سبد خرید0

چکیده:                تخمین زمان مطالعه: 5 دقیقه

آیا استرس ویروس کووید ۱۹ بی خوابتان کرده است؟! استرس و اضطراب می تواند داشتن ۸ ساعت خواب شبانه را با مشکل مواجه کند. داشتن خواب کافی یکی از عوامل مهم سلامت جسمی و روانی می باشد. کم خوابی می تواند سیستم ایمنی شما را دچار ضعف کرده و میزان التهاب را در بدن افزایش دهد و از این طریق بدن را در برابر بیماری آسیب پذیر کند. با ادامه این مقاله همراه شوید تا نکاتی را برای داشتن یک خواب خوب و سالم در این اوضاع نامطمئن و پر استرس یاد بگیرید.

 برای دسترسی سریع به محتوای متن از لینک های زیر استفاده کنید.

  1. ارتباط عجیب خواب با احتمال ابتلا به کرونا
  2. 6 نکته برای خواب بهتر با وجود استرس بیماری کرونا

 

ارتباط عجیب خواب با احتمال ابتلا به کرونا

یک خواب خوب تاثیر بسیار زیادی بر بدن و ذهن شما خواهد داشت هرچند با ادامه هم گیری ویروس کووید ۱۹ و افزایش اضطراب و استرس همراه با آن داشتن یک خواب کافی و با کیفیت به اندازه قبل آسان نمی باشد و داشتن میزان خواب کافی در حال حاضر از هر زمان دیگری مهمتر است.
بریتنی لموندا متخصص ارشد مغز و اعصاب بیمارستان لنوکس هیل نیویورک  می گوید :" می دانیم که میزان خواب با سیستم ایمنی به عنوان یکی از پاسخ‌های فیزیولوژی بدن به صورت مستقیم در ارتباط است. خواب ناکافی می تواند باعث ضعف سیستم ایمنی و افزایش التهاب در بدن شود و همین بدن ما را در برابر ویروس های مختلف و هر نوع میکروبی که ممکن است در محیط اطراف ما وجود داشته باشد آسیب پذیرتر می کند." به عبارت دیگر کیفیت خواب شما نقش مستقیمی در توانایی بدن برای حفظ شما در برابر ویروس کرونا بر عهده دارد. بنابراین علاوه بر تمام رفتارهای بهداشتی توصیه شده مثل شستن دست ها و یا رعایت فاصله گذاری اجتماعی به کیفیت خواب خود به عنوان یکی از عوامل تاثیر گذار بر حفاظت در برابر ویروس کرونا نگاه کنید.

 

 محصول پیشنهادی دکترمهندس: دستگاه ضدعفونی کننده دست

 

6 نکته برای خواب بهتر با وجود استرس بیماری کرونا

  • داشتن یک روتین مشخص برای خواب

زندگی روزمره ی بسیاری از افراد در نتیجه مستقیم این بیماری کاملا تغییر کرده است. برخی از آنها اخراج شده اند. برخی در حال کار کردن از خانه هستند و بعضی دیگر در حال رفت و برگشت بین کار و خانه هستند چرا که باید مراقب کودکانی باشند که برای باقی مانده سال تحصیلی به مدرسه نخواهند رفت.

مهم نیست که زندگی شما چقدر و چگونه تحت تأثیر این همه گیری جهانی قرار گرفته است ، مهم ترین نکته که باید مورد توجه قرار دهید این است که یک روال منظم را برای روز در پی بگیرید تا بتوانید خواب مناسبی داشته باشید.
ناویا سینگ ، روانشناس و دانشمند تحقیقاتی در بخش روانپزشکی دانشگاه کلمبیا می گوید : در حقیقت باید این زمان را به یاد داشته باشیم و به این فکر کنیم که چطور در این شرایط متفاوت زندگی می کنیم پس باید تا جایی که می توانیم نزدیک به سبک معمول زندگی کنیم.

اگر از خانه کار می کنید ، مثل روز های معمولی سر ساعت از خواب بلند شوید و لباس بپوشید. ممکن است فقط به اتاق بغل بروید یا از اتاق خواب خود کار کنید ، اما داشتن همین حس روتین و عادی به شما کمک می کند کمتر احساس اختلال کنید.

bikhaby

 

 قطعا برایتان کارآمد خواهد بود: چشم بند بزرگسال

 

  • بیش از حد نخوابید.

اگر به دلیل بیماری همه گیر کرونا ، باید در قرنطینه بمانید یا باید از خانه کار کنید احتمالا بیشتر وقتتان را در اتاق خواب یا روی مبل های راحتی تان می گذرانید.
همانطور که می دانید در قسمت قبل از اهمیت روتین روزانه گفته شد و در کنار داشتن یک روتین مهم است که از چرت زدن بیش از حد در طول روز نیز بپرهیزید چرا که این کار باعث ایجاد اختلال در خواب شبانه خواهد شد.

داشتن یک خواب منظم به شما کمک می کند تا کل روزتان را تنظیم کنید. به جای خوابیدن بیش از حد برنامه‌ای برای خودتان تنظیم کنید تا زودتر بیدار شده و به کارهایتان برسید.

  • ورزش کنید ( اما نه قبل از خواب)

احتمالا در این دوران باشگاهتان بسته است ، اما ورزش هنوز هم باید بخشی از زندگی روزمره شما باشد. ورزش روزانه به ویژه در مورد خواب بسیار مهم است. با دستورات فاصله گذاری اجتماعی و ماندن در خانه احتمالا احساس می کنید که گزینه های شما نسبت به شرایط عادی محدودتر هستد ، اما هنوز هم راه هایی وجود دارد که می توانید بدون ترک خانه به طور موثری ورزش کنید.

دکتر لموندا می گوید ورزش کردن در طول روز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و همانطور که می دانید به دلایل پاتوفیزیولوژیکی ارتباط مستقیمی با کیفیت خواب دارد. با ورزش کردن بیشتر احساس خستگی خواهید کرد و همچنین این احساس را دارید که کاری را به اتمام رسانده اید به همین دلیل وقتی به خواب می روید حس موفقیت با شما خواهد بود.

بهتر است از چند ساعت قبل از خواب ورزش نکنید زیرا تحریک فشار بدنی می تواند خوابیدن را سخت تر کند.

varzeshdarkhane

  • میزان شنیدن خبر ها را تنظیم کنید.

فرار از جریان اظطراب آور و مداوم اخبار و اطلاعات مربوط به ویروس کووید ۱۹ تقریباً غیرممکن است. دریافت خبر های مداوم در مورد این همه گیر ی اضطراب شما را چند برابر کرده و بر خواب شما تأثیر می گذارد.

پیشتر اخبار این روز ها به ویروس کووید ۱۹ و بیماری کرونا اختصاص داده شده و این بسیار ناراحت کننده است. هر چند که همه ی این خبار از وقایعی هستند که در حال حاضر در اطراف ما اتفاق می افتند اما همچنین شنیدن آن ها می تواند اضطراب ما را افزایش دهد. بهتر است زمانی که موبایل خود را برای به روزرسانی اخبار بررسی می کنید ، تنظیم کنید .
در مورد این که چند بار در روز و هر بار چه مدت گوشی خود را برای خواندن خبر های مربوط به این همه گیری روشن می کنید منظم باشید .سینگ توضیح می دهد خواندن این خبر ها مثل کافئین است! به همین دلیل قبل از خواب خبر نخوانید.

  • سعی کنید در هنگام زمان خواب کم تر در مقابل نور آبی قرار بگیرید.

اینترنت، در زمانی که مردم سراسر جهان مجبورند در خانه های خود زندانی باشند خود را بسیار گران بها و ارزشمند نشان داده است . هر چند نگاه کردن به صفحه ی گوشی در تمام طول روز می تواند خواب را برایتان با مشکل مواجه کند‌.

khabebehtar1

توصیه ی ما این است که در طی یک ساعت قبل از خواب ، سعی کنید تلویزیون را خاموش کنید ، گوشی را کنار بگذارید و مطمئناً از تماشای هر چیزی که باعث تحریک اضطرابتان می شود صرف نظر کنید.
در عوض ، فعالیتهایی مانند خواندن کتاب یا گوش دادن به موسیقی را به عنوان سرگرمی قبل از خواب انتخاب کنید.

 

 هم چنین بخوانید: عوارض بی خوابی و کم خوابی در سلامت بدن

 

  • از مصرف بیش از حد الکل خود داری کنید.

دکتر لموندا می گوید شاید فکر کنید با نوشیدن الکل می توانید حس خوبی را تجربه کنید اما باید گفت نوشیدن الکل بیش از حد می تواند در چرخه ی خوابتان اختلالاتی ایجاد کند چرا که وقتی از خواب بیدار شوید احتمالا با خودتان فکر خواهید کرد : بهتر است کلا امروز را استراحت کنم!
همچنین نوشیدن الکل راهی مناسب برای کنار آمدن با استرس و اضطرابتان نمی باشد. نوشیدن الکل و متعاقب آن داشتن خوابی ناسالم می تواند به شدت بر روی سیستم ایمنی تان تاثیر گذار باشد.

masrafealkol

ورودی نامعتبر

محصولات پیشنهادی
نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید