سبد خرید0
مرگ مردان
مرگ مردان

چکیده                                        تخمین زمان مطالعه:5 دقیقه

آیا مردان زودتر از زنان می میرند؟ شایع ترین علت مرگ در مردان چیست؟
آمارها نشان می دهد که شایعترین علت مرگ در مردان بیماری قلبی است.متاسفانه موضوع سلامت مردان نه تنها در نگاه عموم بلکه در حرفه ی پزشکی نیز نسبت به موضوعات مربوط به سلامت زنان از مرکز توجه عقب مانده است. در این مقاله ویژه ، خطرات بهداشتی پیشرو در مردان و اطلاعات را عمیق تر بررسی خواهیم کرد و با توجه به سن و قومیت ، آنها را به بخش های مربوطه تفکیک می کنیم.همچنین بررسی می کنیم که چرا تحقیقات در مورد سلامت مردان باید شامل همه مراحل زندگی آن ها باشد.

 برای دسترسی سریع به محتوای متن از لینک های زیر استفاده کنید:

  1. چرا مردان بیش از زنان به بیماری های مزمن مبتلا می‌شوند؟

  2. آیا مردان زودتر از زنان می میرند؟

  3. شایع ترین علت مرگ در مردان

  4. سلامت مردان

چرا مردان بیش از زنان به بیماری های مزمن مبتلا می‌شوند؟

 طبق اطلاعات مرکز کنترل و پیشگیری از بیمار ها هر 6 مورد از 10 بزرگسال در ایالات متحده با یک بیماری مزمن زندگی می کنند و 4 نفر از 10 نفر نیز با دو یا چند بیماری مزمن زندگی می کنند.
بیماریهای مزمن برای همه ی افراد خطر بزرگی برای سلامتی محسوب می شوند. CDC اظهار می دارد که عوامل شیوه زندگی مانند سیگار کشیدن ، الکل ، عدم ورزش و تغذیه نامناسب ، عوامل اصلی خطر بسیاری از بیماریهای مزمن هستند.
میزان استعمال سیگار در بین مردان تقریباً 16٪ است. با این حال ، تجزیه و تحلیل داده ها توسط انجمن ریه آمریکا از سال 2015 نشان می دهد که 13.1٪ مردان اسپانیایی سیگار می کشند ،در حالی که در میان سایر اقوام ، نرخ برای مردان سیاه پوست 9/20 درصد ، برای مردان بومی غیر اسپانیایی آمریکایی هندی یا آلاسکا و 12 درصد برای مردان غیر اسپانیایی آسیایی یا اقیانوس آرام جزایر بوده است.
تقریبا 31٪ از مردان بالای 18 سال حداقل یک بار در سال گذشته پنج عدد یا بیشتر نوشیدنی مصرف کرده اند و 9.2 میلیون مرد با اختلال در مصرف الکل زندگی می کنند. با این حال ، تنها 8٪ افراد در سال گذشته تحت درمان این بیماری قرار گرفتند.
داده های حاصل از بررسی مصاحبه ملی سلامت 2018 برآورد می کند که تنها 57.6٪ از مردان به دستورالعمل فعالیت بدنی حداقل 150 تا 300 دقیقه با شدت متوسط یا 75 دقیقه تا 150 دقیقه با شدت شدید ، فعالیت های هوازی و بدنی عمل می کنند.
در ایالات متحده آمریکا ، 12.2٪ از مردان زیر 65 سال بیمه درمانی ندارند و 12٪ از مردان بالای 18 سال نیز اظهار داشتند که از نظر سلامتی در سطح متوسط یا ضعیف هستند.
طبق اطلاعات دفتر بهداشت اقلیت ها، بخشی از وزارت بهداشت و خدمات انسانی آمریكا ، امید به زندگی را بر اساس داده های سرشماری سال 2015 میلادی 77.7 سال تعیین کرده است.این عدد برای مردان سیاه پوست 72.9 سال ، برای مردان بومی آمریکایی هندی یا آلاسکا 74.7 سال ، برای مردان آمریکایی آسیایی 77.5 سال و برای مردان اسپانیایی 79.6 سال و برای مردان سفید پوست 77.5 سال می باشد.
داده های سال 2017 نشان می دهد که امید به زندگی برای مردان از تمام قومیت های در مجموع به 76.1 سال کاهش یافته است که 5 سال کمتر از زنان محسوب می شود‌.

bimarihaye mozmen dar mardan

آیا مردان زودتر از زنان می میرند؟

می دانیم که بر اساس آمار و تحقیقات ثابت شده زنان بیشتر از مردان عمر می کنند و طول عمر مردان تقریبا 5 الی 7 سال کمتر از زنان است. با کمی دقت در اطرافتان یقینا متوجه این امر خواهید شد و شکاف جنسیتی از لحاظ سن و طول عمر خواهید شد. به طور کلی عمر متوسط بشر 78 سال و 9 ماه و 15 روز گزارش شده است که به طور میانگین مردان معمولاً 5 سال کمتر از زنان عمر می کنند. مرکز تحقیقات پزشکی دانشگاه کلمبیا دلایل عمر طولانی تر زنان در مقایسه با مردان را بدست آورده است.

شایع ترین علت مرگ در مردان


براساس مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) ، هنگام تجزیه و تحلیل داده ها ی مربوط به مردان از همه گروه های سنی و قومیت ها در یک مجموعه داده وسیع که در سال 2017 برای ایالات متحده جمع آوری شده است می توان فهمید بیماری های قلبی بزرگ ترین قاتل مردان می باشد. تقریباً یک چهارم آمار مرگ و میر در مردان به دلیل بیماری قلبی است.
اما برای درک کامل تصویر ، معقول تر است که به داده های تفکیک شده براساس سن و قومیت نگاه کنیم ، زیرا این تغییر معیار ها چشم انداز مان را به میزان قابل توجهی تغییر می دهد.
در حالی که بیماری قلبی ممکن است در مجموع شایع ترین دلیل مرگ در تمام مرد ها باشد ، تصادفات برای افراد زیر 45 سال رتبه اول را به خود اختصاص داده است. در مردان بین 45 تا 85 سال ، این رتبه جای خود را به بیماری های سرطانی می دهد و با رسیدن مردان به سن 85 سالگی ، بیماری های قلبی شایع ترین علت مرگ در مردان محسوب خواهد شد.
در مردان زیر 45 سال ، خودکشی دومین دلیل شایع در مرگ است ، در حالی که در مردان بین 45 تا 64 سال ، این علت ششمین دلیل شایع می باشد.
در مردان بالای 65 سال ، خودکشی یکی از 10 دلیل شایع محسوب نمی شود.
سومین علت شایع مرگ در مردان زیر 20 سال ، قتل می باشد. در بین سنین 20 تا 44 سالگی ، قتل در جایگاه چهارم از شایع ترین علل مرگ قرار می گیرد در صورتی که بعد از 45 سالگی این علت از میان 10علت شایع مرگ در مردان کنار می رود.

 

رنج

سفید

سیاه

آمریکایی هندی یا بومی آلاسکا

آسیایی یا مدیترانه ای

اسپانیایی

همه ی ملیت ها

1

بیماری قلبی
24.7%

بیماری قلبی
23.7%

بیملری قلبی
19.4%

سرطان
24.8%

بیماری قلبی
20.3%

بیماری قلبی
24.2%

2

سرطان
22.4%

سرطان
20.2%

سرطان
16.4%

بیماری قلبی
22.6%

سرطان
19.4%

Cancer
21.9%

3

تصادفات 7.2%

تصادفات 7.9%

تصادفات 13.8%

سکته ی قلبی
6.6%

تصادفات11.5%

تصادفات 7.6%

4


بیماری های مزمن قسمت پایین لوله ی تنفسی 5.9%

قاتل
5.0%

دیابت
5.9%

تصادفات5.6%

سکته
4.7%

بیماری های مزمن قسمت پایین لوله ی تنفسی
5.2%

5

سکته
4.1%

سکته
4.9%

بیماری های مزمن کبدی
5.3%

دیابت
4.3%

دیابت
4.7%

سکته
4.3%

6

بیماری‌های آلزایمر
2.9%

دیابت
4.3%

خودکشی
4.3%

بیماری های مزمن قسمت پایین لوله تنفسی
3.2%

بیماری های مزمن کبدی
4.0%

دیابت
3.2%

7

دیابت
2.8%

بیماریهای مزمن قسمت پایین لوله تنفسی
3.2%

بیماری های مزمن قسمت پایین لوله تنفسی
4.2%

آنفولانزا و  ذات الریه
3.1%

خودکشی
2.9%

بیماری های آلزایمر
2.6%

8

خودکشی
2.7%

بیماری های کلیوی
2.6%

سکته
3.1%

خودکشی
2.7%

بیماری های مزمن قسمت پایین لوله تنفسی
2.5%

خودکشی
2.6%

9

آنفولانزا و ذات ریه
1.9%

 عفونت خون
1.7%

قتل
1.9%

بیماری‌های آلزایمر
2.1%

قتل
2.4%

آنفولانزا و ذات الریه
1.8%

10

بیماری های مزمن کبدی
1.7%

فشار خون بالا
1.6%

آنفولانزا و ذات الریه
1.8%

بیماری کلیه
2.1%

بیماری های آلزایمر
2.1%

بیملری های مزمن کبدی
1.8%

 

elat marg mardan

سلامت مردان

تحقیقات سال 2019 نشان می دهد که سلامت مردان در تحقیقات زیست پزشکی کم است. هنگام مقایسه مطالعات منتشر شده ، اصطلاح "سلامت زنان" از سال 1970 تا 2018 تقریباً 10 برابر بیشتر از اصطلاح "سلامت مردان" رواج داشته است.
"مفهوم" مردسالاری "و" امتیاز مرد "در رسانه ها و مجلات دانشگاهی شایع تر می باشد . این مفاهیم و فرهنگ مربوط به آن ها نه تنها گمراه کنند هستند بلکه احتمالاً برای سلامتی مردان نیز مضر می باشند. "با توجه به نظر نویسنده این تحقیقات توجه خود را به دور از مسائل بهداشتی مردان هدایت می کنند ، و به عنوان کلیات زندگی بسیاری از مردان را به طور صحیح منعکس نمی کنند .
یک گروه بین المللی از متخصصان در سال 2014 مقاله ای را در چشم انداز سازمان جهانی بهداشت منتشر کردند و در آن درخواست کردند که مردان "در برنامه تساوی زن و مرد بهداشت جهانی قرار بگیرند".آن ها توصیه می کنند که تلاش برای افزایش سلامت عمومی در مقیاس جهانی باید هم بر سلامت زنان و هم مردان متمرکز شود.
با این حال ، کمپین های مؤثر که به دنبال بهبود سلامتی مردان هستند ، باید نسبت به سایر نابرابری های اجتماعی نیز توجه داشته باشند.
پروفسور دریک گریفیت ، مدیر مرکز بهداشت مردان در دانشگاه وندربیلت در نشویل ، تی ان ای ، در تفسیری در ژورنال آمریکایی بهداشت مردان نوشت: "حوزه سلامت مردان به طور کلی فاقد توجه به تفاوت های بین مردان است ، و در ایالات متحده ، در برنامه های ملی برای دستیابی به عدالت سلامت ، توجه کمی به سلامت مردان وجود دارد. "
پروفسور گریفیت ادامه داد: "سلامت مردان فقط در موارد اختلافات از طریق نژاد ، قومیت ، یا وضعیت جنسیتی و اقلیت جنسیتی قابل بحث است."
وی گفت: "هم از منظر تعیین اینکه چه کسی شایسته توجه منابع ، اطلاع رسانی و برنامه های مداخله ای و سیاسی است ،وقت آن است که برای تسهیل شرایط برای مردان رنگین پوست و دیگر مردان حاشیه نشین توجه علمی لازم برای بهبود سلامتی و رفاه را در این تعاریف دوباره بررسی کنیم. "
سایت Medical news today از پروفسور گریفیت پرسید که وی فکر می کند چه چیزی باعث ایجاد تفاوت در نتایج سلامتی بین گروه های مختلف مردان ، به ویژه مردان با قومیت های مختلف و سایر گروه های حاشیه نشین می شود؟
وی گفت: "اختلافات نژادی و قومی در سلامت در بین مردان ریشه در همان نابرابری هایی دارد که به تبیین سایر نابرابری های بهداشتی کمک می کند."
او گفت. "آمریکایی های آفریقایی تبار ، آمریکایی های بومی ، لاتینکس و سایر مردان حاشیه نشین با استرس های مزمن روبرو هستند و منابع فردی یا جمعی کمتری برای مدیریت این عوامل استرس زا نسبت به مردان سفید پوست دارند."
پروفسور گریفیتس همچنین نظرات خود را در مورد آنچه كه محققان می توانند برای كشف دلایل اساسی این اختلافات انجام دهند ، به اشتراک گذاشت.
"من فکر می کنم که ما باید جلوی کاهش سلامت مردان را بگیریم. بله ، طرز تفكر مردان در مورد معنای مرد بودن می تواند برای سلامتی مضر باشد ،و اما همچنین می تواند مثبت نیز باشد. "
او توضیح داد. "غالباً تلاشهای مردان برای تبدیل شدن به پدرانی فعال و حاضر ، رهبر در سازمان های مذهبی یا جوامعشان ، کمک به تامین خانواده و یا بودن الگو های خوب برای دیگران راه هایی هستند که یک مرد می تواند مردانگی خود را به نمایش بگذارد.
سرانجام ، پروفسور گریفیت از همه ما خواست که درک کنیم که مردان نیازی به انتخاب بین تحقق نقش خود در جامعه و مراقبت از سلامتی خود ندارند.
وی به سایت medical news today گفت: "مسئله سخت این است که آنها باید هر دو این موارد را در اولویت قرار دهند و از بین آنها انتخاب نکنند." " زنان و دیگر نزدیکان مردان باید این واقعیت را درک کنیم که ما ، به عنوان یک جامعه ارزش مردان را به اولویت دادن به انجام نقش هایشان می بینیم در صورتی که باید در ایجاد تعادل سلامت با نقش از مرد هایمان حمایت کنیم."

salamat mardan

 

ورودی نامعتبر

محصولات پیشنهادی
نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید