سبد خرید0
علائم سرماخوردگی
علائم سرماخوردگی

 چکیده:                           تخمین زمان مطالعه: 5 دقیقه

دیروز حالتان خوب بود اما امروز آبریزش بینی دارید و گلویتان دچار خارش می باشد. بله ؛این ها از علائم اولیه سرماخوردگی می ‌باشند که در یک فرد بزرگسال از یک تا سه روز بعد از مواجه شدن با ویروس ایجاد کننده سرماخوردگی  پدیدار می شوند. سرماخوردگی دارای علائم مشخصی می باشد با این مقاله همراه شوید تا بدانید در هر مرحله از سرماخوردگی باید انتظار چه چیزی را داشته باشید.

برای دسترسی سریع به محتوای متن از لینک های زیر استفاده کنید:

 1. علائم سرماخوردگی
 2. مراحل سرماخوردگی
 3. آیا اگرعلائم تا بیش از یک هفته ادامه پیدا کند می‌تواند بیماری دیگری باشد؟
 4. تفاوت بیماری‌های سرماخوردگی ،آنفولانزا و کووید ۱۹

 

علائم سرماخوردگی

علائم سرما خوردگی در هر فرد با فرد دیگر متفاوت بوده و می توانند شامل موارد زیر شوند:

 • احساس درد یا خارش در گلو
 • احساس گرفتگی و آبریزش در بینی
 • سرفه
 • عطسه
 • سردرد
 • درد مفاصل
 • خستگی

sarmakhordegi6

دوره مسری بودن سرماخوردگی زمان خاص خود را دارد. با توجه به cedar sinai این دوره می‌تواند از یک تا دو روز قبل از شروع علائم سرماخوردگی در فرد وتا زمانی که علائم در فرد حضور دارند ادامه داشته باشد پس مهم است که در این زمان خاص با رعایت نکات بهداشتی مثل پوشاندن دهان و بینی در هنگام سرفه یا عطسه با یک دستمال یا با فضای داخل آرنج، عدم تماس با دیگران و شستن مداوم دست ها از انتقال ویروس به افراد دیگر خودداری کنید.

مراحل سرماخوردگی

معمولاً سرماخوردگی دارای سه مرحله متفاوت می باشد.

روزهای ۱و ۲ : گرفتگی و پری بینی ،آبریزش بینی و گلو درد

نیتان فاوینی پزشک متخصص ، یک متخصص داخلی و مدیرپزشکی سیستم مراقبت های بهداشتی در سراسر کشورForward می گوید.هرچند سرماخوردگی می‌تواند شامل علائم متفاوتی باشد اما شایع ترین این علایم می تواند شامل گرفتگی و آب ریزش بینی و گلو درد که نشان دهنده تاثیر مستقیم ویروس بر لوله تنفسی هستند می باشد.

در مرحله اول داشتن استراحت کافی برای کاهش خستگی و حفظ قدرت سیستم ایمنی بسیار مهم می باشد.

 محصولات پیشگیری از کرونا: ماسک سه پرستاری

 

روز ۳ تا ۵ : سرفه و گرفتگی بیشتر راه هوایی بینی

علائم بینی در طول این مدت پیشرفت کرده و در روز ۳ تا ۴ به اوج خود خواهند رسید. اگر دقت کنید احتمالاً خواهید دید که مایعی که از بینی خارج می شود غلیظ تر شده و ته رنگ زرد یا سبز خواهد داشت

با توجه به اطلاعات مایو کلینیک علت این امر افزایش تعداد گلبول های سفید است که برای غلبه بر به ویروس اضافه شده اند. در طول روزهای آتی که حالتان رو به بهبودی می رود تعداد این ویروس ها کم شده و تخلیه می‌شوند. دکتر فاوینی توضیح می‌دهد همچنین ایجاد سرفه می تواند عکس العملی به آبریزش از عقب بینی باشد.

sorfe1

روز های ۶ و ۷: تسکین علائم سرماخوردگی

دوره نرمال سرماخوردگی از ۷ و ۱۰ روز بوده و اکثر مردم بدون هیچ نوع درمان خاصی بهبود می یابند. سوما مندل یک متخصص داخلی گروه پزشکی Summit درنیوجرسی توضیح می دهد هر چند در افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیف یا مشکلات زمینه‌ای مثل دیابت هستند علائم سرماخوردگی می تواند طولانی تر از دوره نرمال در فرد وجود داشته باشند. درصورتی که دارای شرایط سلامتی می باشید که ابتلا به سرماخوردگی شما را در ریسک بالاتری نسبت به افراد معمولی قرار می دهد حتماً به ارائه دهنده مراقب سلامت خود مراجعه کنید.
دکتر مندل توضیح می‌دهد علیرغم از بین رفتن سایر علائم سرماخوردگی از بین رفتن سرفه می تواند تا شش هفته نیز طول بکشد. او ادامه می‌دهد دلیل این امر آبریزش عقب بینی بوده که تا زمانی که راه هوایی ملتهب و متورم بینی درمان شود ادامه خواهد داشت.

آیا اگرعلائم تا بیش از یک هفته ادامه پیدا کند می‌تواند بیماری دیگری باشد؟

در صورتی که بیش از یک هفته علائم سرماخوردگی را در خود مشاهده می کنید و یا علائم آن بعد از بهبود دوباره باز می گردند احتمالاً به بیماری ‌های دیگری مانند آلرژی و یا عفونت سینوس ها مبتلا هستید.
علائم آلرژی که می تواند تا ماه ها نیز باقی بماند شامل موارد زیر می باشد:

 • خارش در چشم ها
 • گرفتگی بینی
 • آبریزش شفاف بینی

علائم عفونت سینوس ها که می تواند از یک تا سه ماه و یا بیشتر ادامه داشته باشد شامل موارد زیر می باشد:

 • گرفتگی بینی
 • گلودرد
 • احساس فشار و درد در ناحیه چشم ها و پیشانی
 • خستگی
 • تب

دکتر گلات توصیه می کند در صورتی که هر کدام از این علائم را در خود مشاهده کردید به پزشک خود مراجعه کنید.

moraje be pezeshk

 پیشنهاد مطالعه: ویروس کرونا؛ علائم، درمان، پیشگیری

 

تفاوت بیماری‌های سرماخوردگی ،آنفولانزا و کووید ۱۹

تشخیص دادن این گروه از بیماری ها از یکدیگر بسیار سخت است، چرا که همه ی آن ها دارای علائم بسیار مشابه می باشند. با توجه به اطلاعات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها علاوه بر این به دلیل این که این بیماری ها از میکروب های متفاوت ایجاد می شوند ممکن است (بسیار نادر) فرد به صورت همزمان به همه آن ها مبتلا شود.
دکتر مندل خاطرنشان می‌کند یک راه برای تمایز دادن این بیماریها از یکدیگر تب می باشد. معمولاً تب در افراد بالغ همراه با سرماخوردگی نادر است اما در کویت ۱۹ داشتن تب با درجات پایین تر شایع می باشد، و در مورد آنفولانزا نیز می‌توان گفت که علائم معمولاً با تب شروع می شوند.
متخصصان مرکز کنترل و جلوگیری از بیماری ها می گویند در بیماری آنفولانزا علائم به صورت ناگهانی اتفاق افتاده در صورتی که در سرما خوردگی علائم به صورت تدریجی ظاهر می شوند. همچنین علائم آنفولانزا نسبت به علائم سرماخوردگی شدید تر بوده و به مدت طولانی تری در فرد حضور خواهند داشت.
با توجه به تحقیقی که در تاریخ ۵ می ۲۰۲۰ در ژورنال تاریخچه پزشکی داخلی منتشر شد گفته می‌شود علائم کووید ۱۹ نیز مانند علائم‌ سرماخوردگی به صورت تدریجی ظاهر خواهند شد. با توجه به اطلاعات مرکز جلوگیری و کنترل بیماری ها کووید ۱۹ برخلاف سرماخوردگی دارای علائم متفاوتی مانند از دست دادن حس چشایی و بویایی و اسهال نیز می باشد.
مثل همیشه در صورتیکه علائم نگران کننده و شدید را مشاهده کردید با پزشک خود تماس بگیرید.

همچنین در صورت مشاهده هر یک از علائم اورژانسی بیماری کووید ۱۹ با فوریت تماس بگیرید این علائم می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • مشکلات تنفسی
 • وجود درد شدید یا پا یا در قفسه سینه
 • ناتوانی در بیدار شدن و یا بیدار ماندن
 • آبی رنگ شدن لبها یا پوست صورت
 • گیجی های بی سابقه

ورودی نامعتبر

محصولات پیشنهادی
نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید