از دارو می‌تواند در کنار سایر روش‌های درمانی مطابق با نظر پزشک تجویز شود.

couple2.jpg

عوارض زود انزالی

انزال زودرس می تواند منجر به ایجاد مشکلاتی در زندگی شخصی شما شود

استرس و مشکلات رابطه: یکی از عوارض رایج انزال زودرس استرس رابطه است.

مشکلات باروری: اگر انزال داخل واژن رخ ندهد، زود انزالی زوج را با مشکلات باروری مواجه خواهد کرد.

shampoo071.png

چه زمانی برای زود انزالی به پزشک مراجعه کنیم؟

زود انزالی در موارد حاد می‌تواند روابط عاطفی و خانوادگی افراد را دچار اختلال کرده و مشکلات روحی و روانی متعددی را به دنبال داشته باشد. بنابراین در صورت مشاهده هر یک از نشانه‌های زیر لازم است هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید.

 • ایجاد عدم اعتماد به‌نفس، نگرانی و اضطراب
 • تردید درباره توانایی در برقراری یک رابطه جسنی لذت‌بخش
 • عدم برقراری روابط صمیمانه با شریک جنسی
 • انزوای جنسی
 • تجربه مداوم انزال زودرس در یک بازه زمانی نسبتا کوتاه

کلام پایانی

زود انزالی مشکلی شایع اما قابل‌ درمان و کنترل است.

شاید صحبت‌کردن درباره آن برای بسیاری از افراد سخت باشد، اما با دریافت مشاوره و صحبت با متخصص درباره مشکل خود می‌توانید از بروز آسیب روی خود و شریک زندگی‌تان جلوگیری کنید.

یک مشاور و متخصص خوب با بررسی شرایط شما بهترین درمان ترکیبی را برای شما انتخاب می‌کند.

این درمان‌ها می‌تواند شامل استفاده از متدهای کنترل، دارو، ورزش‌درمانی و مشاوره برای بهبود روابط زوجین و کاهش استرس‌ها و فشارهای روانی باشد.

ورودی نامعتبر

محصولات پیشنهادی

سوالات درمان زود انزالی در مردان

مدت زمان استاندارد و طبیعی انزال آقایان چند دقیقه است؟

رابطه جنسی یک ارتباط دو جانبه است و از نظر مدت و تکنیک باید به شیوه‌ای انجام گیرد که بتواند رضایت هر دو طرف را برآورده کند. بنابراین، نمی‌توان مدت زمانی قطعی و استاندارد را برای انزال تعیین کرد.

در واقع، مدت زمان انزال افراد بسته به طیف بسیار متنوعی از متغیرها ممکن است متفاوت باشد.
براساس مطالعات سازمان بهداشت بریتانیا و طی بررسی‌های انجام شده بر روی ۵۰۰ زوج از ۵ کشور مختلف، میانگین زمان استاندارد انزال آقایان چیزی در حدود ۵.۵ دقیقه است. با این حال، در برخی موارد مدت انزال تا ۱۰ دقیقه با بیش‌تر نیز می‌تواند افزایش یابد.

زود انزالی در مردان همان اختلال نعوظ است؟

انزال زودرس (PE) و اختلال نعوظ (ED) دو عارضه کاملا متفاوت هستند. با این حال، زود انزالی مردان می‌تواند با اختلال نعوظ همراه باشد.

قرص زود انزالی برای مردان کاربرد دارد؟

قرص‌های تاخیری مانند ویاگرا یا سیلدنافیل برای مردان کاربرد دارند و می‌توانند انزال را تا حد قابل توجهی به تاخیر بیندازند.

درمان زود انزالی بدون دارو چگونه است؟

برخی افراد از روش‌هایی مثل قویترین داروی گیاهی برای زود انزالی، معجون عسل و دارچین، خمیردندان، مسکن‌ها و یا درمان زودانزالی با وازلین کمک می‌گیرند. اما بهتر است قبل از استفاده از هر روش، با متخصص مشورت کنید.

نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید