سبد خرید0
مراقبت از بیمار کرونایی در خانه
مراقبت از بیمار کرونایی در خانه

چکیده                                 تخمین زمان مطالعه: 5 دقیقه

در پی افزایش شیوع ویروس کرونا و پر شدن ظرفیت اکثر بیمارستان ها، بهترین روش در صورت ابتلا به ویروس کرونا قرنطینه ی خانگی می باشد. مهم ترین دغدغه ی مراقبت از بیمار کرونایی در خانه، حفاظت از سلامتی سایر اعضای خانوادهمی باشد. مطالعه ی این مقاله به شما کمک می کند تا با روش های مراقبت از بیمار کرونایی در خانه آشنا شوید.

 

چگونه از بیمار کرونایی در خانه مراقبت کنیم؟

اگر بیمارمبتلا به کرونا در منزل داریدبرای جلوگیری ازانتقال ویروس به دیگراعضای خانواده این توصیه های را بکارببندید .

جدا کردن اتاق بیمار

 • بیمار را در یـک اتـاق جداگانه که تهویه )به عنوان مثال پنجره ها را کمی باز نگه دارید(و نورگیری مناسـب داشـته باشـد بـه مـدت 14 روز قرار گیرد . بهتر اسـت در صورت امکان ایـن اتـاق مجـزا از سـایر قسـمت های منـزل باشـد. روزانـه حداقل دو بـار بـا بـاز کـردن پنجـره هـوای اتـاق تهویـه شـود. سـایر افـراد منزل اجـازه ورود بـه ایـن اتـاق را نداشـته باشـند. غذا و سـایر مایحتـاج فرد در ورودی اتـاق بـه وی تحویل داده شـود. قبل از تبـادل با فرد مراقب بهتـر اسـت تهویه اتاق انجام شـده باشـد. بیمار در طـول مـدت قرنطینـهاسـتراحت کافی نمـوده، آب و مایعـات فـراوان نوشـیده ودر این مـدت از بیـرون رفتـن از اتـاق و منـزل مگـر در مـوارد ضـروری مانند اخذ خدمات پزشـکی از خانه خارج نشـود و با افـراد دیگر نیز تماس نداشـته باشد.

 gharantine khanegi

 • تنها یکی از اعضای خانواده باید مسئول باشد


 •  بهتر است تنها یکی از اعضای خانواده مسئول رسیدگی به بیمار باشد. به هنگام رسیدگی به بیمار باید از دست‌کش یکبار مصرف و ماسک استفاده کنید.فرد مراقبت كننده از بيمار زماني كه با فرد بيمار در يك اتاق قرار دارد بايد از ماسك معمولي استفاده نمايد و دقت كند كه به طور مناسب صورت را بپوشاند . در حين استفاده، ماسك نبايد لمس شود يا دستكاري شود . اگر ماسك فرد مراقبت كننده ، با ترشحات تنفسي و سرفه بيمار آلوده گردد ، بايد فوراً تعويض شود . ماسك بعد از پايان استفاده ، با شرايط بهداشتي به طور مناسب جمع آوري و دفع گردد و بهداشت دست بعد از برداشتن ماسك انجام گيرد . بهداشت دست را ً فورا به دنبال تماس با افراد بيمار يا محيط اطراف آنها انجام دهيد . بهداشت دست نيز مي تواند قبل و بعد از تهيه غذا ، قبل و بعد از خوردن غذا ، بعد از استفاده از توالت و هر زمان كه دستها كثيف به نظر مي رسند انجام شود . مي توان از الكل 70 %نيز استفاده كرد .بهداشت دست را با استفاده از صابون و آب با دقت و صحيح بايد انجام داد .

shostanedast 

 

 پیشنهاد مطالعه: آیا ویروس کرونا از طریق رابطه جنسی منتقل می شود؟

نحوه‌ی تمیز کردن لباس‌ها، حوله‌ها

برای جا به جا کردن لباس‌ها و حوله‌های فرد بیمار دستکش بپوشید و بعد از هر بار استفاده آن را دور بریزید.
 اگر از دستکش‌های چند بار مصرف استفاده می‌کنید باید آن را فقط برای جا به جا کردن لباس‌های کثیف فرد بیمار اختصاص داده و برای کار دیگر از آن استفاده نکنید.
 اگر از دستکش استفاده نمی‌کنید از شستن دست‌های خود مطمئن شوید.
 لباس‌های کثیف فرد بیمار را تکان ندهید. این کار احتمال انتشار ویروس از طریق هوا را کاهش خواهد داد.
 در صورت امکان لباس‌ها را با بیش‌ترین میزان درجه حرارت بشویید و بعد به دقت خشک کنید.
 لباس های فرد بیمار می‌تواند به همراه سایر لباس‌ها شسته شود، ولی شما در صورت امکان این کار را به صورت جداگانه انجام دهید.
 از سبدی جداگانه که درون آن پلاستیک قرار داده‌اید برای حمل لباس های کثیف فرد بیمار استفاده کنید.

 shostan toshak barghi

شرایط استفاده سرویس بهداشتی مشترک با بیمار کرونایی

اگـر منـزل دو توالـت یـا حمـام دارد یکـی از آنهـا بـه ایـن فـرد اختصـاص یابـد. توالت و روشویی مورد استفاده بیمار روزانه با محلول ضد عفونی گند زدایی شود. اگـر منزل تنها یک توالـت و حمـام دارد، پس از هر بـار اسـتفاده از توالـت یا حمام سـطوح کف و شـیرآالت ، کلید برق، دسـتگیره درهـا بـا الـکل طبی گند زدایی شود. مسـیری کـه فـرد از اتـاق تـا توالـت و حمام مـی رود نیز گندزدایی شود. برای استفاده از الکل طبی برای ضدعفونی در کاربرد خانگی، توجهات الزم مربوط به ایمنی باید رعایت گردد.

zedofoni kardan vasayel 

 

 قطعا مفید خواهد بود: انواع ضدعفونی کننده ها
 • علائم را در فرد بیمار کنترل کنند

 • علائم را یادداشت کنید تا در صورت مراجعه به مراقبت‌های پزشکی بتوانید به سؤالات پاسخ دهید – مثلاً چه علامتی از چه زمانی شروع شده است؟و قطعاً مراقب علائمی باشید که نشان می‌دهند فرد به مراقبت‌های اضطراری احتیاج دارد. علائم هشدار دهنده، مطابق با CDC، عبارتند از:
  مشکل در تنفس
  درد مداوم یا فشار در قفسه سینه
  سردرگمی و گیجی
  عدم توانایی بیدار شدن یا بیدار ماندن
  آبی شدن لب یا صورت

tabsanjeleizeri 

کلام آخر

این اقدامات احتیاطی را درست و با دقت رعایت کنید.در حال حاضر، گفته می‌شود که یک فرد بیمار می‌تواند سه روز پس از اتمام تب و نداشتن هیچ علامتی، و حداقل ده روز پس از اولین علائم به انزوا در خانه پایان دهد. یک مراقبت‌کننده سالم باید بعد از اولین بار که در معرض ویروس قرار گرفته، ۱۴ روز در خانه بماند.

ورودی نامعتبر

محصولات پیشنهادی
نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید