سبد خرید0
علت لرزش دست در جوانی
علت لرزش دست در جوانی

چکیده                                  تخمین زمان مطالعه: 4 دقیقه

لرزش لرزش دست یا انگشتان دست در انسان از جمله مشکلاتی است که ممکن است انسان را در هر سنی گرفتار کند.هر چیزی ممکن است باعث لرزش دست هایتان شود، از جمله کار کردن زیاد با دست ها یا ابتلا به یک بیماری. دست های لرزان یک علامت تهدید کننده زندگی نیست، اما می تواند در فعالیت های روزمره تأثیر بگذارد. در همین راستا مجله سلامت دکتر مهندس در ابتدا به این مسئله که علت لرزش دست در جوانی چیست می پردازد و پس از آن نیزروش های خانگی برای درمان قطعی لرزش دست ارثی را نیز معرفی می دارد.

 برای دسترسی سریع به محتوای متن از لینک های زیر استفاده کنید:

 1. علت لرزش دست در جوانی چیست
 2. کمبود چه ویتامینی باعث لرزش دست میشود؟
 3. درمان قطعی لرزش دست ارثی

علت لرزش دست در جوانی چیست

 • کافئین بیش از حد مصرف می کنید

مصرف بیش از حد کافئین می تواند بر سیستم عصبی خودمختار بدن تاثیرگذار بوده و موجب بروز لرزش در دست ها شود.اما مواد دیگری نیز می توانند موجب لرزش دست ها شوند. به عنوان مثال، مصرف بیش از حد الکل یا مواد مخدر می تواند موجب لرزش دست ها شود زیرا سوءمصرف می تواند به مخچه آسیب برساند. مخچه بخشی از مغز است که تعادل، هماهنگی و موتور حرکتی را مدیریت می کند.

poodreghahve4

 • لرزش دست بر اثر مصرف برخی دارو‌ها

مصرف برخی دارو‌ها نیز باعث لرزش دست می‌شوند – به ویژه دارو‌های آسم مانند bronchodilator. دارو‌های دیگری که باعث لرزش دست می‌شوند، عبارتند از: آمفتامین Amphetamine، برخی از استاتین‌ها statin و مهار کننده‌های باز جذب سروتونین SSRI.اگر بعد از مصرف دارو لرزش دست را در خود مشاهده کردید یا اگر به نظر می‌رسد لرزش دست بعد از مصرف یک داروی جدید شروع شده، پزشک می‌تواند داروی جایگزین برایتان تجویز کند تا لرزش دست‌های شما بهبود پیدا کند
پُرکاری غده‌ی تیروئید: این غده در گردن، درست بالای استخوان ترقوه قرار دارد. وقتی تیروئید بیش از مقدار طبیعی، هورمون ترشح کند، سرعت کارکرد کل بدن افزایش می‌یابد. ممکن است در اثر بیماری غده‌ی تیروئید با خوابیدن مشکل پیدا کنید، ضربان قلب‌تان تند شود و دست‌تان به لرزه بیفتد.

masraf darouhaye khas

 • قند خون شما پایین است

مغز مسئولیت کنترل احساس ثبات و پایداری شما را بر عهده دارد. از این رو، زمانی که مغز به میزان کافی مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت نمی کند، ممکن است لرزش بدن را تجربه کنید.مغز نسبت به دیگر اندام های بدن بسیار متفاوت است. این اندام توانایی تولید قند را برای خود ندارد، از این رو، بسیار زودتر از اندام های دیگر تحت تاثیر قرار می گیرد. زمانی که قند خون شما پایین است، هر بخش از مغز می تواند با اختلال در عملکرد خود مواجه شود. پس اگر مستعد لرزش بدن، از جمله دست ها هستید، غذا نخوردن و افت قند خون می تواند موجب بروز این شرایط شود.

 دیدن فرمایید از : انواع دستگاه تست قند خون 

 • خستگی بیش از حد

و باز هم عامل دیگری که باعث لرزش فیزیولوژیک می‌شود خستگی بیش از حد است. خستگی شما چه بر اثر کم خوابی باشد و چه در نتیجه تمرینات سخت و طولانی، در هر دو حالت خسته بودن عضلات منجر به لرزش دست‌ها و دیگر قسمت‌های بدن می‌شود. به این ترتیب هر چیزی که باعث مختل شدن خوابتان می‌شود، می‌تواند باعث لرزش دست شما نیز شود.خستگی می‌تواند لرزش اساسی را بدتر کند؛ بنابراین اگر دست‌های شما همیشه می‌لرزند –، اما زمانی که خسته یا کم خواب هستید بدتر می‌شود – بهتر است با پزشک مطرح کنید.

 • پارکینسون

گرچه لرزش اساسی در دست ها زمانی مشاهده می شود که دست هایتان در حال انجام حرکت و فعالیت هستند، اما لرزش دست ها که ناشی از بیماری پارکینسون است، لرزش در حال استراحت نامیده می شود، زیرا زمانی خود را نشان می دهد که دست های شما هیچ حرکتی ندارند.
بیماری پارکینسون معمولا در سن 60 سالگی به بعد بروز می کند، اما درصد کمی از افراد در سنین جوانی به این مشکل دچار می شوند. هیچ درمانی برای بیماری پارکینسون وجود ندارد، اما دارو و برخی فعالیت های جسمی به کنترل علائم کمک می کنند.

neshanehayeparkinsoon

 • بیماری اِم‌اِس (MS)

این بیماری که سیستم ایمنی، مغز، اعصاب‌ و نخاع را هدف قرار می‌دهد، می‌تواند سبب لرزش دست‌ها هم بشود. احتمالِ لرزش نواحی دست یا پا زیاد است. اِم‌اِس می‌تواند سبب بروز انواع لرزش‌ها شود. رایج‌ترین آنها مانند «لرزش اساسی»، زمانی اتفاق می‌افتد که شما در حال حرکت هستید.

 • بیماری ویلسون

بیماری ویلسون یک اختلال مغلوب اتوزومال مغلوب نادر از متابولیسم مس است که با رسوب بیش از حد مسی در کبد، مغز و بافت های دیگر مشخص می شود. بیماری ویلسون اغلب در صورتی که درمان نشود مهلک و کشنده است.بیماری ویلسون نیز ممکن است با مشکلاتی در صحبت کردن، بزاق بیش از حد، آتاکسیا، ناشیگری دست ها و تغییرات شخصیت مرتبط باشد.عملکرد نادرست کبد در بیش از نیمی از مبتلایان وجود دارد و بزرگترین ویژگی عصبی، لرزش نامتقرن است.

کمبود چه ویتامینی باعث لرزش دست میشود؟

کمبود منیزیم و تیامین یا ویتامین B1 نیز باعث رعشه یا لرزش می‌شود.

درمان قطعی لرزش دست ارثی

 • ورزش

تمرینات مربوط به دست می توانند موجب تقویت این اندام ها شوند و از شدت لرزش ها کاسته یا به طور کامل از آنها جلوگیری کنند.یک توپ مخصوص کاهش استرس را کف دست خود قرار دهید.توپ را تا آنجا که می توانید محکم فشار دهید.این وضعیت را برای حدود پنج ثانیه حفظ کرده، سپس به آرامی از فشار کم کنید.این کار را 10 بار تکرار کنید.این تمرین را چند بار در روز انجام دهید.

 محصول پیشنهادی دکتر مهندس: توپک فیزیوتراپی فومی

 

toop taghviat dast

 • مصرف چای سنبل الطیب یا عصاره آن

سنبل الطیب به شل شدن عضلات و کاهش تنش، کمک می کند.پس طبیعتا برای درمان لرزش دست نیز مفید است.به علاوه، اثر آرام بخش آن کمک می کند تا استرس کاهش پیدا کرده و فرآیند خواب در بدنتان بهبود یابد.این دو عامل از مهمترین عواملی هستند که می توانند مشکلات آزار دهنده در بدن ایجاد کنند.مالیدن روزانه نصف قاشق چای خوری عصاره مایع سنبل الطیب به دست برای کنترل لرزش دست مفید است.یکی دیگر از گزینه های درمانی به این روش نوشیدن چای سنبل الطیب چند بار در هفته است.

 • اسطوخودوس

چای اسطوخودوس یک درمان طبیعی برای درمان لرزش دست است. بوی آرامش بخش آن می تواند سطوح اسید گاما آمینوبوتیریک (GABA) در مغز را افزایش دهد. این اسید، یک انتقال دهنده عصبی است و انتشار آن به طور گسترده در بدن، برای مبارزه با استرس عالیست. در نتیجه لرزش دست شما هم کاهش می یابد.

ostokhodos

 

ورودی نامعتبر

محصولات پیشنهادی
نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید