سبد خرید0
آیا طب سوزنی روی دیابت تاثیر می گذارد؟
آیا طب سوزنی روی دیابت تاثیر می گذارد؟

 چکیده

طب سوزنی از زمان های بسیار قدیم برای درمان انواع دردها استفاده شده است. در طب سوزنی پزشکان برای درمان بیماری با استفاده از سوزن های کوچک و استریل شده نقاط خاصی از بدن را تحریک می کنند. در این مقاله به بررسی تاثیر طب سوزنی روی دیابت میپردازیم.

آیا طب سوزنی روی دیابت تاثیر می‌گذارد؟

مطالعات نشان می‌دهند که طب سوزنی ممکن است با بهبود سطح قند خون، برطرف کردن علائم نوروپاتی (عارضه دیابت) و موارد دیگر ، به افراد مبتلا به دیابت کمک کند.
براساس مراکز کنترل و پیشگیری بیماری (CDC) ، تخمین زده می شود 30.3 میلیون نفر در ایالات متحده ، یا 9.4 درصد از جمعیت ، مبتلا به دیابت هستند.
در کشور پیشرفته ی چین، اغلب مردم برای درمان دیابت از طب سوزنی استفاده می کنند.

دانشمندانی که در حال حاضر در مورد مزایای طب سوزنی مطالعه می‌کنند اظهار داشتند که طب سوزنی می‌تواند:

 • مدیریت گلوکز خون را تقویت می‌کند.
 • از عملکرد جزایر پانکراس ، که وظیفه تولید انسولین را به عهده دارد، محافظت می‌کند.
 • مقاومت انسولین را بهبود می‌بخشد.
 • تنظیم هورمون‌های موثر بر دیابت مانند ملاتونین، انسولین، گلوکوکورتیکولد و اپی نفرین

در سال‌های اخیر دانشمندان به دنبال راه‌هایی هستند که با استفاده از طب سوزنی بر روی مکانیسم بیولوژیکی دیابت و پیش دیابت تاثیر بگذارند.

فواید

مطالعات نشان داده اند که طب سوزنی برای افراد مبتلا به دیابت مفید است.

 • سطح انسولین و گلوکز

در سال 2018 محققان چینی یافته هایی را منتشر کردند که نشان می‌دهد انجام طب سوزنی بر روی نقاط خاصی از بدن چگونه علائم دیابت را در موش های مبتلا بهبود می‌بخشد. آنها طی سه هفته دریافتند موشهایی که الکترواکوپنکچر مصرف کردند:

 • مقاومت و حساسیت به انسولین

بررسی مقالات مربوط به انسان‌ها و حیوانات در یک ژورنال نشان داده است که آیا طب سوزنی:

 1. یک درمان موثر برای مقاومت سلول های بدن در مقابل انسولین است.
 2. می‌تواند به عنوان درمان حساسیت نسبت به انسولین عمل کند. 

نتایج حاکی از آن است که الکترواکوپنکچر با فشار کم و فرکانس پایین می‌تواند به کاهش مقاوت در برابر انسولین و افزایش حساسیت به انسولین کمک کند. محققان پیشنهاد کرده اند که افراد می‌توانند به تنهایی یا به همراه سایر روشهای درمانی از الکترواکوپنکچر استفاده کنند. سایر روش های درمانی ممکن است شامل رژیم های غذایی و استفاده از گیاهان چینی باشد.

 • طب سوزنی و متفورمین

در سال 2015 مقاله ای در رابطه با طب سوزنی منتشر شده است که دانشمندان در آن داروی ضد دیابت یعنی متفورمین را با الکترواکوپنکچر ترکیب و روی موش های آزمایشگاهی آزمایش می‌کنند. آنها به دنبال کاهش سطح گلوکز و افزایش حساسیت نسبت به انسولین بودند. آنها دریافتند که در مقایسه با مصرف متفورمین به تنهایی، این ترکیب باعث:

 • کاهش قند خون
 • افزایش حساسیت نسبت به انسولین می‌شود.

هیچ کدام از تحقیقات نشان نمی‌دهند که طب سوزنی دقیقاٌ چگونه به کاهش علائم دیابت منجر می‌شود.

با یادآوری انتشار متفورمین

در ماه مِی سال 2020، سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) توصیه کرد که سازندگان داروی متفورمین با تاریخ انقضای طولانی، قرص های خود را از بازار ایالات متحده خارج کنند. به این دلیل که برخی از این داروها با تاریخ انقضای طولانی، سرطان زا هستند. اگر در حال حاضر از این دارو استفاده می‌‌کنید با ارائه دهنده خدمات

بهداشتی خود تماس بگیرید. آنها شما را راهنمایی می‌کنند که آیا به مصرف داروی خود ادامه دهید یا نسخه ی جدید نهیه کنید.

تکنیک ها

روش های طب سوزنی که برای از بین بردن درد استفاده می‌شود با روش هایی که برای درمان دیابت هستند متفاوت است. طب سوزنی پزشکی شامل سبک ها و تکنیک های مختلف است، اما تنها سه روش از آنها برای درمان دیابت موثر است.

پیشنهاد مطالعه: 10 داروی گیاهی پایین اورنده سریع قند خون

 • مچ پا و مچ دست

انجام طب سوزنی روی مچ دست ها و پاها شامل تحریک اعصاب آن نواحی توسط سوزن است. در سال 2014 تحقیقات منتشر شده بر اساس شواهد تکمیلی طب سوزنی نشان می‌دهد تحریک اعصاب مچ دست و پا روشی مطمئن و موثر برای درمان درد، از جمله بیماری دیابت می‌باشد. با این حال دانشمندان هنوز شواهد کافی برای اثبات موثر بودن این روش کشف نکرده اند.

tebsoozany

 • الکترواکوپنکچر

الکترواکوپنکچر (نوعی طب سوزنی است که در آن جریان الکتریکی کوچکی بین سوزنهای طب سوزنی منتقل می شود. به گفته برخی متخصصان طب سوزنی ، این عمل برای درمان درد مفید است.)
الکترواکوپنکچر شایع ترین نوع طب سوزنی است که پزشکان برای درمان دیابت از آن استفاده می‌کنند. متخصص در هر نقطه ی مشخص شده یک جفت سوزن وارد کرده و یک جریان الکتریکی را از یک سوزن به دیگری منتقل می‌کند. به نظر می‌رسد این روش در درمان عوامل زیر موثر است:

 • درمان درد ناشی از نوروپاتی دیابتی
 • مدیریت سطح قند خون
 • طب سوزنی گیاهی

طب سوزنی گیاهی یک تکنیک مدرن است که در آن گیاه را به نقاط مشخص شده تزریق می‌کنند. طبق یکی از مقالات مجله‌ی پزشکی تجربی و درمانی، طب سوزنی گیاهی ممکن است به حفظ قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 کمک کند.

خطرات

هر کسی که قصد انجام طب سوزنی را دارد باید از عوارض جانبی آن آگاهی داشته باشد.

این موارد شامل:

 • درد
 • کبودی
 • خونریزی می‌باشند.

قبل از طب سوزنی توجه کنید که:

 • سوزن ها استریل شده و یکبار مصرف باشند.
 • متخصص آن مجوز داشته باشد. بسیاری از پزشکان سنتی چینی در آمریکا پزشک معالج هستند و طب سوزنی هم انجام می‌دهند اما دقت کنید که پزشک حتماٌ مدرک طب سوزنی داشته باشد.
 • طب سوزنی برای عموم مردم بی خطر است، اما گاهی اوقات پزشک ممکن است اشخاصی که خون آنها رقیق است و یا لخته می‌شود را از انجام طب سوزنی منصرف کند.

tebe soozani

فراگیر

طب سوزنی تا زمانی که توسط یک پزشک مجرب و مجاز انجام شود می‌تواند یک درمان موثر و ایمن باشد. در طی 20 سال گذشته در طب غربی بیشتر مورد پذیرش واقع شده است. افراد می‌توانند این روش را با سایر درمان‌های دیابت از جمله مصرف دارو، رعایت رژیم های غذایی سالم و ورزش منظم ترکیب کنند. با این حال طب سوزنی ممکن است مقرون به صرفه نباشد و علاوه بر آن تضمینی برای درمان دیابت نوع 2 وجود ندارد.

سوال: من به دیابت نوع 2 مبتلا هستم آیا استفاده از طب سوزنی موثر است؟ آیا شانس بهبودی من را افزایش می‌دهد؟

دبورا وترسپون (دکتر، پرستار و متخصص بیهوشی) در جواب به این سوال می‌گویند:

طب سوزنی توسط پزشک بی خطر است اما مشخص نیست که موثر است یا خیر و انجام آن به خود شخص بستگی دارد. برخی از مطالعات نشان می‌دهند که می‌تواند تاثیر مثبت داشته باشد اما هیچ علامت مشخصی برای درمان دیابت نوع 2 وجود ندارد. بهترین کار برای حفظ سلامتی، این است که ورزش کنید، از رژیم‌های غذایی توصیه شده استفاده کنید و از پزشک خود کمک بگیرید.

ورودی نامعتبر

محصولات پیشنهادی
نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید