سبد خرید0
ویتامین دی و افسردگی
ویتامین دی و افسردگی

 

چکیده                                         تخمین زمان مطالعه: 5 دقیقه

امروز با توجه به شیوع ویروس کرونا در سطح جهان، اضطراب زیادی در بین مردم دیده می‌شود؛ همچنین با انجام طرح فاصله گذاری اجتماعی و ایجاد محدودیت در بیرون رفتن های معمول روزانه، احساس زندانی شدن، عدم توانایی انجام فعالیت های لذت بخش و ارتباط با دیگران و.. می تواند از جمله دلایل افسردگی در این روز ها باشد؛ اما آیا کمبود ویتامین دی می تواند یکی از دلایل افسردگی باشد؟
ادامه مقاله را مطالعه کنید تا متوجه شوید چه طور کمبود ویتامین دی در بدن می‌تواند منجر به افسردگی شود و برای رفع این مشکل چه کاری می توانید انجام دهید.

 برای دسترسی سریع به محتوای متن از لینک های زیر استفاده کنید:

 1. فاصله گذاری اجتماعی چگونه می‌تواند باعث کمبود ویتامین دی شود؟

 2. نقش ویتامین دی در بدن

 3. کمبود ویتامین دی باعث چه بیماری میشود

 4. آیا کمبود ویتامین دی باعث کرونا می‌شود؟

 5. آیا کمبود ویتامین دی باعث افسردگی میشود؟

 6. از ویتامین ضد افسردگی غافل نشوید

 7.  مصرف قرص ویتامین d

 8. نکاتی در رابطه با استفاده از قرص های ویتامین دی

 9. تامین ویتامین دی با نور خورشید

فاصله گذاری اجتماعی چگونه می‌تواند باعث کمبود ویتامین دی شود؟

اکثر افراد ویتامین دی مورد نیازشان را از طریق نور خورشید تامین می کنند. میدانیم وقتی نور خورشید به پوست برخورد میکند واکنشی در بدن اتفاق افتاده که باعث تولید ویتامین می شود. اما به علت فاصله گذاری اجتماعی به میزان معمول در معرض نور آفتاب قرار نخواهیم گرفت. دکتر پن کوفر می‌گوید :" و همین به صورت بالقوه می‌تواند منجر به کمبود ویتامین دی در بدن شود

نقش ویتامین دی در بدن

ویتامین دی ،رژیم غذایی ،عادات زندگی و خلق به صورت تنگاتنگی با یکدیگر در ارتباطند.دکتر چوکری توضیح می‌دهد سطح پایین ویتامین دی می‌تواند منجر به خلق افسرده ،خواب ، عادات غذایی و فعالیت نامنظم شود. او همچنین اضافه می‌کند. از سوی دیگر تحقیقات نشان می دهند رژیم غذایی ، خواب و فعالیت ناکافی صرف نظر از سطح ویتامین دی می توانند باعث ایجاد خلق و خوی افسرده شوند.

 • کمبود ویتامین دی و خواب

ارتباط علمی بین خواب کافی و سطح مناسبی از ویتامین دی که به خودی خود نقش مهمی در نوع خلق و خو ایفا می کند. دکتر گرین بلت توضیح می دهد ویتامین دی یکی از عناصر مهم در تولید هورمون سروتونین بوده که هورمون سروتونین خود در تولید هورمون ملاتونین نقش دارد، و هورمون ملاتونین باعث تحریک فرآیند خواب می شود.
تحقیقی که در اکتبر ۲۰۱۸ در یک ژورنال تغذیه ای منتشر شده است بیان می کند کمبود سطح ویتامین دی خود با مشکلات جدی تر خواب مرتبط است. با توجه به انجمن ملی خواب کمبود خواب به تنهایی احتمالاً با علائم افسردگی مانند اضطراب در ارتباط می باشد. با توجه به کلینیک مایو علائم افسردگی می تواند شامل خستگی کمبود انرژی اختلالات خواب مانند بی خوابی از دست دادن اشتیاق در انجام فعالیت‌های لذت بخش باشد.

ahamiat khab kafi

 • ویتامین D و تاثیر آن بر روی انرژی و فعالیت

دکتر پنکوفر توضیح می‌دهد خلق و خوی افسرده حاصل از کاهش سطح ویتامین دی می تواند باعث شود که فرد علاقه خود را به فعالیت از دست دهد و عدم فعالیت به نوبه خود باعث شروع چرخه‌ای از خلق پایین خواهد شد. با توجه به تحقیقاتی که در آپریل ۲۰۱۹ در ژورنال بین‌المللی تحقیقات محیطی و سلامت عمومی منتشر شد کارهای پشت میزی و فعالیت کم ارتباط مستقیمی با اضطراب و افسردگی دارد و همچنین با توجه به تحقیقاتی که در ماه جون سال ۲۰۱۵ در ارتباط با رفتار درمانی شناختی منتشر شد یافته شد انجام فعالیت می‌تواند باعث کاهش علائم اضطراب شده و خلق را بهبود بخشد. با توجه به تحقیقی دیگر که در سپتامبر سال ۲۰۱۵ در روانشناسی لیکنت منتشر شد نتیجه گرفته شد همه انواع فعالیت از پیاده‌روی گرفته تا دوچرخه سواری تاثیر مثبتی در سلامت روان دارد.
طبق کلینیک مایو فعالیت کردن می تواند ذهن شما را از موقعیت‌های استرس‌زا دور کرده و اعتماد به نفس شما را زیاد کند و ارتباطات اجتماعی تان را ارتقا بخشد.افزایش سطح ویتامین دی در بدن باعث بهبود خود شده که به شما کمک می کند تا راحت تر بیرون بروید و بیشتر فعالیت کنید

 • کمبود ویتامین دی و چاقی

تحقیقات نشان می دهند که کمبود ویتامین دی در افراد با چاقی مفرط شایع تر می باشد. با توجه به تحقیق کوچکی که در جولای ۲۰۱۸ در ژورنال بین‌المللی پزشکی پیشگیرانه ثبت شد یافته شد افراد چاقی که از مکمل‌های ویتامین دی طی مدت ۶ هفته استفاده کرده‌اند تغییرات قابل توجهی در میزان وزن ،میزان bmi، دور کمر و دور باسن خود داشته اند.

chaghii45

 

مری بایر ، دکترا ، استادیار دانشکده پرستاری مارچلا نیهوف در دانشگاه لویولا شیکاگو می گوید کمبود سطح ویتامین دی در بدن با ابتلا به بیماری‌هایی مانند دیابت نوع ۲ ،آلزایمر ، زوال عقل و انواع مختلفی از سرطان ها ارتباط مستقیم دارد.همچنین کلینیک کلیولند خاطرنشان می کند کمبود ویتامین دی می‌تواند باعث بیماری‌های مثل پوکی یا نرمی استخوان شده و حتی روی سیستم ایمنی و سیستم عصبی تاثیر بگذارد که این بیماری ها جزو بدترین اتفاقاتی است که می‌تواند طی یک پاندمیک ویروسی مانند پاندمی کووید ۱۹ اتفاقی بیفتد.

آیا کمبود ویتامین دی باعث کرونا می‌شود؟

ویتامین دی در تنظیم پاسخ‌های ایمنی در بدن هم نقش دارد، بنابراین توجه پژوهشگران به نقش احتمالی این ویتامین در عفونت با ویروس کرونا جلب شده است.
پژوهشگران آمریکایی در دانشگاه نورث‌وسترن در یک بررسی بر میزان بهبودی و مرگ‌ومیر بیماران کووید-۱۹ در بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها در کشورهای با شمار بالای بیماران ثابت‌شده مانند چین، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ایران، کره جنوبی، اسپانیا، سوئیس، بریتانیا و آمریکا متمرکز شدند.

بررسی این دانشمندان نشان داد بیماران از کشورهای با میزان بالای مرگ‌ومیر کووید-۱۹ مانند ایتالیا، اسپانیا و بریتانیا نسبت به بیماران از کشورهای با میزان پایین‌تر مرگ و میر ناشی از بیماری مانند فنلاند، نروژ میزان‌های پایین‌تر ویتامین دی در خونشان دارند. همچنین این بررسی نشان داد خطر بیماری شدید کووید-۱۹ که با واکنش شدید دستگاه ایمنی همراه است در میان بیماران دارای کمبود ویتامین دی نیز بیشتر است. این واکنش شدید ایمنی با آزاد شدن مواد التهابی (طوفان سایتوکاینی)، می‌تواند باعث آسیب شدید ریه‌ها، نارسایی تنفسی و مرگ بیماران شود.

darmanekorona

آیا کمبود ویتامین دی باعث افسردگی میشود؟

محققان دهه هاست در حال کشف ارتباط بین سطح ویتامین دی و خلق افسرده هستند اما هنوز پاسخی برای این سوال نیافتند. ماریا چوکری ، دکترا ، مدرس ارشد در موسسه آرا در کانتربری در نیوزیلند ، که در مورد ویتامین D تحقیق می کند می گوید:" افرادی که دارای سطح کمتری از ویتامین دی هستند معمولاً کمتر حس مثبتی دارند، در حال حاضر شاید نتوانیم متوجه ارتباط و نوع این مکانیزم شویم اما مطمئن هستیم که ارتباطی بین این دو عامل وجود دارد"

دکتر چوکری می گوید :" اطلاعاتی که در حال حاضر محققان به آن دسترسی دارند این است که هر دوی این عوامل،کمبود سطح ویتامین دی بدن و خلق افسرده، با التهاب مرتبط هستند؛ پس این احتمال وجود دارد که این دلیل پنهان ارتباطی با التهاب داشته باشد.
دکتر پنکوفر می‌گوید سطح ویتامین دی همچنین می تواند بر میزان تولید هورمون سروتونین نیز تاثیر گذار باشد. طبق اطلاعات دانشگاه استنفورد این هورمون در همه چیز از تنظیم خلق گرفته تا خواب ، اشتها گرفته تا مهارت های حرکتی نقش دارد. ویتامین دی همچنین نقش مهمی در کمک به آنزیمی که ساخت هورمون سروتونین را بر عهده دارد بازی می کند. جیمز گرینبلت پزشک و رئیس ارشد مرکز مراقبت رفتار درمانی والدن در والتام ماساچوست و دستیار پروفسور روان شناسی دانشگاه علوم پزشکی تافتس می گوید:" وقتی سطح ویتامین دی در بدن کم است میزان تولید هورمون سروتونین نیز کم می باشد.

afsordegi

از ویتامین ضد افسردگی غافل نشوید

دکتر پنکوفر که در انجام تحقیقی، منتشر شده در تاریخ سپتامبر ۲۰۱۷ در ژورنال پزشکی تحقیقات مربوط به دیابت ، با محققان دیگر همکاری داشته است. نتیجه ی این تحقیق بدین صورت بیان شده بود که مصرف مکمل های ویتامین دی می تواند در بهبود خلق زنان باردار دارای دیابت نوع دو تاثیر گذار باشد. کلینیک مایلو علاوه بر این خاطر نشان می کند این گروه از زنان مورد آزمایش (زنان باردار) خود در معرض ریسک بالاتری از ابتلا به بیماری های افسرگی قرار دارند.دکتر پنکوفر می گوید این گروه از زنان نسبت به افراد معمول همچنین در معرض خطر بیش تری برای کمبود ویتامین دی هستند.

دکتر پنکوفر می‌گوید افرادی که مبتلا به دیابت نوع ۲ هستند چه به علت عدم فعالیت باشد و چه به دلیل عدم اعتماد به نفس نسبت به ظاهر و چه حالات افسردگی نسبت به افراد دیگر کمتر از محیط خانه خارج می شوند. این بدان معنی است که مانند افراد دیگر به میزان کافی از نور خورشید بهره مند نشده، فعالیت های خارج از خانه را انجام نمی دهند و فرصت ارتباط با دیگران را ندارند که همگی آن ها از عوامل تاثیرگذار بر حالت خلق و خوی افراد می باشد. با توجه به خطر بیشتر ویروس کووید ۱۹ برای سلامت افرادی مبتلا به دیابت نوع دو و افرادی که مبتلا به سایر بیماری های زمینه ای می باشند ، این افراد حتی کمتر از افراد عادی بیرون می رود که این خود باعث کاهش بیشتر سطح ویتامین دی بدن شده و سلامت ذهنی آنها را بیشتر از دیگران تحت تاثیر قرار می دهد.

در تحقیقی که توسط دکتر پنکوفر در سال ۲۰۱۷ انجام شد به زنان مورد آزمایش در این تحقیق به مدت شش ماه پنجاه هزار واحد ویتامین دی داده شد( که دوزی بالا به حساب می آید). اما در تحقیقی جدید تر او ثابت کرد حتی مقادیری پایین تر از دوز این مکمل ها می تواند باعث افزایش سطح ویتامین دی بدن و تغییر خلق و خو در زنان باردار مبتلا به دیابت نوع دو شود.
تحقیقات بیشتری در ارتباط با رابطه بین خلق و سطح ویتامین دی بدن مورد نیاز است.هنوز هم تحقیقات علمی نشان دهنده این نیستند که مصرف مکمل های ویتامین دی در بهبود وضعیت روانی نقش دارد .طبق یکی از تحقیقات دکتر چوکری که در آگوست ۲۰۱۸ در یک جورنال علوم تغذیه منتشر شد یافته شد استفاده از مکمل های ویتامین دی بر خلاف استراحت کردن در زنان سالم نشانی از بهبود وضعیت روانی به دنبال نداشت. دکتر چوکری توضیح می‌دهد اکثر شرکت کننده های تحقیق یا دانشجویان و یا کارمندان یک دانشگاه بوده اند و هر دو گروه مورد تحقیق چه گروهی که از مکمل‌های ویتامین دی استفاده کرده‌اند و چه گروهی که از دارونما ( ماده شبیه به دارو که هیچ اثر درمانی نداشته و برای مقایسه دو گروه مورد تحقیق استفاده می شود) در دوران تعطیلات دانشگاهی استفاده کرده‌اند هردو اثرات مثبتی نشان دادند.

vitamin dar bardari

 مصرف قرص ویتامین d


برای اینکه بدانید آیا لازم است از مکمل‌های ویتامین دی استفاده کنید باید ابتدا با پزشکتان مشورت کنید. برای این کار باید ابتدا یک قرار ملاقات را به صورت تلفنی یا در صورت تمایل به صورت حضوری رزرو کنید . ارائه دهنده سلامت شما درخواست یک تست آزمایشگاهی می کند که این قسمت باید به صورت حضوری انجام شود. هزینه این تست ۵۰ دلار بوده که توسط بیمه پرداخت خواهد شد ( در آمریکا) . اگر سطح ویتامین دی شما پایین باشد احتمالاً پزشک برای تان دوز های بالاتری از مکمل ویتامین دی تجویز خواهد کرد. دکتر پن کوپر توضیح می دهد بعد از انجام تست شش تا هشت هفته طول میکشد تا سطح ویتامین دی در بدن به مقدار نرمال برسد. او اضافه می‌کند بعد از سه ماه از انجام تست اول پزشک معمولاً تست را دوباره انجام داده تا تغییر سطح ویتامین دی در بدن را چک کند. محققان و پزشکان توافق دارند اگر میزان ویتامین دی چیزی برابر با ۳۰ نانوگرم بر میلی لیتر باشد می‌توان این را مقدار را نرمال در نظر گرفت. ( با توجه به موسسه ملی سلامت)

 favayedevitamind

نکاتی در رابطه با استفاده از قرص های ویتامین دی


 • دکتر گرینبلت می گوید مصرف ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ واحد ویتامین دی در طول روز بی خطر می باشد. همچنین موسسه ملی سلامت می گوید برای افزایش سطح ویتامین دی در افراد بالغ ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ واحد ویتامین دی مناسب می باشد.
 • انتخاب یک مکمل مطمئن و موثر می تواند پیچیده باشد. اغلب مکمل ها در سازمان غذا و داروی ایالات متحده ثبت نشده اند. دکتر پن کوفر می گوید مکمل های ویتامین دی مانند سایر داروهای سنتی تحت نظارت FDA نیستند. هر چند اگر پزشکتان برای شما دوز بالایی از ویتامین دی را تجویز کند احتمالاً برند مورد نظر و مطمئن را به شما معرفی خواهد کرد.
 • حتی اگر دوز پایینی از ویتامین دی را مصرف می کنید حتماً از پزشکتان بخواهید تا یک برند مطمئن را به شما معرفی کند. پزشکان به دلیل برخورد مستقیم با افرادی که این این مکمل ها را استفاده می کنند و دیدن بازخورد آن ها برند های مطمئن و موثر را می شناسند.
 • از مصرف بیش از حد ویتامین دی خودداری کنید و حتماً منابع دیگر برای تنظیم خلق و خو را از یاد نبرید
 • استفاده بیش از حد از ویتامین دی مخصوصاً بدون نظارت پزشک و خودسرانه توصیه نمی شود و می تواند بسیار خطرناک باشد. در صورت استفاده بیش از حد از مکمل های ویتامین دی کلسیم موجود در خون بالا رفته که باعث به خطر افتادن سلامت قلب و کلیه ها خواهد شد. همچنین موسسه سلامت ملی خاطرنشان می‌کند از علائم اوردوز ویتامین دی می توان به حالت تهوع، استفراغ، ضعف و پر ادراری اشاره کرد.
 •  پیشنهاد مطالعه: منابع ویتامین D

تامین ویتامین دی با نور خورشید

علاوه بر استفاده از مکملهای ویتامین دی قرار گرفتن زیر نور آفتاب نیز می تواند کمک کننده باشد. با توجه به موسسه سلامت ملی قرار گرفتن به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه زیر نور مستقیم آفتاب بدون استفاده از کرم ضد آفتاب یا از پشت شیشه پنجره به روی قسمت های صورت، پشت دست ها و بازو ها می تواند کمک کننده باشد.
دکتر وینس اضافه می‌کند بهترین پیشنهاد من بیرون رفتن از خانه و ورزش در طبیعت می باشد. اگر در این مدت احساس در قفس بود نمی کنید بهتر است برای یک پیاده روی سریع بیرون بروید یا روی تراس خانه تان زیر آفتاب بنشینید. مقاله‌ای که در جون ۲۰۱۷ در پیشگامان روانشناسی منتشر شد بیان می‌کند تعداد زیادی از تحقیقات ورزش کردن در محیط بیرون از خانه را عاملی موثر در بهبود سلامت ذهنی می دانند. با توجه به توصیه مراکز کنترل و جلوگیری از بیماری ها در صورتی که در طول این این پاندمیک جهانی کووید ۲۰۱۹ قصد بیرون رفتن از خانه و ورزش را دارید بهتر است از ماسک استفاده کرده و فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کنید.
دکتر چوکری می‌گوید:" خبر خوب در مورد تابستان این است که می‌توانید در این فصل مقدار زیادی نور آفتاب گرفته و سطح ویتامین دی در بدن تان را به مقدار نرمال برسانید."

tamin vitamin d ba noor khorshid

ورودی نامعتبر

محصولات پیشنهادی
نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید